banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 21:13

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 386 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5 ... 20  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: Definicija Boga
PostPoslato: 04 Feb 2006, 16:38 
OffLine
Urednik
Urednik

Pridružio se: 26 Jun 2003, 21:50
Postovi: 2669
Htio sam da postavim temu "Ima Boga, nema boga" ali nisam mogao to da uradim dok ne ustanovim šta je bog po vama. Nakon što ovdje uvidimo koje su to poznate i "prihvatljive" definicije Boga, onda možemo da raspravljamo o njemu u drugoj temi.

Dakle, šta je bog? Da li se uopšte o njemu može nešto reći? Da li je bog nenastao? Da li je bog realan ili irealan? Da li je bog potčinjen sam sebi, idejama ili nikome? Zašto mislimo da postoji samo jedan bog? Zašto ljudi smatraju da je bog dobar?

I tako dalje ! Svoje mišljenje ću dati kasnije, volio bih da prvo vidim šta ostali misle, jer ja sam dosadan ;)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 04 Feb 2006, 19:10 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Jun 2004, 11:40
Postovi: 4086
Lokacija: Stone(d) Street - Mejdan BL -Republica De Tropico
Ja licno mislim da je pojam Boga nesto o cemu mozemo raspravljati ali nam to ipak nas nivo inteligencije (iskoriscenost mozga od koliko ono procenata!?12%!?) i nasa svijest ne dozvoljava.To je za nas nepojmljivo.
Bog=>pocetak,start,sve....masa rijeci sa kojima se moze opisati bog (ovo se odnosi naravno na one koji vjeruju u njega).
S druge strane ateisti sami po sebi ne vjeruju u njega i objasnjavaju sve naukom i evolucijom.
Pitanje se postavlja=>Sta je bilo prije Big-Banga (uzmimo da je ta teorija tacna)???Mrak???Nistavilo???

_________________
If you can`t find something TO LIVE for...
Slika
...you best find something TO DIE for!!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 04 Feb 2006, 19:21 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 12 Jul 2001, 01:00
Postovi: 3131
Lokacija: Kod roditelja
Flavoure-Flave je napisao:
Sta je bilo prije Big-Banga (uzmimo da je ta teorija tacna)???Mrak???Nistavilo???

Besmisleno je govoriti šta je bilo prije Big Banga, pošto vrijeme počinje od tog trenutka.
Ali to nije tema.
Bog se ne može definisati (definiše se ono što se izmišlja). Može se opisati.
Za neke je tvorac svega, za neke sudbina, za neke ljepota i genijalnost prirodnih zakona, a za sve smisao postojanja.
To je najbolje što mogu da opišem nešto što se opisati ne može. :)

_________________
"I'd take the awe of understanding over the awe of ignorance any day."
- Douglas Adams


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 04 Feb 2006, 20:09 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Jun 2004, 11:40
Postovi: 4086
Lokacija: Stone(d) Street - Mejdan BL -Republica De Tropico
Not now, John! je napisao:
Besmisleno je govoriti šta je bilo prije Big Banga, pošto vrijeme počinje od tog trenutka. :)


Znam...pokusao sam kao i ti...
Not now, John! je napisao:
To je najbolje što mogu da opišem nešto što se opisati ne može. :)


Ma samo udri,trud se isplati.;)

_________________
If you can`t find something TO LIVE for...
Slika
...you best find something TO DIE for!!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 05 Feb 2006, 18:18 
OffLine
Urednik
Urednik

Pridružio se: 26 Jun 2003, 21:50
Postovi: 2669
Ljudi imate gore pedeset pitanja pa vidite ...

A sudeci po odgovorima, nema hriscana koji se usudjuje da nam odgovori. Sta je bog po religijama? Ma imate gore pitanja, flavor krenuo si u offtopic, ovdje nema rasprave o ateistima, samo pokusajte da kazete sta je bog.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 06 Feb 2006, 04:32 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Jun 2004, 11:40
Postovi: 4086
Lokacija: Stone(d) Street - Mejdan BL -Republica De Tropico
Nije mi bila namjera da idem u off topic. :wink: Ali regulisi ako mislis da je preslo granicu.
Bog=>Priroda=>Univerzum...niz je beskonacan. :wink:

_________________
If you can`t find something TO LIVE for...
Slika
...you best find something TO DIE for!!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 06 Feb 2006, 15:53 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Jun 2004, 00:25
Postovi: 2875
Lokacija: Klinika za privikavanje na alkohol
che.guevara je napisao:
Ljudi imate gore pedeset pitanja pa vidite ...

A sudeci po odgovorima, nema hriscana koji se usudjuje da nam odgovori. Sta je bog po religijama? Ma imate gore pitanja, flavor krenuo si u offtopic, ovdje nema rasprave o ateistima, samo pokusajte da kazete sta je bog.


problem je sto ona dvojica debila ne znaju dalje od foruma DiR...

Za mene... :roll:

Eto, sve sto je dobro... Ne patim toliko da znam postoji ili ne (mada cvrsto vjeruem u nesto iznad) dovoljno mi je da se ponasam u skladu sa onim sto propovjeda...

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 07 Feb 2006, 03:21 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Jun 2004, 11:40
Postovi: 4086
Lokacija: Stone(d) Street - Mejdan BL -Republica De Tropico
Ko debil???

_________________
If you can`t find something TO LIVE for...
Slika
...you best find something TO DIE for!!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 07 Feb 2006, 22:42 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 12 Avg 2001, 01:00
Postovi: 4102
Lokacija: Izmedju istoka i zapada
svi otisli u off topic. moje misljenje? postoji. ali ga ne mozemo pojmiti. sta je? auuu..bog je sve. gdje je? u nama. samo u nasim srcima, mi ga moramo pronaci a to je smisao zivota. kroz samo-odricanje napredovati psihicki do tog nivoa da ga mozemo prepoznati. ili njega ili njegove tragove. religije? smijesno. svaka religija u osnovi propovjeda isto, nevazno kako se on zvao, bog manitu alah il sta vec.

moje misljenje, a vi me osporite, molim vas


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 07 Feb 2006, 23:36 
OffLine
Urednik
Urednik

Pridružio se: 26 Jun 2003, 21:50
Postovi: 2669
VeLiKi je napisao:
svi otisli u off topic. moje misljenje? postoji. ali ga ne mozemo pojmiti. sta je? auuu..bog je sve. gdje je? u nama. samo u nasim srcima, mi ga moramo pronaci a to je smisao zivota. kroz samo-odricanje napredovati psihicki do tog nivoa da ga mozemo prepoznati. ili njega ili njegove tragove. religije? smijesno. svaka religija u osnovi propovjeda isto, nevazno kako se on zvao, bog manitu alah il sta vec.

moje misljenje, a vi me osporite, molim vas


Ništa ne postoji što se ne može pojmiti. Kako zamislitit egzistenciju bez esencije? Jedno od najvećih filozofskih pitanja. Ne prihvatam (dakle, ja) da se Bog ne može pojmiti, niti išta drugo. Termin "srce" je takođe neprihvatljiv, ne kontam kako to da tražim boga u svom srcu, kad je srce organ za pumpanje krvi ... Samoodricanje je otuđivanje u nekoj mjeri. Loše bi bilo generalizovati sve vjere, ali ima presjeka. Reče jednom jedan kritičar, parafraziram (uopšte ideja je njegova, a tekst se nimalo ne poklapa) :

"""
Za crkvu i hrišćanstvo, pa i ostale vjere, mnogo opasniji ljudi od ateista su tzv. preindividualizovani vjernici. Oni vjeruju u Boga ali ne koriste crkvu kao "intermedij". Svaki od ovih vjernika ima svoj "telefon" prema Bogu. Možete misliti kakav bi svijet nastao u takvom slučaju.
"""

Sve u svemu, konačno je neko doprineo temi, hvala Velikom, na stranu moje neslaganje, važno je znati da je filozofija i igra riječi - ja zato sve prihvatam s'rezervom i čini mi se da je to dobro (po glavu ;) ).

Bez vulgarizama, brišem poruke u suprotnom, a nema ništa gluplje od toga :(


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 08 Feb 2006, 00:26 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Apr 2005, 09:34
Postovi: 731
Citiraj:
Za crkvu i hrišćanstvo, pa i ostale vjere, mnogo opasniji ljudi od ateista su tzv. preindividualizovani vjernici. Oni vjeruju u Boga ali ne koriste crkvu kao "intermedij". Svaki od ovih vjernika ima svoj "telefon" prema Bogu. Možete misliti kakav bi svijet nastao u takvom slučaju.


Na svijetu ima toliko crkava da je stvarno tesko odluciti koja je "prava".
Zasto su ljudi koji ne koriste crkvu kao " intermedij" opasni.Mozda neko ko zivi u nekom selu ima jednu crkvu i jednog popa koji je pedofil i pije 2 gajbe piva, zasto da mu taj bude "intermedij".(bolji je mobi`s)
Najgore je biti ponizni glupan i "cuditi se cudu".

_________________
ovo je kratak tekst koji mozete da dodate vasim porukama.ogranicenje duzine je na 255 kara


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 08 Feb 2006, 08:00 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Feb 2002, 01:00
Postovi: 4990
Lokacija: B.Luka
Bog je postojao kad smo svi mi bili nemusti, a ne samo mi - komadi energije i matice ljubopitljivosti. Ali kako nikad nije 100% nas bilo nemusto ne znam da li je bog ikad i postojao.

"Bog" postoji kao dezorentacija emocija i razuma.


ipak ovo pisem u 8.00 :lol: :lol: :lol: :oops: 8)

_________________
Nature has fixed no limits on our hopes.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 08 Feb 2006, 20:58 
OffLine
Urednik
Urednik

Pridružio se: 26 Jun 2003, 21:50
Postovi: 2669
zipp je napisao:
Citiraj:
Za crkvu i hrišćanstvo, pa i ostale vjere, mnogo opasniji ljudi od ateista su tzv. preindividualizovani vjernici. Oni vjeruju u Boga ali ne koriste crkvu kao "intermedij". Svaki od ovih vjernika ima svoj "telefon" prema Bogu. Možete misliti kakav bi svijet nastao u takvom slučaju.


Na svijetu ima toliko crkava da je stvarno tesko odluciti koja je "prava".
Zasto su ljudi koji ne koriste crkvu kao " intermedij" opasni.Mozda neko ko zivi u nekom selu ima jednu crkvu i jednog popa koji je pedofil i pije 2 gajbe piva, zasto da mu taj bude "intermedij".(bolji je mobi`s)
Najgore je biti ponizni glupan i "cuditi se cudu".


Zašto su opasni? Zato jer kad bi svi imali telefon prema bogu, popovi ne bi imali posla. :) :) :) Možda je mislio na to, a možda je poenta u tome da su ateisti vođeni racionalnim mišljenjem, dok su "direct linked" vjernici sposobni da urade BILO ŠTA i to poslije opravdaju ljubavlju i odanošću tamo nekoj svojoj vjeri ... kontaš? Veoma jednostavno ...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 08 Feb 2006, 23:59 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 12 Avg 2001, 01:00
Postovi: 4102
Lokacija: Izmedju istoka i zapada
che.guevara je napisao:
Ništa ne postoji što se ne može pojmiti. Kako zamislitit egzistenciju bez esencije? Jedno od najvećih filozofskih pitanja.

svemir se ne moze pojmiti (njegova velicina barem) pa opet znamo da nas okruzuje

che.guevara je napisao:
Ne prihvatam (dakle, ja) da se Bog ne može pojmiti, niti išta drugo.

ovdje se slazem sa tobom

che.guevara je napisao:
Termin "srce" je takođe neprihvatljiv, ne kontam kako to da tražim boga u svom srcu, kad je srce organ za pumpanje krvi

ok, pogresno sam se izrazio. kucao sam srce, mislio sam na dusu, na ono sta razlikuje covjeka od covjeka od covjeka. svako ima nesto svoje. svako trazi svoju neku sigurnost, neku ruku koja ce ga voditi u teskim i stresnim situacijama pa se moli bogu za nekakvu pomoc, iako i sam tesko da pomisli na boga inace u zivotu. bog, na nacin kakav nam crkva govori (ciko sa bijelom bradom koji motri na sve nas i upravlja nasim zivotima) tesko da postoji. postoje neki prirodni zakoni: kolicina predatog dobra je direktno proporcionalna kolicini dobra koje ce svako prije ili kasnije tebi vratiti. tesko da postoji neko bice koje time kontrolise. micelijus me osvjetlio saznanjem sa kojim se se slozio da ljudi nekada i ne shvataju koliko im je zapravo dobro i da neke ruzne stvari koje im se desi oni svaljuju na boga tvrdeci da to nije pravedno. iz svake ruzne situacije covjek izlazi nauceniji, a na njemu je da to iskustvo prenosi dalje. kada razmislis, bog nije ni potreban da uredjuje stvari, u osnovi ljudi sami uredjuju svoje zivore. svaka losa situacija koja nam se desi je na ovaj ili onaj nacin plod naseg rada: sto si posijao to ces i poznjeti. takodje svaka dobra situacija je opet plod naseg rada...

che.guevara je napisao:
... Samoodricanje je otuđivanje u nekoj mjeri. Loše bi bilo generalizovati sve vjere, ali ima presjeka. Reče jednom jedan kritičar, parafraziram (uopšte ideja je njegova, a tekst se nimalo ne poklapa) :

"""
Za crkvu i hrišćanstvo, pa i ostale vjere, mnogo opasniji ljudi od ateista su tzv. preindividualizovani vjernici. Oni vjeruju u Boga ali ne koriste crkvu kao "intermedij". Svaki od ovih vjernika ima svoj "telefon" prema Bogu. Možete misliti kakav bi svijet nastao u takvom slučaju.
"""

svako svoj telefon prema bogu...interesantno. ja nemam telefon prema bogu. nisam ateista, ali i nisam preindividualiziran vjernik. i interesuje me kakav bi svijet nastao u tom slucaju..


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 08 Feb 2006, 23:59 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 12 Avg 2001, 01:00
Postovi: 4102
Lokacija: Izmedju istoka i zapada
tj mislim da je vec nastao


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 09 Feb 2006, 23:54 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Nov 2005, 15:55
Postovi: 923
kad bi svi imali telefonsku liniju sa bogom sto bi bilo logicno naravno ako vjerujete u monoteisticko objasnjenje boga(pod uslovom da isti postoji kao licnost slicna covijeku sto cisto sumnjam )svestena lica i religije kao institucije ne bi imali od cega zivjeti he ,he(sad vidjeh da che to je vec napisao ) i njihova moc i uticaj = manipulacija pada u vodu jer gube stado koje ne bi vidjele potrebu za posrednikom ,
Ali smatram da su takvog boga ili ti definciju napravili ljude koji su htjeli kontrolisati i drzati u pokornosti druge pa su oni "napravili" boga po svom obliku (umjesto obrnuto kao sto religije propovjesaju ) namececi osjecaj griznju savjesti kao i neke kontradikcije u 10 bozjih zapovjesti i njihovim
sprovodjenju u praksi !

Licno mislim da bog ne postoji kao takav (neka visa sila kojoj se obracamo kad nam je stvarno tesko , ponekd zbog ljenosti pa i zlobe he , he zbog nasih sitnih zhtjeva) tj. da nije jedna licnost pa ni autoritet "iznad nas" nego da je on/o/a daleko slozeniji da je to sve sto postoji za sta znamo i sto jos nismo otkrili (ono sto vidimo i ne vidimo jer je poznato da ljudsko oko i uho vide i cuju izmedju okvira odredjenih frekvenci) i


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 10 Feb 2006, 19:05 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 24 Nov 2004, 15:21
Postovi: 697
Lokacija: Lijepa nasa.... Canada
Kako mozes definisati/opisati nesto sto ne postoji? Dobro receno NnJ!

_________________
Yesterday is history, tomorrow is mystery. TODAY IS A GIFT!!!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 10 Feb 2006, 22:18 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 10 Feb 2005, 16:46
Postovi: 640
Bog je Bog i nema dalje...!!!

_________________
GROB CEMO TI POZLATITI SVE DUGOVE NAPLATITI SA SRBINOM NEMA SALE SLAVA TEBI DJENERALE!!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 11 Feb 2006, 00:57 
OffLine
Urednik
Urednik

Pridružio se: 26 Jun 2003, 21:50
Postovi: 2669
Dove je napisao:
Kako mozes definisati/opisati nesto sto ne postoji? Dobro receno NnJ!


Šta je tu čudno? Ja mogu da zamislim plavušu seksualnih oblina kako sjedi pored mene iako takva nigdje ne postoji i uopšte se ne nalazi pored mene ...

Oni koji misle da bog postoji - njih pozivam da ga definišu na svoj način. A i ja ne znam šta bih rekao - mogao bih eventualno pokušati definisati svoje viđenje prauzroka pa to poistovjetiti sa terminom boga, stim što bi značenje pojma bilo drugačije. Uglavnom, esencija može postojati bez egzistencije, dok obrnuto nije moguće.

Veliki: ako je Bog tu da bi mu se čovjek molio u teškim situacijama, onda se treba riješiti teških situacija a ne moliti se bogu. "U mišijoj rupi nema ateista" je argument protiv mišije rupe, a ne protiv ateizma, rekao je neko. Šta više, ako je vjera u boga (ono klasično hrišćansko) vrsta nade i neka želja za milostinjom - onda narod koji upražnjava takvo osjećanje potvrđuje svoju slabost i želju za nestajanjem ... jer ako je slabost odlika želje za bogom, spasom i iskupljenjem ... onda oni ko to "praktikuju" i jesu slabi ... u obrnutom bi se bar sačuvalo neko dostojanstvo ! (uzor: Antihrist) Pročitao sam tvoju poruku, jeste da ovo nema veze sa njom baš toliko, ali morao sam napisati onako radi reda :)

Dakle još nemamo definiciju boga !?!

Ja mislim da je bog početak vremena. Početak vremena nema bradu, ne pravi savršene živote itd ... dakle bukvalno mislim početak vremena (i materije / engergije).


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 11 Feb 2006, 15:54 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Nov 2005, 15:55
Postovi: 923
Citiraj:
Ja mislim da je bog početak vremena. Početak vremena nema bradu, ne pravi savršene živote itd ... dakle bukvalno mislim početak vremena (i materije / engergije).


slazem se sa takvom definicijom s tim da mislim da je "bog" i sada sve to dakle vreme , materija i energija


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 386 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5 ... 20  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 6 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs