banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 21 Maj 2024, 08:14

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 45 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: Covjek nekad i sad
PostPoslato: 09 Jun 2006, 09:56 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Feb 2006, 17:32
Postovi: 1884
Lokacija: Banja Luka
U posljednje vrijeme cesto se moze cuti kako napredak covjeka (a neki kazu i evolucija), odn. drustva tece sve brze. Pitam se, da li tehnoloski napredak nuzno podrazumijeva i napredak covjeka kao ljudskog bica s jedne strane i drustva s druge strane, kad jos uvijek citajuci najstarije sacuvane pisane spomenike mozemo da saznamo gotovo sve o sebi kakvi smo danas.

Npr. citala sam nedavno knjigu „Poslovi i dani“ Hesoida iz VII vijeka prije nove ere, kojom nastoji da nauci pravdi svog brata koji lazno svjedoci u sporu oko njihovog zajednickog nasljedja kako bi sve sam naslijedio.... vrlo savremeno...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 09 Jun 2006, 11:59 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Feb 2002, 01:00
Postovi: 4990
Lokacija: B.Luka
Samo jedan brz odgovor za sad.

Da utice na razvoj ali u regresivnom toku.

Cim sa ugledao naziv teme pomislio sam >> Covek je nekad bio glup, sad je jos gluplji. :lol:

_________________
Nature has fixed no limits on our hopes.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 09 Jun 2006, 18:20 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Okt 2005, 16:26
Postovi: 302
Citiraj:
Pitam se, da li tehnoloski napredak nuzno podrazumijeva i napredak covjeka kao ljudskog bica s jedne strane i drustva s druge strane


Ovdje je pitanje sta je napredak ljudskog bica i drustva ?
Ako je napredak mir u svijetu onda nismo mnogo odmakli u ovih zadnjih sto godina.
A opet ako gledas grubo danas je tri puta vise ljudi na planeti nego prije sto godina tako da smo itekako napredovali i dobro nam ide.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 09 Jun 2006, 23:38 
OffLine
Urednik
Urednik

Pridružio se: 26 Jun 2003, 21:50
Postovi: 2669
Sve je volja za moć :P

Da li smo napredovali?

Jao pa to je tako jednostavno pitanje !!! Toliko jednostavno, da ću ti dati odgovor ODMAH čim mi kažeš tvoju viziju napretka, jer ja ne znam na šta misliš, a siguran sam da je to subjektivna stvar, pa sam morao da pitam ...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 10 Jun 2006, 09:50 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Feb 2006, 17:32
Postovi: 1884
Lokacija: Banja Luka
Mislim na covjeka kao ljudsko bice - da li se covjek promijenio u bilo kojem sustinskom smislu, njegova esencija, da li je i na koji nacin bolji (ili gori) zahvaljujuci napredku nauke, tehnologije ili bilo cega sto vi mozda smatrate relevantnim... ne znam kako drugacije da vam to predstavim. Dakle, ne mislim ni na mir u svijetu, ni na broj ljudi na planeti...
Uostalom, ako vam nije jasno na sta ja mislim recite mi sta je za vas napredak covjeka i da li mislite da se on desio u posljednjih npr. 2-3 hiljade godina.
Ja licno mislim da covjek ama bas nimalo nije napredovao, a drustvo....

Utopija, zasto mislis da je covjek sada gluplji?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 10 Jun 2006, 16:27 
OffLine
Urednik
Urednik

Pridružio se: 26 Jun 2003, 21:50
Postovi: 2669
Čim ne možeš definisati napredak, ne možeš ni znati ima li ga -__-

"Esencija" :roll:

Poenta je u definisanju napretka. Dalje je lako. Za mene, filozofski gledano, napredak ne postoji.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 10 Jun 2006, 21:27 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 24 Maj 2006, 12:07
Postovi: 37
Lokacija: Banja Luka
Ako pod "esencijom" podrazumijevas kvalitet licnosti u nekom moralnom, intelektualnom ili duhovnom smislu, mislim da to nije u korelaciji sa razvojem tehnologije i uopste nauke.
Ludima koji rade na svom kvalitetu licnosti te stvari nisu relevantne.

To bi za mene bio napredak- da se svi trudimo biti kvalitetnije osobe i da svom potomstvu pomognemo da se razviju u jos kvalitetnije licnosti od nas samih.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 10 Jun 2006, 22:03 
OffLine
Urednik
Urednik

Pridružio se: 26 Jun 2003, 21:50
Postovi: 2669
"kvalitetnije osobe"

Šta je kvalitetnija osoba? Više vrlina, što bi sokrat rekao? U tom slučaju - nazadovali smo. Bar mi ovdje jer u Banjoj Luci rijetko ko može da se pohvali nekom vrlinom a da nije bildanje u teretani, ispijanje gajbe piva itd ...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 10 Jun 2006, 22:25 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jan 2006, 21:08
Postovi: 2693
Micelijus bi rekao da se napredak ogleda u tome koliko smo napredovali ka bogu i hriscanskom nacinu zivota, pretpostavljam. A to bi i ja rekao, jebajga. :-? ono, da se svi volimo, da smo isti, da nema predrasuda, da sretno svi zivimo u zajednici i slozi........
sto ce reci da nismo nesto puno uznapredovali...

_________________
Đuro je divan.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 11 Jun 2006, 00:15 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 12 Avg 2001, 01:00
Postovi: 4102
Lokacija: Izmedju istoka i zapada
tvoj potpis nam to odmah govori. tvoja sama recenica u tvom postu dolazi u direktan sukob sa tvojim potpisom. koja je sesta bozija zapovijest?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 11 Jun 2006, 00:28 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 24 Maj 2006, 12:07
Postovi: 37
Lokacija: Banja Luka
Citiraj:
U tom slučaju - nazadovali smo.


Pa naravno.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 11 Jun 2006, 12:41 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 23 Jan 2006, 17:58
Postovi: 872
Po mome misljenju covjekov napredak se mjeri time koliko odgovore na svoja pitanja trazi u sebi a ne drugima.
Svijet o kojem ti govoris Bice jeste idealan svijet ali se on po mome misljenju ne sastoji u jednoj komuni u kojoj svako kaze "Bicu dobar jer su i drugi dobri", sto znaci da ces biti los kad su i drugi losi. Da li ti i ja mozemo da kazemo da smo istinski slobodni ako nasi postupci bivaju uslovljeni izvana? Svijet ce biti takav kakvim ga zelimo tek kad budemo zajednica slobodnih individua koji djeluju u skladu sa onim sto nam je u srcu a ne iz inata nekome tamo. Takav svijet nastaje spontano bez da smo svijesni toga. Mi ne mozemo izdati zakon koji nam nalaze da budemo dobri ili ovakvi ili onakvi. Tek kad otkrijemo i razumijemo odredjene Zakone zivota oni ce biti u nama i mi cemo zivjeti prema njima bez potiskivanja i sizofrenije. Covjek koji dobije samar i uzvrati samarom ne razumije te zakone, onaj koji sebe naziva religioznim i ne uzvrati a pri tome guta bijes isto ne razumije te zakone. Ali onaj koji dobije samar i pri tome ga srce zaboli zbog toga sto zna motiv koji covjeka tjera da daje samar, on razumije te zakone, zato ga boli kad vidi mrznju, bijes, nepostivanje drugih zivih bica, prirode, svega. Hocu da kazem da postivanje bilo cega i bilo koga ne smije da dodje izvana vec iz nas samih. Ono je istinsko ako dolazi iz nas a ne zato sto je tamo neko "zasluzio" nase postovanje. Covjek koji tako razmislja nikad nikoga nije istinski postivao jer postivanje zaslugom drugog je robovanje drugom.

Ja mislim da se napredak moze definisati onda kad vidimo da mozemo biti nesto drugo od ovog sto jesmo i kad pocnemo da tezimo tome drugome. Evo opet se tebe spominjem Bice :-), opisao si jedan svijet koji bi trebao da bude, otkud nam to znanje, kako to znamo, kako znamo da je to nesto najbolje sto moze biti? I zasto nije tako kako treba da bude? Zasto svi govore o takvom svijetu kao savrsenom a i dalje cine sasvim suprotno tome? Ja mislim da, kako da kazem... da je svako od nas centar svijeta za sebe, nemojte me pogresno shvatiti, zamislite to ovako: sve sto se desava u svijetu, sve sto vidimo, sve sto mislimo ili kazemo, bilo lijepo ili ruzno, je prilika da upoznamo sebe i da se pitamo da li postupamo ispravno. Znaci sve sto se desava desava se zbog svakog pojedinog od nas... da bi upoznali sebe i da bi naucili da postupamo ispravno, prema odredjenim zakonima. I mislim da, ako takav stav imamo prema zivotu, onda cemo poceti istinski da napredujemo, jer nas napredak kao covjeka nece biti zavistan od bilo cega izvana nego samo od nas, i onda cemo preuzeti odgovornost prema sebi. Ja licno tako gledam na sebe i pokusavam tako da zivim. Ono sto sam iskusio je da, kad tako postupam, osjecam da nisam sam, kao da je citav kosmos sa mnom, kao da sam dospio na neko slavlje, kao da u svemu sto me okruzuje odjednom pocinje da pulsira zivot koji se raduje sa mnom. Nesto slicno kao na kraju onog crtanog "Ljepotica i zvijer" :P. I tada znate da apsolutno ispravno postupate i da je to zivot kojim treba da zivite. Jer znate sta je u vasem srcu i znate da je tako ispravno i niko ne moze da vam vise kaze "Vrati mu oko za oko" ili "Osveti se", ili "Nemas pojma sta radis" ili recimo.... npr. kad zrtvujete svoj ugled machoa (manje vise :roll: :P ) u tudjim ocima da bi postupilji ljudski (takvo nesto se meni desilo).

Veliki pozdrav!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 11 Jun 2006, 13:50 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jan 2006, 21:08
Postovi: 2693
VeLiKi je napisao:
tvoj potpis nam to odmah govori. tvoja sama recenica u tvom postu dolazi u direktan sukob sa tvojim potpisom. koja je sesta bozija zapovijest?


Pa ko je rekao da sam ja nesto puno uznapredovao? Ti si apsostrumpfno upravu. Znam kako bi trebalo da radim, ali radim suprotno, jer se tako i osjecam, za sada bar. Ne mogu da predjem preko nekih stvari, ali radim na tome. Plus sto moj potpis ne bi trebao bas bukvalno da se tumaci...

@Dak "Opet si samog sebe nadmasio" :lol: :thumbright:

_________________
Đuro je divan.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 11 Jun 2006, 18:28 
OffLine
Urednik
Urednik

Pridružio se: 26 Jun 2003, 21:50
Postovi: 2669
Bik je napisao:
@Dak "Opet si samog sebe nadmasio" :lol: :thumbright:


I opet si nadmašio više nego što ja mogu da pročitam :lol:

Nema napretka. To je Niče rekao ;)

PS: ima i ona - civilizacija je put od pećine do atomskog skloništa

PS2: postajemo robovi tehnologije

PS3: što vas uopšte interesuje ima li napretka, bacite se na život ! :drinking:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 11 Jun 2006, 20:56 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Okt 2005, 16:26
Postovi: 302
da,
Arbeit macht frei


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 11 Jun 2006, 22:52 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Jun 2004, 00:25
Postovi: 2875
Lokacija: Klinika za privikavanje na alkohol
Dok ljudi zive vi filozofirate.... C c c

A ja u ponoc buljim u monitor i nije mi jasno koji cu ku*ac ovde....

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 12 Jun 2006, 13:29 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 23 Jan 2006, 17:58
Postovi: 872
che.guevara je napisao:
Bik je napisao:
@Dak "Opet si samog sebe nadmasio" :lol: :thumbright:


I opet si nadmašio više nego što ja mogu da pročitam :lol:


Izgleda puno zato sto si previse blizu monitora, udalji se jedno 20 koraka pa ces vidjeti kako malo ima :D:-). Ja mislim Che, kad bih ja studirao filozofiju a ti bio moj profesor da ja nikad ne bih diplomirao, ajd priznaj! :P:D:-)

@Pero: i ja sam umoran od filozofiranja, zato ne filozofiram vec nekoliko godina ;-) :D.

Ljudi zive ali i razmisljaju ponekad o zivotu, i pitaju se da li je to to. I ups!-vec filozofiraju. Ne vidim tu neku manu. Po meni je filozofija onako kako je vecina shvaca sve ono sto nije prakticna filozofija. Covjek cini odredjene stvari na odredjen nacin jer vidi smisao u tome. Svi smo mi manje vise utilitaristi, i sve sto nam ne donosi korist je po nama filozofija - gubljenje vremena, ili: postavljanje pitanja sa svrhom postavljanja pitanja. Ponekad pak covjek postavi pitanje i trazi odgovor-tu pocinje prakticna filozofija. Poenta nije u trazenju i nalazenju nego u nasom unutrasnjem stavu pri trazenju. Ono sto nas mijenja nije nalazenje vec unutrasnja transformacija pri trazenju. Na kraju skontas da Puta zaista nema nit ga je ikad bilo ali da ti vise nisi isti kao sto si bio.

Covjekov napredak nije proporcionalan tehnoloskom napretku vec je po mome misljenju vanvremenski. Ako se moze govoriti o covjekovom napretku onda u jednom sasvim odredjenom smislu, a to je: kako dozivljava sebe, kako gleda na svijet oko sebe i kako se odnosi prema svijetu oko sebe, kako neko fino rece: ontoloska pitanja. Da li mi postupamo racionalno prema svijetu oko sebe? Da li covjek moze bolje da se odnosi prema svijetu oko sebe? Ako moze, eto nam definicije ljudskog napretka. Ali zasto bi covjek zelio da napreduje? Zasto ne bi jednostavno "zivio"? Ja opet ponavljam, po meni svi mi patimo od jedne bolesti koja nas cini nesrecnim, poenta je prepoznati bolest i vidjeti je kao bolest, i lijeciti se. Tu pocinje prakticna filozofija. Svi smo mi manje vise nesrecni, uvijek u stresu, mi smo toliko naviknuti na nase stanje konstantne napetosti i nervoze da mislimo da smo potpuno zdravi, da smo normalni. Ali kako jedan covjek moze biti zdrav kad ne moze 5 minuta biti sam sa sobom? Kad trazi zanimaciju samo da ne bude svjestan svoje samoce!!!??? To je po meni bolest, "zivjeti" znaci bjezati od te samoce, neki se suocavaju sa time i traze uzrok i rijesenje za svoje stanje. Jedni filozofiraju o svojoj samoci (naravno u drustvu) a drugi traze odgovor na pitanje samoce. "Zivjeti" ima danas veoma tuznu konotaciju.

Naslov teme je pogresan, treba da se zove "Ja nekad i sad". Jer gdje smo mi u tome svemu? Za 1000 godina ce neko postaviti temu "Covjek nekad i sad" i onda ce govoriti kako su onda (sada) ljudi bili pokvareni. Znaci mi smo ti ljudi koji nazaduju, ja, Dak, sam taj koji nazaduje jer govorim citavo vrijeme o "nama" a ne o meni, i ne cinim nista da bude drugacije. Cekam da se drugi promijene da bih mogao sebe da "mijenjam". Medvjedi mogu da se pitaju "Covjek nekad i sad" a ne ljudi dok god nista ne cine da bude drugacije, sve ostalo je licemjerje na koje smo navikli da ga vise ne prepoznajemo. Profesor filozofije razgovara sa kolegom u svojoj kuci o "covjeku nekad i sad", i ustanove da su ljudi nazadovali, njegova supruga im donese caj i slucajno ga prospe po stolu, a njen suprug joj bez razmisljanja opali samarcinu.

Veliki pozdrav svima!


Poslednji put menjao Dak dana 12 Jun 2006, 14:22, izmenjena 2 puta

Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 12 Jun 2006, 13:41 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jan 2006, 21:08
Postovi: 2693
:notworthy:

_________________
Đuro je divan.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 12 Jun 2006, 20:21 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Feb 2006, 17:32
Postovi: 1884
Lokacija: Banja Luka
I ja mislim da napredak covjeka nema veze sa tehnoloskim napredkom...
Dakle, iz dosadasnjih postova mogu da zakljucim da vi uglavnom smatrate da bi napredak covjeka trebao predstavljati njegovo okretanje samom sebi i rad na sebi. Da li to znaci da bi u evolucijskom smislu nova vrsta bila Individua.

Ne znam, Dak, na sta ti mislis kad kazes da se covjek boji biti sam sa sobom, da li je to zbog samoce po sebi ili zbog onog sto dolazi uz samovanje (kod mene je to najcesce razmisljanje o stvarima koje je tesko podnijeti)?:cry:
Plavi miru - slazem se s tobom u vezi sa napretkom.

A sta je sa civilizacijom? Otkako ona postoji, cime je doprinijela nama u istom smislu?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 12 Jun 2006, 20:46 
OffLine
Urednik
Urednik

Pridružio se: 26 Jun 2003, 21:50
Postovi: 2669
Dak pa ti ne bi ni ostao živ kada bih ti ja bio profesor ;)

Uopšte, ako obuhvatimo sve što jeste, stvarno ne možemo definisati napredak. Napredak kao što vidimo, ljudi definišu na sto načina. Zavisi od njihove vjere / ideologije. Neko u skladu sa svojim vjerovanjima, običajima i životom smatra da je ljubav mjerilo napretka (pa upoređuje dobroću ljudi nekad i sad). Neko smatra da je znanje mjerilo (pa kaže da danas znamo mnogo više nego nekad). Neko pak kaže da je moć glavno mjerilo (pa kaže da čovjek ukupno ima veću moć, mada običan čovjek ima manju moć nego ikad) itd ...

Reći "napredak" je nedorečeno. Zato nemojte više tražiti "čovjek nekad i sad - je li napredovao" već dodajte tu tačno na šta mislite - "čovjek nekad i sad - je li napredovao u seksu" kako bi shvatili na koji napredak mislite, poenta je - napretka nema ;)

Citiraj:
Danas svi znaju da su Zenonovi dokazi smijesni


Ne razumem. Možeš li malo da pojasniš ovo?

Pozdrav svima :D


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 45 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 3 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs