banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 17 Jun 2024, 00:04

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Ova tema je zaključana, ne možete da menjate postove ili da odgovarate  [ 121 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 20 Jul 2006, 18:02 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 23 Okt 2003, 15:24
Postovi: 2195
Dok setam, cesto razmisljam o nasoj istorijskoj proslosti, o nasim balkanskim sukobima, stradanjima, mitovima, laznim slikama o sebi i drugima itd.

Nekako svako moje razmisljanje vrati me na Austro-Ugarsku, njenu okupaciju BiH po odobrenju medjunaradne zajednice, o otporu Bosnjaka i kako navode neki istoricari i 10% Srba toj velikoj sili. Kako je upravljala Austro-Ugarska Bosnom, sta je sve izgradila u BiH:pruge, ceste, fabrike. Danas nema nekog veceg grada u BiH koji nema svoj austro-ugarski centar, bolje receno austro-ugarsku arhikteturu.

Ta drzava je nestala, a znamo da je bila visenacionalna. U svim tim razmisljanjima, nekako uvijek dodjem do pitanja, a sta bi bilo, bolje receno, kako bi izgledao svijet, da Austro-Ugraska kao drzava nije unistena, da li bi imali ono sto smo imali:stradanja i toliko prolivene krvi, unistenih dobara, itd.

Kratko receno, moje pitanje bi moglo da glasi "Kako bi izgledao svijet sa Austro-Ugraskom kao velikom silom".

Pozdrav Zah


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 20 Jul 2006, 20:02 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Jun 2004, 11:40
Postovi: 4086
Lokacija: Stone(d) Street - Mejdan BL -Republica De Tropico
Sta bi bilo,kad bi bilo.Mozda bi jos bili neki "robovi" ili sl. :-?

Ne znam.

_________________
If you can`t find something TO LIVE for...
Slika
...you best find something TO DIE for!!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 20 Jul 2006, 20:12 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36444
AU ima dosta zajedničkih stvari sa YU. Tačnije, previše...

Princip nema veze sa krajem AU.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 20 Jul 2006, 21:16 
DELETED


Vrh
  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 20 Jul 2006, 21:27 
DELETED


Vrh
  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 22 Jul 2006, 06:34 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 11 Nov 2002, 14:35
Postovi: 140
Kad suveren jedne države dođe na okupiranu teritoriju i tamo izigrava paradnog konja, po svim normama zdravog razuma je budala i kreten. A onaj ko tu njegovu glupost iskoristi i skrati ga za glavu je heroj i borac za slobodu.

Da smo i dalje u AU bili bi bogatiji i srećniji. Ali jebiga, u životu postoje i važnije stvari od bogastva i sreće. To neki ne mogu da shvate...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 22 Jul 2006, 09:59 
DELETED


Vrh
  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 22 Jul 2006, 10:35 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 11 Nov 2002, 14:35
Postovi: 140
E upravo tako... Ferdinand je računao na Berlin, tu se preračunao. Trebao je više pažnje posvetiti Grahovu, jer Grahovo je u Bosni veće od Berlina. Trebao je uzeti kalendar u ruke i pročitati nešto o Vidovdanu, jer Vidovdan je u Bosni mnogo više nego 28. juni u njegovoj otadžbini. Umjesto toga budala se kurčila i normalno: platila glavom.
Onima koji žale austrougarskog prijestolonaslijednika - iskreno saučešće.

O tome šta je važnije od bogastva i sreće dovoljno govore naša imena, ne nikovi na forumu - imena. Ali to je već druga priča...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 22 Jul 2006, 11:01 
DELETED


Poslednji put menjao DELETED dana 22 Jul 2006, 11:13, izmenjena samo jedanput

Vrh
  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 22 Jul 2006, 11:03 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 12 Avg 2001, 01:00
Postovi: 4102
Lokacija: Izmedju istoka i zapada
narodi u bih su vidjeli svoju priliku u tom trenutku da se bore za osnivanje sopstvene drzave. nestalo otomansko carstvo, odlicno 300 godina umirali pod ropstvom, vrijeme da napravimo svoju drzavu. naravno, zajebu ih strane sile i jednostavno je dodijele drugoj stranoj sili. da li je to bio napredak ili produzavanje ropstva? tesko je reci, buduci da austrougarska da jeste podigla fabrike, puteve, ovo i ono, ali nepismenom zivlju je tesko padalo to da njima OPET upravljaju ljudi koji i ne znaju njihov jezik i od njih OPET prave robove. podigli su fabrike? u tim fabrikama je radio domaci zivalj al za kakvu platu. podigli puteve? ko je tacno dizao puteve? austrougari sigurno nisu. cisto sumnjam da su dizali skole za nepismen narod, svi znamo da je daleko lakse upravljati ovcama nego ljudima. sto je narod nepismeniji vladarima to vise odgovara.

sta bi bilo kad bi bilo?? da je austrougarska ostala i dalje? zah zavisi od dosta stvari. svima je poznato da su srbi imali najveci broj vojnika u prvom svjetskom ratu ali da nisu imali opreme. sam prvi svjetski rat je bio rat cijelog svjeta protiv austrougarske. mislim da nije imala nikakve sanse. da su imali malo normalnijeg vladara i oni i predstavnici alijanse, definitivno su se mogli nesto dogovoriti za stolovima umjesto da prave besmislene bitke tipa galipolja, pachendale-a i ostalih borbi iz rovova i transea i propasti ljudskih zivota koji su uz njih vezani.

da li je cin ubistva ferdinanda terorizam ili herojstvo? zavisi naravno sa koje strane se gleda. gledano sa strane austro-ugarske monarhije, da to je naravno terorizam. dadnu nam fabrike, puteve, ovo i ono a oni obezglave predstolonaslijednika. gledano iz strane domaceg zivlja guzonja dosao da obidje robove i da se malo sepuri i kurci. nasli su idealnu priliku da debelo napadnu, kazne, udare nove vlasti koje su dosle da ih tlace i izrabljavaju i njih i njihovu zemlju, njene resurse i bogatstva.

meni licno, to je herojstvo. koliko je taj potez bio pametan, upitno je.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 22 Jul 2006, 11:16 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Apr 2004, 23:41
Postovi: 4402
Lokacija: The Moon
Citiraj:
Dok setam, cesto razmisljam o nasoj istorijskoj proslosti, o nasim balkanskim sukobima, stradanjima, mitovima, laznim slikama o sebi i drugima itd.


Kontam ja da ti kontas, ali ne kontam kad / da li ces skontati ? :lol:

Svasta nesto tebe muci cakani. :D :wink:

_________________
Ja sam lav Istine, a ne lav strasti.
Moje djelovanje je svjedokom mojoj religiji.


Ma liberté


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 22 Jul 2006, 11:42 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 11 Nov 2002, 14:35
Postovi: 140
*Sisiban* je napisao:
mladen je napisao:
O tome šta je važnije od bogastva i sreće dovoljno govore naša imena, ne nikovi na forumu - imena. Ali to je već druga priča...


I šta, misliš da bi bio manje čovjek da se recimo zoveš Zigfrid ili Janoš? :) Austro-Ugarska nipošto nije išla za nekim pokrštavanjem il mijenjanjem imena, i svi istorijski udžbenici nam prenose da se sttrogo poštovala jednakost sve četiri vjere.

A Vidovdan... Tja, već je puno puta rečeno da je riječ o običnom paganskom prazniku koji se uvukao u hrišćanstvo, a Kosovski boj je bio tek ponižavajući poraz kog popovi uzaludno pokušaše da pretvore u blistavu objedu. Ali to je već druga tema...

Od Ferdinanda više žalim njegovu nedužnu trudnu suprugu kog pogodi metak onog Mladobosanca...


Kada sam pomenuo imena mislio sam na tvoje ime i na ime koje ja nosim. Ja svoje ne bih mijenjao. Ti bi to koliko vidim vrlo rado učinio, ništa novo, ne bi ti bilo prvi put.

AU je pokušala nametnuti bošnjaštvo. Posebnu mutant naciju u koju bi se utopili svi stanovnici Bosne, bez obzira na vjersku pripadnost. Obična glupost i bahatost.

Vidovdan nije običan praznik. Slavimo ga od pamtivijeka i posvećen je naše Bogu Svevidu. Kroz nešto izmjenjenu formu zadržao se do današnjh dana. Vidovan nije običan praznik ni za Ferdinanda. Siguran sam da je na onom svijetu dobro proučio materiju.

AU nije vodila rat protiv cijelog svijeta. AU je poražena i od male i u balkanskim ratovima iscijeđene Srbije. Rat su vodili njihovi sjeverni susjedi. Nema to mnogo veze sa starim Habzburgovcima...

Što se mene lično tiče: AU nam nije ni trebala, da je sreće bilo ne bi ni dolazili.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 22 Jul 2006, 12:24 
DELETED


Vrh
  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 22 Jul 2006, 14:30 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Jun 2005, 20:02
Postovi: 48
Lokacija: Beograd, prestonica svih Srba
Citiraj:
Jel' to bi ona vojska koja je nagulila poput ptice trkačice na ostrvo Krf, a da im nije bilo Francuza, rasulo bi bilo potpuno?


Sramno je da ovakve budale postoje. 55% ukupnog odraslog muskog stanovnistva Srbije je stradalo u tom ratu. Dve kaznene ekspedicije smo odbili a trecu, ovoga puta Nemacku, nismo mogli i to je to. Jos nas Bugari udare s' ledja a saveznici se povuku iz Bitolja pa nismo imali kud nego preko Prokletija. Dok su obrezani ladili jaja ili pljackali, kinjili i ubijali Srbe (po obicaju) uz sluganstvo neprijatelju (vec legendarno) mi smo se krvnicki branili. Jedini spomenik neprijateljskim vojnicima stoji jos uvek u Beogradu i podigao ga je nemacki komandant palim Srbima. Sramno je da se ovakva tumacenja istorije (uz obilatu kukumavku) uopste mogu cuti sa one strane nisana (uvek bili i ostali neprijatelji). Nego, zahu je krivo jer su Austro-Ugari pokusali da pobosance sve Srbe i Hrvate pa je njemu srce zaigralo i sad jos pati za tim starim dobrim vremenima kad se ovde turcilo i bosancilo. Ih kad bi se mogla vratiti. Uzgred, bilo je pokusaja ponemcivanja i Srba i Hrvata u Lici recimo pa su ljudi iz protesta davali sebi smehotresna prezimena a pedantni Svaba belezio pa ona ostala do danas (Arbutina, Komadina, Djogo, Rukavina, Gotovina, Guzina...). Mislim da je bila glupost ubiti svapskog princa u Sarajevu kao ste je bila glupost i ludost unistiti pronemacku dinastiju u Srbiji i dovesti Karadjordjevice. Stoku je trebalo jebati pamecu ali mi to tada nismo imali na zalost...

_________________
Germa ili Darma


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 22 Jul 2006, 21:59 
DELETED


Vrh
  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 22 Jul 2006, 23:11 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jan 2006, 21:08
Postovi: 2693
A oce vam zah svima ebat kevu jer ste promasili temu. Vid rimuje se...

Jaaaa misliiiiim ( :lol: ) da Austrougarska nije nikada ni mogla ostati... mislim, uvijek bi se narod bunio (duh slobode, slovenstvo, bratstvo, ovo ono). Kad tad bi i bez atentata izbio rat, i tada bi Bosna opet gledala da nekako izvuce neku samostalnost. Mislim da nikada nije ni bilo sanse da Austrougarska ostane ovde... Ali eto, da je sprovodila neku zesce agresivnu austrougarizaciju ili sta vec, i u tome uspjela, vjerovatno bi sad pricali njemacki ako nista drugo ono kao zvanican jezik. I bili bi Svajcarska... fuj.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 22 Jul 2006, 23:16 
DELETED


Vrh
  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 23 Jul 2006, 00:59 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Sep 2005, 20:36
Postovi: 5341
Lokacija: Wien, Österreich
Istina jeste da su Autrugari mnogo toga izgradili i da je mnogo toga iza njih ostalo.Ali zna se i zasto su gradili.
Gradili su , npr.pruge,da bi nasa djeca sa sela lakse stizala do skola, zar ne?
Ili npr. vodovode, da bi silno gradsko stanovnistvo(15-ak %) imali cistu vodu?
Ili npr. zgrade, da bi mnogobrojni turisti istima mogli da se dive, kad dodju u posjet multietnikoj pravednoj carevini?
BAS mi je zao sto nisu ostali, takvi dobri, pravicni, tolerantni vladari, bas mi je krivo. :roll:

_________________
democraticus artis crastis individibidualis artis crastis libertas


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 23 Jul 2006, 01:55 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 23 Okt 2003, 15:24
Postovi: 2195
Hvala Japaneze, Ti uvijek imas svoj negativni komentar na sve ono sto sto ja napisem. Nikako ne mogu da shvatim zasto? Ne znam, sta Ti smeta u mom nacinu zivota. Ja se u Tvoj ne mojesam, zivo onako kako smatras da je za Tebe najbolje.

Laoce, pogledaj samo koliko je skola izgradjeno za vrijeme Austro- Ugarske? To su bile lijepe skole, i danas neke od njih postoje u selima Bosne. Da nisi mislio da ce u fabrikama koje grade na nasim prostorima raditi Madjari ili Austrijanici? Istina, dolazilo je u te fabrike dosta stranaca, prije svega Ceha, Fabrika sode Lukavac, Destilacija Teslic itd
Znam da mislis da se iz Bosne samo prugama izvozilo, ali istim tim prugama se i uvozilo. Istna je da su seoska djeca poslije cevorogodsnjeg skolovanja bas tim prugama isla u gradove na daljnje skolovanje.

Ti Gibojner uvijek izvidis pogresan zakljucak. Ne razmislja svako na nacin kako razmisljas ti. Ja ne zlelim nikome nametati neko nacionalno odredjenje. To nije moja praksa-zelja, to nije zelja ni vecine Bosnjka. Ko voli nametati drugima nacionalno odredjenje, pokusaj sam pogoditi. Mislim, da ti nece biti tesko. Vrati se na svoje komentare i komentare svoiih prijatelja, i odgovro je tu.

A sto se tice prezimena:Ldjogo, Nogo, Guzina,Guzijan, Drljaca, Poplasen, Prstojevic, Zlojutro, Maconja, Drpa, Buha itd, objasnjenje nije ono sto si naveo. To su tvoje proizvoljne tvrdnje. Pokusaj da prucis tu problematiku, koja je vezana za tradiciju poroduca, ili neku njihovu bitnu karakteristiku.Narod sve kratko i jasno sroci da bi nekog opisao, okarakterisao.

Mislim, da bi bilo dobro da pokusamo napraviti listu, sta je Austro-Ugarska dobro a sta lose uradila u Bosni. Tada bi nasi komentari mogli biti puno konkretniji. Mozda bi bilo dobro postaviti i jednu temu o Gavrilu Pricipu.
Pozdrav zah


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 23 Jul 2006, 02:51 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Apr 2004, 23:41
Postovi: 4402
Lokacija: The Moon


E moj Zah ...

Mozda pokusavam nesto drugo, ali tebi nije jasno sta to ?

pozdrav

_________________
Ja sam lav Istine, a ne lav strasti.
Moje djelovanje je svjedokom mojoj religiji.


Ma liberté


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Ova tema je zaključana, ne možete da menjate postove ili da odgovarate  [ 121 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 4 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs