banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 23 Maj 2024, 20:45

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 131 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: Bosanska piramida
PostPoslato: 30 Okt 2005, 17:28 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Jan 2003, 15:09
Postovi: 4060
Lokacija: Tilburg, NL
Vec sam otvorio ovu temu na Chovek i drushtvo, jer tada nije postojao ovaj podforum, ali mislim da je ovo neshto vredno diskusije.Shta vi mislite o navodnoj piramidi, koja nam je do sada bila poznata kao brezhuljak Visochica ?

_________________
Always remember that you are unique, just like everyone else...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 02 Nov 2005, 08:51 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Jan 2003, 15:09
Postovi: 4060
Lokacija: Tilburg, NL
Citiraj:
Edin Ihtijarević, vlasnik jedne od parcela na lokalitetu brda Visočice pored Visokog, gdje su nedavno počela iskopavanja kojima se nastoje potvrditi teze o postojanju bosanske piramide sunca, reagirao je danas saopštenjem.
U saopštenju se ocjenjuje kako ovi radovi nisu mogli početi bez prethodne saglasnosti vlasnika nekretnine.
- Bez bilo kakvih prethodnih saglasnosti vlasnika, na jednoj od parcela u privatnom vlasništvu, počela su iskopavanja, a istovremeno devastacija plodnog i kultiviranog poljoprivrednog zemljišta. To je svojevrstan nonsens jer bilo kakvi javni radovi, a pogotovo arheološka iskopavanja, ne mogu početi bez izričite i u pismenoj formi date saglasnosti vlasnika nekretnine i bez odobrenja za izvođenje ove vrste radova, navodi Ihtijarević.
Ocjenjuje i kako se pogotovo ne može pristupiti bilo kakvim aktivnostima bez stručne naučne ekspertize i egzaktnih pokazatelja ovlaštenih institucija FBiH da se zaista radi o arheološki značajnom nalazištu, jer bi u suprotnom "svako i na svakom mjestu mogao tragati i kopati tražeći 'svoju piramidu'".
Ihtijarević očekuje da će ovo njegovo reagiranje biti povod da nadležni opštinski organi u Visokom, odnosno nadležno ministarstvo Zeničko-dobojskog kantona preispitaju svoja dosadašnja (ne)postupanja.
Oni trebaju preispitati svoje evidentne propuste i utvrditi odgovornost stručnih službi i pojedinaca, koje nisu u okviru svojih ovlaštenja preduzele zakonom utvrđene mjere.
Takođe, Ihtijarević podsjeća i na neotuđiva prava vlasnika da slobodno, neograničeno i neometano koristi svoju imovinu, jer se radi o osnovnom ljudskom pravu koje garantuje Evropska konvencija o zaštiti ljudskih prava i sloboda i njeni protokoli čija primjena ima prioritet nad svim zakonima i propisima u BiH.

Samo nek se odma u startu shto vishe zaradi.Neka, trazhice seljak jedno 100KM po kvadradu, pa ce nakon 5god. skontati da se dobro prekombinovao:)

_________________
Always remember that you are unique, just like everyone else...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 02 Nov 2005, 08:52 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Jan 2003, 15:09
Postovi: 4060
Lokacija: Tilburg, NL
Citiraj:
Arheologistica Zemaljskog muzeja BiH, stručnjak za prapovijest Zilka Kujundžić-Vejzagić aktualne je tvrdnje o postojanju piramide na brdu Visočica u Visokom ocijenila oblikom mešetarenja u poratnom periodu BiH, nazvavši takve špekulacije tragičnim, jer neko zarađuje na naivnosti ljudi.

-Arheološkim iskopavanjima utvrđeno da se na tom području nalazi srednjovjekovni grad Visoko, smješten na brdu Visočica koji pripada periodu vladavine kraljeva Kotromanića, odnosno peridu srednjeg vijeka, izjavila je za FENU Kujundžić-Vejzagić

Komentirajući znanstvenu osnovu za posljednje tvrdnje Semira Osmanagića o postojanju piramide na Visočici, Kujundžić-Vejzagić kaže kako uopće ne zna o kojem se znanstveniku radi.

"Ne znam autora tih tvrdnji, on nikada nije došao u Zemaljski muzej da nam se kao znanstvenik predstavi s takvim tvrdnjama, niti znam gdje je i kada diplomirao arheologiju, kao što prenose mediji", stav je ove znanstvenice.

Ona naglašava kako Osmanagić surađuje s Muzejom u Visokom koji uopće nema stručnjaka arheologa.

"Mislim da čitava ta priča pomalo ima i političku podlogu. Ovo je vrijeme kada se dosta priča o srednjem vijeku, naprimjer Hrvati dosta svojataju Kotromanićima i kraljicom Katarinom, kojoj je nedavno otvoren i spomenik u Kraljevoj Sutjesci. Smatram da cijela priča predstavlja izvjesnu kontru tome. Ta navodna grupa stručnjaka s Osmanagićem otkrila je da Visočica nije prirodno brdo, već piramida i to je smiješno", naglasila je ona.

Osmanagićeve teze da nastanak "piramide" seže u posljednje ledeno doba oko 20.000 godina prije naše ere Kujundžić-Vejzagić ocjenjuje špekulacijama bez ikakve naučne podloge i naučne odgovornosti. On još nije našao nikakve konkretne dokaze kojima bi potvrdio da je zaista riječ o piramidi.

Ona je u razgovoru za FENU kazala kako za eventualna dodatna znanstvena i arheološka istraživanje stručnjaka Zemaljskog muzeja na tom lokalitetu ne postoji nikakva namjera. Kako ističe, riječ je o znanstvenicima koji se ozbiljno bave svojim poslom bez špekulacija. Arheolozi mogu u određenim slučajevima postaviti hipotezu, ali ona se mora odbraniti kroz znanstvenoistraživački rad.

"S obzirom na to da nikada nikome od bh. arheologa nije niti palo na pamet da se na tom području nalazi piramida, mislim da se niko od kolega neće pokušati uključiti u taj tim", zaključila je Kujundžić-Vejzagić.

A tu je i opozicija :)

_________________
Always remember that you are unique, just like everyone else...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 02 Nov 2005, 15:09 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Jun 2004, 14:08
Postovi: 1645
u svakom slucaju otkrivanje jedne takve piramide je odlicno za turizam tog kraja (naravno ako nasi budu znali to da iskoriste) ....

_________________
"Muzika je vise od zene, od zene se mozes razvesti, a kada se zaljubis u muziku, nema ti pomoci" - A. Piazzolla (slobodni prevod)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 02 Nov 2005, 17:00 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Jan 2005, 14:44
Postovi: 1477
Lokacija: Banjaluka :(
meni nisu jasni ljudi koji ovako nesto osporavaju.

zar ne bi bilo odlicno da se ovaj podatak pokaze istinitim???
ja navijam " za " 8)

a i prostim okom se moze vidjeti, na slici, da su strane visocice sve, samo ne prirodnog oblika.

sad samo treba moliti boga da se neko " tudji " prihvati posla, recimo ameri, nijemci itd.

cula sam iz pouzdanih izvora da gradonacelnik visokog nece ni da mrdne. kakav smo mi paglu narod.

_________________
k,gnmnvmnmnbgvikj


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 02 Nov 2005, 21:07 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 21 Dec 2004, 20:02
Postovi: 5501
Eh moja I_am... kad nas Balkance nije mogao Koperfild da odusevi...sta cemo onda sa jednom jadnom piramidom. :roll:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 05 Nov 2005, 02:10 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Jan 2005, 14:44
Postovi: 1477
Lokacija: Banjaluka :(
na banjalukaonline ima zanimljiv clanak, piramida ipak postoji!!
tamo su i zanimljive slicice... :-)

_________________
k,gnmnvmnmnbgvikj


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 05 Nov 2005, 07:12 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Jul 2004, 23:58
Postovi: 57
Bosanskoj "piramidi" je kanadski "National Post" posvetio cijelu stranicu u ponedeljak - navodno to bi bila prva i jedina piramida na tlu Evrope - ako se ispostavi da ima nesto ispod onog brda :wink: .


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 08 Nov 2005, 18:46 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Jan 2003, 15:09
Postovi: 4060
Lokacija: Tilburg, NL
Ma dobro I_am, josh uvek se ne zna da li postoji, ali niko za to ne navija vishe od mene.Kao shto sam rekao, ja sam odatle poreklom i imam tamo neke zemlje, kucu i poslovni prostor, uradi matematiku sama i skontaj koliko bi meni odgovarala piramida :)

_________________
Always remember that you are unique, just like everyone else...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 08 Nov 2005, 18:50 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Jan 2003, 15:09
Postovi: 4060
Lokacija: Tilburg, NL
Slika
Citiraj:
Upravo je završena druga faza arheološkog iskopavanja ispod brda Visočica kod Visokog, a prema riječima prof. dr. Semira Osmanagića dobijeni rezultati uvjerljivo potvrđuju postavljenu hipotezu o postojanju prve piramide u Evropi kolosalnih razmjera. Kako je u iyjavi za štampu naveo prof. dr. Osmanagić, satelitske fotografije, aerijalne snimke i geodetski pregled zemljišta dokazuju da je brdo Visočica pravilnog geometrijskog oblika. Taj oblik je piramida koja se sastoji od četiri strane jednake površine. Te strane se poklapaju sa stranama svijeta.

Prva sondažna bušenja u avgustu su potvrdila prisustvo desetak anomalija koje dokazuju da brdo nije prirodna formacija već kamena struktura nastala radom ljudskih ruku.

Arheološka iskapanja koja su vršena u septembru i novembru (sondažni bunari) prema prof. dr. Osmanagiću dokazuju slijedeće:

1. Prilazni monumentalni plato piramidi je u potpunosti popločan u dužini od 420 metara. Za to su korištene kamene ploče pješčara, prirodnog arhitektonskog građevinskog materijala, koje su odrezane na debljinu od 10-12 cm. Površina im je uglađena. Budući da su odsječene, polirane te prenesene na ovu lokaciju nema nikakve sumnje da su plod djelovanja ljudskih ruku.

2. Zidovi piramide su građeni od kamenih blokova breče koja je prirodni građevinski materijal. Ti blokovi su odsječeni u megalite različitih dimenzija što je karakteristično za gradnju piramida. Dužina im, prema onome što je pokazao jedan od sondažnih bunara, iznosi između jednog i tri metra.

Veza između njih je jasno vidljiva i može se zaključiti da nije korišten nikakav vezivni materijal što je karakteristika ogromne većine piramida u svijetu. Zbog hijadugodišnjeg protoka vremena i plitkog sloja humusa, megaliti su uglavnom izgubili pravilan geometrijski oblik. Budući da je breća kao materijal porozna, voda je ulazila u nju, zimi se smrzavala i dolazilo bi do pucanja materijala. Međutim, otkopani blokovi jasno pokazuju da su obrađeni ljudskom rukom i tu preneseni.

3. Svaki novi red kamenih megalita je pomican kako se ide prema vrhu i na taj nacin je stvarana kosina piramide. Dizajn piramide je gotovo identićan dizajnu stepenastih meksičkih piramida (Teotihuacan). U slučaju Bosanske piramide Sunca, u dizajnu se primjećuje smjenjivanje terase, kosine, zatim ponovno terase koje su na primjeru sondažnog bunara široke dva metra.

4. Na jednom sondažnom bunaru je potvrđeno prisustvo odrezanih kamenih blokova pješčara sa visokim procentom željeza. Ti blokovi na svojoj površini pokazuju ornamentalne krugove i pretpostavka je da su korišteni u ukrasne svrhe (svodovi, podovi prostorija, ornamentalni dijelovi vanjskih zidova). U blizini ovog sondažnog bunara postojale je magnetna interferencija tako da se, na primjer, nije mogao slusati tranzistor.

5. Odranije smo ustanovili da je na zidovima piramide prisutan sloj laporovitog krečnjaka u megalitnom bloku izgrađenom od breče. Pošto je riječ o materijalima koji nastaju u dva geološka doba nemoguće je ovakvo njihovo prirodno pojavljivanje.

6. Evidentirana je i ispitana tvrdnja mještana da ispod piramide, u raznim pravcima, vode podzemni tuneli. Projektni tim je ušao u jedan od tunela na lokaciji Ravne, tri kilometra daleko od Visočice. Ustanovljeno je da je originalna visina tunela bila 2,5 metra i da su svodovi obrađivani ljudskom rukom, a ne prirodnim djelovanjem. Pojedine sekcije tunela su danas, zbog urušavanja, visine od pola metra do dva i po metra.

Nakon pređenih 220 metara zaključeno je postojanje četiri račvanja/raskrsnice pod pravilnim kutovima od 45 stupnjeva. Posljednje račvanje je imalo tri prolaza, od kojih je jedan bio zatrpan. Tunel koji vodi na lijevu stranu, prema tvrdnjama onih koji su išli do kraja, vodi ka podzemnom jezeru. Onaj koji vodi na desnu stranu ide čitavom dužinom do piramide i ima izlaz blizu vrha. Sve ovo ukazuje da je postojao podzemni kompleks tunela sto se u potpunosti slaže sa sličnim kompleksima ispod piramida u Egiptu, Meksiku i Peruu.

7. U završnoj fazi iskopavanja susreli smo se sa nekoliko otpora. Predzadnji dan se, na jednu od parcela uknjižio novi vlasnik koji je tražio zaustavljanje radova jer će „odsada on nastaviti iskopavanja“. Mada su za naša istraživanja postojale uredne dozvole sa tri nivoa (Općina, Kanton, Federacija) tom je zahtjevu udovoljeno. Inače, isti vlasnik je prije dva mjeseca, u neznanju, potpuno devastirao tridesetak metara prilaznog monumentalnog platoa upotrebom bagera. Podignute su kamene ploče sa svog originalnog mjesta i slomljene što je tragično. Logično bi bilo očekivati da se, nakon ovoga, ovaj kompleks proglasi od državnog interesa.

8. U štampi se pojavila izjava lokalnog arheologa koja tvrdi da „ovdje nema piramida, da je ovaj teren arheološki ispitan i da je ova medijska pažnja usmjerena na mešetarenje i bolju prodaju knjiga.“ U komentaru mogu samo uputiti dotičnu gospođu na naučno fundirane dokaze koje pominjem u gornjem tekstu.

9. Slijedeća faza ispitivanja očekuje se u Aprilu 2006. godine. Pristupi će se kompletnom čišćenju terena od grmova i drugog rastinja te pažljivo otvaranje šest širokih sekcija sa svih strana kako bi piramidalni karakter megalitskih blokova bio vidljiv i svakom laiku. Kao poseban projekat pokrenuće se mapiranje podzemnog kompleksa tunela u saradnji sa speleolozima i geolozima. Takođe će se detaljno ispitati navodi stanovnika o postojanju stepenica i prolaza u podnožju piramide.

Na kraju se izjave prof. dr. Osmanagić se zahvalio svima onima koji svojom podrškom i entuzijazmom iz čitavog svijeta žele da se ovaj projekat ne zaustavlja, jer će, kako je najavio, najznačajniji istoriski monument u Evropi ubrzo ugledati svijetlo dana.

_________________
Always remember that you are unique, just like everyone else...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 08 Nov 2005, 21:46 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Jun 2004, 14:58
Postovi: 1825
Lokacija: Vijena
iz nezvanicnih informacija doznajemo da je piramida djelo faraona TutanKemala, sina Ramiza II :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 08 Nov 2005, 21:53 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Jan 2005, 14:44
Postovi: 1477
Lokacija: Banjaluka :(
BlackHand je napisao:
Ma dobro I_am, josh uvek se ne zna da li postoji, ali niko za to ne navija vishe od mene.Kao shto sam rekao, ja sam odatle poreklom i imam tamo neke zemlje, kucu i poslovni prostor, uradi matematiku sama i skontaj koliko bi meni odgovarala piramida :)



hehehehehe, grijesis :D

jedna porodica koja zivi ovdje i s kojima sam ja jaaako dobra je iz visokog, imaju kucu u kojoj niko ne zivi sada. i balkon gleda tacno u " piramidu "... vec imamo neke dogovore, hehehe... isti razlozi moj ti....

konkurencijo moja :-? :D

_________________
k,gnmnvmnmnbgvikj


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 09 Nov 2005, 15:05 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Jan 2003, 15:09
Postovi: 4060
Lokacija: Tilburg, NL
A chuj sad mene, ja imam zemlju tamo u Radovlju gde su Ameri vec lagano pocheli da se raspituju za vlasnike poshto planiraju kupovati zemljishte i praviti aerodrom :)

Dalje, imam kucu, ogromnu, u kojoj takodje ne zhivi niko + dva poslovna prostora u sklopu kuce koje niko ne koristi.

BlackHand WINS! :)

Ali naravno...nauka ispred svega :)

_________________
Always remember that you are unique, just like everyone else...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 09 Nov 2005, 15:13 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Nov 2004, 10:48
Postovi: 761
Na ovom linku se moze procitati cijela knjiga o piramidi. Ima i obilje fotografija.

http://www.alternativnahistorija.com/AH8.htm#4.3

Ima toliko puno bogatstva u nasoj Bosni, kad bi svijet samo vidio koliko nam je dugo i bogato kulturno nasljedje, nema nikakve potrebe da se bijemo oko toga ko je Vlah, Latin ili Balija - tih zadnjih stotinjak godina nam pojedose onih zadnjih 25,000.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 10 Nov 2005, 07:13 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Jan 2003, 15:09
Postovi: 4060
Lokacija: Tilburg, NL
Pretera ga i Osmanagic. Josh se nije ni potvrdilo da je tu piramida, on vec pishe knjigu o njoj, i vec je pripisuje bogu Sunca..blah, malo me razocharao, ali nije gotovo dok debela ne zapeva :)

_________________
Always remember that you are unique, just like everyone else...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 10 Nov 2005, 09:58 
DELETED


Vrh
  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 06 Feb 2006, 01:27 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Okt 2003, 09:59
Postovi: 246
Lokacija: www.slobodnajugoslavija.com/forum
JNe bi me uopšte čudilo..kao zemlja na raskršću iliti raskrižju svjetova..ne bi mi bilo nimalo čudno..Nekada granica Vizantije i Rima,a kasnije i islamskog svijeta a danas pored ta 3 i na medjuuticajima Evrope i Amerike,ne bi me cudila ni piramida

ČAK JOJ SE I RADUJEM! :)

_________________
http://www.slobodnajugoslavija.com/forum


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 07 Feb 2006, 19:37 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Feb 2002, 01:00
Postovi: 2615
Lokacija: Republika Srpska
tutankemal... hahaha....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 07 Feb 2006, 20:25 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jan 2006, 21:08
Postovi: 2693
acrobatico je napisao:
tutankemal... hahaha....


:lol: ajoooooj... :lol:

_________________
Đuro je divan.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 07 Feb 2006, 20:50 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 10 Feb 2005, 16:46
Postovi: 640
Ajd Bosna...pa jos Piramida...nidje veze...!!

_________________
GROB CEMO TI POZLATITI SVE DUGOVE NAPLATITI SA SRBINOM NEMA SALE SLAVA TEBI DJENERALE!!!


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 131 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 2 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs