banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 11:19

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 54 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3

Za koga ćete glasati?
Glasanje se završava 30 Sep 2022, 20:17
SNSD 20%  20%  [ 9 ]
SDS 7%  7%  [ 3 ]
PDP 27%  27%  [ 12 ]
US 0%  0%  [ 0 ]
SP 5%  5%  [ 2 ]
DNS 0%  0%  [ 0 ]
DEMOS 2%  2%  [ 1 ]
SPS 2%  2%  [ 1 ]
Za pravdu i red - Vukanović 25%  25%  [ 11 ]
Apstiniraću od glasanja 11%  11%  [ 5 ]
Ukupno glasova : 44
Autoru Poruka
PostPoslato: 29 Sep 2022, 16:42 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Mar 2010, 16:14
Postovi: 266
ma nidje veze - sindikatlija = neradnik


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Sep 2022, 17:19 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Feb 2009, 12:35
Postovi: 12325
Lokacija: Banja Luka, Republika Srpska
Milko i Mirna iz PDP-a ili Minja. To je to, nema greske. Minja je odlican lik ko ga ne zna, humanitarac, srbenda.

Sent from my RMX3311 using Tapatalk

_________________
Пао је у блато и осјетио цијев. Видио је фацу брадату и дрску.
Видио је смрт и чуо је ријечи, добродошли у Републику Српску!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Sep 2022, 22:30 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 21 Dec 2012, 16:36
Postovi: 453
Na jednom drugom forumu, da ne reklamiram, neki lik je iznio svoju neku procjenu, kopiraću, a ako administratori utvrde da sam prekršio neko pravilo, nek izbrišu post, a ako treba i mene kazne. Nije mi namjera, nakon što dobih dozvolu od admina da pišem ovdje, da odmah nešto ujebem, da prostite. Dakle nije vijest portala ili sa fejsbuka od nekog anonimusa, već od nekog anonimusa sa drugog foruma. Koliko je ovo realno?

Citiraj:
Када се говори о НСРС, ред је да се људи који слабије прате упознају са основама, када је у питању структура, али и сам изборни процес у Републици Српској. У неком од ранијих постова сам навео ко све има право да се кандидује и ко све бира посланике за НСРС.

Народна скупштина Републике Српске састоји се од 83 народна посланика, које непосредно бирају бирачи уписани у Централни бирачки списак да гласају у Републици Српској.Најмање четири члана сваког конститутивног народа морају бити заступљени у Народној скупштини Републике Српске.
Мандат посланика траје четири године.

Изборним законом БиХ од 83 посланичка мандата одређено је да су између двадесет три процента (23%) и двадесет седам процената (27%) компензацијски мандати, а да се остали мандати расподјељују у вишечланим изборним јединицама којих мора бити најмање шест (толико их је и било на изборима 1996. године).

Број мандата за изборну јединицу утврђује се на сљедећи начин: број бирача уписаних у Централни бирачки списак за Републику Српску дијели се с укупним бројем мандата који се додјељују у изборним јединицама. Како би се утврдио број мандата који припада једној изборној јединици, дијели се број бирача уписаних у Централни изборни списак за ту изборну јединицу са укупним количником који је добијен у претходној подјели. Мандати који се не могу расподијелити на основу цијелих бројева расподјељују се изборним јединицама на основу највећег децималног остатка. Посланици из вишечланих изборних јединица бирају се према
пропорционалној заступљености по истој формули која се користи и код расподјеле мандата за посланике Представничког дома Парламентарне скупштине БиХ.

Компензацијски мандати додјељују се са територије Републике Српске као цјелине, такође, у складу са методологијом која је претходно описана код додјеле компензацијских мандата посланицима Представничког дома Парламентарне скупштине БиХ за територију Републике Српске. Компензацијски мандат, који је политичка странка или коалиција претходно добила, додјељује се један по један неизабраним кандидатима на листи кандидата политичке странке или коалиције за компензацијске мандате почевши од врха, док се не исцрпи листа. Уколико сваки од конститутивних народа не освоји минималан број од четири мандата, накнадни компензацијски мандат додјељује се кандидату релевантног конститутивног народа са компензацијске листе политичке
странке или коалиције која је освојила највећи број гласова и која на листи има још квалификованих кандидата из реда релевантног конститутивног народа.

Више од 30 политичких опција учествује у самом процесу када је ријеч о листама за Народну скупштину Републике Српске(десетак је такозваних фингираних, реда ради, да би се обезбиједила мјеста у бирачком одбору). Укупно се бирају 83 посланика. За већину и самим тиме власт потребна су 42 мјеста.
Утиске о предизборној кампањи већ сам писао. Утиске о порукама главних опција, такође.
Не бих вас смарао и са неким личним запажањима зашто и због чега су неке странке пристали бити дио коалиција и да ли је то опредјељење било стратешки пут да се не би постало политички маргиналац.

Чињеница јесте да се посљедњих десетак година повећала излазност, првенствено у контексту укупних бројева. Више лица је гласало. Писао сам већ, сматрам да тај тренд овај пут неће бити настављен. Односно да ће у укупним бројкама мање људи гласати. Разлози за то су бројни. Дјелимично пооштравање мјера у самом процесу, демографски трендови и рекао бих колективна пасивност обичног човјека.

Нема смисла да вас појединачно за сваку давим појашњењима. Штавише сматрам да се ту начелно сви слажемо. И без обзира, то ће опет бити озбиљна излазност за РС услове, значајно већа од званичне. Објаснио сам разлоге.

Прије свега да кренемо од неважежих листића. Њих итекако буде, па тако треба очекивати да и ови не буду изузетак. Грубо око 35 000, што ће рећи неких 5%. Дакле преосталих 95% су важећи.

Новајлија у изборној трци је Демократски савез - ДЕМОС.
Странка настала из "изворног" ДНС-а. Не бих вас смарао како и због чега и ко је чини, углавном чини је скоро 90% руководства некадашње странке. Они су коалициони партнер владајућег СНСД-а. Усуђујем се рећи и најоданији партнер поменуте странке.
Други новајлија на политичкој сцени с малим н (учествовали 2014), а када је ријеч о Општим изборима, јесте Листа за правду и ред Небојше Вукановића. Они су изразито опозиоциона опција актуелном режиму.
Трећи новајлија је Социјалистичка партија Српске. Настали из Социјалистичке партије. Писали смо о разлозима. Настали су као својеврсна подршка режиму, да би данас били (не баш омиљена) подршка опозиционим странкама и кандидатима.

Након што смо апсолвирали причу о основама процеса и новајлијама, ред је да се посвети пар редова и личној импресији о самим листама и томе како ја видим предстојећи политички обрачун оловком.

Већ сам писао, на политичкој сцени имамо два батаљона. Батаљон владајућих предводи СНСД. Тврдо језгро и оклоп су ДЕМОС, СП и од прије двије године и јаче Уједињена Српска. Подршку овим редовима дале су и неке мање партије, колико год то мање било увриједљиво за НДП Драгана Чавића, екс предсједника Републике. Такође неке партије које немају одборе по цијелој РС, већ у свега пар центара.

С друге стране батаљон опозиционог блока предводи СДС, колико год то било упитно на више начина, а превасходно у контексту истинске политичке моћи љета Господњег 2022-ог. Главна, не идеолошка, већ политичка десна рука је ПДП. Круцијалан детаљ опозиционе слагалице је Вуканова листа. У овом језгру је и поменути СПС. Подржава их такође неколицина мањих политичких партија чији је домет благо речено 5000 до 7000 гласова на нивоу Републике.

Трећи ешалон политичке реалности Републике Српске чини ДНС Ненада Нешића. Некада трећа најмоћнија партија у Републици данас више није тако моћна. О структури те партије би се могло, новцима којима располажу такође. Романи се не читају.
Били су дио власти, покушали бити дио опозиције, данас су, макар званично, трећи пут. То им је уосталом и слоган.

Четврту "јединицу" представљају бошњачке партије, с пар изузетака одметника, које ће на овим изборима изаћи под листом "Покрет за државу". О њиховој политици нема потребе арчити тастатуру, нити тезама потцијенити расуђивачку моћ форумаша.
Укратко, то су политички представници који уредно примају плате из РС буџета и мрзе Републику Српску. И не није прејака оцјена.

Углавном, дакле нека моја процјена је да ће овог пута бити ту негдје на граници око 700 000 гласова. Ако одузмемо од ове бројке 35 000 неважећих, на располагању политичким субјектима остаје 665 000. Одузмемо ли од ове бројке неких још 40-50 000 гласова које ће отићи странкама које неће прећи цензус, свима овима који би требали прећи цензус ( по мом мишљењу ) преостаје дакле неких 610 - 615 000 гласова или грубо речено, неких 565 000 гласова људи из РС. (да не буни, неких 20000-ак су гласови поштом, а неких 25000- гласача из БД-а)

Императив свих тзв. мањих политичких странака је јасан - што мања излазност. За многе политичке субјекте и тај цензус од 3% биће непремостива препрека. С друге стране, као што је већ писано, неки политички субјекти су ту само фиктивно, ради обезбјеђивања више људи у бирачким одборима и пружања подршке правим играчима. То је правило.

Резултати које износим нису моја жеља, већ процјена. Нису засновани на симпатијама већ на анализи ранијих изборних циклуса (2020, 2018, 2014.) и релативно мало више него скромног познавања прилика. Радо ћу саслушати критике, сугестије и другачији став. По мени, 9 листи ће прећи цензус. Десета најближа је Социјалистичка партија Српске Горан Селак. Мислим да њих нећемо гледати наредном сазиву. Као ни још неке које су имали капацитет за максимално 2%.
Дакле, анализу радим на основу написаног у овом посту. То је увијек мач са четири оштрице, укупни гласови и нису толики битни, колико колико ћу бити близу процената. Заокруживаћу у хиљадама... (дијелим са важећим гласовима)

СНСД - 209 000 гласова (31,43 одсто)
ПДП - 103 000 гласова (15,49 одсто)
СДС - 77 000 гласова (11,58 одсто)
УС - 54 000 гласова (8,12 одсто)
ДЕМОС 41 000 гласова (6,16 одсто)
ПЗД 37 000 гласова (5,56 одсто)
ЛПРНВ 35 000 гласова (5,26 одсто)
СП 30 000 гласова (4,51 одсто)
ДНС 26 000 гласова (3,91 одсто)

Селаковој странци прогнозирам неких 17000.

_________________
Volim zenske grudi, vise velike. Volim Salernitanu, Srbiju, Kinu i evropski dio Rusije. Volim jafu, bijelu kafu i seks jutarnji.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Sep 2022, 07:35 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Mar 2010, 18:28
Postovi: 461
Горан Селак гетс д вајлдкард.....

https://www.politika.rs/scc/clanak/5190 ... om-Srpskom

_________________
Није Слобо крив, ми смо говна!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Sep 2022, 08:50 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Feb 2009, 12:35
Postovi: 12325
Lokacija: Banja Luka, Republika Srpska
Pa to se zna od proslih izbora, Vucicev covjek, njegovi su glasali za Draskica i tako mu donijeli pobjedu.

Sent from my RMX3311 using Tapatalk

_________________
Пао је у блато и осјетио цијев. Видио је фацу брадату и дрску.
Видио је смрт и чуо је ријечи, добродошли у Републику Српску!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Sep 2022, 09:08 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Maj 2010, 12:19
Postovi: 10244
Jbte,drama oko sukala kao da je zaustavljen ne znam ko i da je polomljen od batina.
Sa druge strane, da li je on na skup juce dosao kao pojedinac ili kao zvanicno predstavnik sns?

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Sep 2022, 10:15 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jan 2010, 23:46
Postovi: 5843
skypostman je napisao:
Milko i Mirna iz PDP-a ili Minja. To je to, nema greske. Minja je odlican lik ko ga ne zna, humanitarac, srbenda.

Sent from my RMX3311 using Tapatalk


Satrao sam se da vidim ko je "Minja", i sad vidim da znam čovjeka, Milan Savanović. Upoznao sam ga kad je organizovao pomoć za starije ljude one zime kad je zavejalo, išli su momci konvojem džipova po tim praktično odsječenim selima i donosili ljudima šta treba. Lagan fiks za glas. Mislio sam glasati za profesora Branka Blanušu iz SDS, ali sad vjerujem da ću za ovog momka. Šta momka, ljudinu. Kad od prvog kontakta vidiš da je neko čovjek. Ovakvi nam upravo trebaju, sposobni, orni i prije svega, čestiti do srži.

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Okt 2022, 18:31 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 14 Maj 2007, 17:57
Postovi: 2325
https://ba.n1info.com/vijesti/n1-saznaje-visoki-predstavnik-veceras-namece-izmjene-izbornog-zakona/

Послато са SM-A715F помоћу Тапатока


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Okt 2022, 18:36 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jan 2007, 16:38
Postovi: 23477
Mi nismo ni banana republika.

_________________
Rad je od čovjeka napravio roba, neradu smo odani sve do groba.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Okt 2022, 18:36 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Maj 2018, 09:42
Postovi: 2624
Lokacija: PD
zakon će vrijediti retroaktivno!? :lol: :lol: :lol:


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Okt 2022, 18:38 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 14 Maj 2007, 17:57
Postovi: 2325
A što da ne, može mu se :)

Послато са SM-A715F помоћу Тапатока


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Okt 2022, 18:41 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Maj 2018, 09:42
Postovi: 2624
Lokacija: PD
oće i Švabo da se ugura u izborne pobjednike.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Okt 2022, 18:56 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Okt 2010, 15:52
Postovi: 16745
Ako će švabo izazvati opšti haos u fbih,podržavam svaku njegovu odluku.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Okt 2022, 19:11 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 04 Apr 2020, 16:15
Postovi: 1403
Izmjene koje sam danas uveo neće uticati na glasove koje ste dali. :lol:


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 54 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 8 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs