banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 16 Jun 2024, 22:09

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Ova tema je zaključana, ne možete da menjate postove ili da odgovarate  [ 320 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 12, 13, 14, 15, 16

Da li su Bosnjaci porijeklom starosjedioci ili Sloveni
Starosjedioci 15%  15%  [ 11 ]
Sloveni 85%  85%  [ 62 ]
Ukupno glasova : 73
Autoru Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: 06 Jun 2007, 13:46 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Feb 2007, 11:43
Postovi: 73
dilajla1 je napisao:
Koliko ja znam jedini kontakt Srba i Mongola je bio u bici kod Ankare gdje je Stefan Lazarevic ucestvovao na strani Turaka kao bajazidov vazal.

Dinasticka previranja su imala ulogu vezan oza bitku kod Nikopolja koja je lako mogla presuditi ostanak Turaka u Evropi. Stefan je radije izabrao turskog gospodara umejsto Madjarskog.

a to izmisljanje nacionalnog identiteta je prica za sebe.


mislio sam na turke. oni su bili porazeni od mongola sto je dalo dovoljno vremena srbima da se organizuju nakon kosovske bitke. umjesto toga, srbi su pozvali turke da pomognu dolasku na vlast pojedinih dinastickih struja, u zamjenu za vazalski odnos, teritorije itd.

a izmisljanje nacionalnog identiteta je pojava koje su svjesni i u federaciji...citao sam na nekom forumu da se skoro pola muslimana vec ne izjasnjava kao bosnjaci jer osjecaju da je to vjestcaki - nametnut naziv. ne kazem da preferiraju da se zovu srbi ili hrvati vec vjerovatno bosanci ali dilema postoji.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 06 Jun 2007, 14:03 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Feb 2007, 11:43
Postovi: 73
evo nasao sam link
http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtop ... 0&start=75


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 06 Jun 2007, 14:05 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 06 Jun 2007, 10:13
Postovi: 64
lera
Citiraj:
a izmisljanje nacionalnog identiteta je pojava koje su svjesni i u federaciji...citao sam na nekom forumu da se skoro pola muslimana vec ne izjasnjava kao bosnjaci jer osjecaju da je to vjestcaki - nametnut naziv. ne kazem da preferiraju da se zovu srbi ili hrvati vec vjerovatno bosanci ali dilema postoji.


Identitet Bosnjaka je vezan prvenstveno za religiju i zemlju Bosnu. Pa tek onda za nacionalziam koji treba proci kroz pubertet. Nesto sto su Srbi i Hrvati vec ranije prosli. Bosnjak kao odrednica ima svoj istorijat, tradiciju,... ali je bio prekinut kontinuitet par generacija u proslom vjeku. Dovoljno da se zaboravi u narodu. Pa ga sad vracaj, sto kod moje generacije ide malo teze, ali ove nove koje odrastaju sa time nemaju nikakvih dilema. Tako da pretpostavljam da ce za koju deceniju bosnjastvo biti neupitno bas kao i srpstvo danas.


Osim toga, nacioanlizam, nacije,... je ipak izum hriscanskog svijeta, tacnije zapadne Evrope. Islam ne poznaje nacije, tako da i ovo sto se smatra nacijom u islamskom svijetu je sila prilika jer danas su nacije politicki subjekt a ne etnosi, vjere,.....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 12 Jun 2007, 08:07 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Maj 2007, 09:29
Postovi: 431
nema tu identite iz srednjeg vijeka i tačka. ti ljudi su davno izumrli a ovdje se radi o muslimanima poturicama. mislim da je više nego jasno

_________________
ako ne znaą ąta pričaą onda ne laprdaj!!!
kaľe naą narod


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 14 Jun 2007, 10:46 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Nov 2006, 13:58
Postovi: 712
mala lekcija iz istorije. Stefan I Kotromanić Tvrtko, bosanski ban od 1353. do 1377. godine, kralj Srba, Bosne, Pomorja i Zapadnih strana od 1377. do 1390. i kralj Raške, Bosne, Dalmacije, Hrvatske i Primorja od 1390. do 1391.

1371. godine umire srpski car Uroš Nemanjić, a u Maričkoj bici pogiba kralj Vukašin. Srbija ostaje bez pravog vladara. Tvrtko se javlja sa pretenzijama na srpski presto, jer je njegova baka, Jelisaveta, bila ćerka srpskog kralja Dragutina Nemanjića. Udata je bila za Stjepana Kotromana, po kome je dinastija Kotromanića i dobila ime.

Tvrtko je bio u odličnim odnosima sa knezom Lazarom Hrebeljanovićem, koji je bio gospodar Moravske Srbije. Obojica vladara srpskih zemalja bili su susjedi Nikole Altomanovića, ekspanzivnog vladara južnih srpskih zemalja, od Rudnika do Mora, dužGacka, Bileće i Trebinja. Zajedničkim snagama, knez Lazar i ban Tvrtko porazili su Altomanovića i podijelili njegovu baštinu. Tvrtko je pripojio svojoj državi podrinjski dio srpskih zemalja. Tvrtko I krunisao se za kralja na novostečenom području. Krunisanje je obavljeno na Mitrovdan, u jesen 1377. godine u manastiru Mileševa, gdje je bio grob Svetog Save, osnivača Srpske crkve. Poslije krunisanja krunom srpske kraljevske kuće Nemanjića, svom narodnom imenu dodao je i simboličko, Stefan. Tvrtkovo krunisanje priznali su istaknuti srpski gospodari, Dubrovčani i Mlečani. Tvrtko je usvojio zvanja i ceremonijal srpskog dvora, te učvrstio vlast u Bosni.

1382. Godine, osniva na moru grad Novi (današnji Herceg Novi), a 1385. od mađarske kraljice, kojoj je bio potreban saveznik poslije smrti Lajoša Velikog, dobija grad Kotor. Poslije ovoga, počinje se zanositi mišlju da osvoji cijelu Dalmaciju. Prvi grad koji je zauzeo, bio je Klis. Dalji njegov prodor ometa turska invazija na Srbiju i Bosnu. Nakon pobjede protiv turske vojske kod Bileće, 1388. godine, Tvrtko I šalje u pomoć knezu Lazaru u bici na Kosovu polju 1389. godine dio vojske, pod komandom vojvode Vlatka Vukovića, pobjednika bitke kod Bileće. Bosanski odred nije puno stradao tokom bitke, a sam vojvoda Vlatko Vuković obaviještava Tvrtka da je pobjeda bila na hrišćanskoj strani. Ne postoji nikakva sumnja da je Tvrtko ušao u rat sa Turcima kao srpski kralj, obavezan da štiti zemlje, "roditelja i praroditelja svojih, gospode srpske", kako je sam govorio.

Kralj Tvrtko je bio potpuno ubijeđen u pobjedu na Kosovu polju, pa je, u tom smislu, slao pisma hrišćanskim državama, javljajući radosnu vijest o svom trijumfu. Sačuvan je ostao odgovor Firentinske države, u kojem se hvali i slavi kraljevstvo Bosne, kojem je palo u dio da bije tako slavnu bitku i zadobije toliku pobjedu, junaci koji su ubili Murata i kralj koga je posvetila tako slavna pobjeda kojoj se uspomena nikad neće izbrisati.

U ljeto 1390. godine, privremenim prolaskom turske najezde, Tvrtko se okreće Dalmaciji. Pokoravaju mu se gradovi Split, Trogir, Šibenik, te ostrva Brač, Korčula i Hvar. Tvrtko je vladao dalmatinskim gradovima, osim Zadra, te najvećim dijelom Hrvatske. Usred uspjeha, Tvrtko je iznenada umro, u martu mjesecu 1391. godine. Njegovom smrću, završilo je blistavo razdoblje bosanske srednjevjekovne države. Za kratko vrijeme, čitav razvitak bosanske države krenuo je drugim putem...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 19 Jun 2007, 18:06 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 25 Avg 2003, 10:10
Postovi: 1408
Lokacija: BL Republika Srpska
Bosnjaci su sloveni!

_________________
mi smo ta ekipa..


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 19 Jun 2007, 20:47 
OffLine
Voajer
Voajer
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Jun 2007, 02:09
Postovi: 6
Nisam ni Bosnjak, ni Srbin, ni Hrvat nego BOSANAC! Svi smo mi Bosanci i Hercegovci; Katolicke, Pravoslavne i Muslimanske vjere! Pozdrav!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 19 Jun 2007, 21:39 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Nov 2006, 13:58
Postovi: 712
čekaj, nije mi jasno
jesi li ti bosanac, ili hercegovac???
i kakva je razlika u tome???


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 19 Jun 2007, 21:50 
OffLine
Voajer
Voajer
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Jun 2007, 02:09
Postovi: 6
Ovako: Ja sam iz BL, Bosna.. znaci da sam Bosanac. A da sam iz Hercegovine onda bi bio Hercegovac. A da sam iz Srbije, onda bi bio Srbijanac itd. tako, mislim da je logicno


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 19 Jun 2007, 22:05 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Nov 2006, 13:58
Postovi: 712
da si iz teksasa, bio bi teksašanin, a ne amerikanac???

to je logično?

kad ćete naučiti da geografsko porijeklo ne znači i nacionalno porijeklo.

npr. moja kćerka da se rodi u francuskoj, bila bi francuskinja???


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 19 Jun 2007, 22:20 
OffLine
Voajer
Voajer
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Jun 2007, 02:09
Postovi: 6
Onda bi bio Amerikanac, zato sto si iz Amerike! Ali, Amerika je velika i federalna zemlja, i neki su veoma ponosni jedni od tih drazava u okviro SAD-a. Teksanci, su veoma ponosni svoje drzave.
Ali, da bi li se tvoja kcerka rodila u Francuskoj, odrasla tu i dobila pasos francuski; onda bi u njemu pisalo 'Nacionalité : Francais'. Onda moze reci ' roditelji su mi Bosanci, a ja sam Francuskinja' Ako si ti iz Bosne to jeste. Sasvim logicno


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 20 Jun 2007, 01:58 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Avg 2006, 17:24
Postovi: 383
AdiBL je napisao:
Nisam ni Bosnjak, ni Srbin, ni Hrvat nego BOSANAC! Svi smo mi Bosanci i Hercegovci; Katolicke, Pravoslavne i Muslimanske vjere! Pozdrav!


Otkud tebi pravo da mi naturaš da budem bilo koje religije?

_________________
:: :: :: Solidarnost! / ASI / IWA-AIT :: :: ::

Провери обим злонамере непријатеља
и његову снагу о кремени брид своје.
— Oskar Davičo


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 20 Jun 2007, 12:59 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Apr 2007, 13:32
Postovi: 29
DJ-TC je napisao:
AdiBL je napisao:
Nisam ni Bosnjak, ni Srbin, ni Hrvat nego BOSANAC! Svi smo mi Bosanci i Hercegovci; Katolicke, Pravoslavne i Muslimanske vjere! Pozdrav!


Otkud tebi pravo da mi naturaš da budem bilo koje religije?



Zar nije bosanac geografski pojam,jel to pleme,isti obicajai,sta vezuje ova tri naroda osim teritorije,koja uzgred receno ustupak komunista muslimanima,,a ne znam sta je zajdenocko narodima na tom terenu, :fadein:

_________________
CD


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 20 Jun 2007, 13:21 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Nov 2006, 13:58
Postovi: 712
sad će pričati kako su svi narodi u Panonskoj niziji Panonci, a oko Alpa valjda Alpijci.

nego, jel može neko da objasni kako je čovjek iz Trebinja bosanac???? i po čemu?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 20 Jun 2007, 13:25 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Jan 2005, 23:44
Postovi: 178
AdiBL je napisao:
Nisam ni Bosnjak, ni Srbin, ni Hrvat nego BOSANAC! Svi smo mi Bosanci i Hercegovci; Katolicke, Pravoslavne i Muslimanske vjere! Pozdrav!


:lol: :lol: znaci ti ne postojis ..

_________________
Plans are made to be broken.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 20 Jun 2007, 13:44 
OffLine
Voajer
Voajer
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Jun 2007, 02:09
Postovi: 6
badzo je napisao:
AdiBL je napisao:
Nisam ni Bosnjak, ni Srbin, ni Hrvat nego BOSANAC! Svi smo mi Bosanci i Hercegovci; Katolicke, Pravoslavne i Muslimanske vjere! Pozdrav!


:lol: :lol: znaci ti ne postojis ..



Huh?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 20 Jun 2007, 13:45 
OffLine
Voajer
Voajer
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Jun 2007, 02:09
Postovi: 6
bd2308 je napisao:
sad će pričati kako su svi narodi u Panonskoj niziji Panonci, a oko Alpa valjda Alpijci.

nego, jel može neko da objasni kako je čovjek iz Trebinja bosanac???? i po čemu?



Trebinje je Hercegovina, znaci on je Hercegovac.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 20 Jun 2007, 13:47 
OffLine
Voajer
Voajer
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Jun 2007, 02:09
Postovi: 6
DJ-TC je napisao:
AdiBL je napisao:
Nisam ni Bosnjak, ni Srbin, ni Hrvat nego BOSANAC! Svi smo mi Bosanci i Hercegovci; Katolicke, Pravoslavne i Muslimanske vjere! Pozdrav!


Otkud tebi pravo da mi naturaš da budem bilo koje religije?


Nemam to pravo, znaci da se izvinujem


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 20 Jun 2007, 18:03 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 25 Avg 2003, 10:10
Postovi: 1408
Lokacija: BL Republika Srpska
sta ti adi pametujes?

Nemas pojma o nicemu...zato bolje cuti!

_________________
mi smo ta ekipa..


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 20 Jun 2007, 21:09 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Jan 2003, 15:09
Postovi: 4060
Lokacija: Tilburg, NL
Iako je ovo davno prešlo u nacionalno naklapanje ja sam jadan i dalje živeo u iluziji da bi neko mogao napisati neki dobar post na zadatu temu.. No sve je već rečeno. LOCK!

_________________
Always remember that you are unique, just like everyone else...


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Ova tema je zaključana, ne možete da menjate postove ili da odgovarate  [ 320 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 12, 13, 14, 15, 16

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 6 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs