banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 19 Apr 2024, 08:41

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 45 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: Orbanizacija Balkana
PostPoslato: 08 Apr 2024, 08:33 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Apr 2011, 21:17
Postovi: 15282
Lokacija: Bakinci...Đurin grob
Nekako mi se ne uklapa u mozaik ovaj mađarski geopolitički i ekonomski uticaj na Balkanu i šire.U nekakvom paralelnom univerzumu bi možda i prošla priča o ubrzanom ekonomskom uzdizanju Mađarske,impresivnom stepenu razvoja od komunizmom rasturene države koja je od pada Berlinskog zida prošla jeziv put tranzicije i rasprodaje u bescjenje gotovo svih državnih dobara do izborene i ostvarene ekonomske i političke nezavisnosti unutar jednoumnih struktura EU.Smrdi tu nešto.
U redu,do pojave Orbana i njegovog dolaska na vlast donijet zakon zabrane prodaje obradive zemlje strancima....Liberalna EU nije reagovala kao što nije reagovala na Orbanovu politiku NE migrantima.Mađari su unutar EU za anti migrantsku politiku imali partnera u Poljskoj.Ostaje nejasno kako su se te dvije države izborile za takav status unutar EU,ko im daje podršku i za koji interes.
Iz ugla geopolitike, Njemačka koja je pod najžešćim uticajem američke administracije trpi najveću štetu raskidom ekonomskih odnosa sa Rusijom.Kad je Angeli Merel saopšteno da se njen CDU makne u stranu tamo negdje 2019 kao opomena na eventualnu neposlušnost stigla je presuda da VW mora da plati bruku milijardi kazne zbog traljavog posla oko emisije o štetnim gasovima ugrađenim u njihove automobile.Logika a i činjenice govore da se njemački kapital od tad usmjerava na države istorijske stare saveznice.Mađarska se nameće kao racionalno riješenje.
Količinu njemačkog kapitala ugrađenu u mađarsku ekonomiju je teško detektovati ali po onome što je dostupno iz programa fondacije Progressus gdje se našim poljoprivrednicima
nudi mehanizacija proizvedena u Mađarskoj.Dobar dio te mehanizacije je iz palete njemačkog kapitala kao što su brendovi Maurer,Krone,OPTIGEP koji su kupili Njemci i sl
Vjerujem da je slično i u ostalim oblastima privrede....elektro paneli i dr.
Ukratko,Orbanizacija je u stvari germanizacija :D ....naš lični doživljaj nikad nije bio u skladu sa realnošću.

_________________
"Možete biti najbolji forumaš i stručnjak, ali ako niste u sistemu forumske vlasti, sve je to zabluda."


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Apr 2024, 11:43 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Nov 2008, 18:35
Postovi: 2895
Lokacija: još mAlo i tU smo
industrijalci i "elita" posluju tamo gdje ima čisto ekonomski račun.
Onomad su amerikanci šurovali sa kinezima,tako da i germani nisu izuzetak.

_________________
koga to još ZANIMA


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Apr 2024, 14:57 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 04 Apr 2020, 16:15
Postovi: 1428
Sta je u stvari tema Orban nesvjesni tajni germanski agent.

Realno meni ovo lici na one Fince koji muku muče sa invazijom migranata preko ruske granice Uklapa se savrseno u jednog uma mozaik.

Mada nesto nisam siguran da je i Čile načisto sa ovom teorijom valjda bi se onda tema zvala germanizacija. Ah da i to se ne uklapa.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Apr 2024, 17:17 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Dec 2012, 01:06
Postovi: 4064
Orban Neposlusnost u pokusaju!


Orban "anti globalista" a.k.a desnicarski nacionalista!??

Tako se kvalifikuje svaki ko se suprostavi i ne slusa u potpunosti.
Od Modija do Orbana ima ih niz. Jedni su na duzem stapu drugi na kracem lancu samo je to razlika.

Orbanova neposlusnost je tzv: "Neposlusnost u pokusaju" tako se to zove. Istao kao Grci onomada talasali i na kraju kad su dosla jajca u procijep kapitulirali pred EU trojkom.
Tako i Orban morao je pristat na pritisak EU uvezi kesovine za Ukrajinu. Hajde bar je nesto lapio i za Madjarsku usput.

Ako je prijatelj kao sto se predstavlja Srbije mogao bi da povuce priznanje Kosova koje je njegov predhodik napravio (mislim 2007/8).To su potezi jednog stvarnog lidera a ovako ....tanko.
Nista nebi bilo neobicnom 5 EU zemalja nije priznalo Kosovo.
Ima jezik i usta ko tranvajsku stalu, paradira fol bull jajca a ovamo eshh ...klikeri!!!

_________________
Jer prijatelje stječemo
ne dobro od njih primajući,
nego dobro im čineći.
Iz govora Perikla poginulim vojnicima.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Apr 2024, 18:39 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 04 Apr 2020, 16:15
Postovi: 1428
E pa danas ne treba imati prevelika očekivanja ni od prijatelja ni od "prijatelja", pogotovo u politici. Obrana i "Balkan" mislim kakav crni Orban ima uticaj na CG, Sjevernu Makedoniju etc. je povezala izolacija od strane jednog um nema sumnje da bi i on radije putovao u Berlin ili Pariz a tamo nije prispio.
Nije niko blesav samo neki smatraju da je uspjeh dokopati se stapa, neki bi opet ako su već na njemu da je bar duži.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Apr 2024, 20:09 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Dec 2012, 01:06
Postovi: 4064
Soros ga je lansirao prve pare na ruke za izdavanje studetskog lista od Sorosa je dobio jos dok je student bio!! Soros ga je poslao na jednu godinu slolovanja na Oxford...itd!
Vatreni zagovornik EU i transatlanske politike u pocetku.
Ali ili medjutim.

Sad. Stop Soros.
Anti EU prezentovanje, unistavajnje i gusenje univerziteta njegov(alma mater),zet mu i prijatelji valjaju stotine miliona!!
Kako vrijeme prolazi Orban cvrsto gazi i ide za onom: "Ovo je moj stav ako vam se ne svidja imam ja i drugi!"
Ima li mozda neko takva od "lidera" i odje? :wink:

_________________
Jer prijatelje stječemo
ne dobro od njih primajući,
nego dobro im čineći.
Iz govora Perikla poginulim vojnicima.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Apr 2024, 07:59 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 04 Apr 2020, 16:15
Postovi: 1428
Ajde bre Brale ima li neki koji nije takav i kod tebe se pogubile sve boje. Ovde je jedino interesantno zašto bi mi trebali zatvoriti granične prelaze sa Mađarskom, zato je ova tema otvorena, a imamo mi ovde u moziku i precih Germana koji su nisko interesantni


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Apr 2024, 10:32 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Apr 2011, 21:17
Postovi: 15282
Lokacija: Bakinci...Đurin grob
Nije tema Orban,iako je u naslovu niti je tema zašto bi mi trebali zatvarati granicu sa Mađarskom već zšto pristjemo na germanizaciju preko posrednika a ne direkt.Preko posrednika uvjek više košta.

_________________
"Možete biti najbolji forumaš i stručnjak, ali ako niste u sistemu forumske vlasti, sve je to zabluda."


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Apr 2024, 15:34 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Dec 2012, 01:06
Postovi: 4064
Cica to je siroka tema za jednostavne i kratke odgovore.

Pristajati u ovom slucaju podrazumeva da imas neku suverenost neku samostalnost u odlucivanju o svojoj sudbini.
Ni veliki to nemaju u potpunosti, manji i mali u neko domenu i opsegu da.

A mi ...zaboravi!!!
ps Germanizacija a Vucic odleteo u Francusku sa punim avionom Srbijanski privrednika i vlasnika kompanija da ponude proizvode iz Srbije Fracuzima....hahaha!!
Dolaze investicije, kupuju se avioni, nuklearka, ko zna sta je sve jos razprodo i uzeo proviziju. A sto ne bi i ja i ti bi to isto za ne!!! :wink:

_________________
Jer prijatelje stječemo
ne dobro od njih primajući,
nego dobro im čineći.
Iz govora Perikla poginulim vojnicima.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Apr 2024, 16:41 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Apr 2011, 21:17
Postovi: 15282
Lokacija: Bakinci...Đurin grob
Pa eto,radi suverenosti pristajemo na germanizaciju preko posrednika.....umjesto da nas pamprči jedan mi biramo dvojicu 8)

_________________
"Možete biti najbolji forumaš i stručnjak, ali ako niste u sistemu forumske vlasti, sve je to zabluda."


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Apr 2024, 17:02 
OnLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Maj 2010, 21:21
Postovi: 9216
Hoćeš reći da se Slobo trebao naguziti još 1989-90 amerima i reći, ima prostora za jednu kitu?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Apr 2024, 17:19 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Apr 2011, 21:17
Postovi: 15282
Lokacija: Bakinci...Đurin grob
Da je bilo pameti moglo se izboksovati dosta toga prije ratnih sukoba...kad je potekla krv bilo je kasno

_________________
"Možete biti najbolji forumaš i stručnjak, ali ako niste u sistemu forumske vlasti, sve je to zabluda."


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Apr 2024, 17:23 
OnLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Maj 2010, 21:21
Postovi: 9216
Da, ali kako bi onda se napunili džepovi pojedinih dok nam serviraju priču: "
..diplajte gusle dok vas bombarduju, tako su nam i preci...." ? Nije trebalo puno pameti za zaključiti da, ako se tad istočni blok raspadao, a NATO širio, da treba jednim udarcem dve muhe... I zlovencima bi usta začepio sa njihovim " Europa zdaj!" takvim potezom.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Apr 2024, 17:24 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Nov 2008, 18:35
Postovi: 2895
Lokacija: još mAlo i tU smo
Šta god da je uradio, zapadne zvijeri bi uradile šta su i planirale.
Valjalo se prebaciti etiketu zločinaca na nekog drugog.
Za srbe je već bilo odlučeno.

_________________
koga to još ZANIMA


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Apr 2024, 18:46 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 04 Apr 2020, 16:15
Postovi: 1428
Čiča iz Rogače je napisao:
Nije tema Orban,iako je u naslovu niti je tema zašto bi mi trebali zatvarati granicu sa Mađarskom već zšto pristjemo na germanizaciju preko posrednika a ne direkt.Preko posrednika uvjek više košta.


Ono jedan um dolazi po nas, otpor je uzaludan.

U stvari poturas teoriju neophodnosti totalne asimilacije po njihovim uslovima, e to ne može ako ne zatvoris granicu sa Madjarskom. Samo Madjarska je loš primjer. Primjer Madjarska je upravo suprotno tamo je a još uvijek nije germanija. Priča sa Madjarskom je borba protiv apaolutne asimilacije zato ti se i ne uklapa u mozaik

Druga stvar ako do nje već "mora" da dodje uslovi su sigurno povoljniji preko Madjarske


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Apr 2024, 18:54 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Dec 2012, 01:06
Postovi: 4064
krajo je napisao:
Šta god da je uradio, zapadne zvijeri bi uradile šta su i planirale.
Valjalo se prebaciti etiketu zločinaca na nekog drugog.
Za srbe je već bilo odlučeno.

U vecini tacno.

Kad belosvetska bagra odluci gura svoje ako si mali gaze te. Ovde to znamo jos od prije zar nisu Ferdinanda vozali ko glinenog goluba, makli uobicajeno obezbedjenje, dva put ga izvodili na scenu...!
I da je Pasic prihvatio ulitmatum opet bi nasli nacin da pokrenu rat.

Tako i za Milosevica nije bilo alternative za mirno resenje tj. kapitulaciju u tadasnjim okolnostima i uslovima.
Srbija (SRJ) je morala da bude bombardovana za primjer i plus novi presedan da se otvori!

_________________
Jer prijatelje stječemo
ne dobro od njih primajući,
nego dobro im čineći.
Iz govora Perikla poginulim vojnicima.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Apr 2024, 13:34 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jan 2010, 23:46
Postovi: 5853
Што се тиче орбанизације Републике Српске, била је прича да им је обећана Електропривреда. Која ће вјероватно једном неком и отићи, а онда ћемо се "сликати"...
Што се самих Мађара тиче, можда покушавају колико-толико да се изваде из ових сулудих антипородичних западних политика, али ако мисле да ће успјети у томе (без Русије) наивни су колико и Пољаци који, чини ми се, исто одскора морају прихватати "лгбт" законе.
У сваком случају, нама обичним чељадима Орбан за сада дјелује као поприлично готиван лик за једног "западног" вођу, тј човјек је, а не нека девијантна несрећа.

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Apr 2024, 16:34 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Nov 2006, 13:12
Postovi: 11345
Lokacija: PL / BL
Šta je "gotivno" u Obranu?! Osim činjenice da je naklonjen Rusiji, što je tebi bitno ali ne i meni.

_________________
Zovem se Miroslav i pravim igračke.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Apr 2024, 16:45 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Feb 2009, 12:35
Postovi: 12370
Lokacija: Banja Luka, Republika Srpska
Pa moze se jos reci da je naklonjen tradicionalnim vrijednostima, anti lgbt, zalaze se bar vokalno za prijem Srbije u EU. Generalno evo sad je i sa Dodikom veoma dobar, jedini predsjednik neke EU drzave koji zna gdje se Banjaluka nalazi na mapi.

_________________
Пао је у блато и осјетио цијев. Видио је фацу брадату и дрску.
Видио је смрт и чуо је ријечи, добродошли у Републику Српску!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Apr 2024, 16:48 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 04 Apr 2020, 16:15
Postovi: 1428
mirdza je napisao:
Šta je "gotivno" u Obranu?! Osim činjenice da je naklonjen Rusiji, što je tebi bitno ali ne i meni.


:lol: Ja jos nisam naletio na ista suvislo napisano na tu teoriju.

Neko bi rekao da je naklonjen Madjarskoj i Madjarima ali u jednoumnom mozaiku bi to bilo ravno teoriji zavjere.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 45 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Majestic-12 [Bot] i 14 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs