banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 27 Apr 2024, 23:12

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 1019 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 51  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: Re: Josip Broz Tito
PostPoslato: 04 Maj 2010, 19:41 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Nov 2008, 19:04
Postovi: 7848
Lokacija: Banja Luka
STRATOKASTEL je napisao:
Opet stara priča. Pa i ta Srbija bi bila represivna država prema manjinama, čak i više nego Kraljevina Jugoslavija (opšte poznato je kako se kraljevina odnosila prema ostalim narodima).

Stara prica nego sta!
To je najveca greska srpskih politicara u citavojnasoj istoriji, bar po meni.
Nije mi jasno kako je neko mogao tako glupo prokockati sve one poene zaradjene (krvlju i zivotima) u prvom svjetskom ratu.
Uostalom, sta smo to mi ispali dobrice pa se zbog samilosti prema manjinama odlucili za zajednicku drzavu? A oni nam to vratili kako? Jasenovcem i ostalim terorima.
Onda bi covjek pomislio da smo se opametili i naucili nesto iz gresaka ali ne, ponovo isto, opet zajednicka drzava i opet noz u ledja.

_________________
A little less conversation, a little more action!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Josip Broz Tito
PostPoslato: 04 Maj 2010, 19:41 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Apr 2007, 10:01
Postovi: 1904
Lokacija: Arda
Eh Elvise, naknadna pamet....sta bi bilo kad bi bilo. Mozda bi bilo bolje da se 1918. krenulo drugim putem, mozda bi bilo puno gore. Svasta moze da se desi u 90 godina. Da je nakon WWII stvorena Srbija, ko tvrdi da ne bi bila satelit Sovjeta? Ili bi prosla kao Madjarska i Cehoslovacka i bila osudjena na 50 godina rigidnog komunizma. To meni ili tebi ne bi znacilo puno jer bismo docekali demokratiju da odrastemo u njoj, ali roditelji bi nam od relativno bezbriznog djetinjstva iskusili 3 puta goru diktaturu.
sve su to pretpostavke i zal za proslosti....stvari su bile onakve kakve jesu i nikakve drugacije

_________________
“I’m Not a Paranoid Deranged Millionaire. Goddamit, I’m a Billionaire.” – Howard Hughes.

“I spent half my money on gambling, alcohol and wild women. The other half I wasted.”― W.C. Fields


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Josip Broz Tito
PostPoslato: 04 Maj 2010, 19:42 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 24 Jun 2005, 02:03
Postovi: 7347
Lokacija: Бања Лука
Друго је Европа данас а друго је некад.
Причати о мултиетничности данас и некад је смјешно.
Елем, Тито.. не могу му спорит да је народ за вријеме њега живио боље него данас и да су мање више сви имали нека сигурна примања, посао и могли обезбједит себи кров над главом.
Међутим, зашто се нико не запита да ли због тих 50 година "благостања" имамо ово што данас имамо?
Зашто је фрка почела кад је нестало пара?
Да се на вријеме почело са неком "демократизацијом" и приближивањем Европи ја сам сигуран да рата не би било.
Не зато што би се то питало нас, него зато што нам запад не би донио тај рат.
Били смо затворено тржиште у једном тренутку кад се све мјењало и хајмо рећи глобализовало и то једноставно није могло тако да опстане у сред Европе.
Југославија би постојала и данас да се људима дало да буду оно што јесу а не да се ради на утирању нечега што је постојало стотинама година прије Тита.

_________________
И само дотле, до тог камена,
До тог бедема...
Ногом ћеш ступит, можда, поганом?
Дрзнеш ли даље?...

Ал' један израз, једну мисао
Чућеш у борбе страшној ломљави
"Отаџбина је ово Србина!..."


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Josip Broz Tito
PostPoslato: 04 Maj 2010, 19:45 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Feb 2010, 08:22
Postovi: 24782
zmijuga je napisao:
TashkoBL je napisao:
Pored jednog NIKOLE TESLE?! Smijesno. :roll:

Prvo nemožeš porediti Tita i Teslu, neuporedive stvari radili, nigdje veze.



Mogu ih porediti po ljudskoj velicini, o cemu je i bilo govora. I tu je Tesla barem 1000 godina ispred svih nas, a tako i ispred Tita.

Mislim da je Александар dao najbolji komentar. 8)

_________________
Знају ли вам дједови да сте израсли у љубитеље нациста?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Josip Broz Tito
PostPoslato: 04 Maj 2010, 19:46 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Nov 2008, 19:04
Postovi: 7848
Lokacija: Banja Luka
Sve ja to razumijem, lako je pricati danas i iz ovog ugla.
Ali je bar jasno da je to bio los potez, iz prostog razloga sto je istorija pokazala koliko nam je to stete donijelo.

Mogli bi se vratiti jos nazad na balkanske ratove. Tada se jos mogla praviti Velika Srbija (da smo se odrekli vardarske Makedonije imali bi skoro cijelu Dalmaciju i Bosnu), a nakon prvog svjetskog rata bi se potvrdila i postala jedna od jacih sila na Balkanu tako da bi se i mogla oduprijeti socijalistickom istoku.

_________________
A little less conversation, a little more action!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Josip Broz Tito
PostPoslato: 04 Maj 2010, 19:49 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Apr 2007, 10:01
Postovi: 1904
Lokacija: Arda
АЛЕКСАНДАР je napisao:
Међутим, зашто се нико не запита да ли због тих 50 година "благостања" имамо ово што данас имамо?
Зашто је фрка почела кад је нестало пара?
Да се на вријеме почело са неком "демократизацијом" и приближивањем Европи ја сам сигуран да рата не би било.
.


Sto stratokastel rece, dal zbog 50 godina mira, ili 4 godine rata koji nas je upopastio?
Ali ekonomski juga se na kraju pokazala neodrzivom, tu nema sta, reforme krajem osamdesetih su stigle prekasno. Puno gresaka bi se dalo nabrojati.

_________________
“I’m Not a Paranoid Deranged Millionaire. Goddamit, I’m a Billionaire.” – Howard Hughes.

“I spent half my money on gambling, alcohol and wild women. The other half I wasted.”― W.C. Fields


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Josip Broz Tito
PostPoslato: 04 Maj 2010, 19:52 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 24 Jun 2005, 02:03
Postovi: 7347
Lokacija: Бања Лука
Управо то.
Није проблем био у народу.
Проблем је био у новцу.
Ко год ми каже да се три народа не би данас сложила у БиХ нам је стандард као у Швицарској тај је луд. :)
Направи добар животни стандард - имаш мир, заврни чесму - имаш рат.

_________________
И само дотле, до тог камена,
До тог бедема...
Ногом ћеш ступит, можда, поганом?
Дрзнеш ли даље?...

Ал' један израз, једну мисао
Чућеш у борбе страшној ломљави
"Отаџбина је ово Србина!..."


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Josip Broz Tito
PostPoslato: 04 Maj 2010, 19:57 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Feb 2008, 21:55
Postovi: 3179
АЛЕКСАНДАР je napisao:
Направи добар животни стандард - имаш мир, заврни чесму - имаш рат.

Ovdje si pogodio poentu ne samo ove priče, nego i većine sličnih priča na ovom forumu.

_________________
Lično više volim strat,
jer mi leži takav vrat...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Josip Broz Tito
PostPoslato: 04 Maj 2010, 19:59 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Avg 2007, 14:39
Postovi: 39514
Lokacija: Vostok Station, Antarctica
Al ga ispisaste sada me mrzi da se vracam...

Uglavnom mislim da je on velika licnost sto je drzao narod na okupu, ali to mene istorijski bas i ne zanima, ali kao sto Aleksandar rece, a i jos neki uz njega, pare su problem, covek je davao dok je mogao da izvuce maksimum, a da se nista nije unapredjivalo i drzava je pukla... Bili smo previse zatvoreno trziste i samouvereno se mislilo da nam niko nista ne moze i vrisnuli smo prebrzo... Tito me nekako podseca na Tudjmana... Hrvatima je doneo drzavu i velike probleme, dao je narodu ono sto su trenutno hteli, on se bogatio a niko nije mario, a kada je pocelo da curi na sve strane onda su shvatili da su u go*nima... Isto je sa Titom, samo sto je on svojim vezama po svetu odrzavao zemlju u komadu jer je uvek donosio neke finansijske injekcije, pravio fabrike koje su imale vise rashoda nego prihoda... Davao je kratkorocno, a to nam je donelo krvav rat


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Josip Broz Tito
PostPoslato: 04 Maj 2010, 20:38 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39423
Lokacija: Месечева икра
Šta će nam sada onda donijeti silna zaduženja?Ono,svaka republika je zaduženija od bivše države.I to debelo.....Kad krene vraćanje šta ćemo onda.....Da se koljemo do istrebljenja?

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Josip Broz Tito
PostPoslato: 04 Maj 2010, 20:44 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Avg 2007, 14:39
Postovi: 39514
Lokacija: Vostok Station, Antarctica
Pa niko nije pohvalio sadasnju vlast, opet mislim da je po tom pitanju Srbija i najbolje prosla, bar se nije zaduzila kao Hrvatska koja sada puca po savovima i bice dobro ako je ne zadesi sudbina Grcke, samo sto je EU bilo u cilju da Grcka opstane zbog kompletne zajednice, a za Hrvatsku i nas ih boli uvo...


Isto tako mislim da i nije bilo bas bajno 15god nakon WW2 u SFRJ, cak sta vise mozda je vece "blagostanje" vladalo 80-ih ocuvanjem kulta druga Tita nego vremena dok je on vladao... Iole normalne godine su od 1975-1985. +/- par godina... Mozda gresim, ali tako mi deluje... A onda je nestlao paaaaraaaa :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Josip Broz Tito
PostPoslato: 04 Maj 2010, 20:45 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 24 Jun 2005, 02:03
Postovi: 7347
Lokacija: Бања Лука
да сам видовит... нисам. :)
али оно што ја мислим да ће бит.. сагећемо се до краја, продат све "ЊИМА", и бити дио "МОЋНЕ УЈЕДИЊЕНЕ ЕВРОПЕ".. :)
но о томе како ће да творевина проћи можемо причат, али не овде.. укратко, сматрам и да ће та ЕУ такође пропасти и да ће за макс 40-50 година у Европи избити рат... оријентисан против "демократских" влада и досељеника..

_________________
И само дотле, до тог камена,
До тог бедема...
Ногом ћеш ступит, можда, поганом?
Дрзнеш ли даље?...

Ал' један израз, једну мисао
Чућеш у борбе страшној ломљави
"Отаџбина је ово Србина!..."


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Josip Broz Tito
PostPoslato: 04 Maj 2010, 21:12 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Jul 2009, 13:59
Postovi: 676
АЛЕКСАНДАР je napisao:
Међутим, зашто се нико не запита да ли због тих 50 година "благостања" имамо ово што данас имамо?
Зашто је фрка почела кад је нестало пара?
Да се на вријеме почело са неком "демократизацијом" и приближивањем Европи ја сам сигуран да рата не би било.
Не зато што би се то питало нас, него зато што нам запад не би донио тај рат.
Били смо затворено тржиште у једном тренутку кад се све мјењало и хајмо рећи глобализовало и то једноставно није могло тако да опстане у сред Европе.

Kakve veze ima 50 godina blagostanja sa ratom? Sta je to dosadilo ljudima da imaju sve pa eto ajd sad da rezetujemo sve pa ajmo iz pocetka? Nema to nikakve veze,kriza je bila, velika, kao sto je to i danas i ne kazem da se nije trebalo proraditi na sistemu da se poboljsa ekonomsko stanje unutar drzave ali nije zbog toga doslo do rata! Ako neko vjeruje da je zapad htjeo da zaustavi rat taj se vara........nije htjeo na svojoj granici da spreci rat......toliko o politickim papcima EU & SAD iz tog vremena....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Josip Broz Tito
PostPoslato: 04 Maj 2010, 21:16 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 24 Jun 2005, 02:03
Postovi: 7347
Lokacija: Бања Лука
де ти прочитај опет шта сам ја написао..

_________________
И само дотле, до тог камена,
До тог бедема...
Ногом ћеш ступит, можда, поганом?
Дрзнеш ли даље?...

Ал' један израз, једну мисао
Чућеш у борбе страшној ломљави
"Отаџбина је ово Србина!..."


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Josip Broz Tito
PostPoslato: 04 Maj 2010, 21:25 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Jul 2009, 13:59
Postovi: 676
АЛЕКСАНДАР je napisao:
де ти прочитај опет шта сам ја написао..

procitao sam ja i znam da si napisao da "....него зато што нам запад не би донио тај рат....", da smo se mi prije "demokratizovali"...ali mi (SFRJ) smo jedina zemlja istoka sa kojom su se vodili pregovori i planovi su bili da se 1992 godine SFRJ nadje zajedno sa prvih 12 zemalja u EU....na to sam mislio....ako zapad da tako lako da se vodi rat i to 4 godine na svojim granicama onda se nema od njih nista traziti....ali mi smo to znali....znao je i Tito i zato je i imao vojsku uvjek spremnu sa kojom nije bilo sale....8 milioni ljudi na svojim granicama za 24 sata sa punom ratnom opremom....pa izvolite


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Josip Broz Tito
PostPoslato: 04 Maj 2010, 21:41 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 24 Jun 2005, 02:03
Postovi: 7347
Lokacija: Бања Лука
па да смо ми пристали на њихове услове мислиш да би било рата?

_________________
И само дотле, до тог камена,
До тог бедема...
Ногом ћеш ступит, можда, поганом?
Дрзнеш ли даље?...

Ал' један израз, једну мисао
Чућеш у борбе страшној ломљави
"Отаџбина је ово Србина!..."


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Josip Broz Tito
PostPoslato: 04 Maj 2010, 21:56 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Jul 2009, 13:59
Postovi: 676
Mislim i da smo pristali na njihove "uslove" da bi rata bilo.....zapadna politika je imala u cilju da (posle pada berlinskog zida) da tako kazem "oslobodi" istocnu evropu da bi mogla da "osvoji" jos teritorija....u svemu tome Juga je bila nesto trece...nesto neutralno....ali nesto na sta nam je bas taj zapadni svet zavidio....kod nas je funkcijonisalo sve...a imalo smo i puuuno bolji zivot i od zapadnjaka i od amera...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Josip Broz Tito
PostPoslato: 04 Maj 2010, 22:02 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 24 Jun 2005, 02:03
Postovi: 7347
Lokacija: Бања Лука
Не бих се сложио са тобом.
Југа је била тржиште. Велико тржиште које је њима требало а наши се кофрчили и нису хтјели тек тако да им га дају на располагање.
Болио је њих курац за наш стандард итд.. њима је било битно само да прогурају своју робу ту.
И брате, не пали ти то да смо имали бољи живот од западњака и амера.. па да је било тако не би наши ишли тамо него би они долазили нама.
Требало смо само да отворимо своја врата и да се "демократизујемо".. данас би били сила и једна од водећих ЕУ земаља..
Јбг.. то је иначе проблем у менталитету "наших" људи.. прецјењујемо се. :)

_________________
И само дотле, до тог камена,
До тог бедема...
Ногом ћеш ступит, можда, поганом?
Дрзнеш ли даље?...

Ал' један израз, једну мисао
Чућеш у борбе страшној ломљави
"Отаџбина је ово Србина!..."


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Josip Broz Tito
PostPoslato: 04 Maj 2010, 22:14 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Jul 2009, 13:59
Postovi: 676
АЛЕКСАНДАР je napisao:
Не бих се сложио са тобом.
Југа је била тржиште. Велико тржиште које је њима требало а наши се кофрчили и нису хтјели тек тако да им га дају на располагање.
Болио је њих курац за наш стандард итд.. њима је било битно само да прогурају своју робу ту.
И брате, не пали ти то да смо имали бољи живот од западњака и амера.. па да је било тако не би наши ишли тамо него би они долазили нама.
Требало смо само да отворимо своја врата и да се "демократизујемо".. данас би били сила и једна од водећих ЕУ земаља..
Јбг.. то је иначе проблем у менталитету "наших" људи.. прецјењујемо се. :)


Razumjem ja sta ti kazes, to da je njima bio cilj nase trziste za njihovu robu, ali vjeruj mi nije njima toliki cilj bio to....trziste koje je islo od vardara pa do triglava nije ni za porediti za trziste koje je islo od berlina do vladivostoka.....to je jedno oooogggromno trziste....puuuno vece od naseg! Njima je u cilju bilo kao br.1 unistavanje S te drzave a tj.Socijalizma...oni su alergicni na to....a kao drugo gledaj ti brate da ameri i zapad zaradjuju veeeeliku lovu na sve ratove koje se desavaju....osim toga oni su unistili 4 silu u evropi (sto se tice vojske) a ni oni a ni ameri nisu ispalili ni jednog metka...samo su podrzali nacionalizam i gledali kako bure baruta dize citav balkan u vazduh.....nista lakse ( a ni jeftinije).....vidis te stvari nikada ali nikada se nebi desile da je "Stari" bio ziv.....on je u najgorim vremenima najvecoj sili na svjetu (SSSR-u) Staljinu rekao NE.....eeee za to je trebalo imati muda!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Josip Broz Tito
PostPoslato: 04 Maj 2010, 22:23 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 24 Jun 2005, 02:03
Postovi: 7347
Lokacija: Бања Лука
Ето видиш .. опет тај мит о четвртој војној сили а бар овде на форуму се пар пута доказало и причало како то није истина.. :)
Елем, није им сметао социјализам него комунизам.. сметало им је то што они не могу наметат своја правила.
Сада ћемо се сложити да су из тог разлога направили рат.. А сумњам и да је "Стари" био жив да би могао утицат на то.. једино је можда што би он мудрије одиграо.. тј приклонио им се.. Но, ипак, да је то хтео имао је времена за то а то ипак није учинио.
Југославија је разбијена само због тржишта и комунизма.. Знамо врло добро шта Америка мисли о "црвенима" ..

_________________
И само дотле, до тог камена,
До тог бедема...
Ногом ћеш ступит, можда, поганом?
Дрзнеш ли даље?...

Ал' један израз, једну мисао
Чућеш у борбе страшној ломљави
"Отаџбина је ово Србина!..."


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 1019 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 51  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 19 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs