banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 15:32

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 673 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 30, 31, 32, 33, 34
Autoru Poruka
PostPoslato: 19 Jun 2018, 08:53 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Apr 2011, 16:14
Postovi: 3930
Lokacija: Fabrika teškog naoružanja ' Milovan Đilas'
The_new_Statesman je napisao:
Dobro Jovo, zaboravio si kako smo mi Crnogorcima umetnuli Karadjordjevice.

Nisi bio precizan, da li metnuli ili umetnuli ? :D Inače za tvoju informaciju Srbi su jedni i drugi . I kralj Petar ( zet kralja Nikole), i kralj Nikola, to što ti dinastički sukob stavljaš na nivo državnog ili tzv nacionalnog to je više do tvoje površnosti ili nepoznavanja istorije.Recimo npr. u bližoj budućnosti( čista hipoteza), dolazi do spajanja RS i Srbije, i Vučić ( ili neko drugi) miče s vlasti Dodika u RS jer se on tome opire( iz ko zna kojih razloga)… hoćemo li to proglasiti za sukob Srba sa tzv. republikosrpskancima i podići ga na nivo međunacionalnog sukoba. Naravno da nećemo , jedino ako smo glupi.

_________________
Nema pregovora sa onima kojima je republika spekulacija, a revolucija zanat !


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Jun 2018, 08:56 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Sep 2011, 06:54
Postovi: 5026
Lokacija: Gradiška
dr. Jovo Ubiparip je napisao:
Recimo npr. u bližoj budućnosti( čista hipoteza), dolazi do spajanja RS i Srbije, i Vučić ( ili neko drugi) miče s vlasti Dodika u RS jer se on tome opire( iz ko zna kojih razloga)…


Sad ko bi koga tu micao, pitanje je... Manitu će vjerujem imati šta za reći na ovu hipotezu :D


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Jun 2018, 09:00 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Apr 2011, 16:14
Postovi: 3930
Lokacija: Fabrika teškog naoružanja ' Milovan Đilas'
despot777 je napisao:
dr. Jovo Ubiparip je napisao:
Recimo npr. u bližoj budućnosti( čista hipoteza), dolazi do spajanja RS i Srbije, i Vučić ( ili neko drugi) miče s vlasti Dodika u RS jer se on tome opire( iz ko zna kojih razloga)…


Sad ko bi koga tu micao, pitanje je... Manitu će vjerujem imati šta za reći na ovu hipotezu :D

naravno može i obrnuto, napisao sam hipotetički kad veća riba miče manju, pa se ova manja ljuti i svi su joj krivi.

_________________
Nema pregovora sa onima kojima je republika spekulacija, a revolucija zanat !


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Jun 2018, 09:04 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Sep 2011, 06:54
Postovi: 5026
Lokacija: Gradiška
Jovo, znajući da često spominješ AV-a u temi "najebem se majke", a onda ovdje postaviš ovakvu hipotezu, zaključujem da te malo dohvatila depra :D
Razvedri se malo, nasmij se, nije sve crno, ima i sivog :D


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Jun 2018, 09:59 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Apr 2011, 16:14
Postovi: 3930
Lokacija: Fabrika teškog naoružanja ' Milovan Đilas'
despot777 je napisao:
Jovo, znajući da često spominješ AV-a u temi "najebem se majke", a onda ovdje postaviš ovakvu hipotezu, zaključujem da te malo dohvatila depra :D
Razvedri se malo, nasmij se, nije sve crno, ima i sivog :D

loše slažeš fakte. spomenuo sam trenutno stanje , dakle likovi koji su na vlasti i koji se zovu kako se zovu i koji su na čelu određenih političkih zajednica.eto može biti i neki xy ako ti je lakše :confused2:

_________________
Nema pregovora sa onima kojima je republika spekulacija, a revolucija zanat !


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Jun 2018, 10:20 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36385
Dobro Jovo, srpska politika je u zbilji rodonacelnik hipi pokreta. Kakve jadne Bosnje, mi smo izvorna djeca cvijeca.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Jun 2018, 10:26 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Apr 2011, 16:14
Postovi: 3930
Lokacija: Fabrika teškog naoružanja ' Milovan Đilas'
The_new_Statesman je napisao:
Dobro Jovo, srpska politika je u zbilji rodonacelnik hipi pokreta. Kakve jadne Bosnje, mi smo izvorna djeca cvijeca.

Ne razumijem ovu tvoju konstataciju koja nema veze sa prijašnjim postovima gdje sam pokušao što jednostavnije objasniti na bazi hipoteze šta se dogodilo ili se može dogoditi. Jedino ako si zlonamjeran ili prikriven. kaži lijepo , ' ja ne želim da se IKAD RS spoji sa Srbijom ', što je inače nakon svega što je bilo jedino realno i moguće, možda želiš spajanje sa NDH. Ok. I to je stav. Ne podnosiš Srbe iz Srbije, sprdaš se .. ok , sve je to stav, samo glup , preglup. :confused2: Ponavljam nakon svega što je bilo.

_________________
Nema pregovora sa onima kojima je republika spekulacija, a revolucija zanat !


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Jun 2018, 10:30 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36385
Sve mi se cini da je cika Jovi neko sa kljiksa hakovao nalog. Bar sudeci po ovim projekcijama :-D


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Jun 2018, 15:52 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Apr 2011, 16:14
Postovi: 3930
Lokacija: Fabrika teškog naoružanja ' Milovan Đilas'
:roll:

_________________
Nema pregovora sa onima kojima je republika spekulacija, a revolucija zanat !


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Jun 2018, 01:30 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
Citiraj:
logo-compact
Ulaz za pretraživanje
Glavna navigacija
VIJESTI
Predsednik Makedonije odbacio sporazum o promeni imena
26. juni/lipanj, 2018.
Đorđe Ivanov: Sporazum nema osnove u Ustavu
Đorđe Ivanov: Sporazum nema osnove u Ustavu
Podijelite
Predsednik Makedonije Đorđe Ivanov saopštio je danas (utorak) da je odlučio da ne potpiše ukaz za proglašenje dogovora s Grčkom koji je ratifikovao makedonski parlament.

U obrazloženju poslatom Sobranju, Ivanov navodi da dogovor kojim se rešava makedonsko-grčki spor oko imena Makedonija nema osnove u Ustavu i da nije ratifikovan u skladu s Ustavom.

"Jedan od stubova moje politike u izvornom programu iz 2014. godine je da ne prihvatam promenu Ustava radi promene ustavnog imena. Ne prihvatam ideje ili predloge koji bi ugrozili makedonski nacionalni identitet, posebnost makedonske nacije, makedonski jezik i makedonski model suživota", naveo je Ivanov.

Makedonija i Grčka potpisale sporazum o imenu
Dogovor s Grčkom, prema Ivanovu, Makedoniju dovodi u položaj potčinjenosti prema drugoj državi, što je krivično delo koje se kažnjava zatvorskom kaznom od najmanje pet godina.

"Ozakonjenje ovog dogovora stvara pravne posledice koje su osnov za krivično delo", naveo je predsednik Makedonije u pismu Sobranju, navodeći i da Dogovor izlazi iz okvira rezolucija Saveta bezbednosti UN 817 i 845 o Makedoniji iz 1993. godine.

Makedonski parlament je 20. juna sa 69 glasova za, bez prisustva opozicione VMRO DPMNE, ratifikovao dogovor s Grčkom koji su 17. juna potpisali ministri spoljnih poslova Makedonije i Grčke, Nikola Dimitrov i Nikos Kocijas.

Dogovorom je predviđeno da Makedonija pred ustavno ime doda geografsku odrednicu "severna" i da se zove Severna Makedonija, a potvrđen je i garantovan makedonski identitet i jezik.

Duži pregovori o imenu nego osvajanja Aleksandra Makedonskog
Prema Ustavu Makdonije, u slučaju da predsednik stavi veto na zakon o ratifikaciji, taj dokument ponovo ide u parlamentarnu proceduru i drugi put mora da bude izglasan sa najmanje 61 glasom.

Ako poslanici drugi put izglasaju zakon, vraća se predsedniku Makedonije, koji je prema Ustavu dužan da ga potpiše.

Ovde možete preuzeti tekst sporazuma Makedonije i Grčke na makedonskom jeziku ► Neslužbeni prevod
Ivanov je ranije najavio da nikako neće potpisati ukaz o proglašenju dogovora sa Grčkom, bez obzira na "sve pritiske, ucene i pretnje", a već je jednom ranije ove godine prekršio Ustav Makedonije odbijajući da drugi put potpiše Zakon o upotrebi jezika.


_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Sep 2018, 22:19 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
Citiraj:
Srpska Info
Twitter Facebook Link
NA REFERENDUMU MALA IZLAZNOST Za glasalo 90,8, a protiv 6,18 odsto Makedonaca
Svijet Autor: Srna 30.09.2018. 21:48

Foto: GEORGI LICOVSKI / EPA

Na osnovu obrađenih 53,74 odsto glasačkih mjesta, na današnjem referendumu u Makedoniji za članstvo u EU i NATO i promjenu imena države 90,83 odsto građana glasalo je “za”, dok je 6,17 odsto bilo “protiv”, podaci su objavljeni na sajtu Državne izborne komisije.
Bilo je 8.996 nevažećih glasačkih listića, a na osnovu obrađenih podataka sa 53,74 odsto glasačkih mjesta izlaznost je bila 34,90 odsto.

Referendumsko pitanje je glasilo “Da li ste za članstvo u EU i NATO-u sa prihvatanjem Sporazuma Republike Makedonije i Republike Grčke?”.
Da bi referendum uspio, na njega je trebalo da izađe 50 odsto upisanih birača, plus jedan, a pravo glasa imalo je više od 1,8 miliona građana.

Referendum na kojem su se građani Makedonije izjašnjavali o promjeni imena te bivše jugoslovenske republike u Sjeverna Makedonija, raspisan je kao konsultativni, odnosno neobavezujući.


Da sam ja Makedonac promjenio bih ime u Duduristan, a onda kad me prime u EU vratio nazad originalni naziv. :lol:

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Maj 2022, 17:54 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
Citiraj:
Илјадници верници денес, 19 Мај 2022 год., го исполнија соборниот храм Св. Сава во Белград, каде што на светата Архијерејска Литургија началствуваше Неговата Светост Патријархот српски г.г. Порфириј во сослужување на Архиепископот г. г. Стефан и повеќе архијереи на Српската Православна Црква и Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија, во молитвено присуство на Неговото Блаженство Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован.

Со сослужувањето на светата Литургија, после повеќе од половина век искушение, воспоставено е меѓусебното литургиско и канонско заедничарење на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија со Српската Православна Црква, а преку неа и со останатите помесни православни Цркви.

Во продолжение ја пренесуваме беседата на Неговото Блаженство Архиепископот охридски г. г. Јован изговорена по повод остварувањето на спомнатото литургиско и канонско единство.


Citiraj:
Патријарх Порфирије: Свети Архијерејски Сабор је једногласно и једнодушно изашао у сусрет молби Македонске Православне Цркве - Архиепископије Охридске и благосиља, одобрава, прихвата и признаје аутокефалност. У исто време Свети Сабор наше Цркве је ставио у дужност Синоду и Патријарху да заједно и у сарадњи са Архиепископом Стефаном и његовим Синодом разради све техничко-организационе детаље и потом ће уследити свечано проглашење званичним одговарајућим актом о чему ће бити обавештене све помесне Православне Цркве по свом канонском реду и поретку и позване да и оне прихвате аутокефални статус Македонске Православне Цркве – Охридске Архиепископије.

Христос васкрсе! Ваистину васкрсе Господ и васкрсе и у нама oно што је дар Божји био, а по нашим слабостима и немоћима што се раслабило. Васкрсе Господ људску природу, васкрсе све оно што је створено за Царство Божје, за живот вечни. Васкрсе, браћо и сестре!

Ево благослова! У току канона Евхаристије овај голуб је био изнад наших глава, а сада је слетео пред нас. И то је неки знак, знак управо Васкрсења Христовог и Његове победе над сваким грехом, над сваких злом, над сваким промашајем, над сваком нашом себичношћу, егоизмом, над неспремности да праштамо једни другима, неспремности да дамо простора ближњем своме да и онда када је слаб, ако смо ми у Господу јаки, буде Њим обасјан и огрејан.

Блажењејши Архиепископе, браћо архијереји, браћо и сестре, верни народе ове предивне Богом благословене земље, земље украшене најлепшим бисерима православне духовности и културе, светињама Божјим пре свега, местима на којима су се вековима подвижници Божји молили, проливали сузе покајања, проливали сузе за спасење света и људског рода: радујмо се данас!

Радујмо се, јер нас је Господ погледао. Радујмо се, јер се са нама данас радује читава Црква! Радују се и небо и земља! Радују се и небо и земља онда када се браћа воле, када се грле у Христу Господу, када славе име Божје. Радујмо се и ми што смо ево, после педесет и пет година заједно служили свету Литургију најпре у Београду, а ево данас и у Скопљу, само у неколико дана други пут. Велики апостол народа, апостол Павле, говорио је Атињанима да је Бог створио од једне крви сваки народ човечанства и да је поставио унапред одређена времена и међе борављења тих народа на земљи. Створио је од једне крви све народе да би тражили Господа, јер по речима апостола, Бог није далеко од нас, ни од једног од нас, јер у Њему живимо, крећемо се и јесмо. Оно што јесмо, јесмо љубављу Божјом, и ако смо живи - Њим смо живи, а можемо бити и биолошки живи, али изнутра духовно мртви. По речима самог Господа, можемо бити окречени гробови. Све је, браћо и сестре, од Бога и у Богу. Све је од Христа Спаситеља нашег и све је у Њему. Бог је одредио границе, међе народа, али није поставио границе да се народи деле. Бог није поставио границе да народи међусобно буду супротстављени једни другима. Границе значе могућност да се сваки народ боље организује како би свој посебан печат и посебне дарове које је од Бога добио умножавао, да би тим Богом дарованим талантима растао, а не да би се затворио у себе, не да би био самозаљубљен. Бог је створио различитости и свакоме дао дар, таленат, посебност да би кроз оно што је добио и умножио могао себе да дарује другом, да својим даровима обогати другог и даровима других обогати себе како би у заједници и лепоти свих дарова сви били једно. Зато увек треба да знамо реч, молитву живог Господа нашег Исуса Христа који се моли за читав свет, за све људе, и каже обраћајући Богу своме и Богу нашем да сви једно буду. Иако смо другачији, иако имамо неке посебности, у једном смо јединствени - у Христу смо једно. Сви носимо у себи Његову икону. Један је Господ, једна је Црква Његова! Једна је вера наша и љубав наша.

Зато се данас неописиво радујемо! Радујемо се у Господу јер се пред нашим очима збива чудо, а ми недостојни смо део тог чуда, учесници тог чуда. Господ нас је удостојио да оно што је било раздвојено од 1967. године буде исцељено. Апостол Павле каже: Јер вам предадох што и примих, да Христос умре за грехе наше. Ми смо, браћо и сестре, Блажењејши и браћо архијереји, исто примили од наших светих претходника и предака, од Светих Кирила и Методија, апостола словенских који су међу Словенима преносили и сведочили име Христово, примили смо од Светог Климента и Светог Наума, али и од Светог Саве и од Светог Николаја Охридског и Жичког, који је овде и на другим местима сведочио и проповедао Христа, све до Америке. Примили смо од њих и од многих светих претходника наших, светитеља Цркве наше, примили смо Господа Христа, примили смо Цркву Православну. Слава Богу, имаћемо, браћо и сестре, и ми прилику не само да сачувамо оно што смо примили, него да предамо и онима који долазе после нас Једну Свету Саборну Апостолску Православну Цркву.

Све се дакле мења у овом свету, речи су апостола Павла, којег сам поменуо, Господ је дао и међе и времена. Мењају се и границе и сигурно ће се опет мењати, али Црква Христова је једина која се не мења. Она је вечна. Она је стуб и тврђава истине, ни врата Адова неће јој одолети. Зато апостол Павле свету дужност и заповест поставља свима нама, обраћајући се Цркви у Коринту: Молим вас, браћо, именом Исуса Христа да међу вама не буде раздора, да будете утврђени у истој речи и у истој мисли.

Браћо и сестре, пре неколико дана смо служили у Београду, у храму Светог Саве, где је било више хиљада људи сабраних. Ево и данас овде сабрани служили смо свету Литургију у храму Светог Климента. Видео сам пре неки дан, а видим и сада, радост и љубав у очима свих вас. Видим и обавезу и задатак и поруку нама архијерејима, а то је да је ваша љубав и да су ваше молитве, и оних у Београду и вас овде, помогле да се превазиђу искушења и омогућиле да Бог учини чудо да покаже да разумемо да смо једни другима потребни, да не можемо једни без других, да смо једно Тело, да смо једно у Христу, да је Христос наша мера, да је Његова заповест закон по којем хоћемо да живимо, да је Он Алфа и Омега нашег постојања у историји и у вечности. Најпре због ваших молитава, браћо и сестре, и оних у Београду и ових овде, и ваше љубави и молитава свих светих, васпоставили смо јединство, а сада, браћо и сестре, дошавши овде доносимо вам још једну радост.

Свети Архијерејски Сабор је једногласно и једнодушно изашао у сусрет молби Македонске Православне Цркве - Архиепископије Охридске где Сабор наше Цркве благосиља и одобрава, прихвата и признаје аутокефалност. Браћо и сестре, у исто време Свети Сабор наше Цркве ставио је у дужност Синоду Српске Православне Цркве и Патријарху да заједно и у сарадњи са Архиепископом Стефаном и његовим Синодом разради све техничко-организационе детаље и потом ће, наравно, уследити свечано проглашење званичним одговарајућим актом. После тога ће о томе бити обавештене све помесне Православне Цркве по свом канонском реду и поретку и позване да и оне прихвате аутокефални статус Македонске Православне Цркве – Охридске Архиепископије.

Браћо и сестре, ми смо сигурни да ће и све друге помесне Православне Цркве са радошћу дочекати ову вест и да ће се радовати да расте Господ наш, да расте Црква Његова. Када делимо пламен љубави не постајемо сиромашнији. Напротив, пламен се разбуктава у огањ и обузима читаво ткиво, бива већи, бива шири. У овом тренутку и наша срца су испуњена вашом љубављу, вашим молитвама, вашим смирењем и радошћу. Испуњена благодаћу проширила су се до небеса, до мере у којој све вас смештамо у наше срце, у наша срца, у наше молитве које узносимо Господу да Он буде непрестано са вама, а и исто тако молимо вас да нас примите и у молитвама вашим обратите се Господу за нас.

Нека је велики Један у Тројици Бог, Отац и Син и Свети Дух. Нека је велики Господ наш Исус Христос Спаситељ и Црква Његова, а ми као сада што славимо Њега Господа нашег да Га славимо и у Царству небеском са свима светима и у векове векова. Амин! Христос Васкрсе!

Беседа на светој Литургији у Саборном храму Светог Климента Охридског у Скопљу, 24. мај 2022. године


Meni ništa nije jasno, dobili Makedonci autokefliju.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Jul 2022, 23:40 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
Citiraj:
Skoplje pred usijanjem: Žestoki protesti protiv „bugarizacije“
Pet dana makedonska oporba prosvjeduje protiv „francuskog prijedloga“ za napredak Skoplja ka EU. Već je bilo i nasilja. Stručnjaci se slažu da je Bruxelles svojim prijedlogom podržao „nacionalističke“ zahtjeve Bugarske.


„Ovo je čovjek koji me večeras trebao ubiti", napisao je u srijedu na društvenim mrežama Hristijan Mickoski, čelnik oporbene VMRO-DPMNE, prikazujući sliku čovjeka s pištoljem u ruci.

Kako je javio reporter DW s lica mesta, do „međuetničkog incidenta" je zamalo došlo u srijedu (6.7.) predveče, kada su demonstranti, koji već pet dana u Skoplju prosvjeduju protiv „francuskog prijedloga", prolazili pored grupe ljudi kod spomenika Skenderbegu. Ta grupa ih je navodno napala kamenicama, a jedna osoba je potegla vatreno oružje. Policijski izvori su brzo potom priopćili da je zbog potezanja oružja pritvoren 40-godišnji muškarac iz Skoplja. Zasada još nije jasno je li on i pucao u zrak.

Protesti kod Sobranja postali su nasilni u utorak (5.7.) navečer, kada su demonstranti probili policijsku ogradu i napali ih kamenjem i jajima. Prema zvaničnicima, povrijeđeno je 47 policajaca, a privedeno 11 izgrednika.

Sporni prijedlog Pariza

Protesti bukte u Sjevernoj Makedoniji zbog takozvanog „francuskog prijedloga" za rješenje spora s Bugarskom i nastavak europskog puta zemlje. Taj prijedlog, koji je skovao Pariz i uživa podršku cijele EU, predviđa da pomalo ublaženi bugarski zahtjevi budu dio zvanične pregovaračke platforme sa Skopljem.
Slika
Desetci tisuća ljudi prosvjeduju već danima u Skoplju protiv "francuskog prijedloga"

Bugarska od ranije blokira pregovore susjedne zemlje s EU-om, tražeći da Makedonci priznaju svoje navodne bugarske korjene, makedonski jezik kao varijantu bugarskog, te da bugarska manjina u Sjevernoj Makedoniji bude navedena u ustavu kao konstitucionalna.

Makedonske vlasti su u početku priopćile da je francuski prijedlog „dobar kompromis" na osnovu kojeg se može dalje raditi. No s tim se ne slažu u konzervativnoj opoziciji VMRO-DPMNE, kao ni u Ljevici koja se pridružila protestima. O tome je u srijedu raspravljala i brzinski sazvana radna grupa koja okuplja vlasti i opoziciju, ali nisu postignuti vidljivi napreci.

Mickoski je za DW rekao da okvir za napredak Sjeverne Makedonije znači da je „bugarizacija postala uvjet za članstvo u EU-u". Čelnik konzervativaca je najavio nastavak prosvjeda, tvrdeći da su nasilnici na ulicama zapravo elementi koje šalje vlast. „Takva predstava, u kojoj upadaju ubačeni ljudi koje šalje policija, a onda se drugi privode, služi da se skrene pažnja i da se uguši narodni otpor", dodao je on.

Napetosti u zemlji

Pored koalicijske vlade Socijaldemokratskog saveza Makedonije (SDSM) i albanske Demokratske unije za integraciju (DUI), podršku francuskom prijedlogu dli su predsjednik Sjeverne Makedonije Stevo Pendarovski te oporbene albanske parlamentarne partije.

Ali, prijedlog je naišao na gotovo nepodijeljeno odbijanje među stručnjacima i nevladinim organizacijama koje se bave europskim integracijama.

Bivši šef diplomacije Nikola Dimitrov, koji je svojevremeno potpisao Prespanski sporazum s Grčkom, takođe se protivi tome što je EU popustila Sofiji. „Mislim da nas to samo udaljava od onoga što proces treba biti – provođenje demokratskih i ekonomskih reformi, ispunjavanje kopenhaških kriterija. Ovo što imamo je slijepa ulica", rekao je on za N1.

Ima i onih koji se pribojavaju ozbiljnih posljedica u samoj zemlji. „Usvajanje francuskog prijedloga kratkoročno može dovesti do vrlo ozbiljnih nemira i dugoročno do snažnog zaokreta protiv EU-a", napisao je politolog Kristijan Fidanovski na Twitteru.

„Ako SDSM usvoji sporazum uz pomoć albanskih stranaka, etničke napetosti će naglo porasti", navodi on, dodajući da sve ide na ruku VMRO-u kao i „proruskoj" Ljevici. „Što god se desilo, podrška EU-u među ljudima, koja je i dalje nepčekivano visoka, početi će padati", uvjeren je Fidanovski.

Sofija prihvatila prijedlog

Florian Bieber, profesor Sveučilišta u Grazu, kritizirao je francuski prijedlog, navodeći da se tako bilateralni zahtjevi ubacuju u pregovarački okvir EU-a. „Francuski prijedlog je znatno bliži bugarskim zahtjevima nego stavu Makedonaca, pa je tako neuravnotežen i u biti prihvaća nacionalističku logiku bugarske vlade, koja sugerira da postoji pitanje diskriminacije Bugara u Sjevernoj Makedoniji", naveo je Bieber na Twitteru.

Bugarska je već formalno prihvatila francuski prijedlog, koji sada zahtjeva podršku parlamenta Sjeverne Makedonije. Još uvijek nije zakazana plenarna sjednica Sobranja o tom pitanju.

Popuštanje bugarskim zahtjevima bilo bi druga velika gorka pilula za Makedonce, nakon kompromisa s Grčkom oko imena zemlje koja se od 2019. zove Sjeverna Makedonija. To je bio uvjet za ulazak u NATO. Od tada pak ulogu kočničara od Atene preuzima zvanična Sofija. Sjeverna Makedonija još nije započela pregovore o članstvu u Europskoj uniji, iako već 17 godina ima status kandidata.


https://www.dw.com/hr/skoplje-pred-usij ... a-62390812
Ja ne vjerujem Bugarima, ali vjerujem Ivanu Klajnu kada kaže da iako je makedonski dijalekt bugarskog to ne znači da su Makedonci Bugari.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 673 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 30, 31, 32, 33, 34

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Google [Bot] i 4 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs