banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 01 Jun 2024, 02:21

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 43 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 22 Maj 2011, 17:15 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Okt 2010, 18:53
Postovi: 10613
Lokacija: Uvijek na pravom mjestu u pogrešno vrijeme!
Da li neko od forumaša zna za ovu akciju i za briljantno razbijenu terorističku bandu, koja je pokušala neuspješno da digne u stanak u SFRJ. Jako je zanimljivo a donedavno su podatci bili tajna, a sada se može dosta pročitati.
http://www.apisgroup.org/apis/zz097%20-%20Operacija%20Feniks%20-%20jun%201972.pdf
A najzanimljivije je što nije najviše Srba angažovano u hvatanju terorista:
Citiraj:
Imena pripadnika JNA, TO i Milicije u su poginuli u sukobu sa ovom grupom.

Miloš Popović, kapetan JNA, rođen 1934. u selu Brdu kod Nove Varoši, otac dvoje djece. Poginuo je 26. juna 1972, na Raduši kod Bugojna u prvom oružanom sukobu s grupom ustaških terorista.
Branko Blečić, rođen je 1953. u Lovranu. Kao vojnik Vojne pošte 3945 u Sarajevu poginuo 26. juna 1972., takođe, na Raduši zajedno sa svojim komandantom Popovićem.
Najveći broj žrtava, čak osam, izgubilo je život 27. juna 1972. godine ispred jedne pećine u rejonu Bukovac kod Rumboka gdje su se sklonili ustaški teroristi.
Prvi je poginuo Luka Bošnjak, policajac iz Prozora, rođen 1926, otac troje djece.
Kasim Alijagić, borac Donjovakufskog partizanskog odreda
Marijan Bradić, borac Ramskog partizanskog odreda, rođen 1949. u Prozoru
Ismet Čolić, borac Ramskog partizanskog odreda, rođen 1951. u Prozoru
Ahmo Gelić, borac Ramskog partizanskog odreda, rođen 1943. u okolici Prozora
Franjo Ivanda, borac Duvanjskoga partizanskog odreda, rođen 1930. u blizini Duvna
Stjepan Radić, borac Ramskog partizanskog odreda, rođen 1935. u okolini Prozora
Milan Sabljić, borac Duvanjskog partizanskog odreda, rođen 1938. u Duvnu
Branko Ljubičić, borac Lištičkog partizanskog odreda, rođen 1946. u Lištici, otac jednog djeteta. Poginuo je 7. jula 1972. u predjelu zvanom Golo brdo, u blizini Duvna
Franjo Grbešić, borac Lištičkog partizanskog odreda, rođen 1934. u Lištici, otac dvoje djece. Poginuo je, takođe, 7. jula 1972. u predjelu zvanom Golo brdo blizu Duvna.
Mile Odak, borac Ljubuškog partizanskog odreda. Rođen je 1936. u okolici Ljubuškog, otac troje djece. Poginuo je 9. jula 1972. nedaleko od Posušja u oružanom sukobu s razbijenom grupom koju su činila četvorica terorista.

Ovdje ima dosta podataka o tome:
http://www.mycity-military.com/Kopnena-vojska/Akcija-Radusa-1972-Upad-terorista-u-SFRJ.html

_________________
Ako želiš da stvoriš monstruma, sruši svijet dobrom čovjeku.
U meni spava genije, ali je zato budala uvijek budna.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Maj 2011, 17:31 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 06 Jan 2009, 10:14
Postovi: 4338
Lokacija: Bojica Han
sta velis bilo tajna
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=BTcWjNgp75s[/youtube]
Slika

_________________
ideologijom i religijom se bavi sirotinja moj maho


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Maj 2011, 17:35 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Okt 2010, 18:53
Postovi: 10613
Lokacija: Uvijek na pravom mjestu u pogrešno vrijeme!
Tajna su bili detalji i izvori oko organizacije i operative, a ne akcija kao akcija. Čak ima i serija po tom događaju Brisani prostor al ni tu nije sve pomenuto kako je bilo, dosta je stvari izmijenjeno.

_________________
Ako želiš da stvoriš monstruma, sruši svijet dobrom čovjeku.
U meni spava genije, ali je zato budala uvijek budna.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Maj 2011, 17:49 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Mar 2010, 21:48
Postovi: 5457
Svaka čast ustašama, imali su muda upasti u SFRJ i bar nešto pokušati, za razliku od Srba koji su se nadmetali ko će se više uvući u šupak Joži.

_________________
A MAN'S GOT TO DO WHAT A MAN'S GOT TO DO!!!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Maj 2011, 17:51 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Okt 2010, 18:53
Postovi: 10613
Lokacija: Uvijek na pravom mjestu u pogrešno vrijeme!
Jel ti moraš usrati svaku diskusiju? Ako ti se ne sviđa zaobiđi nemoj trolovati živ bio.

_________________
Ako želiš da stvoriš monstruma, sruši svijet dobrom čovjeku.
U meni spava genije, ali je zato budala uvijek budna.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Maj 2011, 17:53 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Mar 2010, 21:48
Postovi: 5457
S tobom nešto nije u redu,
samo iznosim svoje viđenje događaja o kojem si ti otvorio diskusiju :roll:

_________________
A MAN'S GOT TO DO WHAT A MAN'S GOT TO DO!!!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Maj 2011, 17:56 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Okt 2010, 18:53
Postovi: 10613
Lokacija: Uvijek na pravom mjestu u pogrešno vrijeme!
Samo da citiram čovjeka:
MuskoBre je napisao:
OFM, postoji li ijedan humanoid u OVOM Suncevom sistemu, a da ti dijelis koliko toliko njegovo misljenje, u vezi BILO CEGA? Postoji IKO pod ovom Nebeskim Svodom za koga bi ti mogao reci da je ok, da zna sta prica, da nije livadar, da je zanimljiv, da je kul, bilo bilo bilo sta?
Ili si ti def. najpametniji, najnacitaniji, najobrazovaniji, jednom rjecju mjera stvari, i svaki gram bilo koje Materije se ravna, ili bi barem trebao da se ravna prema tebi? O kolicini nadmenosti, arogancije, provokacije i ostalih stilskih figura, u tvojim postovima, suludo je i diskutovati.

_________________
Ako želiš da stvoriš monstruma, sruši svijet dobrom čovjeku.
U meni spava genije, ali je zato budala uvijek budna.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Maj 2011, 18:00 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jan 2007, 16:38
Postovi: 23505
A šta je tu briljantno? Dva mjeseca par desetaka hiljada mobilisanih tražilo 19 terorista. Život izgubilo preko 30 vojnika i ranjeno preko stotinu.

_________________
Rad je od čovjeka napravio roba, neradu smo odani sve do groba.


Poslednji put menjao danijell dana 22 Maj 2011, 18:03, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Maj 2011, 18:02 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Mar 2010, 21:48
Postovi: 5457
Svoju vlastitu temu vodiš u off pravcu :wink:
danijell je napisao:
A šta je tu briljantno? Par desetaka hiljada mobilisanih tražilo 19 terorista. Život izgubilo preko 30 vojnika i ranjeno preko stotinu.

Istina!

_________________
A MAN'S GOT TO DO WHAT A MAN'S GOT TO DO!!!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Maj 2011, 18:11 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 31 Avg 2002, 17:16
Postovi: 2344
Lokacija: Moskva
old fashion men je napisao:
Svaka čast ustašama, imali su muda upasti u SFRJ i bar nešto pokušati, za razliku od Srba koji su se nadmetali ko će se više uvući u šupak Joži.


Управо тако.
Словенци и Хрвати су од почетка радили на осамостаљивању док су Срби слијепо пратили пут "сина свих народа и народности". Српски народ никад није примио више шамара него од 1945 до 1980. године.

_________________
I don't like it's job !!!!!!!!!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Maj 2011, 18:18 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jan 2007, 16:38
Postovi: 23505
Sinny je napisao:
old fashion men je napisao:
Svaka čast ustašama, imali su muda upasti u SFRJ i bar nešto pokušati, za razliku od Srba koji su se nadmetali ko će se više uvući u šupak Joži.


Управо тако.
Словенци и Хрвати су од почетка радили на осамостаљивању док су Срби слијепо пратили пут "сина свих народа и народности". Српски народ никад није примио више шамара него од 1945 до 1980. године.


Tebi je istorija jača strana...

_________________
Rad je od čovjeka napravio roba, neradu smo odani sve do groba.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Maj 2011, 18:33 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 31 Avg 2002, 17:16
Postovi: 2344
Lokacija: Moskva
danijell je napisao:
Sinny je napisao:
old fashion men je napisao:
Svaka čast ustašama, imali su muda upasti u SFRJ i bar nešto pokušati, za razliku od Srba koji su se nadmetali ko će se više uvući u šupak Joži.


Управо тако.
Словенци и Хрвати су од почетка радили на осамостаљивању док су Срби слијепо пратили пут "сина свих народа и народности". Српски народ никад није примио више шамара него од 1945 до 1980. године.


Tebi je istorija jača strana...


Да. Срби су сједили у власти која је пуштала хиљаде Албанаца из Албаније и Срби су им давали држављанство Србије, тј. Југославије.
Срби су послали хиљаде и хиљаде својих сународњака у логоре зато што су били против комунизма стаљинског типа, а само неколико година после тога и комунисте који су били за комунизам стаљинског типа.
То су биле године када су Срби сами себе денационализовали а све због слијепе љубави ка Јожи. све што нам се десило у деведетим је само посљедица те љубави.

_________________
I don't like it's job !!!!!!!!!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Maj 2011, 18:45 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39464
Lokacija: Месечева икра
Pretpostavljam da je Srbima Tito kriv i za to što su ga voljeli?

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Maj 2011, 18:49 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Okt 2010, 18:53
Postovi: 10613
Lokacija: Uvijek na pravom mjestu u pogrešno vrijeme!
Jeste li vi pročitali ovo što sam postavio? Joža ovo, komunisti ono...ima li ko nešto konkretno reći u vezi ove operacije a ne prepucavati se stalno oko jednog te istog? Pustite OFM on četiri rečenice provlači kroz svu diskusiju o politici pola godine. Sinny ti si bar čovjek s kojim se na ovu temu može smisleno diskutovati šta bi odjednom?

_________________
Ako želiš da stvoriš monstruma, sruši svijet dobrom čovjeku.
U meni spava genije, ali je zato budala uvijek budna.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Maj 2011, 18:57 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 31 Avg 2002, 17:16
Postovi: 2344
Lokacija: Moskva
nepokoreni je napisao:
Jeste li vi pročitali ovo što sam postavio? Joža ovo, komunisti ono...ima li ko nešto konkretno reći u vezi ove operacije a ne prepucavati se stalno oko jednog te istog? Pustite OFM on četiri rečenice provlači kroz svu diskusiju o politici pola godine. Sinny ti si bar čovjek s kojim se na ovu temu može smisleno diskutovati šta bi odjednom?


Само подршка и коментар ономе шта написа Old Fashion Man.

Што се тиче СДБ у СФРЈ, општепознато је да су њом руководили хрватски кадрови и да се наравно за много тога унапред знало али се ништа није радило.

_________________
I don't like it's job !!!!!!!!!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Maj 2011, 19:03 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Okt 2010, 18:53
Postovi: 10613
Lokacija: Uvijek na pravom mjestu u pogrešno vrijeme!
Kako nije radilo? UDBA je i namamila križare 1947 mislim i to jako smisleno kad je i uhvaćen Ljubo Miloš i ostali koljači koji su se ubacili iz Španije, a tad je Stevo Krajčić bio glavni koji je bio Hrvat. A i Ranković, Stefanović i Krcun su bili Srbi u vrhu UDBE e sad političke igre su drugi par cipela i ne ulazim u to.

_________________
Ako želiš da stvoriš monstruma, sruši svijet dobrom čovjeku.
U meni spava genije, ali je zato budala uvijek budna.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Maj 2011, 19:10 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Okt 2010, 18:53
Postovi: 10613
Lokacija: Uvijek na pravom mjestu u pogrešno vrijeme!
danijell je napisao:
A šta je tu briljantno? Dva mjeseca par desetaka hiljada mobilisanih tražilo 19 terorista. Život izgubilo preko 30 vojnika i ranjeno preko stotinu.

To je kamen međaš na kom su krenule da se razvijaju AT jedinice, Kobre, SAJ, 72 i 63-ća brigada taj događaj uporedo sa Minhenom je prekretnica u antiterorističkoj borbi i obuci.

_________________
Ako želiš da stvoriš monstruma, sruši svijet dobrom čovjeku.
U meni spava genije, ali je zato budala uvijek budna.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Maj 2011, 19:14 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 31 Avg 2002, 17:16
Postovi: 2344
Lokacija: Moskva
nepokoreni je napisao:
Kako nije radilo? UDBA je i namamila križare 1947 mislim i to jako smisleno kad je i uhvaćen Ljubo Miloš i ostali koljači koji su se ubacili iz Španije, a tad je Stevo Krajčić bio glavni koji je bio Hrvat. A i Ranković, Stefanović i Krcun su bili Srbi u vrhu UDBE e sad političke igre su drugi par cipela i ne ulazim u to.


Ранковић, Крцун и остали су стара гарда коју су ови на све могуће начине покушавали да склоне. Кад су напокон успјели радили су шта су хтјели. У тим 70-тим све главне конце у самом врху СДБ вукли су Хрвати. Нисам сигуран али мислим да су сви оперативци СДБ по иностранству били директно подчињени савезној СДБ а не републичким тако да су ови могли све да заташкавају или бар успоравају.

_________________
I don't like it's job !!!!!!!!!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Maj 2011, 19:27 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Okt 2010, 18:53
Postovi: 10613
Lokacija: Uvijek na pravom mjestu u pogrešno vrijeme!
Ovo kad se desilo ne znam ni ja baš da li je vrh SDB bio u Hrvatskim rukama. Ali operativci su bili podčinjeni saveznom a ne republičkom SDB što se inostranstva tiče i takvih stvari. Politika na stranu, ali do tada u Evropi nijedna zemlja nije imala AT policijske jedinice, a i taktika TO i RS milicije je bila borba protiv VANJSKOG neprijatelja i držanje fronta. To je donekle urodilo plodom jer je narod otkucao tetroriste i nisu mogli naći jatake i saradnike čak ni u Hercegovini. E to govori koliko su Hrvati tad bili protiv Juge i Tita, i većna poginulih iz TO i SUP-a su Hrvati.

_________________
Ako želiš da stvoriš monstruma, sruši svijet dobrom čovjeku.
U meni spava genije, ali je zato budala uvijek budna.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Maj 2011, 19:36 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Apr 2007, 10:01
Postovi: 1904
Lokacija: Arda
nepokoreni je napisao:
Kako nije radilo? UDBA je i namamila križare 1947 mislim i to jako smisleno kad je i uhvaćen Ljubo Miloš i ostali koljači koji su se ubacili iz Španije, a tad je Stevo Krajčić bio glavni koji je bio Hrvat. A i Ranković, Stefanović i Krcun su bili Srbi u vrhu UDBE e sad političke igre su drugi par cipela i ne ulazim u to.


To je "operacija Gvardijan". Imam knjigu od djeda o tome. Nasao sam tekst

Citiraj:
Akcija 10. travnja i Operacija Gvardijan
Akcija 10. travnja trebala je povezati sve križarske skupine, nametnuti im organizirano vojno i političko vodstvo, omogućiti povratak članova ustaškog pokreta, koji bi u pogodno vrijeme nakon obračuna Zapada s SSSR-om, organizirao masovni ustanak Hrvata radi obnove NDH. Udba se od samog početka ubacila u tijek akcije, organizirajući operaciju Gvardijan i uhvatila čak 96 sudionika. Sve su skupine osim prve uhvaćene na samoj granici. Nekoliko ih je i ubijeno. Udba je ubacivanjem agenata u sam vrh ustaške emigracije postigla golem uspjeh.

Sama akcija je pokrenuta uz suglasnost Ante Pavelića iako se on kasnije od toga ogradio. Zanimljivo je da su o situaciji u Hrvatskoj imali obeshrabrujuće obavještajne podatke engleske tajne službe F.S.S., ali ih nisu uzimali kao vjerodostojne. Postoji i sumnja da su Englezi, koji su znali za pravi tok akcije, imali dogovor s Udbom, koja je držala njihove agente. Glavni centar operacije bio je Villach u Austriji, nedaleko slovenske granice. Akciju je vodio Božidar Kavran, koji je i sa prvom skupinom ušao u Hrvatsku 7. lipnja 1947. Cilj im je bio organizirati prihvatnice na Bilogori i Papuku. Njegova je skupina nakon neuspješnog traženja 1. slavonskog križarskog zdruga konačno 20. srpnja naišla na jednog križara, koji ih je bio spreman spojiti sa svojom skupinom. Ispostavilo se da je križar ustvari oznaš. Uhvaćeni su Ante Vrban i Ljubo Miloš, dok je Luka Grgić ubijen pri zarobljavanju. Uhvaćeni gerilci prebačeni su u zatvor na Savskoj cesti u Zagrebu. Tu su smješteni i svi kasnije uhvaćeni gerilci. Centar u Villachu nije posumnjao u uspjeh akcije, jer su imali svakodnevnu radio vezu s gerilcima koji su ispravnim šiframa izvještavali o napretku akcije u Hrvatskoj. Radio vezisti su ustvari bili jedinica Ozne. Zarobljeni gerilci nisu surađivali, ali je Ozna ipak imala detaljne i pouzdane informacije o sljedećim koracima akcije. Zadnja grupa s kojom je ušao i Božidar Kavran, uhvaćena je 4. srpnja 1948. Tada je centar u Villachu dobio nešifriranu radio poruku u kojoj uz par sočnih izraza stoji i "Mi smo vas zajebali. Stop. Svi ste u našem zatvoru." Detaljni tijek akcije možemo pratiti u "Ratnicima mira" s upozorenjem da je knjiga pisana u maniri bivših oznaša i udbaša.

Najpoznatiji među uhapšenim gerilcima bili su:

Božidar Kavran, stožernik i upravni zapovjednik Ustaše, organizacije Ustaškog pokreta koja je okupljala odrasle muškarce;
Vjekoslav Blaškov, poglavnikov pobočnik i povjerenik Hrvatskog radničkog saveza i komore;
dr. Vladimir Sabolić, veliki župan i državni tajnik u MUP-u;
ing. Mimo Rosandić, državni tajnik u Ministarstvu šuma i ustaški pukovnik;
Julije Špalj, stožernik;
Božidar Petračić, stožernik i ustaški bojnik;
Ivica Gržeta, ravnatelj poštanske cenzure i ustaški bojnik;
Ante Vrban, ustaški bojnik;
Ljubo Miloš, ustaški bojnik; i dr.

Pokrenuta je velika istraga koja je obuhvatila još i 200 ljudi u Hrvatskoj. Mnogi su bili uhićeni i zlostavljani te osuđeni. Sudionicima akcije suđeno je u dvije skupine. Većina je osuđena na smrt.

Nakon propasti te akcije svima u ustaškoj emigraciji postalo je jasno da nije bilo uvjeta da se pokrene otpor, iako se i dalje razmišljalo o stvaranju vojno-organizacijskog kostura koji bi bio spreman za "pogodni moment".

_________________
“I’m Not a Paranoid Deranged Millionaire. Goddamit, I’m a Billionaire.” – Howard Hughes.

“I spent half my money on gambling, alcohol and wild women. The other half I wasted.”― W.C. Fields


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 43 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 4 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs