banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 13:29

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 212 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: Re: Bijela tehnika
PostPoslato: 21 Jan 2023, 19:39 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Dec 2015, 15:40
Postovi: 2351
Znaš li sigurni da radi grijač? Pa samo promjeni termostat i to je to. Ne može lakse. Zadnji put kada sam ja kupovao termostat bio je 18KM ili tako nešto. Lako ga je promjeniti, kao sijalicu

Postoji šansa da je grijač *propisao* i da ti kapa po termostatu. Provjeri to.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Bijela tehnika
PostPoslato: 21 Jan 2023, 19:45 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Dec 2015, 15:40
Postovi: 2351
The_new_Statesman je napisao:
Gledam zadnjih pola sata ovaj kanal i za pola stvari ne kontam smisao postojanja. Doduse, za dosta ne kontam ni cemu sluze

https://instagram.com/8_kraw?igshid=YmMyMTA2M2Y=


Baš ti hvala za ovo


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Bijela tehnika
PostPoslato: 21 Jan 2023, 20:58 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 21 Maj 2008, 14:24
Postovi: 966
Aikus je napisao:
Znaš li sigurni da radi grijač? Pa samo promjeni termostat i to je to. Ne može lakse. Zadnji put kada sam ja kupovao termostat bio je 18KM ili tako nešto. Lako ga je promjeniti, kao sijalicu

Postoji šansa da je grijač *propisao* i da ti kapa po termostatu. Provjeri to.


Crijevo je toplo kad ga dodrinem..tako da grijaci rade vjerovatno..ali mi se cin ida nema vode u bojleru i termostat ne radi..tako da je vjerovatno termostat


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Bijela tehnika
PostPoslato: 22 Jan 2023, 06:28 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 07 Dec 2016, 01:44
Postovi: 627
Ozrenx je napisao:
Aikus je napisao:
Znaš li sigurni da radi grijač? Pa samo promjeni termostat i to je to. Ne može lakse. Zadnji put kada sam ja kupovao termostat bio je 18KM ili tako nešto. Lako ga je promjeniti, kao sijalicu

Postoji šansa da je grijač *propisao* i da ti kapa po termostatu. Provjeri to.


Crijevo je toplo kad ga dodrinem..tako da grijaci rade vjerovatno..ali mi se cin ida nema vode u bojleru i termostat ne radi..tako da je vjerovatno termostat


Ja sam se pogubio na tvoje objasnjavanje.
Kako moze crjevo, boga pitaj koje, biti toplo a da nema tople vode kad odvrnes cesmu ?

Bojler radi na fazon da, hladna voda ulazi kroz crijevo koje je spojeno na cijev koja ide direktno u kazan bojlera, i ta cijev za hladnu vodu je obicno niza(kad bi presjekao kazan na pola, jedna cijev bi bila visa a druga niza ili ti kraca) od cijevi kroz koju voda izlazi, a to je cijev za toplu vodu, koja je onda spojena na crjevo koje je onda spojeno na cijevi u zidu koje onda vode do cesme/baterije.
Po nekoj logici topla voda se uzdize gore i skuplja se pri vrhu bojlera dok je hladnija voda nize dole ma da nekad nije velika razlika u temperaturi.

Po logici, ne moze tebi nikakvo crjevo biti toplo, ako ne izlazi topla voda.

Ne mogu ti pomoci ako mi tacno ne kazes sta se desava.

Uzmi, zavrni ventil bojlera, odvrni crijevo hladne vode sa bojlera, znaci nemoj da bude povezano na bojler vec samo u zid da je spojeno crjevo, uzmi bokal, prisloni crjevu, odvrni ventil i vidi prvo jel curi voda kroz crjevo.
Odvrni slobodno da provjeris jel curi bas onako dobro, i provjeri crjevo ima li u njemu hrdje ili nekih otpadaka, danasnji bojleri losijeg kvaliteta znaju biti presvuceni unutra sa nekom presvlakom nez ni ja sta je ono, al nakon par godina pocne da puca i otpada.
Ako je pritisak vode na crjevu dobar, provjeri onda spoj na bojleru i sigurnosni ventil koji isto mora biti zavrnut na bojler, na cijev za ulaz tj hladnu vodu.

Odvrni ventil za bojler malo jace, mozda jednostavno ne ulazi dovoljno vode u bojler.

Al moze biti i da ti je upravo hrdja, kamenac i ti otpadci sto sam spomenuo ranije, nekako upali u cijev kroz koju ulazi hladna voda.
A moze i da su upali u cijev gdje izlazi topla voda.

Termostat ces provjeriti prvo tako sto ga skines, okreni onaj jezicic za podesavanje termostata ljevo desno, ako cujes klik to je dobro, e sad ti treba multimetar da ga testiras da li radi pravilno, naravno vizuelno ga pregledaj, da nije negdje nesto pregorilo, vidjeces odma a imas i na internetu slike za referencu kako izgleda ispravan termostat.

Ja recimo u nekim slucajevima, kod nekih drugova koji imaju jednofaznu struju, kad ukljucim bojler, svjetlo koje je ukljuceno u kupatilu, trunkicu oslabi, to mi odma isto govori da grejac radi ocigledno.
Termostat. ako ne bi imao multimetar , ja bi ga testirao tako sto bi jezicak za podesavanje termostata, okrenuo prema minusu dok ne cujem klik i onda bi ga okrenuo samo trunkicu prema plusu dok opet ne cujem klik,ovako sam namjestio termostat da ugasi grejac cim se malko zagrije voda.
Onda bi ukljucio bojler, sacekao malko da vidim hoce li se bojler iskljuciti, ako da, odma znam da radi termostat, ako se nista ne desava ni nakon 15ak minuta, onda termostat mjenjas.
Nadam se da shvatas svrhu smanjivanja osjetljivosti termostata, cisto eto da ne cekas dugo, a i nema rizika nekog da se osteti grejac, ako u bojleru nema vode.

U svakom slucaju, bojler treba da se cisti od kamenca svakih 6 mjeseci.

Jedino sto meni vise pada na pamet je, ako tebi ovo izlazno crjevo bude toplo, sto i treba da bude, a izlazi ti hladna voda na cesmi, to mi vise govori da ti je neki problem sa mjesacem u bateriji ili samom baterijom/cesmom, a ne bojlerom.
Ili da ti je crjevo za toplu vodu, ako je ono stvarno toplo, da je ono jednostavno zacepljeno negdje na izlazu, znaci samo odvrnes crjevo i ocistis ga i testiras da vidis da li prolazi kroz njega voda.Naravno moze biti i da je sama cijev u zidu zablokirana.

_________________
https://i.ibb.co/9WHRB5J/signature1.jpg


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Bijela tehnika
PostPoslato: 22 Jan 2023, 07:57 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 21 Maj 2008, 14:24
Postovi: 966
Pa jesma malo zapetljao, ali bas se ne kontam u tu pricu ;)

Kada uplaim bojljer

termostat ne svijetli ali se cuje klik kada ga okrecem
crijevo koje ide iz bojlera u zid bude toplo a drugo je hladno
u cesmi kada okrenem na vrucu vodu,nema nista..nema uopste vode ni hladne ni vruce
kad kad dignem slavinu u cemi da pustim toplu vodu..cuje se nesto tipa tup ( ne znam kako da objasnim taj zvuk)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Bijela tehnika
PostPoslato: 22 Jan 2023, 11:37 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 07 Dec 2016, 01:44
Postovi: 627
Ako uopste ne izlazi ni hladna ni topla voda na cesmi, mora da je nesto ili do same cesme ili do cijevi, ali prije ce biti da je do cesme.
To prvo treba da eliminises kao problem.
Jer u WCu svaka cesma,bojler,ves masina, ima posebno dovod hladne vode, sto znaci da ti kad bi sad skinuo bojler, i dalje bi imao hladnu vodu na cesmi jer ona nije ovisna o tome da li imas bojler ili ne.

Pogledaj na Youtube kako se odvrce i cisti cesma.
Trebace ti neki kljuc za cijevi ili papagajke neke vece, polako to odvrni, koristi neku krpu ili bar izolir traku da ne ostetis cesmu, vjerovatno je ona sto je kao oblozena hromom il cime vec, necim srebrnim, nije bitno, bitno je da to mozes da ostetis i onda se ljusti, u svakom slucaju treba da pazis da ne ostetis cesmu.

Kad rjesis to da imas uopste vodu hladnu na cesmi, onda vidi dalje sta je sa bojlerom.

Ako si rucno okretao onaj jezik na termostatu, i klika, to je bar dobar znak al ne mora da znaci.
Al i dalje ne znas da li ti uopste bojler "vuce struju" , kad bi to znao odma bi i znao da li radi grejac.
I to ce ti isto u neku ruku reci da li radi i termostat, jer posao termostata je da ugasi grejac kad se voda zagreje do temeprature na koju je termostat podesen, tj strucnije, da prekine dovod struje.

Posto govoris da ti je cijev za toplu vodu, vidjeces na bojleru ima onaj kao crveni plasticni kolutic/dio iznad cijevi, kazes da je ona topla, to bi valjda znacilo da se u bojleru voda ugrijala.
Razmisljam da li se moze nekako ta cijev zagrijati ako grejac probije/pokvari se, al msm da ne moze, valjda bi se onda zagrijale sve cijevi donekle i naravno tresla bi te struja.

Citiraj:
u cesmi kada okrenem na vrucu vodu,nema nista..nema uopste vode ni hladne ni vruce

Ja sta mislim da je problem, iz price tvoje, da ti je cesma zaribala nekako, vjerovatno mjesac u njoj, a sto se tice bojlera, da je samo pokvarena lampica pa zato i ne svjetli.
Ma da opet i ako nije ciscen bojler jedno 2 godine, ja bi ga i ocistio za pocetak, kao pred korak, mozda i to samo otkloni neke probleme.

Evo pretraga za cesmu pa vidi ima li tvoje tu
https://www.youtube.com/results?search_ ... saca+cesme

A cisto da dodam, i meni se tako culo, na starom bojleru, neko lupkanje sad ne znam da li isto kao kod tebe, kad bi podigao slavinu tacno se culo iz bojlera kao da nesto pukne, na kraju se ispostavilo da mi je crijevo za toplu vodu zablokiralo nekako, otpadak neki upao u nju iz bojlera, a 2-3 mjeseca nakon toga mi je probio kazan pa sam morao kupiti novi bojler.
Do duse nisam ga cistio 4-5 godina pa i nije ni cudo sto je propao kazan.

_________________
https://i.ibb.co/9WHRB5J/signature1.jpg


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Bijela tehnika
PostPoslato: 22 Jan 2023, 14:47 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 21 Maj 2008, 14:24
Postovi: 966
Bio majstor, sigurnosni ventil i zacepljena cijev, 40 km :)

Trebi hvala na iscrpnom odgovoru i trudu, kosrisni savjeti ko god bude citao, ziv bio


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Bijela tehnika
PostPoslato: 04 Feb 2023, 18:15 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 22 Jan 2015, 20:57
Postovi: 208
E ovako, kupujem uskoro Električni Šporet (staklokeramički) koji brend se pokazao kao dobar, vidim da većina ako ne i svi imaju 5 godina garanciju, budžet tu negdje do 1000KM, vidim ovi Beko mi djeluju OK, eto svaki savjet bi mi dobro došao.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Bijela tehnika
PostPoslato: 04 Feb 2023, 19:04 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Maj 2010, 21:21
Postovi: 9165
Nemam šporet već odvojeno indukcijsku i pećnicu od Beka, već 11 godina, bez ijednog problema. Ako ti šta može pomoći , eto.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Bijela tehnika
PostPoslato: 04 Feb 2023, 19:11 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Feb 2010, 17:13
Postovi: 9838
Lokacija: Далеко од раја
Za beko (a vjerovatno i za većinu ostalih proizvođača) je najveća zamjerka što sve prave od slabog materijala, limovi malo deblji od celofana. Ubaciš u rernu nešto teže i bočni zidovi se rašire da tepsija ispada iz onih vodilica. Na zadnjem zidu betonska kocka kao kontrateg i dva lančića kojim vežeš za zid da se ne prevrne ako slučajno spustiš tepsiju na otvorena vrata.

_________________
Ко не воли ракију, не воли ни људе.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Bijela tehnika
PostPoslato: 04 Feb 2023, 19:22 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Sep 2015, 19:59
Postovi: 2180
Najbolje uzeti ugradne i napravis sebi kombinaciju kako ti odgovara. Tu se onda povećava i izbor pa se može naci i indukcija, koja je neuporedivo bolja od običnih staklokeramickih el.sporeta.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Bijela tehnika
PostPoslato: 04 Feb 2023, 19:48 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 22 Jan 2015, 20:57
Postovi: 208
Prvo sam mislio Gorenje ali većina kaže da sad Gorenje nije što je nekad bilo, pa mi nekako svi preporučuju Beko, šta znam, a znam da je indukcija najbolja opcija, ne znam za ostale brendove a i nema ih baš mnogo u ponudi.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Bijela tehnika
PostPoslato: 04 Feb 2023, 20:23 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 16 Jun 2011, 12:04
Postovi: 7734
Lokacija: Mejdan
Philby je napisao:
Za beko (a vjerovatno i za većinu ostalih proizvođača) je najveća zamjerka što sve prave od slabog materijala, limovi malo deblji od celofana. Ubaciš u rernu nešto teže i bočni zidovi se rašire da tepsija ispada iz onih vodilica. Na zadnjem zidu betonska kocka kao kontrateg i dva lančića kojim vežeš za zid da se ne prevrne ako slučajno spustiš tepsiju na otvorena vrata.

I još izbacuju strujni kabl, pa moraš kupovati posebno, a košta par maraka, kod klasičnih šporeta na nekim modelima nema ladice na dnu, a negdje poklopca...

Gedza je napisao:
E ovako, kupujem uskoro Električni Šporet (staklokeramički) koji brend se pokazao kao dobar, vidim da većina ako ne i svi imaju 5 godina garanciju, budžet tu negdje do 1000KM, vidim ovi Beko mi djeluju OK, eto svaki savjet bi mi dobro došao.

Ako koristiš češće rernu ganjaj model sa ventilatorom.

Gedza je napisao:
Prvo sam mislio Gorenje ali većina kaže da sad Gorenje nije što je nekad bilo, pa mi nekako svi preporučuju Beko, šta znam, a znam da je indukcija najbolja opcija, ne znam za ostale brendove a i nema ih baš mnogo u ponudi.

Koji god da uzmeš, računaj da će trajati dok traje i garancija.
Zato, ganjaj onaj koji ima kvalitetnu servisnu podršku (servis, dijelovi), jer skoro svi sada nude 5 godina garancije.

Imam kod kuće i Gorenje i Beko aparate i sve ti je to u pet deka bukvalno.
Ako očekuješ da će ti aparat trajati 20 i više godina, hoće, ako je zapakovan u podrumu/tavanu (pogledaj Philbyjev post, citiran je na vrhu ovog posta)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Bijela tehnika
PostPoslato: 04 Feb 2023, 20:37 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 22 Jan 2015, 20:57
Postovi: 208
Ma znam da nije vječno i kakav je kvalitet današnje bijele tehnike, ali eto reko ako neko ima iskustva sa staklokeramikom pa da vidim koji su se brendovi pokazali dobri, inače gledam model Beko FSM67320 ili neki sličan tih oznaka ima mnogo.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Bijela tehnika
PostPoslato: 05 Feb 2023, 01:28 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Maj 2010, 21:21
Postovi: 9165
Vidi isto hoće li biti kakve proljetne akcije
, ja sam pretprošle godine pazario ploču, mašinu za suđe i rernu za nekih 25-30% manje para...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Bijela tehnika
PostPoslato: 05 Feb 2023, 12:55 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Jul 2008, 18:33
Postovi: 6114
Od mene preporuka za Beko. 6 godina i jis nista nije crklo od uredjaja (a sve sam uzeo njihovo)

Imam sporet na ovaj fazon i moram priznati da si me zainteresovao sa ovim modelom (da ovaj sadasnji prebacim na selo), iz jednog prostog razloga sto posjeduje 2 kola kod kojih max snaga varira i preko 2kw. Kod mene je to fixno zakucano ja 2*1.2 kw i 2*1.7. Nazalost, nema ovaj model sa sirinom 50cm :/


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Bijela tehnika
PostPoslato: 05 Feb 2023, 17:24 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 22 Jan 2015, 20:57
Postovi: 208
Ma imam i ja i od Beka i od Gorenja nekih stvari ali najviše me interesuje da li se razlikuje kvalitet staklokeramike od proizviđača do proizviđača, da li neki prave to bolje od drugih jer vizuelno je to manje više isto.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Bijela tehnika
PostPoslato: 05 Feb 2023, 17:30 
OffLine
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Nov 2007, 09:26
Postovi: 17115
Lokacija: Q5HW+6W
Isto sranje, drugo pakovanje.

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Bijela tehnika
PostPoslato: 05 Feb 2023, 19:38 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Maj 2010, 21:21
Postovi: 9165
Isto mislim, kod mene na ploči onaj natpis kao kod većine , Scott Cerain tako nekako, a znam da su to sve poznate firme koje izbacuju u prodaju te ploče imale....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Bijela tehnika
PostPoslato: 05 Feb 2023, 21:02 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 16 Jun 2011, 12:04
Postovi: 7734
Lokacija: Mejdan
Gedza je napisao:
ali najviše me interesuje da li se razlikuje kvalitet staklokeramike od proizviđača do proizviđača, da li neki prave to bolje od drugih jer vizuelno je to manje više isto.

To ti može reći samo neko ko je relativno skoro i za kratko vrijeme kupio dva šporeta ratličitih proizvođača i to modele slične onima koje gledaš, a to je rijetkost.
I još proizvođači šporeta mogu promijeniti dobavljača ploča ili kvalitet, pa ti džaba preporuka nekog ko je kupovao ranije.

gishas je napisao:
Najbolje uzeti ugradne i napravis sebi kombinaciju kako ti odgovara. Tu se onda povećava i izbor pa se može naci i indukcija, koja je neuporedivo bolja od običnih staklokeramickih el.sporeta.

I ja sam to kontao, a na kraju nabavio samostojeći šporet.
Kombinovani, jer koristim plin više od struje i još rerna sa ventilatorom.
Bilo baš znatno jeftinije od kombinacije ugradnih jer je bila neka akcija (a nije "početni" model).


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 212 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 9 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs