banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 11 Jun 2024, 17:48

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 1 Post ] 
Autoru Poruka
PostPoslato: 05 Mar 2011, 19:29 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31235
Lokacija: Je Suis Ahmed
Citiraj:
Ратко Радановић је и поред тога одлучио да сними филм о Богумилима, који је изазвао велику пажњу интелектуалне јавности, а прије свега као карика која је недостајала. Филм је урађен у продукцији Алтернативне телевизије, а причу о Богумилима Ратко је испричао уз помоћ неколико историчара са ових простора.

Како сте дошли на идеју да направите овај филм?

Читао сам. У новијој историјографији Босне и Херцеговине дошло је до одређене митологизације историје ових просора, па ме занимало колико је период Средњег вијека у Босни и Херцеговини био заправо мрачан.

Какве су реакције на филм?

Прикладне гледатељству наших медија.

И то на националној основи?

Не. Нашем гледатељству је према резултатима разних анкета и истрживања потребан документарни програм, а кад се прикаже тако нешто, пребаце канал и погледају народну музику, или риалити шоу.

Какве су реакције званичних институција?

Није их ни било.Филм није ни рађен за то.

Шта је порука филма?

Ако узмемо да смо у старој Југославији период Средњег вијека називали мрачним, па се поставља питање колико је био мрачан, хтио сам да се запитамо колико познајемо историју ових простора и колико нас занима.

Код Срба је карактеристична заинтересованост за Немањиће, њихов период, и цркве из тог периода, а има толико историјских мјеста овдје у Босни иХерцеговини.

Како сте бирали саговорнике?

Пошто су мишљења на ову тему подјељена, у зависности од националне припадности и саме теорије одређеног историчара, настојали смо да окупимо историчаре из свих бивших југословенских република, из цијелог региона, и полако уклапапали причу, која се разликује од историчара до историчара.


Citiraj:
Па јесу ли?

Ту онда имамо имамо три основна питања, која су врло упитна, да се тако изразим. Богумили као појам не постоје у средњовијековној историографији Босне и Херцеговине.

Стећци, који се помињу као богумилски надгробни споменици, распрострањени су у готово свим дијеловима Балкана. Могу се наћи и у Србији и Хрватској, а сам термин је настао како би се разликовали ови у Босни од истих у Србији и Хрватској. На многим од стећака, између осталих, пронађени су мотиви крста, а неки од њих имају чак и облик крста.

Богумили, или добри хришћани, како су сами себе називали, дуалисти су и вјерују у два Бога. Бога добра и свега духовног, те Бога зла, свега материјалног на земљи. И сад они не вјерују у крст, а иза себе остављају материјалне споменике на којима налазимо мотиве крста!?

Занимљиво је да и сам Кулин бан, који је био оптужен за стварање богумилске јереси, градио цркве, те своју чувену Повељу почиње и завршава помињући хришћанског Бога. (У име оца, и сина, и светога духа)

Да ли сте планирали још оваквих пројеката у будућности?

Ни једна државна, ни приватна институција, не финансира овакве пројекте, јер су некомеријални и никоме није у интересу њихово финансирање.

Овај филм је урађен је продукцији Алтернативне телевизије, без икакве помоћи са стране, тако да је тешко причати о оваквим пројектима у будућности, јер за то нема пара.


http://www.frontal.rs/index.php?option=btg_novosti&idnovost=3460#komentar)
http://www.youtube.com/user/HadziRatkoRadanovic#p/u

Koga zanima ovaj dokumentarac može da ga pogleda na YT, svakako da podržavam sva istorijska istraživanja ovih prostora, ali meni su Bogumili nezanimljivi, mislim ne pratim ni istoriju SPC. Bogumili su furali neki svoj fazon i super.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 1 Post ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 3 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs