banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 24 Maj 2024, 14:29

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 225 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 12  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 14 Nov 2011, 09:42 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Sep 2010, 18:42
Postovi: 40453
Lokacija: SAO Krmine
Ovaj il' je lud il' ga mater nije dojila.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Dec 2011, 20:39 
OffLine
Voajer
Voajer
Korisnikov avatar

Pridružio se: 31 Dec 2011, 19:53
Postovi: 7
ХЕРОЈ!
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Dec 2011, 20:43 
OffLine
Voajer
Voajer
Korisnikov avatar

Pridružio se: 31 Dec 2011, 19:53
Postovi: 7
amidža je napisao:
A "fine" slike čovječe,,,,,,ovo fakat nisam imao prilike vidjeti :confused1:

Što se tiče Gavre:

Za velikosrbe koji sanjanju Veliku Srbiju na uštrb teritorija susjednih država i etnički očišćenu od nesrba Gavro je heroj.
Za ostatak svijeta radi se o običnom teroristi koji je slijedeći fašistoidnu ideju izvršio atentat na austrijskog prijestoljonasljednika te tako izazvao međunarodni rat čiji je epilog bio
20 000 000 MRTVIH!

ХАХАХАХАХ шта ти лупаш, па за рат су се све државе спремале већ годинама! Атентат је био повод за рат, а узрок је сукоб великих сила.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Jul 2012, 22:56 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Mar 2009, 21:43
Postovi: 5624
Lokacija: Cimmeria
Mediji započeli kampanju u kojoj se Gavrilo Princip prikazuje kao Srbin terorista
http://www.blic.rs/Vesti/Republika-Srps ... -terorista

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Jul 2012, 23:05 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Sep 2010, 18:42
Postovi: 40453
Lokacija: SAO Krmine
Nista me od njih ne cudi... Bio sam u Muzeju grada Sarajeva kad nam je onaj kustos nesretnik poceo objasnjavati kako je Gavrilo bio terorista, "indoktriniran" politikom velikosrpstva bla bla bla... Kako su ga tada ispreskakale lole, nije znao gdje udara.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 05 Jul 2012, 06:09 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Jun 2012, 11:37
Postovi: 2564
Vecina stranaca koji dodju u taj muzej u Sarajevu imaju tu sliku Gavrila kao teroriste i jako im je tesko objasniti da je drugacije da je tu Austrougarska bila terorista.

_________________
Najbolji card game : https://store.steampowered.com/app/397060/


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 05 Jul 2012, 11:30 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 02 Dec 2007, 01:43
Postovi: 2164
Lokacija: Banjaluka
Sta nas boli briga sta stranci misle, oni ce raditi svakako kako su naumili bili mi dobri ili losi u njihovim ocima, Gavrilo je heroj.

_________________
Bla, bla, bla...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 05 Jul 2012, 11:42 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Mar 2009, 21:45
Postovi: 692
Ja sam svoje mišljenje o Gavrilu Principu i "organizaciji mlada bosna" deklamovao javno i detaljno u okviru ove teme. Djecu treba učiti da oružjem nećete otkloniti probleme koje nacija ima od samog nastanka, a ima ih mnogo, odnosno da budućnost treba sagledati vizionarski sa zadrškom. Devedeset godina poslije etnička grupa ljudi koji se indentifikuju sa djelima Mlade Bosne treba što prije, pored toga što moraju prevazići subjektivne stavove, ponuditi ruku pomirenja današnjoj evropskoj porodici koja baštini tradiciju i ime habzburške monarhije. Sramota je da se jednim nedjelom manipuliše čitavom nacijom.

_________________
Once you're grown up, you can never come back!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 05 Jul 2012, 11:57 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36402
Mozda, ali tek sto su ih satrali sa zemljom... A svejedno su imali problematican pedigre...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Jul 2012, 23:31 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Mar 2009, 21:43
Postovi: 5624
Lokacija: Cimmeria
Na slici hapšenja Principa nije Princip
http://www.trojka.rs/zanimljivosti/3260 ... qus_thread

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Jul 2012, 18:52 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31225
Lokacija: Je Suis Ahmed
Citiraj:
POSLJEDNJA ZATVORSKA ISPOVIJEST GAVRILA PRINCIPA: Svake noći sam snivao da sam anarhista...nisam želio svjetski rat već samo da umrem za svoju ideju

Nedjelja | 22.07.2012.

Iz bilježaka jedinog čovjeka koji je sarajevskog atentatora posjetio u austrijskom kazamatu, javnost po po prvi put doznaje kako je teško bolesni Gavrilo Princip proveo posljednje dane svog kratkog života



Tvrđava kazamat Terezijenštat u kojoj je umro Gavrilo Princip

Mnogi su mislili da je Princip jedno dijete, zaključio je sažaljivo psihijatar dr Martin Papenhajm, jedini čovjek iz vanjskog svijeta kome je 1916. dozvoljeno da uđe u tvrđavu kazamat Terezijenštat i razgovara s atentatorom na austrijskog prestolonasljednika Franca Ferdinanda.

Tri dana uoči razgovora s ljekarom Gavrilo Princip je skinut sa zida tamnice sa koga je doslovno visio kao na raspeću, jer su mu ruke bile u visoko učvršćenim okovima.

Srbijanske „Novosti“ objavile su dijelove zaboravljene bilješke dr Papenhajma, koje su posljednja zabilježena ispovijest mladića koji je vjerovao da će pucnji na Vidovdan 1914. pokrenuti revoluciju među svim porobljenim Slovenima.

- Princip je odavao utisak fanatika, ali i karakternog čoveka - zabilježio je dr Papenhajm.



- Ljubav prema svom narodu pokazivao je u svakoj prilici. Bio je inteligentan čovek, duševno zdrav. Žalio se se što u zatvoru ne može ni sa kim da govori. Vijesti o golgoti njegovog naroda na njega su porazno delovale. Tješio se da bi do svjetskog rata došlo i bez njegovog atentata. Nikada nikog nije optuživao. Govorio je da je atentat bio njegova zamisao u koju je uvukao sve svoje drugove. Uvek sam imao utisak da govori istinu. Princip je istorijska ličnost i zadovoljan sam jer sam razgovarao s njim.

Psihijatar je utvrdio da je Princip odmalena bio usamljenik, ćutljivi idealista, koji je živeo u svijetu knjiga i velikih ideja o slobodi.

- Najviše pati zato što nema šta da čita - zapisao je Papenhajm. - Noću spava po četiri sata. Kaže da uvijek sanja.

Principove rečenice, koje je bilježio psihijatar, bile su kratke i iskidane, baš kao i njegovo tijelo koje je razjedala tuberkuloza i žive rane na grudima i ruci, od prebijanja i mučenja.

- Rane su se pogoršale, mnogo gnoje, on bijedno izgleda - zapisao je dr Papenhajm. - Pokušao je da se ubije, ali nije uspio jer je bio isuviše slab.

Utamničenom Principu su bile uskraćene sve informacije iz spoljnog svijeta, naročito zbog poraza koje je Austrija trpjela 1914-1915. godine na srpskom frontu. Prve vijesti dobija kad je Srbija okupirana, a njih osjeća kao najteže mučenje.

- Čuo sam tragične vijesti da Srbija više ne postoji - zabilježio je Papenhajm. - Teško mom narodu. - Imao sam ideale, a sada je sve srušeno. Starijim generacijama govorili su o slobodi koju treba da dobiju legalnim putem od Austrije, ali mi ne vjerujemo u takvu slobodu – govorio je Princip dr Papenhajmu, razočaran u nade starijih generacija.

Devetnaestogdišnji atentator je u vrijeme razgovora već bio u bunilu od strašnih bolova i ispovjedao se lekaru svjestan da neće dugo živjeti. Govorio je s velikom ljubavlju i poštovanjem o porodici u Grahovu, mirnim i vrijednim ljudima, koje nikada nije opterećivao svojim političkim idejama. U tamnici se s tugom sjetio i neostvarene đačke ljubavi.

- Upoznao sam je u četvrtom razredu gimnazije, ali to je bila idealistička ljubav, nikad je nisam ni poljubio – sjećao se Princip. Moja ljubav nije prestala, ali joj nikad nisam ni pismo napisao.



Te sudbonosne 1911. godine on u Sarajevu učestvuje u demonstracijama, zbog čega postaje nepoželjan u školi.

- Čitao sam mnogo socijalističke, anarhističke i nacionalističke spise – sjećao se Princip.

- Bio sam u prvom redu učenika i profesori su se rđavo ponašali prema meni. Napustio sam školu u Sarajevu i otišao u Beograd ne javljajući se nikome.

Otac i stariji brat u početku nisu željeli da mu šalju novac za školovanje u Srbiji, ali su kasnije popustili pred njegovim molbama.

- Svake noći sam snivao da sam anarhista, da se rvem s policajcima – pričao je Princip ljekaru o vremenu uoči atentata.

- Mnogo sam čitao o ruskoj revoluciji, o borbama, uživio sam se u tu ideju. Smatrao sam da su školske stvari prozaične, bezvredne. Našli da sam slab i odbili me – kazao je Princip.

Tu ranu na duši Princip nikad nije prebolio, primjetio je psihijatar. U Beogradu se družio sa sličnim mladim strastvenim Srbima iz Austrije, od nacionalista do anarhista, koji su sanjali o revoluciji. Mladalački Principov ideal bilo je jedinstvo jugoslovenskih naroda, Srba, Hrvata i Slovenaca u sopstvenoj državi, republici.

U razgovoru s dr Papenhajmom on priznaje da je 1913. želeo da izvede atentat na austrijskog guvernera Bosne, generala Oskara Poćoreka, ali da ga je osujetio odlazak u bolnicu.

- Mislio sam da se atentatima skreće pažnja inteligenciji, da najprije među inteligentnim ljudima treba stvoriti raspoloženje za revoluciju i oslobođenje, a tek poslije među masama – prizano je Princip.



Kada je u martu 1914. osamnaestogodišnjak čuo da austrijski prestolonasljednik dolazi u Sarajevo, ponovo je počela da ga opsjeda grozničava ideja o atentatu.

- Mislio sam da će izbiti revolucija ako Austrija zapadne u težak položaj – pričao je Princip.- Nisam želio da postanem heroj, htio sam samo da umrem za svoju ideju.

Ispovijest dr Papenhamu prekinulo je Principovo očajno zdravstveno stanje. Gnojnu neliječenu ranu na ruci zahvatila je sepsa, a Beč se pravio gluh prema molbama za amputaciju. Kad je odobrenje za operaciju najzad stiglo liječenje se pretvorilo u agoniju koja se otegla do aprila 1918. godine. Kad je umro, Princip je imao samo oko 40 kilograma.

(DEPO/BLIN/em)



Slava mu.

Živio anarhonacionalsocijlizam!!!

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Jul 2012, 00:44 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Feb 2003, 16:53
Postovi: 601
Lokacija: balkanski podkontinent
Mi, pioniri maleni, smo bili ubjeđivani da je Gavrilo bio borac za slobodu...

Sada, ovo nekako dođe ovako...

Austrougari su bili okupatori, ali nisu ni oni bili baš najlošiji...

Otprilike ovako...

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=Qc7HmhrgTuQ[/youtube]0

:D

_________________
Tit twister on the loose! :D


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Jul 2012, 15:18 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 23 Apr 2008, 22:28
Postovi: 107
Lokacija: Rajvosa
Terorist.

Ubio Ferdinanda i gospoju mu.

U istom rangu kao Osama, Basayev, ovaj iz Norveske, i sl. Zbog svojih politickih ciljeva ubio civile.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Jul 2012, 15:21 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Jul 2010, 16:53
Postovi: 1429
Lokacija: Utopia
jadan si ti, ako tako mislis

slava svim ljudima koji su se borili za slobodu. na bilo koji nacin, bilo kada...

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=cdpPG8-BQoM


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Jul 2012, 15:22 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Sep 2010, 18:42
Postovi: 40453
Lokacija: SAO Krmine
Mujo Mujic je napisao:
Terorist.

Ubio Ferdinanda i gospoju mu.

U istom rangu kao Osama, Basayev, ovaj iz Norveske, i sl. Zbog svojih politickih ciljeva ubio civile.


Zar nije ubio mrskog okupatora Bosne?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Jul 2012, 15:31 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 23 Apr 2008, 22:28
Postovi: 107
Lokacija: Rajvosa
shakal je napisao:
Mujo Mujic je napisao:
Terorist.

Ubio Ferdinanda i gospoju mu.

U istom rangu kao Osama, Basayev, ovaj iz Norveske, i sl. Zbog svojih politickih ciljeva ubio civile.


Zar nije ubio mrskog okupatora Bosne?


Pa u istom rangu kada bih ja, recimo, ne slazem se sa politikom Milorada Dodika i odem roknem mu kcerku i zeta.

Ha ja...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Jul 2012, 15:34 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Sep 2010, 18:42
Postovi: 40453
Lokacija: SAO Krmine
Nije to isto jer on nije bio glup.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Jul 2012, 15:36 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31225
Lokacija: Je Suis Ahmed
Mozda hoce da kaze da je to sve stvar percepcije.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Jul 2012, 15:45 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Jul 2010, 16:53
Postovi: 1429
Lokacija: Utopia
pa dodik nije dosao u sarajevo i federaciju i protivpravno i protivno skoro svih država prisvojio ih sebi... nije bas tolika sila

bih je tada imala državnost, suverenitet ravan nuli, iako i to mnogi osporavaju.

dodika je ipak izabrala njegova nacija. i on na tom podruciju vlada kako vlada. (
nisam za dodika, daleko bilo

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=cdpPG8-BQoM


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Jul 2012, 15:48 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Sep 2010, 18:42
Postovi: 40453
Lokacija: SAO Krmine
Zanimljiv je taj princip sarajevskog svojatanja... Dodju Turci okupatori,oni ih prigrle i postanu svoji. Dodju Austrijanci, njima je opet dobar i taj okupator a zlocesti Srbi kvare idilu. Je l' treba da pominjem i 41-45?


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 225 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 12  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 2 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs