banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 23 Maj 2024, 08:32

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 1175 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53 ... 59  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 02 Nov 2023, 14:45 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Jul 2008, 18:33
Postovi: 6172
wizzy_bl je napisao:
mirdza je napisao:
Koliko trenutno vrijedi stara gradnja u Milana Tepića? Ozbiljno pitam.
Prije par mjeseci se vrtio jedan stan ,tacno iznad apoteke 1.maj. 80 i kusur kvadrata(komforan stan sa 2 spavave sobe).Vidi se da je neko to cuvao, ali generalno bi se trebalo vjerovatno raditi komplet renoviranje. Poceo je isto tako negdje 3500, pa kad se spustanjem priblizio 3000 (cini mi se 3100 da je okacio), tako je stan i nestao sa oglasa.
Evo kako bildaju cijene.Ovaj stan sam mjesecima pratio i spustano je do cijene skoro 3000 te nestaje.Nakon 2 mjeseca pojavljuje se sa cijenom +40 000. Da li je kupila agencija mozda i za 2500, pa sad preprodaju,ko zna...

Stan Banja Luka Centar 85m2 (Na upit)
https://olx.ba/artikal/56278344


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Nov 2023, 14:51 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Jul 2008, 18:33
Postovi: 6172
U sustini, to je samo dokaz neralnih cijena jee se na trziste petljaju i ko treba i ko ne treba.Duvanje balona svima ide u prilog,osim onim koji su glavni generator trzista a to ljudk koji kupuju stan da bi zivjelu u tom istom stanu. Prividno cak i oni budu zadovoljni jer kazu bolje da sam prosle godine uzeo za 3000 nego sad za 3500,ali u sustini bi mu najbolje bilo da je uzeo za 2500 isti stan i da zivi u njemu.Bice zajebano kad se balon vise ne bude mogao duvati i kad pocnu kapital seliti u druge stvari.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Nov 2023, 16:21 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 02 Maj 2020, 16:30
Postovi: 266
"U centru Banjaluke kvadrat i do 2.500 evra " Bez obzira na vrtoglave cene stanovi "idu k'o alva", otkriveno i ko su kupci


Sekretar Udruženja građevinarstva i industrije građevinskog materijala u Privrednoj komori Republike Srpske Mile Petrović rekao je da je građevinski sektor stabilan i da beleži konstantan rast, piše RTRS.


- Stalno se investira i to je povoljno za privredu Srpske. Građevinarstvo “vuče” sve druge privredne grane - izjavio je Petrović. Istakao je da stanove u Srpskoj kupuju najviše mladi bračni parovi i jednim delom dijaspora.

– To su otprilike stanovi od 50 do 60 kvadrata, oni se najviše kupuju. Najviše se traže i najskuplji su – kaže Petrović. Kaže da su mnoga poskupljenja iz Evrope “uvezena” i veštačka, prenosi Srpskainfo.

– Ali ulazni parametri su poskupili i to utiče na investitore. Završnu reč daje tržište, prodaja ide i znači da su cene opravdane – pojasnio je Petrović. Kaže da su cene stanova veće u većim gradovima.

– U Banjaluci je nova gradnja oko 1.500 evra po kvadratu na periferiji, a u centru i preko 2.000 evra. Imamo slučajeve i od 2.500 evra – naveo je Petrović


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Nov 2023, 07:06 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Jul 2008, 18:33
Postovi: 6172
Pa naravno da ide dok se balon duva i dok u stanove ulazu pare kao nekad sto su svi bili finansijski strucnjaci i bavili se BLSE.Ja kazem da ce problem nastati kad ti sa parama skontaju da je kraj i prebace novac u drugu sferu.Naravno da ce ostali i dalje tamburati po istoj prici i pricati da je sve med i mlijeko, do tada ovi pametni ce otici sa dobrim profitom, a oni koji udju bas tada ce najebati.Ono sto.je konstantno u nekretnina.a (sto je bolje od berze), da normalna traznja uvijek postoji.Uvijek imas ljudi koji ce kupiti stan iz potrebe da zive u njemu i to nije podlozno spekulaciji.Medjutim, mislim da je danas na trzistu puno ovih drugih i da su oni generator nerealnih cijena.Kad kazem neralnih, ne s.atram da su cijene bas svemirske, ali mislim da su nekih 20% vise od onoga sto.bi trebalo biti gledajuci standaed gradjana i njihova primanja.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Nov 2023, 07:45 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Jul 2008, 18:33
Postovi: 6172
Ja moram malo korigovati stav o cijenama jer sam ipak bio subjektivan, gdje se to iz mog ugla sve cinilo nerealno.Medjutim,setajuci do posla sam pomislio da poredim prosjecnu NETO PLATU iz perioda kad sam kupio stan (2016.godina) sa cijenom m2 na lokaciji X i prosjecnu NETO PLATU sa danasnjom cijenom kvadrata na istoj lokaciji.

845 plata -2150 (oglasena cijena)
1284 - 3400

Sto znaci da bi zadrzao isti omjer iz 2016. oglasena cijena bi trebala biit cc 3300, a sad je tu jos +100 (zanemarivo). Ovo je bitan podatak, naravno tu su i neki drugi faktori, ali korigujem onih mojih +20%,na max 10% da su cijene nerealne sto je uticaj ovih koji tu ulazu ne da stanuju vec kao neku spekulaciju.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Nov 2023, 22:36 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Maj 2010, 21:21
Postovi: 9252
Na dobrom si tragu ali taj jaz između plate i cijene kvadrata će biti sve veći vremenom. Nije lako onima mladim što dolaze u tu populaciju da treba da se kuće...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Nov 2023, 23:19 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Apr 2011, 00:53
Postovi: 1620
Lokacija: дебља страна Елта кабела
Наравно да је правно могуће у року од годину дана оборити цијене станова за 30% (па и више), али једноставно не постоји политичка (а ни међу грађанима) жеља за тим.

Прво: Укинути пореске олакшице на 50 квадрата плус 10 на сваког члана домаћинства у случају када посједујеш другу некретнину (Дакле, имаш новца да плаћаш пуни порез, ако имаш новца да купиш двије или више некретнина. Исто тако,будући да су ти жена и дјеца чланови домаћинства, не би могао на њих уписати власништво, јер би и даље губио право на попуст, а и ако упишеш на стрину, бабу, родитеље... они би губили попуст на некретнину коју већ имају)

Друго: Станарину увести као износ на који се умањује или врши поврат пореза. То би натјерало подстанаре да искључиво траже уговор са истинитом цифром закупа, овјерен код нотара или слично, да би на основу њега тражили поврат пореза за себе. Тако би сваки стан који се изнајмљује морао бити регистрован да би могао бити под уговором.

Треће: На сваку некретнину која је у власништву (инвеститора, агенције или појединца) ударити страшан порез уколико није изнајмљена или у њој не станује власник (чак и на станове у изградњи, да би се смањио временски период изградње), а уколико је изнајмљена или у њој станује власник ставити умјерен порез.

Четврто: Забранити оглашавање и продају станова који нису прошли технички пријем.

Но... То су само утопије.

_________________
Правда за пОвлаку!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Nov 2023, 00:35 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Maj 2010, 21:21
Postovi: 9252
Kandiduj se. Imaš za početak glas.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Nov 2023, 08:34 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Jul 2008, 18:33
Postovi: 6172
Ovo pod 1 je vec uradjeno.Uz pretpostavku da sma.shvatio sta si mislio.Umanjenje poreske osnivice je direktno vezano za mjesto prebivista.Npr. imas 2 stana, na jednom mozes korisitii umanjenje,na drugom ne mozes.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Nov 2023, 08:38 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Sep 2005, 20:36
Postovi: 5341
Lokacija: Wien, Österreich
To da se stanarina odbija od poreza nema nikakvog smisla,onda bi se i hrana odbijala od poreza,jer je osnovna ljudska potreba.
Meni nije jasno kako se neko prijavi na dotičnoj adresi bez ugovora o iznajmljivanju. Samim tim se mora imati ugovor o iznajmljivanju. Ovdje je porez na dobit 25 posto,što implicira da četvrtinu od naplaćene stanarine uzme drzava. Koliko mi je poznato u RS je samo 10 posto ,a i to se pokušava izbjeći.
Mnogi kupuju stanove da bi ih iznajmili, ovdje je sad tolika razlika između kirije i kupovne cijene da ti treba 45 do 50 godina da isplatis stan i to pod uslovom da je cijelo vrijeme iznajmljen.
I onda tamo svi kukaju na državu, a gledaju kako da izbjegnu plaćanje poreza, koji je manji nego ovdje. A država zivi od toga.
Sto se tice praznih stanova to je i ovdje problem,svaka druga stranka ima u programu kao neki nacrt kao da natera vlasnike da izdaju ili prodaju stanove, ali kad dodju na vlast onda se usute.

_________________
democraticus artis crastis individibidualis artis crastis libertas


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Nov 2023, 10:38 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Apr 2011, 00:53
Postovi: 1620
Lokacija: дебља страна Елта кабела
@munja
Све док се држим ван политике ја немам неки "интерес" због којег бих имао другачије мишљење од овог, али чим бих се ухватио у коло политике не сумњам да би се тај интерес појавио и да бих другу пјесму пјевао (вољно или невољно). Тако да, манимо се политике, кандидатуре, идеала и промјена "кроз грађанско дјеловање и демократски парламентарни систем". Ево, нпр. ако паркирам на зеленој површини код своје зграде то је знак да ћу дефинитивно сврнути државне милионе ако будем у прилици. Логика је једноставна - кад паркирам противно прописима ја користим максимум своје друштвене моћи који ми је на располагању да некажњено кршим прописе (ситна сам риба, па је и досег моје друштвене моћи ситан). Ако се моја друштвена моћ прошири логика сурово каже да ће моја злоупотреба исте такође да се прошири јер моје понашање јасно упућује на то да не поступам према неким моралним или законским нормама, већ према властитом ћефу. Будући да сам рођеном брату рекао да не постоји сценарио да бих гласао за њега на неким изборима управо са примјером овог паркирања, онда ти је јасно шта мислим од кандидатури и гласовима. :)
Просто - не вјерујмо пјесницима и политичарима.

@wizzy
Не, мислим баш на то да ако имаш другу некретнину губиш право на икакав попуст на првој некретнини. У својим подстанарским номадским потуцањима по БЛ уочио сам много људи из Шипова, Мркоњића, Дубице, Приједора, Прњавора... који имају станове у БЛ, а живе у својим градовима. Многи су нереновирани, на граници усељивости (или испод - част изузецима), често зврје празни (логично) и смањују број станова у оптицају. Можда сам наиван, али када би му скинуо попуст на 50+ у Шипову (пардон, Ушипову) можда би већи број станова био у оптицају и смањивао цијену. Исто вриједи и за опорезовање станова у изградњи... Не знам, нисам школовао, говорим на основу неких својих промишљања. Идеја је да се уочене негативне појаве кроз одређено вријеме оптерете компликацијама и трошковима да би се учиниле неисплативим и тиме (можда?) стабилизовало тржиште. Нпр. Пореска ти само звекне рачун за све што се води на тебе, а да твоја обавеза буде да докажеш да на нешто имаш право на попуст због овога или онога, те да имаш тошак што новца, што времена и бирократије да пожлиш да све то одјебеш и тражиш неки нормалнији начин да инвестираш вишак новца који имаш (иначе, рентијерство је основни знак пропадања економије - бескорисно је, за њега није потребна ни иновативност ни вјештина, само безобразлук и везе, и води поремећајима на тржишту).

@laoce
Ти нудиш примјер зашто главну препреку икаквом дјеловању представљају грађани, више него политика. У мом приједлогу пореске олакшице на станарину нису због социјалних ствари, већ због спречавања негативних појава које се уоче и нису трајног карактера. Нека идеално замишљена друштвена динамика би била да држава служи да све учеснике у неком друштвено-економском процесу доведе у однос приближно једнаке моћи (раднике и послодавце, подстанаре и станодавце...), те да води рачуна да ниједна страна не претегне и на тај начин доведе до монопола, картела, манипулација, итд. Нпр. ако неко ствара вјештачке несташице било које робе на тржишту, онда у идеалном сценарију држава интервенише да разбије такве појаве и доведе до изједначавања, а сценарији дјеловања су различити зависно од тога која роба или услуга је у питању.


Повратак у реалност - идеалне државе нема, грађани не желе идеалну државу јер имају своје ситне сопственичке интересе који би неком рационалном политиком могли бити доведени у питање, па се и противе. Флоскуле и политички програми служе да сви симболички ријеше у глави своје когнитивне дисонанце, али пажљиво водећи рачуна да се ништа конкретно не уради. Суштински, нема наде да ће икада икакво рационално рјешење заживјети, јер ни људи нису (супротно увријеженом мишљењу) рационална бића, већ високо ирационална.
Дакле, ово је био мисаони експеримент, а не нешто што је оствариво. Зато га и треба тако посматрати.

_________________
Правда за пОвлаку!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Nov 2023, 11:52 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Maj 2010, 21:21
Postovi: 9252
^^ Evil , samo htjedoh reći svaka čast na razmišljanju i idejama, ništa više, šbbkbb i kako to ide u stvarnom životu takođe potpisujem. Ideali prvi "nastradaju" u sukobu sa interesima.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Nov 2023, 15:02 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 02 Maj 2020, 16:30
Postovi: 266
Da li je u i u jednoj oblasti ekonomije došlo do smanjenja cijene nakon povećanja poreza? Ili nekim drugim pooštravanjem uslova. To će se na kraju sve preliti na kirije tj kvadrat.

Potražnja za stanovima je veća od ponude i to vam je 80% mudrosti. I tako je u svim većim centrima. Slijevanje naroda ka većim gradovima je globalna stvar koja je konstanta zadnjih 50 godina. Mislim, niko se ne buni što se u Drvaru može uzeti stan od 60m2 za 20.000 maraka.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Nov 2023, 15:44 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2014, 19:41
Postovi: 709
Ilija Čvorović je napisao:
Potražnja za stanovima je veća od ponude i to vam je 80% mudrosti. I tako je u svim većim centrima. Slijevanje naroda ka većim gradovima je globalna stvar koja je konstanta zadnjih 50 godina. Mislim, niko se ne buni što se u Drvaru može uzeti stan od 60m2 za 20.000 maraka.


Blizu mene je nova zgrada zavrsena, skoro i uvece ima samo par stanova da ima nekoga, inace poluprazna. Sve nove zgrade oko mene su uglavnom 30% prazne. Tako da ne znam da li ima realne potraznje.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Nov 2023, 15:48 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 02 Maj 2020, 16:30
Postovi: 266
Ne bi se složio. A imam neposredna iskustva.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Nov 2023, 16:22 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Apr 2011, 00:53
Postovi: 1620
Lokacija: дебља страна Елта кабела
Ilija Čvorović je napisao:
Da li je u i u jednoj oblasti ekonomije došlo do smanjenja cijene nakon povećanja poreza? Ili nekim drugim pooštravanjem uslova. To će se na kraju sve preliti na kirije tj kvadrat.

Potražnja za stanovima je veća od ponude i to vam je 80% mudrosti. I tako je u svim većim centrima. Slijevanje naroda ka većim gradovima je globalna stvar koja je konstanta zadnjih 50 godina. Mislim, niko se ne buni što se u Drvaru može uzeti stan od 60m2 za 20.000 maraka.

Ево се и Илија придружује моме аргументу да су грађани разлог што пате, а не политика. Политичари само у стварност преносе жеље грађана да ствари буду не-фер.

Елем, Илија, није ствар да нешто опорезујеш и да буде боље кад се опорезује. Ствар је у томе да учиниш да теби буде неисплативо и неугодно да се нечим бавиш и да умјесто тога свој новац пребациш у исплативије послове.
Порез је нешто што држава има на располагању и може уводити или укидати како се укаже потреба. Дакле, не да се уведе порез да би било пореза, већ да се уведе порез и 116 корака и папира да можеш избјећи порез плус таксе, кад се уочи да неко нешто муља, ствара монопол или просто економија иде у правцу да паре умјесто у иновације иду у ренту. Кад престане такво економско понашање - укинеш порез, удариш на друго што се појавило и тако редом.
Зато ја кажем да су грађани највећи непријатељи разумног друштвеног система - ти и лаоце сте најбољи примјер.

Иначе, потражња за становима је спекулативна, а није реална и зато удари порез... конташ сад? Убијеш спекулативну потражњу и оставиш реалну и тада цијене показују колика је стварна вриједност некретнине, а не да људи (а ја знам једног који није тајкун нити богаташ, већ обични државни службеник) имају 10 кућа и станова и манипулишу цијенама. Зајеби Дрвар, у БЛ не постоји реална потражња за некретнинама, већ само спекулативна.
Change my mind! :D

_________________
Правда за пОвлаку!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Nov 2023, 16:32 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Apr 2011, 00:53
Postovi: 1620
Lokacija: дебља страна Елта кабела
ПС:
Заиста не могу вјеровати колико код нас влада основно неразумијевање економије и лупају се унапријед научене либералне фразе чикашке школе о слободном тржишту.

Буквално знам човјека који је купио стан у новоградњи, у којем никад нико није живио, који је у вријеме његове куповине био стар годину и по дана и којем је он као крајњи купац ЧЕТВРТИ власник. Игром случаја имао је увид у претходне купопродаје и први власник је обрнуо 100% цијене, други око 40%, трећи око 20%, све за годину и по дана и он је заглавио са (тада врло повољном) цијеном која га је окупала и учинила робом кредита следећих 20 година. Та цијена је данас пусти сан и врло повољна - 2850.

Ко год спомене понуду и потражњу на овој теми треба га превентивно у Бановиће јер је идиот. Не знам како другачије да се изразим.

_________________
Правда за пОвлаку!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Nov 2023, 16:39 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Apr 2011, 00:53
Postovi: 1620
Lokacija: дебља страна Елта кабела
munja.alex je napisao:
^^ Evil , samo htjedoh reći svaka čast na razmišljanju i idejama, ništa više, šbbkbb i kako to ide u stvarnom životu takođe potpisujem. Ideali prvi "nastradaju" u sukobu sa interesima.

Јасно, сконтао сам шта си хтио рећи, али пошто и други читају ово рекох - ајде да мало појасним у детаље. :)

_________________
Правда за пОвлаку!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Nov 2023, 16:46 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Jul 2008, 18:33
Postovi: 6172
Potpisujem sve.Ovo je bas ono sto sam i ja htio reci,ali napisano puno ljepse od mojih postova.Kad uklonimo spekulativni kapital iz trzista nekretnina,dobicemo neke realne cijene.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Nov 2023, 17:06 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Apr 2011, 00:53
Postovi: 1620
Lokacija: дебља страна Елта кабела
wizzy_bl je napisao:
Potpisujem sve.Ovo je bas ono sto sam i ja htio reci,ali napisano puno ljepse od mojih postova.Kad uklonimo spekulativni kapital iz trzista nekretnina,dobicemo neke realne cijene.

Хвала. Нарочито на овом - љепше. :)
Ови аргументи да у Дрвару стан је оволико или онолико су толико празни да ми дође да задавим оног који то потегне.
У Дрвару не постоји тржиште у којем се може спекулисати, па је зато и јефтино. Али БЛ, Бијељина, па и Требиње (ни Пале, због близине Сарајева, Јахорине, итд. није за занемарити) су тржишта гдје не постоји реална потражња, већ само спекулативна и ту би требало нешто учинити.
Можда моји приједлози и нису неки добри, али макар препознају проблем и упућују на потенцијална рјешења, а паметнији људи могу понудити паметнија.
Само мојне "Дрвар, понуда и потражња, основне људске потребе" и сл.

_________________
Правда за пОвлаку!


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 1175 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53 ... 59  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 2 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs