banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 06 Jun 2024, 21:49

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 15 Posta ] 
Autoru Poruka
PostPoslato: 02 Sep 2011, 15:39 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Dec 2006, 18:50
Postovi: 6700
Ближа историја и страдање Срба у 20 вијеку, препоручљиво за погледати

http://www.rtvbn.com/live/crna-knjiga/

_________________

Filozofija...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Sep 2011, 15:50 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Dec 2006, 18:50
Postovi: 6700
Je li ko pogledao ovaj film? Vjerovatno vam se nije dalo da otvarate link ali obuhvata skoro sve teme ovdje na istoriji, preporucljivo ga je pogledati iako uz dozu rezerve jer je pripovjedac vise bio na kraljevskoj strani. Zaista ima puno istorijskih cinjenica o cetnicima, partizanima, ustasama, Nijemcima, Austrijancima, Turcima... Jedan od boljih i sveobuhvatnijih dokumentaraca danasnjice. Zanimalo bi me da napisete koji komentar.

_________________

Filozofija...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Sep 2011, 15:56 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2009, 23:57
Postovi: 353
Pa pravo da ti kažem nisam pogledao jer nemam više volje gledati dokumentarce o stradanju. Već 20 godina samo pričamo ko je koga gdje ubijao, ne mogu više, dosta je bilo.

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=b2jpamLZW3g


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Sep 2011, 18:25 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 24 Maj 2008, 19:37
Postovi: 477
Lokacija: Република Српскa
Pogledao sam dokumentarac prije nekoliko dana i zaista je dobar i sveobuhvatan. Posebno je zanimljiva bila ona kombinacija komunista i ustasa, o kojoj nisam mnogo znao (barem sto se tice postojanja svih onih navedenih javnih dokumenata). Usput receno film me je motivirao da se malo ozbiljnije pozabavim literaturom Vladmira Corovica.

_________________
"Anybody of average intelligence can think up a propaganda line to suit a particular situation. But the line will be of no value unless there exist the men and machinery to put it across." R. Marett, Through the Back Door (1968).


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Sep 2012, 09:28 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Jun 2008, 11:23
Postovi: 1563
Lokacija: Бања Лука, Република Српска
Pogledati obavezno :(

http://www.youtube.com/watch?v=yM2bnb9ShQ8

Samo da ovaj nas budalasti narod izvuce pouku iz ovakvih prikaza istorije.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Sep 2012, 09:40 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Sep 2010, 18:42
Postovi: 40453
Lokacija: SAO Krmine
Ovo je odlican dokumentarac, treba pogledati. Pogotovo ovi koji ponavljaju kako je "kod Tite bilo bolje" i kako je on bio krasan i divan.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Sep 2012, 11:01 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39470
Lokacija: Месечева икра
Jeste bilo bolje, a to što ti nećeš da priznaš nije moj problem. Nije bio divan ni krasan ali kakvi su nas vodili prije njega, a i ovi sada on je bio dobar. I jebo vas više Tito, nije vam on napravio Jugoslaviju niti vas ujedinio sa Hrvatima i Muslimanima.

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Sep 2012, 11:54 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
:lol:

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Sep 2012, 12:19 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Sep 2010, 18:42
Postovi: 40453
Lokacija: SAO Krmine
_зока je napisao:
Jeste bilo bolje, a to što ti nećeš da priznaš nije moj problem. Nije bio divan ni krasan ali kakvi su nas vodili prije njega, a i ovi sada on je bio dobar. I jebo vas više Tito, nije vam on napravio Jugoslaviju niti vas ujedinio sa Hrvatima i Muslimanima.



Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Sep 2012, 15:02 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39470
Lokacija: Месечева икра
Pa meni ne smeta zajednička država sa pomenutim dvojcem nego tebi :wink:
Pravopis ti je najjači kontraargument?

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Sep 2012, 15:06 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Feb 2010, 08:22
Postovi: 24782
Ja Totia prvi ne volim, ali u njegovoj drzavi je postojao sistem i znala su se pravila. To sto se nisi mogao previse "ne slagati" je druga stvar.
Danas nema ni sistema, ni pravila, danas je divlji zapad.

_________________
Знају ли вам дједови да сте израсли у љубитеље нациста?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Sep 2012, 15:25 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Feb 2010, 17:13
Postovi: 9871
Lokacija: Далеко од раја
Da je divlji zapad bilo bi dobro. Barem bi bili bezbjedni, ovako nas jebe i kurta i murta a mi ne možemo skoro ništa da učinimo kako bi to promjenili.

_________________
Ко не воли ракију, не воли ни људе.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Sep 2012, 19:41 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Jun 2011, 16:22
Postovi: 6477
Lokacija: Tamo gore.
Skinuću sebi i pogledati kad budem bio u prilici. Ima li nasilnih i ružnih neprimjerenih scena?

_________________
Måndagsbarn?
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Sep 2012, 14:57 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Apr 2011, 16:14
Postovi: 3930
Lokacija: Fabrika teškog naoružanja ' Milovan Đilas'
shakal je napisao:
Ovo je odlican dokumentarac, treba pogledati. Pogotovo ovi koji ponavljaju kako je "kod Tite bilo bolje" i kako je on bio krasan i divan.

Ne , Dzi Bi Ti nije bio ni krasan ni divan, ali je bilo bolje i to znatno bolje nego danas i velika vecina ljudi je imala nadu, a ta nada se danas izgubila u prasumi supljih iluzija.

_________________
Nema pregovora sa onima kojima je republika spekulacija, a revolucija zanat !


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Okt 2012, 12:27 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 12 Nov 2010, 19:47
Postovi: 74
Avinoam1 je napisao:
Pogledao sam dokumentarac prije nekoliko dana i zaista je dobar i sveobuhvatan. Posebno je zanimljiva bila ona kombinacija komunista i ustasa, o kojoj nisam mnogo znao (barem sto se tice postojanja svih onih navedenih javnih dokumenata). Usput receno film me je motivirao da se malo ozbiljnije pozabavim literaturom Vladmira Corovica.


Iskreno, kao neko kome je deo familije sa Banije i Korduna tu tezu o 'saradnji ustasa i komunista(partizana) u ratu' ne da ne verujem, nego mi je blago receno sf. I sva 'dokumenta' koja su od 1991 do danas objavljena u nasoj desnicarskoj publicitici na tu temu i sve teze oko toga dovodim pod sumnju i u pitanje. A posebno ono sto pise Miloslav Samardzic samozvani 'istoricar'(a zapravo priuceni osrednji publicista) inace urednik lista Srpski Pogledi, iz Kregujevca. Inace on je izmedju ostalih knjiga autor i knjige pod nazivom 'Saradnja komunista sa nemcima, ustasma i albancima 1941-1945', gde obrazlaze neke svoje teze. Ali to je toliko sve nabacano zbrda zdola, bez ikakve logike smisla i iceg da se sve svodi na spekulacije i pretpostavke. Tzv 'dokumenta' na koja se poziva od kojih neka naziva i 'nemackim' su vise nego upitna. Sa stanovista naucne metodologije pre svega unutrasnje i spoljne indentifikacije autenticnosti istih. S obzirom da sam i familijarno upoznat kako je izgledalo stanje u nekim krajevima tokom rata, koliko je procentualno Srba iz tih krajeva(kao i iz Like, zatim bosanske krajine, potkozarja) bilo u partizanskim redovima 1941-1945( a to je nekih 85%) i koliko je bilo jako partizansko uporiste tamo sve vreme rata, pa dakle ako hocemo i komunisticko na neki nacin(mada narod nije u partizane isao zbog komunizma vec da spasava glavu pred ustaskim terorom i pokoljima), i koliko je bas partiznaskih porodica poklano i spaljeno od strane tih istih ustasa, uzmimo samo nrp letnju nemacko-ustasku ofanzivu na banijsko-kordunaski kraj, pa zatim kozaru i potkozarje 1942...itd onda sva ta teza o 'saradnji 'ustasa i partizana' vise nego Besmislena. Koliko je ta 'saradnja' realno postojala svedoci i to da su tokom rata neke elitne ustaske jedinice na svojim zastavama imale slogan:'Za Poglavnika i Krista protiv komunista'. Jer, ustasko vodjstvo je znalo da se u partizanskim redovima tada nalazi preko 80% Srba. Mislim na obicne borce i komandante partizanskih jedinica. Prema tome, ta teza o 'ratnoj saradnji ustasa i partizana' za mene je besmislena i nije dokaziva. To, da li su partizani imali primiraj sa ovom ili onom stranom, ili su sa strane gledali obracune cetnika i ustasa a nisu uskakali da pomognu, to je vec drugo pitanje. Ali, to opet nije 'dokaz o saradnji', nego taktika. Zna se sta je u ratu saradnja. Saradnja je kada se sastanu komandanti vojnih jedinica na terenu ili predstvnici visih komandi pa se napsimeno potpise sporazum(kartel, ili memorandum) pa se dogovori zajednicko dejstvovanje, zajednicke akcije, kada se razmenjuju kontigenti sa oruzjem, municijom, hranom, sanitetom...itd Takve saradnje nije bilo izmedju partizana i ustasa i to niko ne moze da dokaze. Zato sto su u pratiznaskim jedinicama do 1945 najvise bili Srbi, mislim vise od svih drugih nacionalnosti. Ono sto se pak na terenu dogadjalo privremena primirja, nahuskavanje drugih protivnika jednih na druge itd to je Taktika poznata u ratovanju da se dva protivnka iscrpe i uniste medjusobno, pa onda da eliminises jednog po jednog. To su u ratu radili svi, i te taktike su svi koristili. Sto se tice druge teze o saradnji komunista i ustasa pre rata(koja se takodje pominje u okumentarcu) od 1930-1937, to je vec nesto drugo. Postoji i sporazum Hebrang-Budak, kao sporazum dve robijaske grupe(komunista i ustasa) u zatvoru u sremskoj mitrovici 1935. Taj sporazum se kasnije pogresno pripisivan Mosi Pijadu(cak ima jedan falsifikovan tekst na cirilici, koji je za vreme rata objavila nediceva administracija u listu novo vreme), ali taj tekst je izmenjen u odnosu na originalni i plus je jos stampan na cirilici. Inace pravi originalni sporazum iz 1935 bio je sporazum izmedju KPH(Komunisticke partije Hrvatske, ciji je predstavnik bio Andrija Hebrang) i UHR-o(Ustaska hrvatska revolucionarna organizacija) ciji je predstavnik bio Mile Budak. Sama KPJ je bila tada nejedinstvena organizacija, podeljena na frakcije(desna frakcija, leva frakcija, petkovci, centrasi, federalisti) i bili su podeljeni skoro oko svih pitanja. Osim toga u to vreme tito nije ni bio na celu KPJ(jer on je na celo dosao tek 1939). Tako da, zapravo se iz samih hrvatskih dokumenta vidi da je te sporazume pre rata najvise potpisivala KPH kao sekcija unutar KPJ. A treba reci i to da su ti sporazumi i dogovori prekinuti od 1937, kada je Kominterna donela direktivu da komunisti u Jugoslaviji odustanu od ideje rusenja Jugoslavije, vec da rade na njenoj federalnoj transformaciji.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 15 Posta ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 4 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs