banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 09:31

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 11 Posta ] 
Autoru Poruka
 Tema posta: Svijet poslije korone
PostPoslato: 15 Jan 2022, 10:07 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jan 2010, 23:46
Postovi: 5843
Elem... čini se, ovih dana, da o bilo kakvom zaustavljanju "omikron" soja COVID-19 virusa, nema ništa. Pa čak ni o usporenju. Brojke su rekordne na svim kontinentima, čovjek Srbin bi rekao da od sezonskog "šetanja" virusa s kontinenta na kontinent neće da bude ništa, jednostavno sad će zaraziti sve one koji ne žive izolovano na nekoj planini, polupustom ostrvu... Ono što na graficima vidimo globalno, odražava se i lokalno jer mislim da nema nekog od nas da mu nije bolesno par kolega, sa cijelom familijom, rođaka, komšija... kao nikad prije u ove dvije godine.
Sve ukazuje na to da će se konačno ostvariti dovoljna "prokuženost" u kombinaciji sa dosadašnjim stepenom vakcinacije - tj. da konačno gledamo kraj ove dvogodišnje priče koja je izmijenila svijet koji poznajemo.

1. Šta smo naučili kao osobe, individualci?
Da li smo uvidjeli nestalnost materijalnog blagostanja koja nam nudi hiperkapitalizam civilizacije 21. vijeka? Neke moćne kompanije su prsle, prije svega, avio prevoznici... cijene osnovnih dobara kao što su energenti, su potpuno divljale, gore, dole...
Da li ćete možda razmisliti o kupovini nekog placa na selu, kako bi se u doba neke krize moglo šta pripomoći od zemlje, od nekih koka, koza, ajde da ne idemo ne krupniju stoku koja zahtijeva više truda? Da li to kao nešto dodatno, ili rizikovati i potpuno se okrenuti proizvodnji hrane, što pogotovo ko nas uopšte nije jednostavno?
Da li i dalje imate isto mišljenje recimo o odlasku u inostranstvo kao prilici za američki/evropski san? Ili je sigurnije pokušati ostvariti nešto ovdje, ohrabriti e i nešto započeti, uprkos svemu? Ne mora da to bude pomenuti odlazak na selo, može ulaganje u neki biznis, tipa, otvorite s nekim programersku firmu (šalim se, naravno, otkad je HTEC došao ovo je tek lutrija u BL, hehe)? I slično.

2. Politika.

Šta će se desiti sa svijetom? Da li je COVID-19 vještački test, proveden sa ciljem da se vidi koliko se može primijeniti autoritarnost, da se opipaju granice ljudskog trpljenja? Da se ojačaju državni aparati primjene sile? Da se unese strah među ljude? Ili ćemo sa posljednjim slučajem sve jednostavno zaboraviti, kao da nikad nije ni bilo?

3. Zdravlje

Pišem čisto kako mi padne na pamet, pa i nije možda neki pravilan redoslijed. Ali ajmo malo i o ovom. Da li će ovo iskustvo uticati na vas da modifikujete način ishrane i života uopšte? Da unosite manje onog što je lijepo, a više onog što je zdravo (ovo sve pričam jedući bananu, crni Toblerone, domaći marcipan i pijući kapućino. Da, slab sam.)? Da li ćete smanjiti igrice, serije, a češće otići neku šetnju, ili na izlet? Da li ćete, ukoliko baš i ne znate kuvati, probati da i to naučite i spremate sebi nešto umjesto "suve" hrane koja se naručuje? Itd.

Pišite :)

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Jan 2022, 13:37 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Dec 2007, 18:06
Postovi: 2526
Moja najveca licna promjena je to sto vise nisam zimogrozljiva. To povlaci mnoge druge stvari. Recimo, od prosle godine vozim biciklO i zimi, i po kisi. Otkrila sam i cari druzenja na otvorenom umjesto po kafanama...

_________________
"Mudar čovjek s podjednakom mirnoćom prima pohvale i podnosi uvrede." - Konfucije

Ovo je POST.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Jan 2022, 14:08 
OnLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Jul 2008, 18:33
Postovi: 6114
U toku ove krize, ono sto je meni palo na pamet jeste da razmisljam o zivotu u Rusiji, ali ne u Moskvi, vec negdje na istoku u 3 pm. Zasto... zato sto sam siguran da ce se u Evropi desiti neki bas bas zajeban sukob, predugo traje mir, a sve se otelo kontroli. U tim situacijama, rat je u sustini jedan veliki reset.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Jan 2022, 14:59 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Feb 2008, 21:55
Postovi: 3179
Nakon dvije godine pademije, u koje je čovječanstvo ušlo bolje opremljeno, obrazovanije i spremnije nego u špansku groznicu ili srednjevjekovnu kugu, došao sam do zaključka da čovječanstvo više ne postoji, već smo gomila individua koje misle da se svijet vrti oko njih lično, fejsbuka, instagrama, tvitera (banjalukaforuma?), koje se više ne dijele po boji kože, religiji, nacionalnosti jeziku, već na vakcinisane i nevakcinisane koji još uvijek nisu uperili cijevi jedni na druge, ali verbalno smo prešli sve granice pristojnosti, zdravog razuma i humanosti. Vrijeme nam je, jednostavno, da se poklonimo i napustimo pozornicu. Neka žohari preuzmu ono što je ostalo od ove planete.

_________________
Lično više volim strat,
jer mi leži takav vrat...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Jan 2022, 15:03 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jan 2010, 23:46
Postovi: 5843
skitnica je napisao:
Moja najveca licna promjena je to sto vise nisam zimogrozljiva. To povlaci mnoge druge stvari. Recimo, od prosle godine vozim biciklO i zimi, i po kisi. Otkrila sam i cari druzenja na otvorenom umjesto po kafanama...


Eto, vidiš. Može se činiti sitnica, ali možda je nešto što će ti iz korijena promijeniti život, da upoznaš nove ljude, otvoriš nove vidike i slično :)


...

4. Ljubi bližnjeg svog?

Palo mi je nekad danas i ovo na pamet. Još od rata se nismo suočili sa ovoliko ljudskih gubitaka. Bogu hvala, nisam izgubio nikod od baš bliskih prijatelja, rođaka, ali bilo je slučajeva koji su me potresli, nekih ljudi koje sam znao cijelog života. Da li ćemo zbog ovoga možda više uvažavati one koji su ostali sa nama? Da li ćemo im više praštati sitnice, a i krupnije stvari, zato što nije garantovano da ćemo sutra više gledati više ikog od njih? Da li ćemo se možda više družiti, ili ćemo nastaviti putem otuđenja koji nam je zacrtan ovom poplavom materijala sa fejzbuka, tvitera, netfliksa, stimova...?
Da li će neko možda odvojiti sat vremena dnevno da nauči 5-6 akorda na gitari, kako bi se moglo bar ono na izletu malo zezati? :) Youtube algoritam me počastio upravo sa "I surrender" od Rainbowa. Pa da li ćemo se predati, ili kad smo kod Ričija Blekmora već, početi sa Smoke on the Water, kao i svako drugo čeljade? :D

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Jan 2022, 15:07 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Okt 2010, 15:52
Postovi: 16745
Druže jes ti dobro?
Kakvi su poduhvati psihologije?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Jan 2022, 15:51 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36385
Bre!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Jan 2022, 18:23 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Apr 2011, 21:17
Postovi: 15261
Lokacija: Bakinci...Đurin grob
:D
meni yt algoritam predlaže BMK i Neđu Kostića....računa li se to

_________________
"Možete biti najbolji forumaš i stručnjak, ali ako niste u sistemu forumske vlasti, sve je to zabluda."


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Jan 2022, 19:17 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36385
Ne mozete bolje od ovog

https://youtu.be/KJHuEPVKdCY


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Jan 2022, 21:04 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 01 Okt 2009, 00:14
Postovi: 1076
Ima li ko akorde za Remove kebab?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Jan 2022, 21:56 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36385
Zar je dotle doslo :lol:

YT udara nisko

https://youtu.be/QFd9m7mhAoQ


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 11 Posta ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 11 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs