banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 29 Mar 2024, 09:17

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 106 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 30 Nov 2018, 23:25 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Jun 2011, 21:22
Postovi: 16725
Lokacija: У близини Обрен Вакуфа
Апсолутно.

_________________
Зарада на интернету (Јесте, ја сам админ) :) Najbolji Forex brokeri
Čiča iz Rogače je napisao:
Kad pobjedimo Doboj ćemo nazvati Obren Vakuf,usprkos tebi i Vulićki
Vladimir RUS je napisao:
Na RTRS-u kazu 8000, a na Nezavisnim hiljade. :D
Dok je bilo uzivo, na RTRS-u i ATV-u nista. Zato ide live kada se otvara hidroelektrana od 42 miliona KM koja uz to zaposljava tj. bice uposleno 40-ak radnika. Milion KM po radnom mjestu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Dec 2018, 00:44 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36385
filozof sa vrbasa je napisao:
Velika Srbija bez Banata i Vojne Krajine.


Opet valjas gluposti.
Srbija je dobila tek manji dio Banata (mislim trecinu) i to uglavnom iz vojnog razloga.
Cisto da Beograd ima kakvu takvu zaledjinu u slucaju nekog buduceg rata.
Ukratko, ovaj dio Banata koji je sada srpski bi pripao Srbiji u bilo kakvom razvoju situacije.
Za Krajinu necu nista komentarisati.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Dec 2018, 00:49 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36385
filozof sa vrbasa je napisao:
sinip je napisao:
filozof sa vrbasa je napisao:
Velika Srbija bez Banata i Vojne Krajine.

Зато је тренутна мало сужена...

Порука краљу ујединитељу - хвала, није требало.


Ti stvari posmatraš iz današnje perspektive, prije 100 godina mi smo bili obični seljaci, a interesi velikih sila su bile negdje drugo.

Franc Ferdinand je isto u sklopu svoje države htio da stvori super državu Južnih Slovena. Mislim da se radilo o trci u stvaranju zajedničke države.


I ovo je netacno. Slovenci i Hrvati su bili ti koji su inicirali stvaranje slovenskog bloka unutar AU jednacine. Taj blok bi bio samo stepenica vise ka stvaranju vlastitih nacionalnih drzava nakon raspada Monarhije.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Dec 2018, 15:16 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Sep 2010, 18:42
Postovi: 40453
Lokacija: SAO Krmine
Slika

Citiraj:
На карти је нијансама црвене оно што је Краљевина Србија унела у Југославију тренутком уједињења, док је нијансама жуте оно што је унела непризната држава Словенаца, Хрвата и Срба. Није на одмет споменути да је и њене границе (са карте) створила српска војска и да је ту територију контролисала и штитила у тренутку уједињења.

На данашњи дан, пре тачно 100 година, створено је Краљевство Срба, Хрвата и Словенаца. По први пут у историји створена је заједничка државна организација Јужних Словена. У новостворену државу Краљевина Србија уложила је све што је имала: величанствену ратну победу, име, грб, заставу, химну, независност, међународни углед, немерљиву енергију и преко 1.240.000 живота својих грађана. Према процени делегације наше земље на мировној конференцији у Версају, ратна штета Србије износила је од 7 до 10 милијарди златних франака (по ценама из 1914. године), а то је била половина њене тадашње укупне националне имовине. Званични подаци говоре да је Србија за четири године рата изгубила више од 28% становника, односно 62% мушког радног становништва (53% погинуло и 9% трајних инвалида) између 18 и 55 година. Од тих губитака, 3/4 односило се на ужу Србију (дакле без Војводине и Маћедоније). Србија је створила Југославију жртвујући себе.

Срби су на почетку 20. века били највећи, најперспективнији и најпрогресивнији балкански народ. После трагичног хода кроз ово столеће, након милионских жртава у оба светска рата, након свих Голгота, Јасеноваца, Пребиловаца, Гораждеваца, јама безданица, бура, бљескова и олуја, катастрофалних политичких одлука, мора лоших искустава и изневерених нада, данас смо потпуно другачији: демографски упропашћени, апатични, подељени, дезоријентисани, растрзани између различитих интереса великих сила. Наша земља, Србија, данас нема јасно дефинисане границе. Србија, која је створила Југославију, донела другима слободу, посредно им омогућила изградњу независних држава, чак и стварање нових нација од делова свог етничког ткива. Судбина јој се сурово насмејала у лице. То је била прескупа цена једне велике заблуде. Ми је и данас плаћамо.

Југословенство је, ван сваке сумње, теоретски била модерна, велика и племенита идеја. Лепа, романтичарска мисао коју су својим срцима носили најзначајнији представници српске интелигенције. Међутим, историјско искуство је неумитно показало да је она била исто толико велика заблуда и кардинална грешка, чије су последице и више него поражавајуће. Барем када су Срби у питању. Кроз њу смо себе претворили од активног историјског субјекта у пасивни историјски објекат. Поистоветили смо се са државом у коју смо уградили себе и своју историју. Зато са њеним разбијањем нисмо само изгубили државу, већ и себе саме. Упали у густу маглу из које, чини ми се, ни дан-данас нисмо изашли...

Искрено, лично не гајим неки презир према људима који су стварали Југославију, поготово не према Александру I. Лако је бити генерал после битке и после једног века. Гајим презир према онима који су ушли у другу Југославију и гајим презир према онима који би опет да се преко грбаче Србије и Срба ствара неко јужнословенско заједништво, кукала им мајка. Као за инат, њихове идеје само пролазе у Србији, јер су из других република или протерани, или су њихове породице протеране, и то наравно где- у Србију.

Због свега тога, југословенство и Југославију морамо оставити иза себе. Морамо је препустити историји и историчарима, а из њеног искуства извући важне поуке за будуће генерације и време које је пред нама. Позната латинска изрека каже да је „историја учитељица живота“, а једна друга опомиње да онај који из ње ништа не научи осуђен је да је понавља.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Dec 2018, 01:05 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
Danas je bio dokumentarac na RTS o stvaranju zajedničke države, mislim to treba pogledati više puta da to sve slegne.

Austrougarska nije trebala nestati te 1915, ali se toliko zamjerila Saveznicima da su je ipak odlučili ukinuti. E sad pravo naroda na samoopredjeljenje nije poštovano i isto primjenjivano na svima. U Sloveniji je izbio građanski rat tokom novembra 1918, Maribor sa okolinom je bio pun Nijemaca koji su htjeli ujedinjene sa Austrijom, pa su Srbi i Slovenci morali da ih smire. Italijani su bili došli na 20 km do Ljubljane. Slovenija se čak proširila uz pomoć Srba za Pomurje. Ali mi je pretjerivanje da bi Slovenci izgubili svoj jezik pod Italijom i Austrijom da su ih oni usisali.

Hrvatska, ono što danas obuhvata Hrvatska, je takođe bilo u problemu, Italijanima nije bilo dovoljno ono što im je bilo garantovano Londonskim sporazumom, nego su htjeli da zauzmu i u dubinu. Drugi problem je bio Zeleni kadar, to su bili kako kažu hajduci i proleterijat koji je počeo da otima od ondašnje buržoazije zemlju pod uticajem Oktobarske revolucije.

Crna Gora, Aleksandar Ujedinitelj je poslao trupe u CG, ali taj broj je bio minoran u poređenju sa 35000 naoružanih Crnogoraca koji su mogli kako su htjeli. Znači priča o nekom nasilnom ukidanju Crne Gore ne stoji.

Qrčeva Bosna i Hercegovina, neko se sjetio i to je bio Srbin, da kaže mi ćemo kako zvaničan Zagreb kaže, znači Bogića Bogičevića je bilo i prije sto godina. Do 1878 si vilajet i onda si kao student vidio Beč, pa nećeš da budeš dio seljačke Srbije.

Vojvodina je škakljiva tema, činjenica je da niko nije pitao Mađare i ostale u kojoj državi žele da žive.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Dec 2018, 01:44 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36385
Fikija prebacilo :lol:


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Dec 2018, 08:29 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39396
Lokacija: Месечева икра
filozof sa vrbasa je napisao:

Crne Gore ne stoji.

Qrčeva Bosna i Hercegovina, neko se sjetio i to je bio Srbin, da kaže mi ćemo kako zvaničan Zagreb kaže, znači Bogića Bogičevića je bilo i prije sto godina. Do 1878 si vilajet i onda si kao student vidio Beč, pa nećeš da budeš dio seljačke Srbije.

.


Druže za ovo je najmanje kriv Srbin iz Bosne. Pa i dan danas Srbinu iz centralnog dijela Srbije Vojvođani nisu Srbijanci. O Bosancima da ne pričam. Prij desetak godina u Vršačkoj bolnici leži baba mog tetka, iz Knjaževca, hiljadu godina ima žena. Mi bili kod tetke pa otišli sa njima u posjetu. I kaže ta baba kako joj je drago jer ima jedna bar jedna sestra "iz Srbiju". Mi zbunjeni, kontamo pdakle će biti sestre u vršačkoj bolnici nego iz Srbije. Ali ne, ta "iz Srbiju" je iz nekog mjesta južno od Save i Dunava. Mi smo prečani.

Послато са Lenovo K33a48 уз помоћ Тапатока

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Dec 2018, 12:55 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 16 Jul 2018, 17:38
Postovi: 529
Srpska posla. Da li je s jedne ili druge strane Une,da li je
s jedne ili druge strane Dinare,s jedne ili druge strane Save,
s jedne ili druge strane Drine,s jedne ili druge strane Dunava,da li je južno ili sijeverno od Save,zapadnog ili istočnog dijela RS,iz RS ili RSK,da li je SDS-ovac ili SNSD-ovac ...................
Nikad kraja podijelama i ludosti. S takvim razmišljanjem i stavovima Srbima i ne trebaju neprijatelji. Sami smo sebi
najveći neprijatelji.

_________________
https://youtu.be/aTxlao9FWZo


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Dec 2018, 13:04 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36385
Srbijanci kao pojam su glupa izmisljotina. Uostalom, ta baba je rekla da ima nekog "iz Srbiju", ali nikada nece Sakiba iz Novog Pazara ili cak Beograda nazvati Srbinom. Isto ce razlikovati Balasa i Milana iz Vrsca.

Reci ti babi da je Nikola Tesla Hrvat i ustasa pa ces vidjeti zla. Ili da je Vasilije Ostroski Bosnjak.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Dec 2018, 13:07 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Mar 2014, 13:26
Postovi: 8494
Krajiški Srbin je napisao:
..... Sami smo sebi
najveći neprijatelji.


Tako je ,bajo moj, od Dušana pa na ovamo.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Dec 2018, 14:23 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Dec 2012, 01:06
Postovi: 4033
hadzidado je napisao:
Krajiški Srbin je napisao:
..... Sami smo sebi
najveći neprijatelji.


Tako je ,bajo moj, od Dušana pa na ovamo.


Da slazem se , to vazi za svaki narod pa i nas. Nista novo tu, ni ludji ni pamentniji od drugi nismo.
Zato se na taj stap ne treba postapat. :)

_________________
Jer prijatelje stječemo
ne dobro od njih primajući,
nego dobro im čineći.
Iz govora Perikla poginulim vojnicima.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Dec 2018, 15:45 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
Ja Zoka protiv takvoga palanačkog mentaliteta ne mogu niti hoću, ali nije takva čitava Srbija. Ovo kod nas je drugo, kad je nekom intelektualcu bliži Nijemac u Zagrebu, nego Srbin iz Niša. To nije normalno.

Evo i dokumentarac https://www.youtube.com/watch?v=y5dADSXHK0M

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Dec 2018, 16:06 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36385
Kao prigovaras tom nekom intelektualcu a istovremeno sam dijelis narod na "kod nas" i tamo negdje u Srbiji.

:lol:


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Dec 2018, 17:00 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Mar 2014, 13:26
Postovi: 8494
TNS,
Ne zajabavaj. Postoji granica na Drini pa je logično "ovdje" i "tamo".


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Dec 2018, 17:28 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 26 Apr 2013, 13:31
Postovi: 266
Na Drini postoji administrativna zajebancija.Granica je je meni vidljiva kada tende na piljarama kraj ceste "jelen piva" i nektar-a" zamjene "karlovacko" i "sarajevsko"


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Dec 2018, 19:05 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Mar 2014, 13:26
Postovi: 8494
Ma da, al men ne traže ličnu il pasoš kad ulazim u Matizuće.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Dec 2018, 19:37 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36385
Onda nismo ni trebali dizati bune protiv Osmanlija ako bi podredili narod nestabilnim i apstraktnim pojavama zvanim drzave.

I to bez obzira na tvoj odnos prema filozofu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Dec 2018, 15:48 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Dec 2012, 01:06
Postovi: 4033
filozof sa vrbasa je napisao:
Ja Zoka protiv takvoga palanačkog mentaliteta ne mogu niti hoću, ali nije takva čitava Srbija. Ovo kod nas je drugo, kad je nekom intelektualcu bliži Nijemac u Zagrebu, nego Srbin iz Niša. To nije normalno.

Evo i dokumentarac https://www.youtube.com/watch?v=y5dADSXHK0M


File, poslusaj Braleta: Man se ti Hjuma i emocija drz se Kanta. Da pojasnim, evo primjer blizak nama, ja bi uvijek u kafanu na janjetinu posao sa TNS nego sa Kostom.
Jel treba objasnjavat sta me vodi...??

TNS ce da ti plati kilu vruceg pecenja i hladnog pivkana a Kosta ...eshh.
Pa skim bi ti?

Znaci interes i samo interes...nemoj mi emocije tu gurat i fazone blizi Njemac u Zagrebu i to...kao da ne poznajes nasu narav i dusu!

btw, ne mjesat TNS sa Njemcem u Zagrebu, to je onako vise radi poredjenja tj stanja svijesti novcanika. :D

_________________
Jer prijatelje stječemo
ne dobro od njih primajući,
nego dobro im čineći.
Iz govora Perikla poginulim vojnicima.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Dec 2018, 16:53 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39396
Lokacija: Месечева икра
Platiće TNS qrac...

Послато са Lenovo K33a48 уз помоћ Тапатока

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Dec 2018, 16:55 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 16 Jun 2011, 12:04
Postovi: 7734
Lokacija: Mejdan
Treba banovati TNS-a dok ne plati one ćevape ;)


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 106 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 5 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs