banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 19 Apr 2024, 15:16

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 415 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 17, 18, 19, 20, 21  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 14 Sep 2019, 09:24 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Okt 2015, 08:26
Postovi: 2658
danijell je napisao:
Ista cijena struje, osim za one koji troše više od 400-500 kWh

http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/re ... ena-struje
Pa ko se grije na struju mora da predje 500kW

Poslato sa COL-L29 uz pomoć Tapatoka


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Sep 2019, 09:38 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Jul 2008, 18:33
Postovi: 6135
Nema logike da struja bude jeftiniji energent od toplane , ako je proizvodnja el.energije puno skuplji i komplikovaniji proces od prozivodnje toplotne energije.

Po meni, kwh el. energija bi trebao biti skuplji bar 30% od kwh koji nudi toplana.

Sent from my MHA-L29 using Tapatalk


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Sep 2019, 10:34 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jan 2007, 16:38
Postovi: 23485
Nema logike bilo koja cijena grijanja preko toplane, ako moraš da se dogrijavaš preko struje i još plaćaš njima.
Inače, mazut se baš jednostavno dobije. Odeš i iskopaš ga. Pa tek onda transport toplotne energije i održavanje te mreže. Još je davno prošlo vrijeme kada je mazut bio jeftin. Zašto mazut, a ne eko toplana. Pa zato ako bi se ljudi zbog cijene struje masovno vratili na toplanu... čime zagrijati to. Ili ulaganje i prebacivanje na plin. Samo dok dođe turski tokić.
Ali prije toga možda ovako nešto.

Spoiler:
Slika


Ako je moj ulaz mogao bez ičije pomoći staviti fasadu, koliko bi tek mogli kada bi bilo barem 30% sufinansiranja.

_________________
Rad je od čovjeka napravio roba, neradu smo odani sve do groba.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Sep 2019, 10:48 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Dec 2015, 15:40
Postovi: 2361
Moja zgrada ima betonski zid. U zidu, izmedju 2 betonske ploče ima 10cm stiropora. U podu ispod estriha izolacija debljine 20cm. Jedino da napravim staklenik oko zgrade.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Sep 2019, 11:06 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Avg 2015, 18:05
Postovi: 5166
U podu 20 cm izolacije?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Sep 2019, 11:19 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jan 2007, 16:38
Postovi: 23485
Aikus, nisam zbog tebe pisao i tvoje zgrade. Ima i drugih zgrada. Bez 20 cm podne izolacije.

_________________
Rad je od čovjeka napravio roba, neradu smo odani sve do groba.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Sep 2019, 11:59 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Dec 2015, 15:40
Postovi: 2361
danijell je napisao:
Aikus, nisam zbog tebe pisao i tvoje zgrade. Ima i drugih zgrada. Bez 20 cm podne izolacije.

Ni kod mene nije bajna temperatura sa toplanom. Moze se, jedva.

Da, 20cm. Da nisam. Vidio, ne bih vjerovao


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Sep 2019, 14:20 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39411
Lokacija: Месечева икра
wizzy_bl je napisao:
Tako i treba...struja je prejjeftina. Prije 100 godina sam isto ovo pricao...

Sent from my MHA-L29 using Tapatalk
I plate su premale. Neka dignu plate pa moguonda i cijenu struje.

Послато са Redmi Note 7 помоћу Тапатока

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Sep 2019, 08:03 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Okt 2006, 17:20
Postovi: 5201
Lokacija: u senci svog omiljenog drveta
Kad mi neko napise da je struja prejeftina ili da je bilo sta kod nas prejeftino...

Mozda je plata u poreskoj previsoka a ne struja jeftina...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Sep 2019, 08:19 
kao politicari kada navedu primjere iz bogatih zapadnih zemalja...."i tamo je poskupilo gorivo"...


Vrh
  
 
PostPoslato: 15 Sep 2019, 15:26 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Nov 2006, 13:12
Postovi: 11345
Lokacija: PL / BL
Pošto je 1KWh u RS?

_________________
Zovem se Miroslav i pravim igračke.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Sep 2019, 15:37 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 02 Avg 2005, 19:20
Postovi: 344
mirdza je napisao:
Pošto je 1KWh u RS?


Za domacinstva ako imas jednotarifno brojilo

ljeti 0,0945 KM + 17% PDV
zimi 0,1229 KM + 17% PDV


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Sep 2019, 15:54 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Jul 2008, 18:33
Postovi: 6135
ferdinand je napisao:
Kad mi neko napise da je struja prejeftina ili da je bilo sta kod nas prejeftino...

Mozda je plata u poreskoj previsoka a ne struja jeftina...
Jbg, mozemo siriti diskusiju na 100 strana, ali svi na ovoj temi znate da je struja prejeftina iz prostor razloga sto je to trenutno najjeftiniji nacin grijanja domacinstava.Sto je apsurdno samo po sebi.

Drugi argument jeste da se EP vise isplati dati struju u izvoz, nego je plasirati na domace trziste.

Prinudjen sam i sam da koristim struju za dogrijavanje, ali to je opet druga tema...sto nam je Toplana kurac.

Mislim da je ovo dobar model sto se spominje.

Ukupna cijena = prvih 500kwh*cijenaA + (ukupna potrosnja-500)*cijenaB

Vjerujem da ce cijenaB ici do nivoa koliko mogu dobiti za izvoz istog tog kwh, a to znaci da ce vjerovatno i dalje struja ostati najjeftinija varijanta za grijanje domacinstva, ali ne vise TOLIKO povoljnija.Samo EP vise nece subvencionisati taj nacin grijanja.

Sent from my MHA-L29 using Tapatalk


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Sep 2019, 15:57 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39411
Lokacija: Месечева икра
Jarane, struja se kod nas proizvodi iz resursa koji je naš. Moj, tvoj, svačiji. Voda i ugalj. Zašto da onda bude tržišna cijena? Da bi mogli političari da voze bolja kola? Cijena struje treba biti takva da omoguči normalne plate u EP i kvalitetno održavanje mreže i postrojenja uz ulaganje u izgradnju novih postrojenja. Neka gubitke rješavaju spriječavanjem krađe i naplatom dugovanja, ne podizanjem cijene.

Послато са Redmi Note 7 помоћу Тапатока

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Sep 2019, 16:02 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Nov 2006, 13:12
Postovi: 11345
Lokacija: PL / BL
A odakle je ugalj? Ozbiljno pitam.
Ja živim u jednoj od najvećih rudarskih oblasti u Evropi, a PL ipak uvozi ugalj jer je jeftiniji iz Rusije ili Australije...

_________________
Zovem se Miroslav i pravim igračke.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Sep 2019, 16:05 
ja za ovo znam...

Citiraj:
Zavisno preduzeće „Rudnik i Termoelektrana Ugljevik“ ad Ugljevik posluje u okviru Mješovitog holdinga „Elektroprivreda Republike Srpske“. Pretežna djelatnost preduzeća je proizvodnja termoelektrične energije i eksploatacija i prodaja uglja.

https://www.riteugljevik.com/

Citiraj:
Otkrivene rezerve uglja, na sjevernom dijelu ležišta Stanari, na kraju 2018. godine iznose preko 11.000.000 tona a planirano je da se snabdijevanje TE Stanari ugljem vrši do 2030. godine.

http://www.eft-stanari.net/index.php/about-us/rudnik


Vrh
  
 
PostPoslato: 15 Sep 2019, 16:09 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Jul 2008, 18:33
Postovi: 6135
_зока je napisao:
Jarane, struja se kod nas proizvodi iz resursa koji je naš. Moj, tvoj, svačiji. Voda i ugalj. Zašto da onda bude tržišna cijena? Da bi mogli političari da voze bolja kola? Cijena struje treba biti takva da omoguči normalne plate u EP i kvalitetno održavanje mreže i postrojenja uz ulaganje u izgradnju novih postrojenja. Neka gubitke rješavaju spriječavanjem krađe i naplatom dugovanja, ne podizanjem cijene.

Послато са Redmi Note 7 помоћу Тапатока
Ne govorim uopste zbog EP, jebes njih...Samo kazem da se ne isplati stuju trositi za zagrijavanje prostora, jer trosis cistu energiju za stvaranje toplotne energije koja je "najgluplja energija" . Ako hoces da pomognu narodu, bolje da naprave toplanu kako treba (nekako dovesti plin), pa subvencionisu grijanje na toplanu. Neka naprave sistem gdje ti nece pasti na pamet da se grijes na struju, placas manje toplani i bices prezadovoljan. Ili van gradova da subvencionisu grijanje na pelet,ili sta vec trece...

Sent from my MHA-L29 using Tapatalk


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Sep 2019, 16:13 
najbolje da se pokrijemo cebetom :D

Spoiler:
sto ja uglavnom i radim :oops:


Vrh
  
 
PostPoslato: 15 Sep 2019, 16:19 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Okt 2006, 17:20
Postovi: 5201
Lokacija: u senci svog omiljenog drveta
Pa umjesto da naprave toplanu kako treba, omoguce nam dobro grijanje i privole nas da predjemo oni ce nas primorati poskupljenjem struje da predjemo na fus toplanu? To ti podrzavas?

Drugo...poskupice steuju zato sto je ogroman broj stranackih poletaraca i uhljeba (mrzim ovu rijec) zaposlen u EP. Neki od njih ni ne dolaze na posao nego samo primaju platu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Sep 2019, 16:36 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Jul 2008, 18:33
Postovi: 6135
ferdinand je napisao:
Pa umjesto da naprave toplanu kako treba, omoguce nam dobro grijanje i privole nas da predjemo oni ce nas primorati poskupljenjem struje da predjemo na fus toplanu? To ti podrzavas?

Drugo...poskupice steuju zato sto je ogroman broj stranackih poletaraca i uhljeba (mrzim ovu rijec) zaposlen u EP. Neki od njih ni ne dolaze na posao nego samo primaju platu.
Toplanu treba definitivno napraviti bolje jer je ovo kurac. Da mi nije struje za dogrijavanje zimi, zaledio bih se (a zivim u novom objektu, koji je energetski efikasan). Druga stvar je migracija korisnika nazad na toplanu...kako ce to izvesti , ne znam. Ono sto se sigurno mora uraditi jeste da placas koliko potrosis i da te stimulisu da zivis u energetski efikasnom domacinstvu.

Mozda bi jedan od metoda bio reciprocni model...koliko poskupe struju, toliko smanje cijenu kw u toplani(ili dobijes subvenciju za ogrev, ako nisi na toplani). Ono sto ja podrzavam jeste da se struja ne koristi za grijanje, vec da se svi grijemo na toplanu - na nesto ( idealan bi bio plin) i placamo sto manje je moguce.

Sent from my MHA-L29 using Tapatalk


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 415 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 17, 18, 19, 20, 21  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 22 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs