banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 15:02

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 52 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 10 Jul 2010, 22:55 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Mar 2009, 21:45
Postovi: 692
Skoro svakodnevno slušamo o jednoj od najmoćnijih srednjevijekovnih porodica na svijetu.
Interesuje me kako su ktitori i mecene cjelokupnog hrišćanskog svijeta naprosto iščeznuli sa ove planete i kako im se nakon dolaska osmanske imperije na balkan gubi svaki trag?
Pored toga što se u istoriji javljaju kao specifična kasta, na ovim prostorima, još čudnije odlaze, ostavljajući iza sebe mnoštvo pravoslavnih manastira i katoličkih crkava koji su i danas od neprocjenjive vrijednosti kako sa kulturnog tako i sa istorijsko političkog aspekta, a da pritom nisu pronašli utočište niti u Rimu, niti u beskraju pravoslavne azije!?

_________________
Once you're grown up, you can never come back!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Jul 2010, 00:47 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Feb 2008, 23:04
Postovi: 7327
Lokacija: Satriale's Pork Store
Једноставно су изумрли. Као и Меровинзи, Каролинзи, Отони, Штауфери, итд.

_________________
РЕПУБЛИКА СРПСКА

http://www.youtube.com/watch?v=oXo4ox94 ... e=youtu.be


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Jul 2010, 01:13 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Nov 2008, 18:22
Postovi: 96
Silvio Dante je napisao:
Једноставно су изумрли. Као и Меровинзи, Каролинзи, Отони, Штауфери, итд.


Одбијам да прихватим такву констатацију и слободно тврдим да је то права измишљотина!
Они, мислим насљедници лозе и данас постоје. Неки су аристократија, а неки су обичан пук који изјутра градским превозом иде на посао. Иначе најпознатији насљедници лозе Немањића су руске аристократе Долгоруки.
Они јесу одступили пред отоманима, али погледајте око себе у лице историје и видјећете што кроз хералдику, што кроз чињенице, да лоза Немањића траје и данас.

Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Jul 2010, 04:06 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Feb 2008, 23:04
Postovi: 7327
Lokacija: Satriale's Pork Store
Буразеру, дај молим те тај родослов који ће да поткрепи те твоје тврдње?

Једно је шта ти одбијаш да поверујеш а друго је какво је стање.

Од српских династија Карађорђевићи су још живи а од Обреновића је остала нека споредна линија наводно и то преко Драге Машин која и није Обреновић (значи и њих рачунам у изумрле).
Српска аристрократија не постоји осим ако не рачунаш Додика, Дачића и Тадића у њу.

_________________
РЕПУБЛИКА СРПСКА

http://www.youtube.com/watch?v=oXo4ox94 ... e=youtu.be


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Jul 2010, 07:16 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Nov 2008, 18:22
Postovi: 96
Михајло и Махмуд Паша- Анђеловић директни су потомци породице Дука Палеолог, односно лоза српског краља Радослава.

Стефан Томашевић (око 1438-1463) је био српски владар из династије Котроманића, који је био последњи деспот Србије (21. март 1459-30. јун 1459) и краљ Босне (10. јул 1461-јун 1463). Током своје краткотрајне владавине је пред надмоћном отоманском војском без борбе предао Смедерево и српску деспотовину, а потом и краљевину Босну после опсаде Кључа. Предао се Махмуд паши Анђеловићу уз обећање да ће му бити поштеђен живот, али је био изведен пред султана Мехмеда II (1451-1481) у Јајцу и ту је на лицу места погубљен по његовој наредби.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Jul 2010, 07:51 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39396
Lokacija: Месечева икра
Silvio ne raspravljaj se sa njima,tj njim jer je to definitivno jedna te ista osoba,čak im se i IP adrese poklapaju.Na stranu što se šica sa istorijom,eto onako,samo da nas zajebava.

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Jul 2010, 10:27 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Mar 2010, 21:48
Postovi: 5457
Pa Nemanjići - nema njih, od nema njih je nastalo Nemanjići, eto gdje su. Nema ih.

_________________
A MAN'S GOT TO DO WHAT A MAN'S GOT TO DO!!!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Jul 2010, 21:42 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Nov 2008, 18:22
Postovi: 96
Вјерујте да Немањићи постоје и дан данас.
Наиме, католички огранак лозе Немањић, односно потомци дукљанског владара и млетачког вазала Вукана Немањића живе и данас на подручју херцеговине, далмације, косова и метохије, црне горе и албаније.
Немањина ненадана абдикација 1196. године и потискивање најстаријег сина са великожупанског престола нису могли проћи без кризе у земљи. Немањина жеља је била да другорођени син Стефан касније прозван Првовенчани добије титулу великог жупана и право на власт над земљом што је код Вукана изазвало осећај увређености.
Католички елемент у Зети тешко је подносио претежни утицај православља у Немањиној Србији а Вукан се 1198. године обратио папи са молбом да у његову земљу упути легате и појача надзор и утицај западне цркве.
Иначе оно што је јако интересантно за порекло српског народа и једно од највећих ако не и највеће племе Васојевића, чије је матично подручје у пределу црногорских брда, то је да је управо ово племе настало из лозе Вукана Немањића. Наиме, родоначелник племена Васо имао је три брата Краса и Ота (од кога су шиптарска племена Краснићи и Хоти) и Озра (од кога су Озрнићи) а по некима и Пипа (од кога су Пипери). Они су синови Костадина чији је отац био Стефан. Стефанов отац је био Васоје а деда Костадин, по некима син Вукана Немањића али вероватније унук од сина Стефана.

Вукан је постао велики жупан и добио рашке земље и нишку област а мађарски краљ Емерик је узео за себе титулу српског краља и област источно од Мораве. Тако Вукан постаде мађарски вазал као и босански бан Кулин. По Стефановим причањима Србија је том приликом била опустошена а он се склонио у бугарску код пријатеља свога оца. Врло брзо већ 1203. године између Бугара и Мађара дође до сукоба ради граница у источној Србији и Мађари се повукоше из Браничева а Вукан из нишке области а Стефан се 1204. врати у Србију на свој престо а Вукан повуче у Зету. Тако је испуњена Немањина жеља који је преминуо 1199. године да Вукан буде краљ зетске области а Стефан српски велики жупан.

Када је Сава Немањић 1208. године дошао у Србију и донео очево мртво тело, успео је да измири старију браћу над очевим ковчегом (по предању се ово догодило у Полумиру). Већ у лето 1208. године Вукан је умро или бар није био на власти у Зети што сведочи податак да се тада као кнез ове области помиње његов најстарији син Ђорђе који се 3. јула 1208. заклео на верност млетачком дужду без обзира на стрица Стефана и био спреман да са Млечанима ратује против Арбанаса Димитрија Прогоновића иначе зета своје куће. Ипак Ђорђе је био прилично самосталан у вођењу своје земље.

Поред Ђорђа Вукан је имао још два сина и то: Стефана који је подигао манастир Морачу и монаха Дмитра. Дмитров син је Вратислав а унук Вратко који је отац Милице, жене кнеза Лазара Хребељановића.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Jul 2010, 22:45 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 24 Jun 2005, 02:03
Postovi: 7347
Lokacija: Бања Лука
јој брате.. шта и ти исписа.

_________________
И само дотле, до тог камена,
До тог бедема...
Ногом ћеш ступит, можда, поганом?
Дрзнеш ли даље?...

Ал' један израз, једну мисао
Чућеш у борбе страшној ломљави
"Отаџбина је ово Србина!..."


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Jul 2010, 04:34 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Feb 2008, 23:04
Postovi: 7327
Lokacija: Satriale's Pork Store
_zoka je napisao:
Silvio ne raspravljaj se sa njima,tj njim jer je to definitivno jedna te ista osoba,čak im se i IP adrese poklapaju.Na stranu što se šica sa istorijom,eto onako,samo da nas zajebava.


Два налога, једна ИП адреса. Правила форума су ту јасна, бар колико ја знам.

_________________
РЕПУБЛИКА СРПСКА

http://www.youtube.com/watch?v=oXo4ox94 ... e=youtu.be


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Jul 2010, 17:22 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
Post kojim je otvorena tema od strane cooltura u 10.07.2010. 23:55 je napisan sa iste IP adrese kao i post koji je uslijedio od strane catmandoo (11.07.2010. 02:13), isto tako i novi post od catmandoo (11.07.2010. 08:16).

Šta reći?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Jul 2010, 02:07 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
:lol:

Nemojte biti strogi prema njemu, možda je iritantan, ali naloge nije koristio za svađu i vrijeđanje.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Jul 2010, 07:56 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39396
Lokacija: Месечева икра
Svejedno,zabranjeno je imati više naloga....

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Jul 2010, 13:06 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
A što se tiče potomaka Nemanjinih, potreban je ozbiljan rad i analiza svakog nasljednika i njegove djece. Ne može se tvrditi da ima niti da nema, ali kao što Silvio kaže potkrjepiti dokazima.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Jul 2010, 15:17 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Feb 2008, 23:04
Postovi: 7327
Lokacija: Satriale's Pork Store
Људи какви црни Немњићи. Правила су ту јасна.
Владарска (краљевска/царска/нека друга титула породица) има свој "почетак" од оног тренутка када неко од исте дође на власт у земљи (значи жупан Стефан Немања) до изумирања директне линије те породице (значи цар Урош Нејаки).
То је то.
Споредне линије се ту нерачунају.Можда данас неко и носи неки ген Немањића али тај није Немањић и тражити некакве Намањиће који су изумрли још у 14 веку на територији где су презимена стална тек од 19-ог века је тражење игле у хангару сена (не у пласту).

_________________
РЕПУБЛИКА СРПСКА

http://www.youtube.com/watch?v=oXo4ox94 ... e=youtu.be


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Jul 2010, 01:57 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Apr 2009, 21:43
Postovi: 598
Stvarno se nekad zgrozim nad ovim našim patriotama a naročito ovim forumskim turbopatriotama. Sad da nepišem šta ste vi pojedini.
Nemanjići su u nama. Rađamo se takvi i umiremo takvi. Nažalost u malom broju ali ima nas još. Prosvijetiteljski i učevno odavno kod srba nije u modi tako da imamo problema odaslati glas mudrosti, razuma i nauka(koji srbi nikad da nauče). No posao nije gotov i nemože da bude gotov kad se više bavimo krvlju nego naukom i radom.

_________________
Ko iskreno i strasno ljubi Istinu, Slobodu i Otadžbinu,
slobodan je i neustaršiv ko Bog, a prezren i gladan ko pas.

"Nacionalizam je zlo koje ne spaja nego razdvaja ljude, jer ih negira u njihovoj pravoj biti - čovječnosti" - MILAN KANGRGA


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Okt 2010, 12:34 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Mar 2009, 21:45
Postovi: 692
Нихова дјела су бесмртна!
Било да се ради о православним црквама и манастирима које су подигли од Свете земље Јерусалимске до далеких обала Енглеске или да се ради о католичким богомољама од Дубровника преко Венеције и Париза до далеких обала Финске ми кроз њихова дјела видимо само жељу за вјечност хришћанских вриједности.
Гледајући са аспекта историјског значаја нема након изградње пирамида у египту и кинеског зида значајнијег грађевинског подухвата, у сврху добробити човјечанству, до данашњих дана. Што се само по себи поклапа са размишљањем славног америчког научника Николе Тесле: "Дар менталне снаге долази од Бога, узвишеног бића, и ако концентришемо мозак на ту истину, почињемо да живимо у складу са овом моћном силом. Мајка ме је учила да тражим сву истину у Библији! Тако да у мени може бити нешто, што може бити и обмана, као што чешће бива код млађих људи, али ако будем сретан да остварим барем неке од својих идеала, то ће бити доброчинство за цијело човјечанство. Ако се те моје наде испуне, најслађа мисао биће ми та, да је то дјело једнога Србина."
Немањићи једнако тако, чинећи генерацијама, морали су знати да ће слава и моћ нестати, а да ће њихове монументалне грађевине остати и преживјети најстрашнија времена. Како оне у Африци, тако и оне у кољевци европског хришћанства.
Није ни чудо да их и данас прогоне, пале и уништавају као некада у времена раног хришћанства.
Чак шта више, озбиљни научни кругови, који данас све више одбацују Дарвинову теорију еволуције, тврде да ако је икада постојао "свети грал" онда је он између 1166 do 1371. године био засигурно у рукама праведника лозе Немањића.

_________________
Once you're grown up, you can never come back!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Nov 2010, 02:58 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Feb 2008, 23:04
Postovi: 7327
Lokacija: Satriale's Pork Store
Морао сам да оживим тему али не због тражења Немањића већ сам се једноставно запитао зашто се у српској историји не изучева период пре Немањића?
Ако има неко да студира историју интересује ме баш колико пажње је нпр. на факултетима посвећено томе?
Јер у нашим уџбеницима (по школама) српска историја почиње са Стефаном Немањом тј. годином 1167 када он долази на престо (мало се спомиње пре тога борба за власт), а с друге стране имамо чињеницу да је српска држава егзистирала већ 990 године а да је Константин Бодин чак био проглашен за цара Бугарске (крунисан у Призрену) након што је победио Византинце у Македонији.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... sr.svg.png

Поређење његове државе и данашње Србије.
Мислим, нису ово мали простори које је тадашња српска држава обухватала (Западна и Централна Србија, Рас и Косово до Звечана + Црна Гора сва + Дубровник + добар део Босне и Херцеговине) и чудно ми је да се ово не проучава у српским уџбеницима.

_________________
РЕПУБЛИКА СРПСКА

http://www.youtube.com/watch?v=oXo4ox94 ... e=youtu.be


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Nov 2011, 18:02 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Mar 2009, 21:45
Postovi: 692
Pad Smedereva!

U ovim pregovorima sa turskim sultanom posebno se istakla jedna ličnost čije vreme tek dolazi. Radi se o Mihajlu Anđeloviću koji je još za Đurđeva života dospeo do položaja velikog čelnika. Njegov rođeni brat još kao dete bio je od strane Turaka uhvaćen 1427. godine pod Novim Brdom i onda odveden u Tursku. Tu je dobio ime Mahmud (Anđelović) i zahvaljujući svojoj darovitosti brzo se popeo hijerarhijskim lestvicama u turskoj političkoj eliti. U vreme pregovora despota Lazara i sultana Mehmeda II, on je već bio beglerbeg Rumelije (vrhovni namesnik evropske Turske), a od 1455. godine je i vezir. Kako je Mihajlo Anđelović, najpre kao Đurđev, a onda kao Lazarev predstavnik, često dolazio u Tursku to su se braća susretala i uskoro započela saradnju. Stoga i opravdana pretpostavka da je u sklapanju ovoga mira i relativno dobrih uslova koje je u njima Lazar uspeo da postigne deo i uticaja Mahmuda. U vreme kada je ugovor potpisivan (15. januar 1457. godina) Mahmud se nalazio sa 20.000 vojnika na svega dva dana hoda od Smedereva, što je bio svojevrstan vid političkog pritiska.
Mahmud paša Anđelović je direktan potomak srpskog Kralja Radoslava.
To je čovjek koji je osvojio Bosnu u ime Turskog Sultana!!!
Taj ogranak loze Nemanjića vladao je bosnom skoro do austrijske okupacije,,,

_________________
Once you're grown up, you can never come back!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Nov 2011, 18:36 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Sep 2010, 18:42
Postovi: 40453
Lokacija: SAO Krmine
Silvio Dante je napisao:
Морао сам да оживим тему али не због тражења Немањића већ сам се једноставно запитао зашто се у српској историји не изучева период пре Немањића?
Ако има неко да студира историју интересује ме баш колико пажње је нпр. на факултетима посвећено томе?
Јер у нашим уџбеницима (по школама) српска историја почиње са Стефаном Немањом тј. годином 1167 када он долази на престо (мало се спомиње пре тога борба за власт), а с друге стране имамо чињеницу да је српска држава егзистирала већ 990 године а да је Константин Бодин чак био проглашен за цара Бугарске (крунисан у Призрену) након што је победио Византинце у Македонији.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... sr.svg.png

Поређење његове државе и данашње Србије.
Мислим, нису ово мали простори које је тадашња српска држава обухватала (Западна и Централна Србија, Рас и Косово до Звечана + Црна Гора сва + Дубровник + добар део Босне и Херцеговине) и чудно ми је да се ово не проучава у српским уџбеницима.



Period prije Nemanjica smo radili na drugoj godini u okviru predmeta "Srpska i juznoslovenska istorija I". Mi smo ga sazvakali poprilicno detaljno. Ovo detaljno je relativan pojam jer je to period za koji ima jako malo pouzdanih istorijskih izvora na kojima bi se moglo zasnivati neko proucavanje. U vecini stvari pozivamo se na vizantijske i bugarske izvore.

Kao najbolji primjer toga da je malo stvari sacuvano, do danas jos nije razjasnjenjo porijeklo Stefana Nemanje, tj. njegova loza do dolaska na vlast.

Za skole nisam najbolje upucen, al' mislim da se tamo tek u jednoj ili dvije lekcije radi taj period, od doseljenja do Nemanjica.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 52 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 4 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs