banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 21:49

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 1765 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64 ... 89  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 09 Avg 2018, 15:43 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2009, 20:16
Postovi: 1834
Lokacija: Naselje Gavranova
:D

_________________
Spaljeni su bijeli dvori
divljih bura postojbina
negda okna, sad otvori
šire grozu
a oblaci iz visina
gledaju u razvalinu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Avg 2018, 20:22 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Okt 2015, 08:26
Postovi: 2658
boroiswanka je napisao:
Ja ću napisati svoje iskustvo tokom aktivne vožnje bicikla po urbanim i ruralnim dijelovima naše regije. Nabrojaću par opasnih tačaka i ono što ja smatram najvećim problemima za sve one koji odluče da voze bicikl ili da se susretnu sa nekim od njih u saobraćaju.

Prvo što ću napomenuti su sami biciklisti. U našem gradu primijetio sam ogroman broj (procentualno) biciklista koji voze bez ikakvog poznavanja pravila, da bi vozio auto moraš da poznaješ pravila i da položiš potrebne testove, dok za bicikl nije potrebno ništa pa je samim tim broj kamikaza značajno veći. Od ovih što ne ustručavaju da se voze kolovozom u pogrešnom pravcu do ovih što šaraju pa se malo ponašaju kao pješaci malo kao vozači i ukrug. Zatim oprema na biciklu je kod mnogih nepostojeća, dakle signalizacija, svjetla, zvonce i ostalo su misaona imenica za većinu. O ponašanju i izvođenju manevara da ne govorim, često obilazim bicikliste koji nisu svjesni okruženja u kom se kreću, mijenjaju pravac kad skreću, stave slušalice pa misle da su svoj dio posla obavili samo jer se kreću pravolinijski po desnoj strani i tako u nedogled. Moram spomenuti i strah od vožnje po kolovozu, pa se onda guraju sa pješacima po trotoaru gdje im nije mjesto.

Drugi po običaju su pješaci, kretanje po biciklističkoj, prelaženje ulice ispred bicikliste kojeg uopšte ne registruju ili misleći da bicikl može stati u mjestu, da ne govorim isfrustrirane "živim uoblacima" ljude koji se kreću biciklističom, ti im zvoniš - a oni te ne registruju, a onda kada iz očaja odlučiš da ih precizno obiđeš krenu da se beče i galame kako ih prepadaš. U svakom slučaju veliki broj nedostataka takođe dijele sa nemarnim biciklistima, da se ne ponavljam previše.

Treći su naravno vozači, ovo bi bio dugačak post da napišem sve što mi smeta, pa ću se probati držati najosnovnijeg:

    Oduzimanje prava prvenstva prolaza biciklistima, pogotovo ako ideš velikom brzinom je jako opasno. Često da bih im dao do znanja da imam namjeru da prođem kroz raskrsnicu kako to pravila kažu pomjerim se malo ka sredini trake čisto ako krenu pred mene da mogu da ih obiđem, par puta sam imao jako opasne susrete, srećom na vrijeme sam reagovao.

    Obilaženje bicikliste kad za to nema dovoljno prostora. U zadnje vrijeme par jako opasnih situacija, npr. gore prema Ljubačevu kroz Karanovac neki stari bus me je obilazio na taj način da je prednjim krajem prošao djelimično daleko od mene, a zadnjim me je doslovno zalijepio uz trotoar zbog zakrivljenja puta, išao sam 35 na sat i gledao smrti u oči. Druga situacija kad me je na starom putu početnik praktično razbio retrovizorom, prošla mi je ispod ruke. Nju je preticao neki divljak, a ona se prepala pa kud moji mili moji - na biciklistu. Ovakve situacije svaki put bar po jednom kad sjedem na bicikl pa neću puno da meljem.

    Uključivanje na put, pogotovo ovih trotoar hajkera koji se uključuju nebitno da li se nešto nalazilo na putu ili ne. Ne znam čemu žurba tolika?

    Zakrčivanje biciklističkih staza, pa zbog takvih se moram kretati po kolovozu iako imam stazu. I onda ja kršim pravila, ali sam primoran da to radim jer su oni prekršili prije mene.

    Ovo sam zaboravio napisati, a to je da se velika većina vozača ponaša jako korektno prema biciklistima ako se biciklisti ponašaju kako je to potrebno. Dakle većina me pusti da se isključim lijevo sa puta kad dam znak rukom da želim da skrenem, većina mi neće uzeti pravo, većina me neće obilaziti divljački i bezobzirno i tako dalje. Naravno u svakoj od ovih kategorija ima bezobraznih glava i zbog toga svi moraju da uključe mozak i sva čula koja posjeduju.

Četvrto, je naš divni grad i putevi. Statistika u zadnjih mjesec dana je dvije probušene gume, a u zadnja dva mjeseca tri. Felge ravnam jako često jer da ne bih poginuo malo pa malo upadnem u neku rupu (ili šaht) jer ih je jako opasno naglo obilaziti na magistralnom putu. Naravno nije kriv samo grad nego i ljudi. Jednostavno previše stakla na putu, pogotovo do kraja trake kud se biciklisti i kreću. Nedostatak staza (mada ja bih radije biciklističe trake nego staze) i svega ostalog je očigledan i nadam se da će se to promijeniti.

Vjerovatno sam mnogo toga zaboravio, ali nije problem dopuniti ako se čega sjetim. Na umu imam mnogo toga, od dobrih ruta u našoj regiji, onih loših, malo priče o tipovima bicikala i terenu, ali neka to ostane za kasnije. Vozim MTB, ali planiram sada da kupim drumski bicikl jer sam odustao od vožnje po šumskim putevima i makadamima.
Cemu sad ova prica? Totalno nepotrebna.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Avg 2018, 22:31 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 21 Sep 2017, 18:40
Postovi: 113
Neki_to_vole_vruce je napisao:
Cemu sad ova prica? Totalno nepotrebna.


Ако пост крши правила форума модератори нека га обришу, а у супротном не видим поенту твог одговора.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Avg 2018, 22:36 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Okt 2015, 08:26
Postovi: 2658
Poenta je ta da niko ne cita lektire. Nisi nista rekao sto vec ne znamo.....


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Avg 2018, 22:41 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 21 Sep 2017, 18:40
Postovi: 113
Можда ће те ово шокирати, али постоје људи који читају лектире. Не знам да ли то што сам написао сви већ знају, а са друге стране не видим како твоји одговори доприносе дискусији.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Avg 2018, 22:50 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2009, 20:16
Postovi: 1834
Lokacija: Naselje Gavranova
Moraćeš se navići na ovakve komentare. Post je dobar, ali uvijek ima neko kome nešto smeta. :)

_________________
Spaljeni su bijeli dvori
divljih bura postojbina
negda okna, sad otvori
šire grozu
a oblaci iz visina
gledaju u razvalinu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Avg 2018, 23:59 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Feb 2013, 16:31
Postovi: 1172
Lokacija: Banja Luka
Da, ovdje se postovi više cijene kada sadrže bar malo napušavanja bilo koje vrste.
:)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Avg 2018, 07:24 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Okt 2015, 08:26
Postovi: 2658
Gledaj svetaca...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Avg 2018, 13:07 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Nov 2006, 13:12
Postovi: 11323
Lokacija: PL / BL
Juče sam sklopio bicikl i prvi put poslije 15 godina otišao da se provozam. Pošto nikad ranije nisam vozio drumaša dalje nego 10m, utisci su prilično neobični:
- brzooo u p.m. > nisam očekivao
- reaguje na na svaki najmanji pokret tijela i guvernale
- pozicija je sasvim OK > svi su me prepadali da je neudobno
Sve u svemu, imam osjećaj da sam se već "navukao" iako mi bicikl nikad nije bio pretjerano privlačna forma aktivnosti.
Uz to, možda je i glupo, ali meni nije - sviđa mi se i svaki put kad ga vidim hoću da ga vozim 8)

Slika

_________________
Zovem se Miroslav i pravim igračke.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Avg 2018, 13:41 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12116
Ma drumaši su prava gotiva, ja to pokuvam objasniti ljudima na forumu, ali ne slušaju. Svi se guraju oko MTB bajkova... :D
Još da imaš neke šamaraljke, pa da vidiš šta je gotiva! :D

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Avg 2018, 15:10 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 26 Okt 2014, 07:58
Postovi: 4681
Lokacija: Kostajnica
I ako imas cestu kud bi ga vozio

Sent from my LG-D855 using Tapatalk


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Avg 2018, 17:44 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12116
Nebitno. Vozio sam ja drumaša i u BL. Nikakav problem... 8)

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Avg 2018, 17:54 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 26 Okt 2014, 07:58
Postovi: 4681
Lokacija: Kostajnica
Ti druze imas manje kila od dobre p....
Ti se ne racunas

Sent from my LG-D855 using Tapatalk


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Avg 2018, 17:54 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2009, 20:16
Postovi: 1834
Lokacija: Naselje Gavranova
Vozim ja MTB, pa odbija bubrege (nemam zadnji amortizer) U BL su uglavnom loše ceste i staze.

_________________
Spaljeni su bijeli dvori
divljih bura postojbina
negda okna, sad otvori
šire grozu
a oblaci iz visina
gledaju u razvalinu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Avg 2018, 18:05 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12116
Kilaža je nebitna. Nemoj ići po rupama. Uvijek se može naći dovoljno dobre ceste za drumaša. A kad baš ne može, podigneš guzicu sa sica... Kakve ste princeze, bog te mazo... :D

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Avg 2018, 18:15 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Jul 2013, 14:00
Postovi: 2873
Pazario ovog "sirijusa" sa linka od prije par postova, 500 KM :)
Slika

Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Avg 2018, 18:18 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12116
A neko hvala? 8)

Ajde nek te dobro služi i da napraviš puno kilometara sa njim! :)

Imaš li neku dobru sajlu?

Ako ti budu trebali dijelovi, javi se. Imam neke dobre šeme, ali me nervira poštarina, pa uvijek dobro dođe kad se podijeli... :)

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Avg 2018, 18:27 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Jul 2013, 14:00
Postovi: 2873
Hah pa hvala.
Imam losu sajlu, nabavicu bolju. Mada ja ga uglavnom držim u prostoriji pod ključem a vani ga nikad nigdje ne ostavljam osim na poslu, a tamo je bezbjedan...

Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Avg 2018, 18:35 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12116
Samo jedan mali savjet.

Ovakve sajle: https://www.jabihcapriolo.com/artikliDe ... A&s=#Brave

Ovakve sajle imaju puno plastike okolo i jako tanku sajlu unutra. Presjeku ih običnim kliještima dok si rekao keks.

Ovakve sajle imaju tanki oklop, koji se lako prelomi, a unutra je opet tanka sajla. Isti đavo kao sajle iznad.

Nemoj žaliti pare, nego kupi dobru i kvalitetnu sajlu. Bajkove ćeš mijenjati, ali sajlu nećeš. Uostalom, bolje dati malo više para na sajlu, pa biti miran, nego skupljati pare za novi bajk...

Evo nekih prijedloga:

https://www.amazon.de/Abus-Zubeh%C3%B6r ... abus&psc=1

https://www.amazon.de/dp/B0046RVYJE/ref ... 08812&sr=2

Imam obe i odlične su. Prva je preživila pokušaj krađe...

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Avg 2018, 13:19 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12116
super_koza je napisao:
Kontam ovo pazariti:
https://s8.pik.ba/galerija/2018-04/25/0 ... velika.jpg

Tiagra grupa, djeluje dobro očuvan...


Pazario! 8)

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 1765 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64 ... 89  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 9 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs