banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 23:09

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 673 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5 ... 34  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: Čija je Makedonija?
PostPoslato: 19 Jan 2011, 11:18 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Jul 2009, 11:23
Postovi: 7205
Lokacija: Under a total blackened sky
Rasprava od prije nekoliko dana sa jednom Bugarkom me natjerala da malo više razmišljam o ovome i da otvorim temu na kraju. Naime, po njenoj priči Bugari Makedoniju smatraju svojom zemljom, za Srbe je Makedonija Južna Srbija pa i mi svojatamo ovu zemlju. Onda tu nastupaju i Grci koji imaju svoju sjevernu pokrajinu Makedoniju i zamjere ovoj zemlji uzimanje tog imena ali ne znam da li i oni svojataju makedonsku teritoriju. Što se tiče Makedonije ja isto znam za tu priču o Južnoj Srbiji, a i o podjeli nakon balkanskih ratova. Bugarka se isto pozivala na tu podjelu ali nije htjela priznati da je dio pripadao i Srbiji... :?
Naravno i u priči o Velikoj Srbiji se pojavljuje Makedonija kao sastavni dio iste po priči Vojislava Šešelja. Nisam se usuđivao pitati jednu drugaricu iz Makedonije o ovome jer mislim da bi me poslala u pi*ku materinu... :lol:

_________________
To be a Sith is to taste freedom and to know victory...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Jan 2011, 11:34 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39396
Lokacija: Месечева икра
Imam ja sestre u Makedoniji.Mati im je Makedonka,a i one su odgojene u tom duhu.Ne usuđujem se sa njima uopšte pokretati tu temu....Po meni je Makedonija srpska...Bugari neka se nose,po njima i južna Srbija je Bugarska...

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Jan 2011, 11:40 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39396
Lokacija: Месечева икра
Plus,Makedonija će uskoro biti i bugarska i albanska i srpska....svakome po dio...Šanse da Makedonija opstane kao samostalna država su minimalne.

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Jan 2011, 11:50 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Jan 2011, 19:09
Postovi: 3625
Čija god da je, nije se usrećio.

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Jan 2011, 12:30 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 06 Sep 2010, 17:27
Postovi: 258
Živio Goce Delčev!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Jan 2011, 12:34 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Mar 2010, 21:48
Postovi: 5457
Ime Makedonija je grčko, a ako bi postojali makedonci oni bi bili Grci i govorili bi grčki, ovi što se danas izjašnjavaju makedoncima su ustvari (ako izuzmemo šiptare i Srbe) Bugari također i jezik kojim govore je bugarski.
Sa starom makedonijom i makedoncima nemaju ništa, osim što je dio teritorije na kojoj danas žive nekad u antičko doba pripadao antičkoj Macedonij, a tad na tim prostorima čak i nije bilo slavena i odakle sad odjednom slavenima (Bugarima) pravo da baštine kulturu i ime antičke Macedonije s kojom nemaju ništa.
Potpuno su u pravu Grci koji im osporavaju ime države i narodnosti, a takožer su jednako u pravu i Bugari koji im osporavaju ime jezika.
Ako ima neki Grk koji danas živi na teritorij nekadašnje Macedonije i ako je njegov materinji jezik grčki, samo takav bi za sebe mogao reći da je makedonac, ostali ili su Bugari, ili Srbi ili šiptari, cigani i ko zna ko sve dole živi.

_________________
A MAN'S GOT TO DO WHAT A MAN'S GOT TO DO!!!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Jan 2011, 12:57 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39396
Lokacija: Месечева икра
Makedonski jezik nije bugarski.Sličan jeste ali ne toliko da bi mogli reći da je bugarski.

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Jan 2011, 13:06 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Jul 2009, 11:23
Postovi: 7205
Lokacija: Under a total blackened sky
_zoka je napisao:
Makedonski jezik nije bugarski.Sličan jeste ali ne toliko da bi mogli reći da je bugarski.


Pa kad sam upoznao Makedonku i Bugarku jednu s drugom raspričale se brale opasno. Mada i ja sam sa Makedonkom pričao bez ikakvih problema, još ona mene bolje razumije nego ja nju... :lol:

_________________
To be a Sith is to taste freedom and to know victory...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Jan 2011, 13:41 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39396
Lokacija: Месечева икра
Ja sam sa Bugarima pričao tako što sam ja pričao srpski,oni bugarski...Sve se razumjeli.Gledao bugarsku i makedonsku televiziju,više razumio bugare...

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Jan 2011, 13:42 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 24 Jun 2005, 02:03
Postovi: 7347
Lokacija: Бања Лука
Македонија ти је нешто као БиХ ..
све се живо измјешало.
баш како су рекли, то име је грчко, и Грци имају свако право да им бране да га користе.
по том дијелу МК и данас имаш античке споменике који су на грчком језику а македонци себи умишљајају да је Aлександар Mакедонски био њихов? мислим смијешно..

Срби и Бугари су у принципу и ратовали због Македоније/Маћедоније или ти Вардарске долинe како смо ми звали дио на који смо полагали право.

У атентату на краља Александра у Марсеју је била умјешана македонска ВМРО (зову је македонска али су је чинили већином Бугари) која се борила за припајање Македоније Бугарској.

И дан данас постоји проблем са Македонском православном црквом која је канонски непризната и оспоравање рада Српске православне цркве на том подручју. Било је ријечи и на овом форуму о архиепископу Јовану који је затваран пар пута, пуштан итд..
Једина црква која има право да дјелује на том подручју је СПЦ а македонци имају своју Охридску архиепископију унутар ње.

Друга ствар, тј. један велики проблем који је задесио српски живаљ у МК је период послије другог свјетског рата када су Срби били приморавани да мјењају презимена тако да завршавају на ски.
Такође да напоменем да није постојао македонски језик до тог периода као ни македонска азбука.

http://sr.wikipedia.org/sr/%D0%88%D0%BE ... 0%BA%D0%B8
О Јовану Бабунском је испевана песма, која је касније препевана у познату четничку песму, Спремте се спремте, четници .
Има ли ко да не зна ту пјесму? :D Кладим се да нико није знао да је пјесма за једног "македонца".

Било је ту још познатих српских војвода из Маћедоније, кога занима може се лако пронаћи.

Углавном, сложићу се са Зоком, Македонија не може данас опстати оваква каква јесте.
Постоји велики шиптарски проблем, цигански проблем, грчки проблем, бугарски проблем, и на самом крају српски проблем иако су Срби у принципу најсмиренији са својим захтјевима (зашто ме то не чуди од ове власти).

_________________
И само дотле, до тог камена,
До тог бедема...
Ногом ћеш ступит, можда, поганом?
Дрзнеш ли даље?...

Ал' један израз, једну мисао
Чућеш у борбе страшној ломљави
"Отаџбина је ово Србина!..."


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Jan 2011, 13:52 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jun 2009, 09:41
Postovi: 3657
Lokacija: House of Pejin
problem je sto mi nismo radili na nacionalnoj propagandi, bilo je dovoljno da se kaze "to su srbi" i gotovo, ali na terenu su se desavale svakakve stvari.
naravno, oni jesu bili srbi, ta teritorija se zvala juzna srbija sve do drugog svjetskog rata, ali su vec bili dosta bugarizovani.

drugi narodi su svoje nacionalne manjine i neke pogranicne identitete asimilovali, madjari su to najbolje odradili, albanci su mijenjali prezimena, bugari, rumuni i grci su protjerali sve muslimane, jedino mi nista nismo radili i sad nam se to vraca.

_________________
Ne idem više u školu, idem samo u džamiju i na igranke.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Jan 2011, 13:57 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39396
Lokacija: Месечева икра
АЛЕКСАНДАР je napisao:
цигански проблем,
Kakav ciganski problem?Cigani nisu problem nikada nikome bili osim Hitleru.Jedini narod na svijetu koji prizna svaku vlast pod kojim se nađe.

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Jan 2011, 14:04 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 24 Jun 2005, 02:03
Postovi: 7347
Lokacija: Бања Лука
проблем у смислу да их има много, да се понашају бахато, краду, убијају, дилују, силују итд...
већина починилаца криминалних радњи у МК су цигани.

_________________
И само дотле, до тог камена,
До тог бедема...
Ногом ћеш ступит, можда, поганом?
Дрзнеш ли даље?...

Ал' један израз, једну мисао
Чућеш у борбе страшној ломљави
"Отаџбина је ово Србина!..."


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Jan 2011, 14:13 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Feb 2008, 23:04
Postovi: 7327
Lokacija: Satriale's Pork Store
Име јесте грчко али се грчка држава "Македонија" налазила нешто јужније него данашња Македонија, иако су поједини делови данашње Македоније били у саставу грчке Македоније. Македонија је спој свега, има доста Срба, доста Бугара, такође и осталог станивништва, Грка, Цинцара и сл.

Србија је имала велику шансу да поврати Македонију али је погрешан приступ народу доле све покварио (о томе пише и Арчибалд Рајс у књизи "Чујте Срби").

Чињеница је да је овај део Македоније који је ближи Србији пријатељски настројен Србима а онај ближи Бугарској пријатељски настројен Бугарима. Такође тренутно владајућа странка у Македонији је ВМРО, а на шта вас ово име асоцира?

_________________
РЕПУБЛИКА СРПСКА

http://www.youtube.com/watch?v=oXo4ox94 ... e=youtu.be


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Jan 2011, 14:21 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Mar 2010, 21:48
Postovi: 5457
АЛЕКСАНДАР je napisao:
када су Срби били приморавани да мјењају презимена тако да завршавају на ски.

Jednako kako su mnogi Bugari mijenjali da završava na ić, tako na jugu Srbije imamo svakakvu ciganiju koja sebe zove Srbima, a ni na koji način ne liče na Srbe, čak i ne govore srpski.
Inače, mnogi bugari koji su se našli unutar srpske države, nakon balkanskih ratova su se prestali izjašnjavati kao Bugari, svjesni zločina Bugara nad srbima i bojeći se odmazde, zbog toga se tad stidljivo i pojavljuje izraz Makedonci što je ustvari bila obična krinka bijednih bugarskih kukavica.

_________________
A MAN'S GOT TO DO WHAT A MAN'S GOT TO DO!!!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Jan 2011, 14:31 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39396
Lokacija: Месечева икра
old fashion men je napisao:
АЛЕКСАНДАР je napisao:
када су Срби били приморавани да мјењају презимена тако да завршавају на ски.

Jednako kako su mnogi Bugari mijenjali da završava na ić,

Jesi ti siguran da je to tako kako ti pišeš?Da se nisu možda vraćali na stara prezimena koja su pod bugarskom prisilom promjenili na -ev?Prouči materiju :wink:

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Jan 2011, 14:33 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 24 Jun 2005, 02:03
Postovi: 7347
Lokacija: Бања Лука
ја говорим о планском претварању Срба у Македонце којег је спроводила КПЈ.
данас у МК имаш око 35 000 Срба што је ништа.
Цигана има дупло више.

то што се тиче јужне пруге донекле стоји, било је случајева но јако мало, жудња за осветом је тад била велика, не би их спасило мјењање презимена...

_________________
И само дотле, до тог камена,
До тог бедема...
Ногом ћеш ступит, можда, поганом?
Дрзнеш ли даље?...

Ал' један израз, једну мисао
Чућеш у борбе страшној ломљави
"Отаџбина је ово Србина!..."


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Jan 2011, 14:37 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39396
Lokacija: Месечева икра
Silvio fino napisa da su Srbi izgubili Makedoniju prije rata.Ne mogu komunisti biti krivi za sve....

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Jan 2011, 14:52 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 24 Jun 2005, 02:03
Postovi: 7347
Lokacija: Бања Лука
да, изгубили онај дио који је био уз Бугарску.
то стоји.
но дијелове који су били ближе Србији су могли задржати комотно.
Куманово нпр које је било насељено већином Србима.

Citiraj:
„Зашто је Куманово припало Македонији када је у њему доминирао српски живаљ. Он ми је одговорио да је после издаје Шаторова и враћања КП Македоније, на личну интервенцију Димитрова, у састав Комунистичке партије Југославије, на чело македонске партије дошао Александар Колишевски. Он је затражио да Куманово привремено припадне Македонији, јер му је подршка кумановских комуниста била врло важна. Тој одлуци је допринела и чињеница да је Куманово било далеко од Ниша, а у том ровитом стању 1944. године везе су одржаване преко курира. Наравно, то је требало да буде привремено, а да ће се народ изјаснити којој републици ће припасти Куманово. А шта се догодило видели смо“ – рекао ми је тада Добрица Ћосић.

_________________
И само дотле, до тог камена,
До тог бедема...
Ногом ћеш ступит, можда, поганом?
Дрзнеш ли даље?...

Ал' један израз, једну мисао
Чућеш у борбе страшној ломљави
"Отаџбина је ово Србина!..."


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Jan 2011, 15:01 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39396
Lokacija: Месечева икра
Vidi,ne sporim da je KPJ činila ustupke makedonskim komunistima što se tiče teritorija.Ono što je bitno je da su ti ljudi već krenuli u projekat stvaranja Makedonije,već su bili "antisrpski" opredeljeni...To oko teritorijalnog formiranja SR Makedonije je samo tačka na i.Već su se odrodili od nas...U suštini,stvaranje Kraljevine SHS je napogubniji potez za Srbe kao narod u cjelini ikad.Ako se već išlo na formiranje srpske države i rješenja nacionalog pitanja,trebalo je napraviti srpsku državu,ne državu južnih slovena.Još smo mi nezreli za to.

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 673 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5 ... 34  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 6 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs