banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 08 Jun 2024, 12:24

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 25 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća

Postoje li klase u nasem drustvu?
Ne, svi smo isti ma kako se trudili da se prikazemo drugacijima 13%  13%  [ 3 ]
Da, postoje, i razlike su veoma ocigledne 87%  87%  [ 20 ]
Ukupno glasova : 23
Autoru Poruka
 Tema posta: Kaste!
PostPoslato: 09 Apr 2006, 00:28 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Jul 2004, 19:45
Postovi: 533
A sad drsko: kojoj kasti pripadate?

Sta, mi nemamo kaste u drustvu? :) Onda imamo klase, jer, ne izgledate mi svi isto, valjda?

Nemamo ni klase? Dokazhi! Dokazhi da smo svi isti a da su razlike samo prividne, vjestacke i zapravo nepostojece! Pokazi, opishi da u "novom ruhu" neko izgleda jednako smijesno kao u "starom gunju", mada misli da je sad "za klasu vise" :) Da li je ova novina u necijem zivotu posljedica ruha/gunja ili samo misljenja i stava [pa onda klase i ne postoje - postoje samo misljenja koja neko izrazava ;)]?

Imamo klase? Kakve, pokazi... razlikuju li se po parama, po autu, po mjestima na koja izlaze, stvarima o kojima pricaju, po onome sto citaju, gledaju, slusaju, pisu? :) Sta, onda, odvaja i opisuje jednu klasu, ako smatras da postoje? Nije valjda da smo svi, ipak, isti? ;)




Dovoljno provokativan upit za kolegice, gospodu, drugarice i tudjine, da prozvani nacijede bar psovku, ili mozda ponude citav traktat? :D I treba, i treba...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 09 Apr 2006, 20:11 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Jul 2001, 01:00
Postovi: 3230
Lokacija: Banja Luka
"...kaste, lige, redovi - sve su to torovi za većinu, a služe manjini koja je naučila preskakati ogradu..."

;)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 09 Apr 2006, 20:14 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Jul 2004, 19:45
Postovi: 533
Najgora je napisao:
"...kaste, lige, redovi - sve su to torovi za većinu, a služe manjini koja je naučila preskakati ogradu..."

;)



heereeeee we goooo! Prva pa Najgora :D
Jedan glas, bez pojasnjenja, za postojanje drustvenih klasa! [zakljucujem iz onog "preskakanja ograde" da se radi o "merdevinama" kojima se penjemo u - "vise sfere" :); grijesim?]

Idemo dalje...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 09 Apr 2006, 23:28 
OffLine
Urednik
Urednik

Pridružio se: 26 Jun 2003, 21:50
Postovi: 2669
Klasa i po', tor i po'.

Koliko klasa ima u pet taki' torova?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 22 Apr 2006, 23:20 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Jun 2005, 05:36
Postovi: 353
Lokacija: Candlekeep
Dvije klase:Puzevi i krabe.Puzevi idu naprijed poooooooooolako,ali idu.Krabe idu lijevo,desno i unazad.

Ja bi da budem onaj shto jede krabe

_________________
Let teachers and priests and philosophers brood over questions of reality and illusion. I know this: if life is an illusion, then I am no less an illusion, and being thus, the illusion is real to me. I live, I burn with life,I love,I slay, and am content.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 24 Apr 2006, 07:50 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Jul 2004, 19:45
Postovi: 533
Sumiranje: 116 pregleda, 8 "glasova", tri komentara u cetiri recenice... ima nesto dobro u provokativnim temema - zazivaju tishinu :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 24 Apr 2006, 09:00 
DELETED


Vrh
  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 24 Apr 2006, 09:19 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 12 Avg 2001, 01:00
Postovi: 4102
Lokacija: Izmedju istoka i zapada
ZA

etikete su svuda oko nas i na nama i na svima oko nas. naravno puno je ljudi i desi sa da dve osobe odbiju istu etiketu. onda se oni skupe i smiju se meni zato sto ja imam zelenu etiketu a njih dvojica plavu. oni su visi, bolji, brzi, jaci, ljepsi a ja magarac. pocevsi od tako banalnog primjera za jednu 'kastu' moze se uvijek doci do primjera na vecem, globalnom planu. ja sam pravoslavac, ti nisi, ja sam bolji. odlican primjer jedne kaste koja je svuda oko nas na ovom nasem malom i napacenom geografskom podrucju. ekonomske kaste?? ja vozim mercedes i izlazim u hanioti a ja kupim pivo od dve litre i sjedim na sindiju. ko je u ovoj situaciji smecar?? ja naravno, narkoman i klosar.

svijet, pogotovo ovaj oko nas, je prepun kasti i podijela, dali fizickih, dali duhovnih.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 24 Apr 2006, 22:53 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Apr 2004, 23:41
Postovi: 4402
Lokacija: The Moon
...

_________________
Ja sam lav Istine, a ne lav strasti.
Moje djelovanje je svjedokom mojoj religiji.


Ma liberté


Poslednji put menjao Japanese_rose dana 14 Avg 2006, 07:15, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 25 Apr 2006, 01:28 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 12 Avg 2001, 01:00
Postovi: 4102
Lokacija: Izmedju istoka i zapada
ne postoji dobro i zlo. ne postoji crno i bijelo. samo postoji jedno ogromno podrucje sive. jin i jang? ti si japanese rose, trebala bi da znas malo o tome.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 28 Apr 2006, 21:00 
OffLine
Urednik
Urednik

Pridružio se: 26 Jun 2003, 21:50
Postovi: 2669
VeLiKi je napisao:
ne postoji dobro i zlo


Postoji u našim glavama. Naravno ne radi se o nečemu vanljudskom. Jednostavno radi se o izjavi ! "To je zlo" ... eto :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 07 Maj 2006, 02:44 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Jul 2004, 19:45
Postovi: 533
Evo nasao sam jednu tezu u kojoj se kaze da nema i ne smije biti razlika


:lol:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 07 Maj 2006, 11:27 
OffLine
Urednik
Urednik

Pridružio se: 26 Jun 2003, 21:50
Postovi: 2669
Misliš između dobra i zla, lol ;)

Šalim se. Dobri stari Tito ;)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 17 Maj 2006, 21:36 
OffLine
Voajer
Voajer
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Maj 2006, 21:27
Postovi: 7
Lokacija: Novi Sad
klase su postojale i klase će uvek i postojati. Zamislite da ne postoje, mislim da bi život bio isuviše dosadan. :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 17 Maj 2006, 22:27 
OffLine
Urednik
Urednik

Pridružio se: 26 Jun 2003, 21:50
Postovi: 2669
:) $ (: je napisao:
klase su postojale i klase će uvek i postojati. Zamislite da ne postoje, mislim da bi život bio isuviše dosadan. :D


Moguće (odnosno nemoguće, ništa neće uvijek postojati :) ), ipak opet možemo da pričamo koliko su neke klase "klasne" :) Sigurno nisu uvijek postojale ovakve klase kao danas (izražene) niti će (vjerovatno) uvijek ovakve kakve su sada postojati ...

Da kažem, danas klase i ne postoje. Današnje društvo je toliko sj****o u odnosu na one stare ideale, tako da o nekakvim slojevima ne možemo ni pričati. Danas su svi robovi.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 18 Maj 2006, 10:04 
OffLine
Voajer
Voajer
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Maj 2006, 21:27
Postovi: 7
Lokacija: Novi Sad
manje više si u pravu ali eto opet mislim da su današnje klase malo blaže nego pre.
Evo recimo klase što se tiče nacije su uvek postojale i o njima nećemo, ali recimo pominješ robove...
Pre recimo je bio izražen sloj između bogataša i siromaštva više nego danas, kao prosjak nisi mogao ući na mesta gde su se okupljali ti "buržuji" ali danas recimo u jednom kafiću mogu sedeti i jedan prosjak i jedan bogati prvatnik, i jedan i drugi će piti istu kolu i jedan i drugi će platiti iste pare za tu kolu. Pre je to bilo drukčije ako me shvaćaš šta uopšte hoću da kažem jer mislim da ni sam sebe ne shvaćam.

Loš primer :drinking: imam ideju u glavi ali ne znam kako da ti je izložim :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 19 Maj 2006, 00:10 
OffLine
Urednik
Urednik

Pridružio se: 26 Jun 2003, 21:50
Postovi: 2669
:) $ (: je napisao:
Loš primer :drinking: imam ideju u glavi ali ne znam kako da ti je izložim :D


Kontam, nego, te klase koje su nekada bile - ako ništa drugo, bile su ono što danas zovu "transparentne", pa si znao ko si i šta si, ko te juče pregazio na ulici i koji te buržuj prodao komšiji ... Međutim, danas se sve to nekako odigrava "iza scene". Ti danas misliš da imaš šansu da postaneš "jedan od 1% vladajuće klase", možda jednog dana čak i misliš da si to i postao, ali u suštini - nikad ne znaš. Ovaj svijet se danas pretvorio u matrix - mi "obični" ljudi smo tu i NIKO NAS NE PITA hoćemo li van - pričaju nam razne priče o siromahu koji je bio pametan, jak, mudar etc i koji je postao "hadžija", gledamo španske serije svud oko nas u gradu itd. Neko bukvalno kontroliše narod. Nema slobode. Sve je instrumentalizovano do najveće mjere samo sa jednim ciljem - da se stvori poslušna biološka masa - radna snaga - koja će biti zadovoljna sistemom u kojem živi (kapitalizmom).

Ili što bi rekli, cilj gospodara je da natjera roba da mu se sviđa to što je rob. E upravo tako. Danas smo mi svi robovi i sistemu i tehnologiji i porocima - a sviđa nam se to - što je apsolutno neprirodno, nezdravo, ne "ovo", ne "ono" i ako čovjeku postoji išta važno u životu - on jednostavno mora da mrzi ovaj pokvareni svijet u kojem se nalazi - konkretno, vidiš li da se negdje diže neka buna - ne pitaj protiv čega - pridruži se zabavi, sve samo nemoj da se pretvoriš u "bateriju matrix'a" !

Dakle, danas su klase mnogo "gadnije" nego prije, samo što se nama (nažalost!) čini da nam je bolje nego onima nekada davno pre ...


Poslednji put menjao che.guevara dana 22 Maj 2006, 10:43, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 19 Maj 2006, 19:54 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Feb 2002, 01:00
Postovi: 2223
Lokacija: Banjaluka
Ja sam glasala za to da imamo klase.

Imamo bogate i siromasne.

Bogati se dijele na one generacijski bogate i novopecene bogatase.
Imamo generacijski bogate i skolovane ljude, koji putuju, skoluju svoju djecu, citaju, imaju normalno ponasanje, posjeduju kulturu zivljenja...
Imamo i novopecene bogatase. Oni djeci daju novac u ruke, smiju se skolovanju, kupuju djeci diplome, sami knjige u zivotu nisu procitali, bacaju smece kroz balkon, voze merdzu i Fale se po komsiluku s tim, slusaju narodnjacko smece pojacano do daske, placaju mlade ljubavnice s kojima se k*rce pred ostalim bizMismenima...

Siromasni se takodje dijele na dva tabora.
Oni koji imaju za osnovno, ali ne i za neki dostojanstve zivot bez briga, zivot u kojem mozes normalno zivjeti od svog rada i one koji nemaju ni za osnovno.
Oni prvi su oni koji imaju dovoljno samo za osnovne potrebe, koji tesko sebi mogu priustiti ljetovanje, a ako odu na ljetovanje na zimovanje nece sigurno, imaju novca da kupe cipele kada im trebaju nove, ali ne i da kupe neke samo zato sto im se svidjaju, imaju jedno odjelo u ormaru koje nose u svecanim prilikama, jer im je skupo bacati pare na jos jedno odjelo, kad ga ne nose cesto...
Ili rade po dva posla da bi imali za neke normalne ljudske potrebe, a koje ipak prevazilaze minimum.
I imamo siromasne koji zive ispod nivoa dostojnog covjeka, to su penzioneri uglavnom i porodice sa puno djece, koji nemaju para za najosnovnije, koji stede na hrani, ako uopste imaju hrane, koji nemaju novca da plate racune za struju, vodu...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 20 Maj 2006, 00:56 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Apr 2004, 23:41
Postovi: 4402
Lokacija: The Moon
...

_________________
Ja sam lav Istine, a ne lav strasti.
Moje djelovanje je svjedokom mojoj religiji.


Ma liberté


Poslednji put menjao Japanese_rose dana 14 Avg 2006, 07:16, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 22 Maj 2006, 18:47 
OffLine
Urednik
Urednik

Pridružio se: 26 Jun 2003, 21:50
Postovi: 2669
Japanese_rose je napisao:
p.s. Hajde izbrisi onu ruznu psovku molim te. :evil: [/i]


To je bila poezija!!! :)


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 25 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 1 gost


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs