banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 23 Apr 2024, 16:41

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 79 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 20 Nov 2020, 14:43 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Nov 2008, 18:35
Postovi: 2895
Lokacija: još mAlo i tU smo
Castra je napisao:
gishas je napisao:
Koliko mu treba t peleta da to sve normalno grije?


Zavisi od izolacije i prozora. Vjerujem da bi pokrio svoje potrebe sa 2 tone bez problema...

_зока je napisao:
Cijena struje može samo ići gore, pogotovo ako uvedu ono što su najavili prošle godine, različite cijene za različite nivoe potrošnje. Pelet bi bio moj izbor.


Skočila je i cijena peleta drastično...
Nije ni to kao što je bilo...


E ti misliš da možeš da griješ kuću od 120 kvadrata sa 600-700KM?
Drug ne ide to baš tako.Koga god znam da ima kuću i grijanje na pelet a pri tome ima dobru izolaciju, potroši prilično peleta.
Pusti te priče ako neko kaže kako grijanje na pelet ne troši ništa.Samo je više gospodski u odnosu na drva.

_________________
koga to još ZANIMA


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Nov 2020, 15:21 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12122
jovic23 je napisao:
"da se sistem zaledi" - jebote o čemu ti pričaš, pa koja temperatura mora biti vani da bi se sistem zaledio, -46? :lol:

A kad se vratiš u ledaru, treba ti možda sat-dva da se kuća zagrije, ne znam jesi ti danas pijan ili šta.


Prve godine dok još kuća nije bila useljena i bez fasade, sistem je zaledio.
Te noći je temperatura bila -24 stepena.
Grijali smo podove kaloriferima da se cijevi odmrznu.

Nebitno, nisam rekao da se treba grijati na standardnoj temperaturi, već da se održava neka niska temperatura.
Na termo glavama to je oznaka pahuljice, mislim da je možda 6 ili 10 stepeni.

O brzini zagrijavanja kuće ne bih govorio. Zavisi to i od veličine kuće i od početne i krajnje temperature.
U mom slučaju, ako se ne grije desetak dana, nema šanse da se zagrije tako brzo.

Rocker je napisao:
Čak i u ekstremnim uslovima, dovoljno je da radi pumpa pa da se sistem ne zaledi.


Slažem se.

Rocker je napisao:
U svakom slučaju koš za pelet se lako i jednostavno može dograditi, znam tipa koji je napravio silos za pelet u garaži pa sipa samo jednom godišnje :D


Ako si ograničen prostorom u kotlovnici, te prerade otpadaju.
Koliki je silos kod tog tvog ako puni jednom godišnje? Na paletu stane jedna tona...


Rocker je napisao:
U svakom slučaju jako je teško napraviti potpuno autonoman sistem posebno ako je vertikalni gorionik. Gledao sam neka rješenja gdje "čaša" kako je zovu stoji horizontalno i rotira se, u donjem dijelu kotla pužni mehanizam za automatsko čišćenje itd itd ali to je već ozbiljna investicija.


Ma jok, automatsko čišćenje je prekomplikovano, a ni ne traži se potpuno automatski sistem.
Ono što treba je potpuno automatsko upravljanje, a čišćenje i punjenje ostaje manuelno.
Moji su do sad koristili samo funkciju programiranja peći, a tu opet nedostaje jako puno granularne funkcionalnosti.

Rocker je napisao:
Moj kotao je sa vertikalnim gorionikom i čistim (gorionik) otprilike nakon svakih desetak vreća. To zavisi od snage na kojoj radi, na manjoj snazi turbina slabije duva pa dosta više čestica ostane.
Što se tiče čišćenja kotla koji je u mom slučaju dvokomorni, ne treba nikakva maska, dobar usisivač i obične rukavice, ako pelet dobro gori ni gareži nema, samo bijeli pepeo. Temperatura gasova na izlaznom senzoru rijetko prelazi 120 do 15% snage, već na 25% ide i do 160 što opet nije veliki gubitak.


Znači manja snaga - lošije sagorijevanje peleta,
veća snaga - veći gubitak na dimnjaku?

Ovo sam ja pokušavao da dokučim, ali do sad nisam uspio. Moja peć ima nekih 5 programiranih snaga / modova.
U principu, ako stavim na 5, kuća se ugrije brže, i peć ide u režim spavanja.
Ako stavim na 2, kuća se ugrije sporije, ali peć troši manje peleta i daleko rjeđe ide u režim spavanja.

Mućkao sam i mućkao, ali nisam uspio da skontam šta je optimalno rješenje. Ima li nekog ko se razumije u ovo?

krajo je napisao:
E ti misliš da možeš da griješ kuću od 120 kvadrata sa 600-700KM?
Drug ne ide to baš tako.Koga god znam da ima kuću i grijanje na pelet a pri tome ima dobru izolaciju, potroši prilično peleta.
Pusti te priče ako neko kaže kako grijanje na pelet ne troši ništa.Samo je više gospodski u odnosu na drva.


Pardon, ostalo mi je nekih 80 kvadrata u glavi. Neko je pisao o tome...
Trebaće mu onda barem 3 tone, ne znam kakva mu je izolacija, nek računa po 350 KM da je tona. Znači 1100 KM peleta.

Moja kuća ima oko 200 kvadrata. Grijali smo se u početku sa oko 4 tone.
Od kako se ne griju dvije sobe, potrošimo malo više od 3 tone.
Uglavnom, 4 tone nam stanu u kotlovnicu, pa mi onda samo dokupimo 3 tone na ljeto nekad svake godine.
Ove godine smo dogovorili i platili 3 tone, ali smo tražili da nam isporuka bude što kasnije.
Još nismo dobili taj novi pelet, troše se restlovi starog.

EDIT: Usput grijemo i vodu u bojleru na pelet...

Kod nas je 10cm izolacija, dobra PVC stolarija, Alu ispunjene roletne.
Prije koju godinu smo dobro izolovali i tavan, tako da smo značajno smanjili gubitke i sa te strane.

Koliko troše ostali koji se griju na pelet?

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Nov 2020, 17:52 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Jan 2008, 12:33
Postovi: 5005
Lokacija: Banja Luka
A termalna pumpa? Ona kao klima sto radi. Imam dobru ponudu, al trazim utiske, ima li ko?

_________________
http://www.budideozvezde.rs/
http://www.youtube.com/user/crvenazvezdafkcom


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Nov 2020, 17:59 
OffLine
Bič božji
Bič božji

Pridružio se: 17 Jun 2010, 18:47
Postovi: 12643
Lokacija: BANJA LUKA R.SRPSKA
goxon je napisao:
A termalna pumpa? Ona kao klima sto radi. Imam dobru ponudu, al trazim utiske, ima li ko?

Spomenuli smo je malo ranije, za podno grijanje moze, ali i sa vrhunskom izolacijom, nadalje problem ulaganja u toplotnu pumpu je garantni period koji je i dalje jako, jako nizak...

_________________
ZATO ŠTO JE NAŠ I ZATO ŠTO JE JEDINI...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Nov 2020, 18:08 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Nov 2008, 17:42
Postovi: 7177
Citiraj:
Znači manja snaga - lošije sagorijevanje peleta,
veća snaga - veći gubitak na dimnjaku?


Nisi dobro shvatio, manja snaga znači da turbina slabije duva i prosto ne može izduvati teže čestice iz gorionika kao što je slučaj sa većom snagom.
Na mom kotlu se količina peleta i vazduha podešavaju odvojeno, a kod tebe pretpostavljam da se podešava samo ukupna snaga, što ne mora biti idealno za sve vrste i kvalitete peleta.

Takođe na pelet kotlovima postoji jedan problem pri greškama, npr u slučaju paljenja - ako u trenutku paljenja nestane peleta ili ako je gorionik previše zaprljan i u jednom ciklusu ne počne gorenje, kontroler pretpostavlja da je došlo do greške tokom paljenja i ako se ponovi operacija neće okrenuti pužni mehanizam dovoljno puta da transportuje pelet od koša do gorionika, nego pretpostavlja da peleta već ima u mehanizmu i naravno u tom slučaju opet neće upaliti.
Tu mora ručno da se ubaci pelet u gorionik.
Ako peleta nestane tokom gorenja odnosno tokom ciklusa dogrijavanja vode, kontroler se ponaša kako treba i prilikom ponovnog paljenja odradi cjelokupan ciklus transporta iz koša do gorionika prije nego što upali grijače.

_________________
Нема ту чојека чим слави посну славу . . .


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Nov 2020, 18:11 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Okt 2008, 12:59
Postovi: 9300
Moji se griju na pelet, zasad samo prizemlje kuce, podno grijanje i kamin na pelet. Dok nije bilo izolacije trosili su preko 2 tone godisnje i nije bilo toplo. Kad smo uradili dobru izolaciju, sad potrose malo vise od jedne i po' palete (tone) godišnje. Pec je snage 10.5kW.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Nov 2020, 18:32 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jan 2007, 16:38
Postovi: 23489
Ja sam već spominjao čovjeka kod kojeg sam bio i on baš zadovoljan toplotnom pumpom, iako je ostavio da ima opciju da može prebaciti na pelet jer je to već imao od ranije. Ali ne koristi. Jedino što nekada koristi jeste kamin na prizemlju u najvećoj prostoriji. Ali to više psihički djeluje i malo dogrijava. Naravno svuda samo pločice, bez staza i tepiha... Naravno sređena izolacija...
Ne znam kako je sada, ali čovjek koji se time bavi i on je to ugradio kod tog čovjeka, mi spominjao kako je on napravio jeftiniju varijantu bez nekih radnih režima koji nisu potrebni. Moguće da se to odnosi baš na to ako se radi samo o podnom grijanju gdje idu niže temperature. Pa pojednostavi sve. Samo ovdje su prvo kopali da vide ima li dovoljno protoka vode odakle izvlače toplotu.
I prijatno je dobro podno grijanje. Ne suši vazduh. Mada znam za slučajeve kada nije baš prijatno kada je podno na struju u stanu. Ode struja, a opet se moraš dogrijavati. I još kako ne suši vazduh pa ako nije baš dobra vanjska izolacija, bude problema i sa vlagom.

_________________
Rad je od čovjeka napravio roba, neradu smo odani sve do groba.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Nov 2020, 18:44 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 09 Okt 2014, 22:29
Postovi: 641
A na gas, kakvo je tu stanje ?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Nov 2020, 20:45 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12122
Rocker je napisao:
Nisi dobro shvatio, manja snaga znači da turbina slabije duva i prosto ne može izduvati teže čestice iz gorionika kao što je slučaj sa većom snagom.
Na mom kotlu se količina peleta i vazduha podešavaju odvojeno, a kod tebe pretpostavljam da se podešava samo ukupna snaga, što ne mora biti idealno za sve vrste i kvalitete peleta.


Aha, ja sam mislio da čistije sagorijeva...

Kod mene se iz klasičnog menija može samo birati program rada, ali u servisnom meniju mogu da podesim sve ostale parametre ako treba.

Rocker je napisao:
Takođe na pelet kotlovima postoji jedan problem pri greškama, npr u slučaju paljenja - ako u trenutku paljenja nestane peleta ili ako je gorionik previše zaprljan i u jednom ciklusu ne počne gorenje, kontroler pretpostavlja da je došlo do greške tokom paljenja i ako se ponovi operacija neće okrenuti pužni mehanizam dovoljno puta da transportuje pelet od koša do gorionika, nego pretpostavlja da peleta već ima u mehanizmu i naravno u tom slučaju opet neće upaliti.
Tu mora ručno da se ubaci pelet u gorionik.
Ako peleta nestane tokom gorenja odnosno tokom ciklusa dogrijavanja vode, kontroler se ponaša kako treba i prilikom ponovnog paljenja odradi cjelokupan ciklus transporta iz koša do gorionika prije nego što upali grijače.


Kod mene se ponaša drugačije.
Recimo jednom kad nam je crkao grijač za paljenje, peć je stalno počinjala proces paljenje iznova i ubacivala pelet.
Nikad se nije desilo da smo morali ručno ubacivati pelet u gorionik. :)

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Nov 2020, 16:14 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 24 Mar 2015, 20:12
Postovi: 8772
Lokacija: Banja Luka Republika Srpska
Givi je napisao:
Pozdrav ljudi,

Već neko vrijeme razmišljam kakvo bih grijanje mogao uvesti u kuću na dva sprata od po 60m2. Drva nisu opcija iz više razloga, a konvektori nisu dovoljno jaki da bi grijali kuću na jako niskim temperaturama. Trenutno vidim dve solucije: električni kotao, i pelet. Koliko sam shvatio sa prošlih tema, problem je naći povoljan pelet, a takođe je problem održavanje čitavog sistema.

Sa druge strane, grijanje preko električnih kotlova ili elektroblokova mi se čini kao najpouzdanija opcija iako bi račun za struju bio izuzetno velik. Kontaktirao sam firmu Topling od kojih sam saznao da bi sistem sa elektroblokom od 24kW i 13 radijatora koštao oko 6000KM, ali naravno nisu mogli da mi kažu kolika bi mi otprilike bila potrošnja el. energije.

Kakva su vaša iskustva sa električnim kotlovima, postoji li nešto bolje što mi možete preporučiti? Koliko bi me moglo koštati grijanje na struju? Unapred se zahvaljujem na odgovorima!


Pozdrav, prenjeću utiske od kolege.....
Naime, on i njegova porodica stanuju kući na sprat sa još jednom porodicom. Stan u prizemlju koji oni koriste ima oko 70 kvadrata a drug je uveo sledeći sistem grijanja. Dakle radi se o kombinaciji mekova , elekto bojlera Vaillant i alfa 90 šporeta na drva za etažno grijanje sa radijatorima. Na kući je izolacija od 10 cm i par godina stari prozori kombinacija drvo- aluminij.
On na početku grejne sezone koristi mekove koji rade na struju sa tim da koristi one utičnice sa vremenskim očitavanjem tako da mekovi ne rade cijeli dan već samo po potrebi. Ukoliko još zahladi on gasi mekove i uključuje Vaillant bojler od 9KW i grije se sa njim. U tom periodu potroši struje za oko max 70km mjesečno sa svim ostalim potrošačima u stanu. Ukoliko još više zahladi onda koristi alfu na drva a gasi Vaillant.
Elem po njegovoj priči max potrošnja struje kada se jednom grijao na Vaillant je bila oko 150km na mjesečnom nivou sa svim ostalim potrošačima.
Potrošnja drva kad su baš hladne zime je max 10 metara ali u zadnjih par godina je manja(5-7metara) jer zime nisu kao nekada hladne.
Po njegovoj priči kad bi sad ponovo ugrađivao grijanje samo bi ugradio jači Vaillant od 12KW, a sve ostalo bi zadržao.

_________________
1.If in doubt , flat out !
2.A true soldier fights not because he hates what is in front of him, but because he loves what is behind him.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Nov 2020, 16:52 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Maj 2006, 01:17
Postovi: 1874
Za 70 kvadrata i 10cm izolacije ele. bojler od 9kW je dovoljan...može mu se činiti nedovoljan samo ako je ukupna površina radijatora nedovoljna da oda potrebnu toplotu.

Da potršnja ele. ene. novčano bude ista ili niža u odnosu na ostala vrsta grijanja bude često istina...što je paradoks, s obzirom kako se dobar dio struje proizvodi, ali tako je.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Nov 2020, 16:57 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Okt 2008, 12:59
Postovi: 9300
Ja da imam uslove isao bih na plin. Bojim se da je na struju ipak preskupo, ne bih rizikovao, gledajuci na primjeru koji sam spomenuo kod roditelja, cisto sumnjam da bi na struju bilo kao i na pelet, mislim dq bi ih izaslo puno skuplje. Tako su mi rekli i ljudi koji rade grijanje, kaze zaklalo bi vas ovo isto podno na struju.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Nov 2020, 17:08 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 20 Jun 2011, 09:12
Postovi: 169
Lokacija: Banja Luka
Iz mog nekog iskustva grijanje na struju nije za kuću, ne isplati se. Ja sam u stanu prezadovoljan sa el kotlom, moji u kući nisu mogli, morali su se vratiti na peć na drva. Imam dva vanjska zida i odozdo ima bar 15-20 stepeni od stana ispod, dok kod kuće to nije slučaj, sve su vanjski zidovi i jednostavno vuče hladnoću odozdo, jbg zemlja.

Послато са SM-A505FN помоћу Тапатока


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Nov 2020, 17:20 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Okt 2008, 12:59
Postovi: 9300
I ja se trenutno dvoumim sta kod sanacije, grijem stan na norveske radijatore, ali sam u prizemlju, niko me ne podgrijava odozdo. Bokim se da se ne bi isplatilo uvoditi centralno i Vaillant kotao.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Nov 2020, 17:28 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Feb 2011, 19:13
Postovi: 3119
Ne znam dole ali mi ovdje dosta koristimo varmefolija (topla folija) koja ide ispod parketa ili laminata i uopste ne trosi puno struje. Na termostat stavis 20 stepeni i najvaznije je da ga ne iskljucujes jer svako novo ukljucivanje vuce malo struje dok ne dostigne teperaturu

https://gulvhandelen.no/lengde-200cm/va ... r-kvm.html

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Nov 2020, 17:37 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Okt 2008, 12:59
Postovi: 9300
Ima toga i kod nas, bar u ponudi. Vidio sam na piku.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Nov 2020, 17:54 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Maj 2006, 01:17
Postovi: 1874
Grijanje na struju nije sigurno za 90% kuća, ali na nekim manjim kuća s 70m2 ja se lično ne bih se zezao s peletom jer ne bi se napravila neka značajna ušteda.


Na 1kg peleta bude oko 4000 kcal po kg i to prebačeno u kWh bude približno 4,5 kWh...što na 1 tonu peleta dodje 4500 kWh...pomnoženo s cijenom struje od 0,12KM dobije se 540KM struje dok bi tona peleta bila oko 200KM jeftinija.

Sad drugi faktor je što ele. bojler prebaci 1kW ele 100% u 1kW toplotne, i nema nikakvih gubitaka kroz dimnjake...a na toni peleta da ćeš samo za grijanje dobiti 4500kWh, teško...ne možeš biti siguran u kvalitet, da li je zbilja deklarisana kalorijska moć, da li je potpuno sagorijevanje, da li je neko to ložište samo kopirao iz vana ili ima neki proračun itd. Pored svega sigurno je ušteda grijanje na pelet u odnosu na struju...samo za manje kvadrature mislim da nije vrijedno zajebavanja.




blaf77 je napisao:
I ja se trenutno dvoumim sta kod sanacije, grijem stan na norveske radijatore, ali sam u prizemlju, niko me ne podgrijava odozdo. Bokim se da se ne bi isplatilo uvoditi centralno i Vaillant kotao.



Za stanove u prizemlju uzmi da zagrijavaš na 20 stepeni prostor, a konstantna temperatura ispod poda se uzima 10 stepeni. Imaš 10 stepeni da nadomjestiš...sad ne znam koliki ti je koeficijent k za pod tj. od čega se sastoji tačno pod, ali recimo otprilike da je k=1. (Za zidove s 10cm stiropora bude oko 0,3).. Sad uzmeš pomnožiš kvadraturu npr. 100m2 s deltaT 10 stepeni i sa k=1 W/m2K i dobiješ otprilike da ti treba 1kW dodatne snage na 100m2 kad je stan u prizemlju.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Nov 2020, 18:08 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12122
Na koju temperaturu grijete svoje prostorije?

Slika

Vlažnost vazduha mi je prava muka.
Luftam više puta dnevno, otvorim sve prozore ali je teško napraviti pravu promaju pošto su svi prozori na istoj strani zgrade.
Da bih spustio vlažnost ispod 60% moram držati sve širom otvoreno duži period, recimo 15 minuta, dok je spustiti vlažnost na 55% apsolutno nemoguće...

Evo sad ću da proluftam pa ćemo vidjeti...

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Nov 2020, 18:41 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Feb 2008, 21:55
Postovi: 3179
Predstavlja li ti taj nivo vlažnosti neki problem? Postoje aparati i za to. A ako ne, isključi taj senzor, da ne razbijaš glavu previše.
Iz vlastitog iskustva, vlažnost vazduha postaje problem ljeti, na 30+, a zimi je dobro imati malo vlage u zraku, inače možeš imati problema sa disajnim organima. U doba korone, vlaga ti je saveznik. Kažu.

_________________
Lično više volim strat,
jer mi leži takav vrat...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Nov 2020, 19:19 
OffLine
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Nov 2007, 09:26
Postovi: 17144
Lokacija: Q5HW+6W
23 po danu, 21 po noći. Vlaga treba biti u rasponu od 35 do 60%. Previše vlage pogoduje rastu buđi, što opet može dovesti do zdravstvenih problema.

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 79 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 16 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs