banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 20:26

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 1041 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 49, 50, 51, 52, 53  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: Re: Jugoslavija
PostPoslato: 09 Okt 2020, 22:15 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Maj 2010, 21:21
Postovi: 9166
Šta hoćeš reći, nije bilo bijele tehnike tad, ali je bilo Arkana?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Jugoslavija
PostPoslato: 09 Okt 2020, 22:30 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36385
Da je to tako jednostavno Jugoslavija bi zivjela i danas.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Jugoslavija
PostPoslato: 01 Apr 2021, 18:30 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
Amabasador je ubijen u Stokholmu

https://www.youtube.com/watch?v=0t3aH4LG1aE

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Jugoslavija
PostPoslato: 09 Maj 2021, 01:08 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
Slika
Citiraj:
SUTRA EKSKLUZIVNO U „POLITICI” - TRI DECENIJE OD RASPADA SFRJ

Stjepan Mesić, Vasil Tupurkovski i Borisav Jović za istim stolom u Beogradu

(foto Anđelko Vasiljević)
U sutrašnjem broju „Politike” čitajte:

JNA je slušala instrukcije američkog ambasadora Cimermana, a ne predsedništvo

Tajni susret Mesića i Genšera: Srbija će se kupati u krvi

Jović: Kralj Aleksandar je napravio grešku

Da li je neko dodao nulu na broj žrtava Jasenovca

Srbija nije podržavala Milana Babića: Nervirao nas je više nego Mesić

Mesićevo kajanje: Možda nije trebalo da izbacimo Srbe iz ustava

Miteran je rekao Miloševiću: Nećemo ratovati s Nemcima zbog vas

http://www.politika.rs/sr/clanak/478437 ... SPADA-SFRJ

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Jugoslavija
PostPoslato: 18 Maj 2021, 11:11 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Feb 2008, 23:04
Postovi: 7327
Lokacija: Satriale's Pork Store
https://www.rcirz.org/popis-zrtava-odbr ... skog-rata/

Не знам да ли је већ неко постављао. Ако јесте, извињавам се. Ако је тема погрешна, нека модератор премести.

_________________
РЕПУБЛИКА СРПСКА

http://www.youtube.com/watch?v=oXo4ox94 ... e=youtu.be


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Jugoslavija
PostPoslato: 05 Jun 2021, 01:13 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
Citiraj:
: I pored takozvane "ekonomske krize", koja se na prostor Jugoslavije uselila početkom osamdesetih, statistički podaci govore da naši ljudi godišnje bacaju 500 hiljada tona hleba! Stručnjaci su izračunali da je to vrednost oko 350 hiljada tona brašna, što opet, u dinarima, iznosi oko četiri i po milijarde. Izračunato je da bi takva količina hleba podmirila godišnje potrebe neke metropole s dva i po miliona stanovnika... Glumica Branka Veselinović nedavno je gostovala u Australiji i odlučila da čist prihod sa turneje - u iznosu od 7,4 miliona starih dinara - pokloni distrofičarima. Nije to bio prvi put da poznata glumica misli na one kojima je u životu najteže, ali je ovaj gest zabeležen jer su Ujedinjene nacije 1981. proglasile Međunarodnom godinom invalida... Od početka jula, pa sve do kraja avgusta, na malim ekranima se u terminu od pola četiri do pola šest prikazuje "Letnje popodne": sastoji se od jedne epizode feljtonske serije o istoriji stvaranja Holivuda, jednog igranog filma ili serije, te na kraju - crtanim filmovima. Ovo je prvi put da JRT uvažava činjenicu da mnogi ljudi leti ne idu na godišnji odmor, te ostaju u hladovini, uz osvežavajući Fla-Vor-Aid i svoje male ekrane. Inicijator ideje je urednik filmskog programa TV BG Radoslav Zelenović, koji obećava pregršt dokumentaraca o slavnim glumcima - Bogartu, Dinu, Velsu... Da li će se nešto od toga pogledati i u kući popularnog komičara Ljube Moljca?


Slika

Danas bi to koštalo 600 miliona maraka, a na BiH bi otpadalo 130 milona. Mislim da se više ne rasipamo kao nekad.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Jugoslavija
PostPoslato: 05 Jun 2021, 10:15 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Mar 2014, 13:26
Postovi: 8494
Bolji aditivi pa lebac duže traje.
Kad se sjetim kruva iz "Dobojke" prije nego što je prodana,....kupiš sabajle, posle podne je za baciti jer se raspada u rukama.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Jugoslavija
PostPoslato: 14 Jul 2021, 22:51 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
Slika

Tako se kaže neovisna i suverena na slovenački.

Propašće oni jednoga dana zbog ovoga :lol:

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Jugoslavija
PostPoslato: 05 Sep 2021, 20:06 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
Citiraj:
Аутопут Братства и јединства отворен за саобраћај прије 71 годину


Тањуг
27.07.2021 11:22



 Foto: Викимедија


БЕОГРАД - Прва дионица аутопута Братства и јединства отворена је за саобраћај на данашњи дан 1950. године, у дужини од 382 километра између Београда и Загреба.






У изградњи те главне путне саобраћајнице, која је повезивала четири од шест република и једну покрајину бивше Југославије, учествовале су добровољне омладинске радне бригаде из свих крајева земље.

Аутопут Братства и јединства се потпуно поклапа са трасом данашњег европског Коридора 10.

Траса аутопута Братства и јединства је била од Јесеница преко Љубљане, Новог Места, Загреба, Славонског Брода, Сремске Митровице, Београда, Ниша, Скопља до македонско-грчке границе.

Иако се овај пут звао аутопут, имао је само двије саобраћајне траке, свака за по један смер, а тек 1977. је изграђен у пуном профилу на појединим дионицама у укупној дужини око 500 километара.

Пут је био предвиђен за око 9.000 аутомобила дневно, а касније и до 40.000 возила. Већи дио пута је био изграђен од бетонских плоча, а негдје је било асфалта.

Аутопут Братства и јединства је 1977. године изграђен у пуном профилу, са по двије траке и заставном у сваком смјеру на дионицама Крањ - Љубљана (20 км), Загреб-Славонски Брод (207 км) и Сремска Митровица-Београд-Ниш (277 км).

Изградња је започета послије Другог светског рата како би се Југославија добро саобраћајно повезала, јер је до тад имала само локалне и регионалне путеве слабог квалитета.

У изградњи ауто-пута су учествовале омладинске радне бригаде, које су сачињавали југословенски и инострани омладинци и припадници ЈНА.

Скоро 300.000 људи је учествовало у изградњи, а прва изграђена дионица је била Загреб-Београд у дужини од 382 км, која је отворена 27. јула 1950. године.

У прољеће 1959. године започиње изградња дионице измеду Ниша и Параћина, а 1960. године граде се деонице Ниш-Грделица и Удово-евђелија. Пут у дужини од 113 км те године је градило 48.557 омладинаца.

Дионицу аутопута Грделица-Скопље 1961. године у укупној дужини од 138 км градило је 46.699 омладинаца.

Године 1962. започињу посљедњи радови на аутопуту да би сљедеће 1963. године млади завршили посљедњу дионицу ауто-пута између Осипаонице и Београда. Тако је 251.737 бригадира за шест година повезало Љубљану с евђелијом.

Од средине 1991. до јесени 1995. године, аутопут је био затворен на српско-хрватској граници услед ратних дешавања.


Kada gledam kartu Juge, zamjeram im što taj autoput nisu sputili dole u Bosnu, njima jeste bilo lakše po ravnici ga praviti, ali ipak je industrija bila kod nas.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Jugoslavija
PostPoslato: 05 Sep 2021, 20:55 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Maj 2010, 21:21
Postovi: 9166
U tom vremenu je bilo, ko je*e Bih i CG....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Jugoslavija
PostPoslato: 06 Sep 2021, 20:58 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Feb 2008, 21:55
Postovi: 3179
I da su trasirali tu cestu kroz BiH, koja bi nam korist bila? Kada je izgrađen, pa sve do kraja sedamdesetih ili početka osamdesetih bio je to standard magistralnog puta sa dvije trake na kojem su ljudi ginuli kao muhe. Modernizacija na nivo pravog autoputa je došla prilično kasno.
Trasa kroz Slavoniju je ipak logična jer je najkraći put od BG do ZG i dalje od Evrope prema Bosforu. Lakše je graditi kroz ravnicu nego se zezati tunelima, vijaduktima, mostovima, u ono doba bi trebala vječnost da se to završi.

_________________
Lično više volim strat,
jer mi leži takav vrat...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Jugoslavija
PostPoslato: 20 Sep 2021, 23:22 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
Citiraj:
Pre 45 godina u sudaru dva aviona iznad SFRJ poginulo je 176 osoba - svih 162 putnika i 14 članova iz obe letelice.


Izvor: Howlandsnap/ShutterStock.com


U septembru pre 45 godina, iznad Vrbovca u Hrvatskoj na visini od 10.000 metara sudarila su se dva putnička aviona. U nesreći je poginulo ukupno 176 osoba - svih 162 putnika i 14 članova iz obe letjelice.

Ova nesreće, kao malo koja u svjetskim razmjerama, dogodila se 11.14 sati, podjseća hrvatski portal Index.

Avion "Britiš Ervejza", na letu 476, poletio je s londonskog aerodroma Hitrou i bio je na putu prema aerodromu Ataturk u Istanbulu.

U njemu su se nalazila 54 putnika i devet članova posade.

Avion "Ineks-Adria Avioprometa" na letu 550 bio je na putu iz Splita prema Kelnu i Bonu, u tadašnjoj Zapadnoj Njemačkoj. U njemu se nalazilo 108 putnika i pet članova posade. Krivac za nesreću bila je Kontrola vazdušnog saobraćaja u Zagrebu, a Jugoslavija je u to vrijeme bila među nesvrstanim zemljama, više-manje u dobrim odnosima i sa istokom i sa zapadom, piše portal Index.

Dogodilo se da su iz vazdušne kontrole kasno javili jednom od aviona da se ne pođe.

Da je informacija kontrole leta do aviona došla nekoliko sekundi ranije, nesreća bi vjerovatno bila izbjegnuta. Kontrolor leta Gradimir Tasić (28) proglašen je krivim i osuđen na sedam godina zatvora, ali mu je kazna ubrzo bila smanjena zbog pobune njegovih kolega.

On je, naime, tri dana zaredom radio smjenu u trajanju od 12 sati, zbog nedostatka osoblja. Među poginulima najbrojniji su bili Nijemci, tačnije stanovnici Zapadne Njemačke, koji su se vraćali s ljetovanja.

U potrazi za nastradalima angažovano je 1.200 policajaca, a na teren je stiglo i medicinsko osoblje, vatrogasci i lokalno stanovništvo koje je tokom iduća tri dana tragalo za najmanjim znakom života, ali putnicima nije bilo spasa. Dijelovi aviona, opreme, prtljaga i ljudskih tijela bili su razbacani na području od 10 kilometara, a spasilačku misiju otežavali su i močvarni teren, šuma i gusto rastinje.

"Sjedile smo u kući i spremale se u polje. Odjednom je nešto grunulo i mi smo istrčale da vidimo da li to možda grmi. Kad ono - na nebu iznad nas, jasno kao što vas sad vidim, avion koji se vrti, pada i raspada. Uplašile smo se, šta smo drugo mogle, i odmah utrčale u kuću. Ubrzo je počelo da pada po nama, po krovu i dvorištu. Kao kiša. Udaralo je na sve strane i nismo znale šta je. Čim se smirilo, izašle smo. Nije to bila kiša. Po nama su padali ljudi, torbe, sjedišta iz aviona", kazala je Marica Brlečić za Večernji list.

Još jedna žena je tada posvjedočila kakav je horor vidjela.

"Čuli smo grmljavinu i požurili na livadu da pokupimo sijeno kada je nekoliko metara ispred mene palo tijelo djevojčice. Za njom su padali kovčezi, a malo dalje jedan čovjek", rekla je tada za Večernji list mještanka Ljuba Pankretić.

Drago Gašparić kraj čije je kuće avion pao rekao je da su ljudi radili na polju, sušili travu, kopali krompir kad je jedan od aviona pao u Dvorišće.

"To je bila velika eksplozija i plamen. Prvi su stigli vatrogasci iz Rakovca, a za njima oni iz Vrbovca i Preseke. Sam sudar vidio je i pilot aviona koji je letio u blizini i sve je javio kontroli. Na mjesto pada stigao je i helikopter. Tu je već bila policija, vojska i vatrogasci. Krhotine su bile u krugu od 200 metara. Policija je bila tu duže od nedjelju dana. Svo to vrijeme tražili su poginule i stavljali ih u vreće, a potom odvozili dalje", opisao je on.

S mjesta nesreće izvještavala je reporterka, kasnije i dugogodišnja glavna urednica Večernjeg lista Ružica Cigler.

"Jurila sam preko polja kukuruza dok su na klipovima visili ostaci aviona i dijelovi tijela, da uzmem izjave. Najstrašniju scenu nikad neću zaboraviti. U potoku je plivalo tijelo muškarca. Kad sam prišla bliže, shvatila sam da je to tijelo bez glave. Dva mjeseca nakon toga nisam mogla da jedem meso", rekla je ona.

(MONDO)


Baš me je neka jeza prošla tijelom dok sam ovo pročitao.

Spavaju li mirno ti kontrolori?

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Jugoslavija
PostPoslato: 21 Sep 2021, 05:10 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Maj 2010, 21:21
Postovi: 9166
]S obzirom na smjene 12 24 24 48, vjerovatno uopšte ne spavaju. Za ovo je kriva država, vjerovatno su morali žrtvama dobranu odštetu da plate...

Sent from my SM-A202F using Tapatalk


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Jugoslavija
PostPoslato: 21 Sep 2021, 10:10 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Mar 2014, 13:26
Postovi: 8494
Valjda 12-24(dnevna) pa 12-48(posle noćne). Ovo je standardan turnus. 24h je moguće odraditi ali koncentracija brzo pada što kontrolori sebi ne mogu dozvoliti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Jugoslavija
PostPoslato: 21 Sep 2021, 10:33 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 25 Feb 2010, 23:08
Postovi: 5276
Naravno da je tako, munja se malo zajebunio.

_________________
Pametniji prestanite popuštati vidite dokle nas je to dovelo.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Jugoslavija
PostPoslato: 21 Sep 2021, 11:38 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Jan 2020, 15:23
Postovi: 3035
Danas je nemoguće da kontrolor ima takve smjene.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Jugoslavija
PostPoslato: 21 Sep 2021, 13:32 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Mar 2014, 13:26
Postovi: 8494
A ovi naši?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Jugoslavija
PostPoslato: 15 Maj 2022, 12:21 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
https://pasteboard.co/g0iVSzLLHGs5.png

Nisam zamišljao da se se radnim akcijama krenulo ovako rano '46 i još dok je sve nesigurno. Struka nije vjerovala da se može bilo šta napraviti sa tom omladinom. Ali poslije ovih dešavanja na radnu akciju ne bih išao jer sve na kraju lopov kupi za jednu marku ili evro.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Jugoslavija
PostPoslato: 15 Maj 2022, 12:35 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jan 2007, 16:38
Postovi: 23477
Nisi više ni omladina ako bi i zvali.

_________________
Rad je od čovjeka napravio roba, neradu smo odani sve do groba.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Jugoslavija
PostPoslato: 06 Sep 2022, 21:35 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
Obljetnica strave u riječkom rodilištu: 'Tog je dana umrlo 25 beba, bila sam majka samo jedan dan'

https://www.google.com/amp/s/m.vecernji ... an-1480027

Ja za ovu tragediju nisam znao, ali sad gledam dokumentarac na HRT, ni sad čovjek ne može ostati normalan na ovo. Užas. Laka im zemlja.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 1041 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 49, 50, 51, 52, 53  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 6 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs