Citiraj:
“Сарајево је постало исламска стопа на Балкану на којој више нема места за хришћански народ, што потврђује и невраћање одузете имовине Српској православној цркви и деложација врхбосанског надбискупа кардинала Винка Пуљића из његове резиденције у центру Сарајева”, оценио је политички аналитичар Гостимир Поповић.

Сарајево, град у којем вере које нису ислам немају шансе да преживе…
Поповић је истакао да сарајевске бошњачке структуре Србима и Хрватима шаљу јасну поруку да у том такозваном мултиетничком граду нема места за њих.
“Сарајево је град у којем више неће бити места за људе који припадају било којој другој верској заједници, осим исламској. Тамо ће живети само они који су део исламског верског и духовног круга”, рекао је Поповић за сутрашњи “Фокус”.
Бошњачка елита шири ислам науштрб нормалног живота
Он је истакао да сва дешавања у Сарајеву, и политичка и верска, показују праву намеру бошњачке елите за ширењем ислама у БиХ, па је само питање како ће се и под којим условима исламизација ширити на Балкану и Европи.
Заменик председавајућег Заједничке комисије за људска права, права детета, младе, имиграцију, избеглице, азил и етику парламента БиХ Зоран Копривица сматра да су дешавања у Сарајеву исполитизована.
“На делу је чиста политика и реализација бошњачких интереса. Под знаком питања је и постојање људских права у Сарајеву, јер су присутни проблеми повратка имовине, запошљавања и других права небошњака”, навео је Копривица.
Од мултиетичности нема ни трага ни гласа
Лист наводи да нису само политичари и аналитичари сагласни да Сарајево није мултиетнички град, него тако мисли и СПЦ, којој још није враћена зграда Богословије у Сарајеву, а у којој се налази Економски факултет.
Секретар Митрополије Дабробосанске Митар Танасић рекао је да је Сарајево готово сто одсто једнонационални град.
“Постојање дела верских објеката других вера осим исламске не даје Сарајеву право да буде мултиетнички град и да се тако самопроглашава. Када из града оде око 150.000 припадника једног народа, као што је то био случај са српским народом, тешко се више тај град може називати мултиетничким”, навео је Танасић и додао да власти треба да омогуће повратак имовине свима, без икакве дискриминације.
Бошњачке власти намерно сатиру и Србе и Хрвате
У невладином сектору сматрају да је Сарајево одавно етнички очишћен град, али да се таква ситуација односи и на целу ФБиХ.
“Бошњачке власти све чине да у Сарајеву више не буде ни Срба ни Хрвата. Они немају право на имовину, али ни на посао, тако да сви они који су се и вратили на своја огњишта, сада одлазе”, рекао је Вељко Стевановић, председник Савеза Удружења избеглих и расељених лица РС.
Радомир Мићић, пројект-асистент у Бироу за људска права у Демократској иницијативи сарајевских Срба (ДИСС), сматра да је неопходно вратити зграду Богословије СПЦ, јер је то знак за даљи живот у Сарајеву.
“Када људи буду видели да се имовина СПЦ враћа Цркви, то ће бити позитиван сигнал за све који хоће да се врате на своја огњишта, али и порука онима који овде већ живе да осете већу сигурност”, рекао је Мићић и додао да ДИСС води битку са сарајевским властима да се поштује одлука о конститутивности народа приликом запошљавања.
Како је истакао Мићић, јавни сектор у Сарајеву је једнонационалан, јер је свега два до три одсто Срба запослено у овом сектору.