banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 23 Apr 2024, 13:22

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 61 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 07 Feb 2011, 12:07 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Okt 2010, 18:53
Postovi: 10613
Lokacija: Uvijek na pravom mjestu u pogrešno vrijeme!
Skladišta su bila tajna i nije se znalo za njih zato sam to mislio (izdaja je druga priča) a to se dokazalo u praksi da se većina tih objekata tek danas otkriva. Nije istina za okupatora to što govoriš, kad su bila sranja oko Osimskog sporazuma 70tih Tito je bio živ a moral je bio na ZAVIDNOM nivou čak se javljalo ljudstvo ko na dugme i išlo se pjevajući. Dragi OFM Kisindžer je rekao da Jugoslaviji ne treba atomska bomba jer je TITO bio atomska bomba to ti sve govori.
Frontalni rat da, ali u slučaju da neprijatelj nadbije povlači se vojska ka unutrašnjosti tj Bosni, s tim da su Jastrebovi i Galebovi i još neki mislim bili jedini avioni u to vrijeme (pazi govorimo o 70tim vrhunac Hladnog rata) koji je mogao da poleće i sleće sa travnate površine, znači namjenski je rađen za nuždu i gerilu. Taktika JNA nije bila gomila sjajnog novog oružja nego kako da prežive u bespućima Grmeča i Perućice tako smo dobili i 2 SR. Strela je jednostavna za rukovanje kao i Zolja i Osa, a PVO je bio mobilan (izuzev velikih aerodroma) KUB i Neva i cijevna Pvo su bili na transporterima i kamionima kako nisu bili mobilni? Ruse je Stinger najurio iz AF a koristili su ga nepismeni gerilci pa ti vidi.
BTW podzemnim skloništima ratovali su Vijetnamci i Afganistanci pa znamo rezultate...
A JNA je trošila samo 5% dohotka nije bila gutač para, primjer SSSR je trošio preko 30% ali je narod bio ko cigani pa ti vidi.

_________________
Ako želiš da stvoriš monstruma, sruši svijet dobrom čovjeku.
U meni spava genije, ali je zato budala uvijek budna.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Feb 2011, 12:33 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Mar 2010, 21:48
Postovi: 5457
nepokoreni je napisao:
Skladišta su bila tajna i nije se znalo za njih

Kakva tajna, Svak je znao za to i prije nego je napravljeno, pa Rusi nisu mogli ništa da sakriju u onolikoj zemlji, čuj tajna :roll:
Služio sam JNA i to najžešći rod u najžešćoj kasarni, dakle, specijalna pješadija (ne motorizovana) jedina kasarna u kojoj je još postojala ta pješadija bila u Štipu i ja sam tu služio, krevet i kasetu smo nosili na pistu i uvježbavali spremanje, prvi samostalni odlazak u kantinu bio je nakon 3 mjeseca vojske, čišćenje obuće na komandu (ono, LIJEVU ČIZMU UZMI - ČETKU UZMI - ČETKU UMOČI - MAŽI, JEDAN, DVA...) i tako sve, čak je mladoj vojsci, a pošto su samo dvije klase bile mart i septembar, mladi vojnik si 6 mjeseci, e prvih 6 mjeseci dok ne odu stari nisi smio ni džombalicu da imaš. a kamoli nešto više.
Poligon krivolak udaljen preko 60 km svaki put pješke, a ne znam ni sam koliko puta sam bio i što je najgore većina oficira su tu bili degradirani koji su trebali da vrate čin, pa su se međusobno takmičili čija četa će prije odraditi marš, a za nama je išao sanitetski pinc i kupio one koji padaju, da ne pričam dalje samo u mom vodu su bila tri pokušaja samoubistva od čega je jedan skoro uspio.
Tu kasarnu spominje čak i čorba "umire treći vod...".
Dobro znam šta je JNA bila, ali isto tako sam svjestan da bi tu kasarnu JNA koja je imala 2000 ljud, nju bi 20 legionara ili pripadnika US marinskog korpusa ili UK gurki, ne zauzeli nego svezali i išamarali bez mnogo pucnjave.

_________________
A MAN'S GOT TO DO WHAT A MAN'S GOT TO DO!!!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Feb 2011, 12:51 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Okt 2010, 18:53
Postovi: 10613
Lokacija: Uvijek na pravom mjestu u pogrešno vrijeme!
Ti si JNA predpostavljam služio 90-91 koliko sam skontao? E za taj period si u pravu tad je nastalo rasulo i kraj je bio blizu pa ne sumnjam u to što veliš. Ali pazi za Kuk-0, Soču, AKC, i Komandu u Han Pijesku se saznalo tek poslije rata.
A za gurke i legionare...samo ću ti reći 63 padobranska i 72 specijalna e ti su jeli eksere za doručak tu nije bilo plačipičaka. I kao prije rata znao si šta sve ima na Željavi i koliki su kapaciteti i ostalo? To nije znala većina oficira što su bili tamo.

_________________
Ako želiš da stvoriš monstruma, sruši svijet dobrom čovjeku.
U meni spava genije, ali je zato budala uvijek budna.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Feb 2011, 13:11 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Mar 2010, 21:48
Postovi: 5457
nepokoreni je napisao:
Ti si JNA predpostavljam služio 90-91 koliko sam skontao? E za taj period si u pravu tad je nastalo rasulo

nepokoreni je napisao:
samo ću ti reći 63 padobranska i 72 specijalna e ti su jeli eksere za doručak tu nije bilo plačipičaka.

Jesam, tad sam služio, ali daleko da je u toj kasarni bilo šta bilo u rasulu već je još jača disciplina bila, onih par sitnica koje sam opisao ne govore o rasulu već naprotiv, ali kako se kaže ne možeš od govana napraviti pitu, dakle mobilizacijom se ne stvaraju ubojite jedinice.

Upoznao sam na krivolaku, a neke i u ratu, pripadnike iz jedinica koje si pomenuo, na krivolaku su nam oni čak i pružali neke poduke iz specijalističke obuke kao što je forsiranje vardara i sl., međutim, nisam nešto oduševljen ni njima, jednostavno njihov trening i obuka su bili siromašni u odnosu na standarde zapadnih elitnih jedinica, pa čak i u odnosu na Ruski specnas.

_________________
A MAN'S GOT TO DO WHAT A MAN'S GOT TO DO!!!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Feb 2011, 13:18 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Okt 2010, 18:53
Postovi: 10613
Lokacija: Uvijek na pravom mjestu u pogrešno vrijeme!
Pa čuj tih godina JNA je bila slika koja blijedi i oficirski kadar nije više bio kao nekad (uvlakači i foteljaši) od 85te na ovamo je počelo rasulo u armiji. Što se specijalaca tiče oni većinom ne odavaju većinu stvari iz svoje prakse, samo na kašičicu što bi se reklo. Naime te jedinice su se pokazali u par navrata u ratu primjer Cerklje i Čapljina, A krajem devedesetih i početkom 2000tih su u zajedničkim pokaznim vježbama sa stranim specijalnim jedinicama pokazale vrlo dobre rezultate.

_________________
Ako želiš da stvoriš monstruma, sruši svijet dobrom čovjeku.
U meni spava genije, ali je zato budala uvijek budna.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Feb 2011, 14:26 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Mar 2010, 21:48
Postovi: 5457
nepokoreni je napisao:
2000tih su u zajedničkim pokaznim vježbama sa stranim specijalnim jedinicama pokazale vrlo dobre rezultate.

Tad uveliko JNA nije postojala, a jedinica je napustila plan i program JNA i velikim dijelom, a pod uticajem mnogih povratnika legionara se približila zapadnom planu i progranu obuke, tome su kumovala i iskustva iz rata, naročito sa Hrvatskim jedinicama koje su ustvari stvorili također povratnici i plaćenici iz stranih vojski, a pomogli i Američki instruktori, tako da sadašnje srpske elitne vojne jedinice nemaju puno veze sa onima iz JNA, čak im je i oprema kao u zapadnih jedinica.
JNA specijalci su bili smijurija naročito što se tiče opreme, koja je uz fizičku spremnost najvažnija, ko je služio u nekoj specijalnoj jedinici zna o čemu pričam.
Dakle, jedan specijalac prije polaska na zadatak, oblači uniformu predviđenu za određeni teren i namješta opremu potrebnu za taj zadatak, zatim vrši provjeru opreme, baca se lijevo, desno, malo potrči, malo puže, skoči i sl. da bi vidio da li je maximalno mobilan, da vidi pravi li koji dio opreme buku, da li će ga nešto umarati, žuljati i sl.
Stopostotno tvrdim da sa opremom JNA nijedan specijalac nije mogao postići ni 10 % potrebne mobilnost i ostalih potrebnih elemenata jer ta oprema to jednostavno nije dozvoljavala.
Dalje, lako pješadijsko oružje proizvedeno u kragujevcu koje je toliko hvaljeno, naročito kragujevačka verzija AK 47 je smeće, ko je imao Rusku ili Litvansku verziju zna o čemu govorim, sve u svemu standardi JNA nisu dozvoljavali niti je bilo koja jedinica JNA mogla biti po bilo čemu konkurentna zapadnim jedinicama.

_________________
A MAN'S GOT TO DO WHAT A MAN'S GOT TO DO!!!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Feb 2011, 14:42 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Feb 2010, 17:13
Postovi: 9850
Lokacija: Далеко од раја
old fashion men je napisao:
Dobro znam šta je JNA bila, ali isto tako sam svjestan da bi tu kasarnu JNA koja je imala 2000 ljud, nju bi 20 legionara ili pripadnika US marinskog korpusa ili UK gurki, ne zauzeli nego svezali i išamarali bez mnogo pucnjave.


Zašto američku pješadiju doživljavaš kao nešto nepobjedivo i nenadjebivo. Njihova taktika i način ratovanje je potpuno drugačiji od ostalih zemalja, jer se u svemu oslanjaju na podršku avijacije, tj. čišćenje terena nakon što iz vazduha poruše i pobiju sve što se vidi na kopnu. Bez podrške avijacije, znači samo KOV brzo bi ispušili od bilo koje ozbiljne vojske (ne ubrajam države od 100-200 hiljada stanovnika), recimo od Turske ili Finske.

_________________
Ко не воли ракију, не воли ни људе.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Feb 2011, 16:26 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Maj 2007, 12:39
Postovi: 998
Чорба је служио ЈНА у Добоју и уз пиће у хотелу Босна написао "Два динара, друже...
Свака војна област је имала такву казнену јединицу, и ја сам одробијао годину у пешадији у Љубљани, стално смо били на Жерибљу и покретним теренима, зезали су нас стално, док су се плавци и техничка служба понашали као на одмору.

_________________
Nikad Srbin kukavica nije,
smrt ga gleda , on se na nju smije.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Feb 2011, 17:31 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Okt 2010, 18:53
Postovi: 10613
Lokacija: Uvijek na pravom mjestu u pogrešno vrijeme!
old fashion men je napisao:
nepokoreni je napisao:
2000tih su u zajedničkim pokaznim vježbama sa stranim specijalnim jedinicama pokazale vrlo dobre rezultate.

Tad uveliko JNA nije postojala, a jedinica je napustila plan i program JNA i velikim dijelom, a pod uticajem mnogih povratnika legionara se približila zapadnom planu i progranu obuke, tome su kumovala i iskustva iz rata, naročito sa Hrvatskim jedinicama koje su ustvari stvorili također povratnici i plaćenici iz stranih vojski, a pomogli i Američki instruktori, tako da sadašnje srpske elitne vojne jedinice nemaju puno veze sa onima iz JNA, čak im je i oprema kao u zapadnih jedinica.
JNA specijalci su bili smijurija naročito što se tiče opreme, koja je uz fizičku spremnost najvažnija, ko je služio u nekoj specijalnoj jedinici zna o čemu pričam.
Dakle, jedan specijalac prije polaska na zadatak, oblači uniformu predviđenu za određeni teren i namješta opremu potrebnu za taj zadatak, zatim vrši provjeru opreme, baca se lijevo, desno, malo potrči, malo puže, skoči i sl. da bi vidio da li je maximalno mobilan, da vidi pravi li koji dio opreme buku, da li će ga nešto umarati, žuljati i sl.
Stopostotno tvrdim da sa opremom JNA nijedan specijalac nije mogao postići ni 10 % potrebne mobilnost i ostalih potrebnih elemenata jer ta oprema to jednostavno nije dozvoljavala.
Dalje, lako pješadijsko oružje proizvedeno u kragujevcu koje je toliko hvaljeno, naročito kragujevačka verzija AK 47 je smeće, ko je imao Rusku ili Litvansku verziju zna o čemu govorim, sve u svemu standardi JNA nisu dozvoljavali niti je bilo koja jedinica JNA mogla biti po bilo čemu konkurentna zapadnim jedinicama.

Jao šta pričaš bolan???? Te jedinice su imale sledeću opremu: puške HK G3, pištolji Browning HP35, pumparice Remington, IMPA noževe, Američke pancire, Motorola radio vezu, a uniformi više kamuflažnih vrsta i Bell helikoptere. Moj komšija je bio specijala prije rata i prošao rat i sad veli kakvu smo mi imali obuku koja me je spasila u ratu ovi danas su manekeni. Njima je uzor bio SAS i GSG, a što se tiče legionara je8o ti specijalce koje prebiju konobari i u Somaliji od njih prave zongle i bubnjeve.
A za kalaš što si naveo da je smeće, zašto su zenge 91 davale dva mađarska i rumunska kalaša za jednu našu "ciganku" kako su krstili AP M70 AB? Naš je kalaš bio jedan od kvalitetnijih modela, pored češkog i istočnošvapskog.
Za jednog profi vojnika slabo poznaješ materiju i gradivo sjedi jedan!

_________________
Ako želiš da stvoriš monstruma, sruši svijet dobrom čovjeku.
U meni spava genije, ali je zato budala uvijek budna.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Feb 2011, 17:44 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Okt 2010, 18:53
Postovi: 10613
Lokacija: Uvijek na pravom mjestu u pogrešno vrijeme!
zipo je napisao:
old fashion men je napisao:
Dobro znam šta je JNA bila, ali isto tako sam svjestan da bi tu kasarnu JNA koja je imala 2000 ljud, nju bi 20 legionara ili pripadnika US marinskog korpusa ili UK gurki, ne zauzeli nego svezali i išamarali bez mnogo pucnjave.


Zašto američku pješadiju doživljavaš kao nešto nepobjedivo i nenadjebivo. Njihova taktika i način ratovanje je potpuno drugačiji od ostalih zemalja, jer se u svemu oslanjaju na podršku avijacije, tj. čišćenje terena nakon što iz vazduha poruše i pobiju sve što se vidi na kopnu. Bez podrške avijacije, znači samo KOV brzo bi ispušili od bilo koje ozbiljne vojske (ne ubrajam države od 100-200 hiljada stanovnika), recimo od Turske ili Finske.

Elitu američke armije Rendžere su najurili iz Somalije divlje plemendžije koji su okolo skakali u bermudama sa kalašnjikovima. Toliko o njima kao je8enim igračima kad nema avijacije i kasetnih bombi!

_________________
Ako želiš da stvoriš monstruma, sruši svijet dobrom čovjeku.
U meni spava genije, ali je zato budala uvijek budna.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Feb 2011, 18:39 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Mar 2010, 21:48
Postovi: 5457
nepokoreni je napisao:
Te jedinice su imale sledeću opremu: puške HK G3, pištolji Browning HP35, pumparice Remington, IMPA noževe, Američke pancire, Motorola radio vezu, a uniformi više kamuflažnih vrsta i Bell helikoptere.

To pripadnici JNA su mogli vidjeti samo u filmovima, dakle, JNA je trajala do 92' i oni naoružanje koje si ti nabrojao nisu imali do tada, uostalom, šta će vojnicima pumparica?
nepokoreni je napisao:
zašto su zenge 91 davale dva mađarska i rumunska kalaša za jednu našu "ciganku" kako su krstili AP M70 AB? Naš je kalaš bio jedan od kvalitetnijih modela, pored češkog i istočnošvapskog.

Taj naš kalaš je prvo bio pretežak, drugo, preko noći na suhom korozira, u ruci nije ležao kako treba, jednostavno je nezgrapan za razliku od ruskog i litvanskog, doduše bio je bolji od mađara i rumuna, ali svejedno je bio i ostao smeće, imao sam rusa AK 47 i litvansku 5, 45 to je milina od oružja za razliku od M70 koji jednostavno ne valja.

Što se tiče američkih rendžera oni nisu specijalna jedinica, kao ni marinci, ni legionari, oni su obična vojska, ali za JNA su specijalci na stotu, kad govorimo o USA eliti to su "Foke", "zelene beretke" i još neke jedinice, u legiji samo pojedine regimente imaju specijalnu obuku inače ostali su obična vojska.
Da pojasnimo, marinci će prvo poravnati pa doći, specijalne jedinice rade u tišini bez puno buke, a spremni su i za to, međutim u te ljude je puno uloženo da bi ih se previše izlagalo.
Danas u svijetu ima mnogo dobrih privatnih plaćeničkih jedinica, one su dobro plaćene i mnogi bivši marinci, legionari i ostali rade tu, ima dosta Rusa, Srba i Hrvata isto ima dosta u tim jedinicama, čak i nekoliko vaših banjalučana je tu bilo neke 2002 g. Možda ne znate, ali Hrvatska je koristila usluge tih firmi, a rezultat toga je bio više nego vidljiv.

_________________
A MAN'S GOT TO DO WHAT A MAN'S GOT TO DO!!!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Feb 2011, 21:58 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Okt 2010, 18:53
Postovi: 10613
Lokacija: Uvijek na pravom mjestu u pogrešno vrijeme!
Citiraj:
To pripadnici JNA su mogli vidjeti samo u filmovima, dakle, JNA je trajala do 92' i oni naoružanje koje si ti nabrojao nisu imali do tada, uostalom, šta će vojnicima pumparica?

Pa sa čim ćeš upadati u zatvorene objekte nego sačmom to sve specijalne jedinice koriste zajedno sa automatima tipa Uzi i Hekler. A što su ameri u 2sr nazivali pumparicu Trench Cleaner?
Citiraj:
Taj naš kalaš je prvo bio pretežak, drugo, preko noći na suhom korozira, u ruci nije ležao kako treba, jednostavno je nezgrapan za razliku od ruskog i litvanskog, doduše bio je bolji od mađara i rumuna, ali svejedno je bio i ostao smeće, imao sam rusa AK 47 i litvansku 5, 45 to je milina od oružja za razliku od M70 koji jednostavno ne valja.

E vidiš zaboravio si važnu stavku da napomeneš: manji kalibar. Automatski je i masa oružja manja. Ja sam vidiš imao kineski ganjc nov, istina bio je lakši i to dobro ali se ritao ko jarac kad pucaš. Naše su puške bile fosfatizovane a te što navodiš brunirane, tj imale su bolju površinsku zaštitu.
Sad to je individualno za težinu eto meni je naša pasovala taman.
Citiraj:
Danas u svijetu ima mnogo dobrih privatnih plaćeničkih jedinica, one su dobro plaćene i mnogi bivši marinci, legionari i ostali rade tu, ima dosta Rusa, Srba i Hrvata isto ima dosta u tim jedinicama, čak i nekoliko vaših banjalučana je tu bilo neke 2002 g. Možda ne znate, ali Hrvatska je koristila usluge tih firmi, a rezultat toga je bio više nego vidljiv.

Bivši kadar istočnog bloka eto vidiš kako su komunjare loše, najveći broj regruta u Legiji početkom 90tih je bio sa istoka i od nas sve bivši profesionalni vojnici i policajci.
Nećemo više u off ovo je već za forum My City Military :evil3:

_________________
Ako želiš da stvoriš monstruma, sruši svijet dobrom čovjeku.
U meni spava genije, ali je zato budala uvijek budna.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Feb 2011, 22:11 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36398
Pretjerujete u oba pravca.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Feb 2011, 23:06 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Mar 2010, 21:48
Postovi: 5457
nepokoreni je napisao:
Pa sa čim ćeš upadati u zatvorene objekte nego sačmom to sve specijalne jedinice koriste zajedno sa automatima tipa Uzi i Hekler. A što su ameri u 2sr nazivali pumparicu Trench Cleaner?

To možda koriste policijski specijalci, vojska je sasvim druga oblast i s tim o čemu ti pričaš nema veze.
nepokoreni je napisao:
Bivši kadar istočnog bloka eto vidiš kako su komunjare loše

Ne radi se tu o nikakvom kadru nego o sirovini koja je pristala da se oblikuje i da za novac rizikuje život.
nepokoreni je napisao:
E vidiš zaboravio si važnu stavku da napomeneš: manji kalibar

Ruski AK ima isti kalibar 7, 62, samo postoji i verzija 5, 45.
nepokoreni je napisao:
Sad to je individualno za težinu eto meni je naša pasovala taman.

Pasovala je i meni dok nisam znao za bolje, ali kad sam probao ruski AK e onda mi kragujevačka ćuskija više nije pasovala ni na koji način.

_________________
A MAN'S GOT TO DO WHAT A MAN'S GOT TO DO!!!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Feb 2011, 23:30 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Feb 2010, 17:13
Postovi: 9850
Lokacija: Далеко од раја
Oružje sa jačim metkom traži veću masu jer ga je inače nemoguće kontrolisati. Uz metak 7.62x39 smanjenje mase oružja bilo olakšavanjem ili upotrebom drugih materijala ne donosi dobre rezultate na cilju.
Slažem se da M70 u svim verzijama ima manu da korodira ako se ne održava propisno zbog toga što nema tvrdo hromiranu cijev, i neka druga oružja su tu u prednosti što je primjetno već na M21. S druge strane masivnija izrada i pouzdanost uvijek imaju prednost prije ergonomije i o tome se u vojsci ne raspravlja.

Daleko smo zagazili u offtopic, neka moderatori ovu raspravu prebace u neku drugu temu jer je malo dodirnih tačaka sa istorijom i objektom 505.

_________________
Ко не воли ракију, не воли ни људе.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Feb 2011, 11:09 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Okt 2010, 18:53
Postovi: 10613
Lokacija: Uvijek na pravom mjestu u pogrešno vrijeme!
Imaš pravo za off.
E da li ja neko čuo za isto čuveni aerodrom Slatina kod Prištine? Oko njega se isto 99te vodila trka ko će ga prvi zauzeti Rusi ili Ameri, projektovan je na principu Željave, doduše daleko manji, ali je u toku agresije NATO sačuvala u potpunosti čitavu eskadrilu od bombardovanja.
Evo i nekih snimaka:
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=voR6BFEPFuk[/youtube]
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=CyxEt0UQIOA[/youtube]

_________________
Ako želiš da stvoriš monstruma, sruši svijet dobrom čovjeku.
U meni spava genije, ali je zato budala uvijek budna.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Feb 2011, 11:46 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Okt 2010, 18:53
Postovi: 10613
Lokacija: Uvijek na pravom mjestu u pogrešno vrijeme!
Evo i objekti Vela glava, Komiža i Stončica na otoku Visu. Tu je bio saveznički aerodrom u 2sr i Titov štab čak ima i Titova pećina gdje je boravio malo o tome:
http://www.otokvis.net/index.php/2008/04/17/u-titovim-tunelima-u-dubini-otoka/

_________________
Ako želiš da stvoriš monstruma, sruši svijet dobrom čovjeku.
U meni spava genije, ali je zato budala uvijek budna.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Feb 2011, 13:32 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Okt 2010, 18:53
Postovi: 10613
Lokacija: Uvijek na pravom mjestu u pogrešno vrijeme!
Bilo da se "bolesnici" nalaze u Kuvajtu, Pakistanu, Iranu ili Kini, doktor Vladimir Ivanovic doci ce da ih pregleda

Obišao svijet na tenku

Vladimir Ivanovic iz Banje Luke radi na održavanju tehnicke opreme Radio-televizije Republike Srpske. Ništa neobicno, reci ce mnogi. Reci ce to oni koji ne znaju da je ovaj cetrdesetdvogodišnji Banjolucanin i doktor. Ali, ne obicni u bijelom mantilu i slušalicama oko vrata.

Vladimir Ivanovic je, naime doktor za nadasve neobicne pacijente. Njima kada nešto fali oni ne dolaze u njegovu ordinaciju. On odlazi njima. Iz prostog razloga... Teški su nekoliko tona. Bilo da se "bolesnici" nalaze u Kuvajtu, Pakistanu, Iranu ili Kini, doktor ce doci da ih pregleda. Jedan od njegovih najpoznatijih pacijenata zove se M-84. I prvi je tenk napravljen u bivšoj Jugoslaviji. A, Ivanovic je daleke 1983. godine nesebicno pomagao da tada najsavremeniji tenk dode na svijet.

KINEZI "ŠTANCAJU" TENKOVE
Od 1983. godine, Ivanovic prati tenkove po svijetu. Kaže, cuda je cinio. Krpio rupe od dvadeset centimetara, pa vracao tenk na front. Nade se on cesto usred bitke nepoznatih mu neprijatelja. Lijeci tenkove zaracenih vojski, na drugom kraju svijeta, od rodne mu Banje Luke. Ali, kako kaže, nije uvijek samo tamo gdje se puca.

Ponekad samo pomaže vojsci da se spremi za "ne daj bože". Tako je 1994. godine nekoliko mjeseci upoznavao obicaje Kine, radeci u vojnoj fabrici, gdje se tenkovi, kako Ivanovic kaže, kao u filmovima Carlija Caplina, "štancaju na pokretnoj traci".

"U gradu Bau Tau postoji ogromna vojna fabrika. Kraj joj je teško sagledati.

Dijelovi za tenkove se samo 'štancaju' i klize pokretnom trakom. Kao u Caplinovim filomovima dva ogromna šarafa sve rade sami", prica Ivanovic.

U najmnogoljudnijoj zemlji na svijetu, cestiti Banjolucanin je boravio više od godinu dana, dijeleci savjete i pomažuci sklapanju razornog i neprikosnovenog "oklopnjaka".

Kaže, u Kini mu je najinteresantnija bila pauza za rucak, kada ulice bivaju preplavljene biciklima.

"Nigdje auta, nigdje pješaka, samo bicikli. Kinezi su cudan narod", govori Ivanovic.

KUVAJTSKI VOJNI GASTARBAJTERI
Boravak u Kuvajtu, za vrijeme Zalivskog rata, 1991. godine, naprotiv, nije licio na film Carlija Caplina, a još manje je to bila interesantna pauza za rucak.

"Za vrijeme Zalivskog rata boravio sam u KKMS, najvecoj vojnoj bazi u Saudijskoj Arabiji. Ta baza je stalno bila izložena napadima i bombardovanju. Licilo mi je to kao da je stalno zemljotres. Kada god je raketa skad pogodila moj logor, imao sam osjecaj da mi utroba izlazi na usta. Jedno vrijeme boravili smo i u Kuvajtu", sjeca se Ivanovic.

Kaže, u Arabiju je došao prateci pošiljku od 71 jugoslovenskog tenka. Ovi tenkovi dopremljeni su brodovima, a istovareni u luci Džeda.

"Bivša Jugoslavija imala je potpisan ugovor sa Kuvajtom, tako da je naš 71 tenk M-84 ucestvovao u Zalivskom ratu. Na strani Kuvajta. Radio sam na njihovom održavanju. Ukoliko je tenk pogoden u borbi, popravim ga i vratim na front. To je bio moj posao", objašnjava Ivanovic razloge zbog kojih je bio dio jugoslovenske ekspedicije koja je ucestvovala u opasnoj kuvajtskoj avanturi.

Zajedno sa njim u Kuvajtu su boravila još cetvorica Jugoslovena koji su, kako kaže, dijelom pomagali u održavanju naoružanja, a dijelom u obuci kuvajtske vojske.

"Kuvajtska vojska i nije vojska. Ona je sastavljena od radnika iz Jemena, Egipta, Bangladeša... Kod nas bi ih popularno nazvali 'gastarbajterima'. Svi su bili nepismeni, pa je bilo neophodno obuciti ih osnovnim vojnim pravilima", objašnjava Ivanovic i dodaje da su Kuvajcani u tom vremenu bili u totalnom rasulu.

Kaže, vojnici su išli kuci da jedu i spavaju, a u kasarnu su dolazili da se prošetaju. Za njih su kuvali, cistili i prali vojnici iz Bangladeša. Iz kuvajtske avanture Ivanovic nosi niz anegdota. Tako ga je impresioniralo da mu je za odlazak kod doktora u Kuvajtu, od dokumentacije bilo potrebno samo - ime. I to ne puno ime. Kako kaže, doktor je samo upisao Vlado, pregledao ga i dao mu recepte. Daleko od doma, daleko od birokratije.

MAJOR VEŽE PERTLE PUKOVNIKU
Nakon Kuvajta doktor za tenkove uputio se u Pakistan. I tamo, je bilo nekog puškaranja.

Pakistansku vojsku Ivanovic pamti kao jednu od najstrožijih. Obucena je po pravilima engleske vojne škole, uz disciplinu kakvu je danas teško zamisliti. "Jednom prilikom dok smo marširali kroz pustinju major je primijetio da se pukovniku odvezala pertla. Kleknuo je na pijesak i zavezao je. Nikada to necu zaboraviti", kaže Ivanovic.

Ivanovic je bio i u Iranu, gdje nekoliko mjeseci nije sreo ženu. Kaže, bio je u još mnogo zemalja, ali ne može se sve ispricati, narocito ne novinaru.

"Sve su to vojne tajne, a još nije vrijeme da ih otkrijemo", ostao je zagonetan banjolucki doktor za tenkove, pokazavši da je "pokupio" mnoge vojne fore.

Sandra JOSOVIC
Slika
Slika
Slika

_________________
Ako želiš da stvoriš monstruma, sruši svijet dobrom čovjeku.
U meni spava genije, ali je zato budala uvijek budna.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Feb 2011, 18:54 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Feb 2010, 17:13
Postovi: 9850
Lokacija: Далеко од раја
V 46-6
38880 ccm, 575 kW pri 2000 rpm :D

Najbolja stvar kod tih mašina mi je DBKM prekolopnik. Šta got imaš može da ide jedino bi valjalo da su još ubacili i TNG, jer ova kriza se odužila a nema se para. :D

_________________
Ко не воли ракију, не воли ни људе.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Feb 2011, 19:00 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Okt 2010, 18:53
Postovi: 10613
Lokacija: Uvijek na pravom mjestu u pogrešno vrijeme!
Pa jest, ionako može da ide na kolonjsku vodu. Pih što ti je mašina :lol:

_________________
Ako želiš da stvoriš monstruma, sruši svijet dobrom čovjeku.
U meni spava genije, ali je zato budala uvijek budna.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 61 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 11 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs