banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 19 Jul 2025, 12:30

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 405 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5 ... 21  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 03 Okt 2010, 12:32 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jun 2009, 09:41
Postovi: 3696
Lokacija: House of Pejin
Posto je ova "drzava" balon pred pucanje bilo bi dobro da napravimo hronologiju raspada pa za par godina kad se sve zavrsi imamo pregled desavanja ili pomognemo nekom buducem istrazivacu da ima sve na jednom mjestu.

Znaci, ideja je da se kace komentari stranih politicara, diplomata, analiticara, komentatora, bivsih ohr-ovaca i inih... o politicku buducnost R.S.

Ali STRANIH, nemojte Puhala ako boga znate 8)

_________________
Ne idem više u školu, idem samo u džamiju i na igranke.


Poslednji put menjao Frisky_Dingo dana 03 Okt 2010, 12:40, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Okt 2010, 12:39 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jun 2009, 09:41
Postovi: 3696
Lokacija: House of Pejin
Kisindžer: Bosnu podijeliti na tri dijela

Slika

BiH, koja je vještačka tvorevina u kojoj su tri naroda primorana da žive, trebalo bi podijeliti na tri nezavisne države koje bi se mogle priključiti susjednim zemljama, smatra bivši američki državni sekretar Henri Kisindžer.

- Ne postoji bosanski jezik. Ne postoji bosanska kultura. Bosna je administrativna jedinica koja se sastoji od Srba, Hrvata i Bošnjaka, vještački stvorena u bivšoj Jugoslaviji i koju su zapadne sile glupo priznale kao državu, naveo je Kisindžer, a prenosi hrvatski "Večernji list".

On smatra da treba stvoriti muslimansku državu, a ostalima dopustiti da osnuju svoje nezavisne države ili da se priključe Srbiji i Hrvatskoj, te da bi se samo na taj način konačno riješilo nacionalno pitanje svih naroda koji žive na ovim prostorima.

http://www.vecernji.ba/vijesti/bih-treba-podijeliti-neovisne-drzave-clanak-191564

_________________
Ne idem više u školu, idem samo u džamiju i na igranke.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Okt 2010, 12:44 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jun 2009, 09:41
Postovi: 3696
Lokacija: House of Pejin
METJU PERIŠ: NE MOŽE SE SPREČITI NEZAVISNOST REPUBLIKE SRPSKE

Slika

(Журнал, 29.9.2010)

Својим текстом о неизбјежном отцјепљењу Републике Српске којег смо јучер објавили, бивши правни савјетник супервизора за Брчко Метју Периш (Matthew Parish) узбуркао је страсти домаће јавности. Док једни тврде да је био више него наклон идеји отцјепљења и одбацују његове ставове, други сматрају да је рекао оно што не желе признати домаћи и страни политичари: РС је самосталнија него икада прије и тешко да ће се то промијенити. Овај бивши упосленик ОХР-а за магазин Журнал у интервјуу у два дијела говори зашто сматра да нема друге могућности до коначног разлаза Федерације и РС-а, лицемјерности страних дипломата у БиХ и њиховој немоћи те анализира потезе Милорада Додика у прошлости те предвиђа како ће се понашати након избора у октобру.

За разлику од већине политичких аналитичара и босанске јавности ви не сматрате да су пријетње Милорада Додика да ће се Република Српска отцијепити од Босне и Херцеговине само још један начин да купи вријеме и гласове за октобарске изборе?

- Ја вјерујем да је он озбиљан. Његове пријетње нису само предизборни трик. Снажна реторика је долазила из РС-а у трци избора 2006. године. Многи коментатори – домаћи и страни – рекли су да он само маневрише да добије гласове. Били су у криву тада и у криву су данас. Након избора 2006. године реторика се није повукла и Додик је промишљено изабрао сукоб са ОХР-ом. Ова се криза погоршала и он је из сукоба са високим представником углавном излазио као побједник.

Додик нема разлога подржавати институције централне власти. Њему не треба да дијели моћ са бошњачким и хрватским политичарима. Њему не треба међународна заједница која шаље мало новца или и слабо подржава РС-у. Имамо све разлоге да његове тврдње сматрамо вјеродостојним.

СНСД је сада веома моћан. Становници РС-а у потпуности подржавају његову власт. Додиков циљ је учврстити власт. То ће урадити поткопавањем државе. Он је оштроуман политичар. Неће ризиковати и не треба. Зна да државне институције ионако не раде добро. Сви у Босни то знају. Он такођер зна да се оне држе у животу уз помоћ међународне заједнице али је она изгубила интерес. Државне институције ће се због тога саме срушити. Он може само гледати и чекати.

Због чега сте тако сигурни у неизбјежну независност Републике Српске?

– Република Српска је већ независна у великој мјери. Путујем тамо често. Од 2006. године сам посматрао колико је тамо небитна босанска централна власт. Министри у Бањалуци сами праве своје планове незаинтересовани шта њихове колеге у Сарајеву раде. Овај ентитет има свој законодавни систем. Отворио је своја дипломатска представништва широм свијета. Води своју вањску политику одржавајући односе са Русијом и Израелом. Сам тражи стране инвестиције. Ентитетска полиција одбија сарадњу са федералном или државном. Његово правосуђе се све више изолује од судова другдје у земљи.

Повећање аутономије РС-а је постепен процес. Додик се неће појавити на телевизији дан након избора и рећи “ми смо сада независни”. Он ће само наставити нападати различите државне институције. Од 2006. године он је поткопао Управу за индиректно опорезивање; Уставни суд; и Високо судско и тужилачко вијеће. Ово се неће зауставити.

Због тога “декларација о независности” није стварно потребна РС-у, барем не сада. Политичари босанских Срба могу живјети у формалној дејтонској уставној структури; слабе централне институције ће остати углавном нерелевантне за њих. Званична декларација независности би сутра узроковала превише проблема за РС: постојао би притисак на Србију да их не призна и то би трајно одгодило улазак БиХ у Европску унију. Додик зна да мора чекати промјену става међународног јавног мнијења и зато се ништа неће десити брзо. Али Додик рачуна да има довољно времена: СДС је слаб и он неће изгубити власт.

Чини се да сте јако сигурни у своје ставове. Јесу ли они само предвиђања политичког аналитичара или закључак добијен кроз интервјуе са домаћим и страним политичарима?

- Моји извори остају тајна! Ако би их открио, они не би више разговарали са мном!

Да ли је отцјепљење РС-а једина или само једна од могућности за будућност?

- Дезинтеграција се већ догодила. Истина је да БиХ никада није функционисала као ефикасна држава. Људи у врховној власти не могу се чак ни јавити на телефон а камоли водити државу. Једини интерес Парламента је гласања за повећање властитих плата. То се деси када покушате градити државу по међународној заповиједи.

Могућности за будућност су више или мање мрачне. Најбоља алтернатива је да Додик постигне договор са умјереним бошњачким контрастранама након избора. Суштина овог договора би била да се значајне овласти спусте на ентитете у замјену за Додиково одбацивање захтјева за де јуре независност. Хрвати би такођер захтјевали ентитет (или регију). То би био најбољи могући резултат а Додик и Тихић су замало постигли тај договор у Пруду.

Међутим, мислим да су бошњачки политичари превише подијељени да се међусобно договоре да би ово био реално. Сваки бошњачки политичар који би покушао постићи такав договор би био оптужен за издају од политичких противника. Поједностављена националистичка порука – да је РС геноцидна творевина која се мора уништити – би потопила умјерене политичаре. Без обзира на своју хисторију, РС не може бити укинута јер је прејака.

Ако Додик не може добити договор овакве врсте он ће и даље гурати унилатералну причу. У том случају постоје двије могућности. РС може постати независна без инцидената. Међународна заједница ће рећи да им је жао а онда ће наставити да живе са тим. Политичари у Сарајеву ће рећи да то не прихватају, баш као што политичари у Београду кажу да не прихватају независност Косова. Стварност у оба случаја је да декларација о независности не чини никакву разлику. РС је већ де фацто одвојена, као што је Косово било прије 2008. године.

Песимистичнији сценариј је да побиједе екстремнији гласови и ту је нови рат да се заустави сецесија босанских Срба. Најзад, ако Бошњаци хоће да виде нестанак РС-а морат ће се борити за то. Ја то не желим видјети. Политичке границе нису вриједне умирања. У модерној Европи не би требало гледати гдје су границе. Повратак рату би био депримирајући показатељ политичког примитивизма. Ако би препоручивао вашим читаоцима како да гласају у надолазећим изборима ја бих рекао: гласајте за појединце који ће најмање вјероватно гурати рат у лице надолазећег одвајања РС-а од остатка државе.

Можда је највероватнији сценариј да ће земља наставити шепати у својој тренутној незадовољавајућој фази. То би било за жаљење јер са непрекидном политичком нестабилношћу уграђеном у дејтонски Устав држава се не може носити са стварним проблемима: свеприсутном корупцијом, социјалистичком бирократијом, трулим судовима, тегобним порезима и досљедним недостатком економског раста и страних улагања.

Европски и посебно амерички званичници у БиХ, па чак и високо позиционирани амерички политичари, понављају готово свакодневно да неће дозволити одвајање било које врсте (Џонатан Муриз америчке амбасаде поновио је то ове седмице), а ви сада говорите да не постоји начин да се то избјегне. Сматрате ли их лицемјерним или сматрате да они једноставно немају довољно снаге да заустава сепаратизам?

- Међународни званичници у БиХ испољавају интригантну шизофренију. У једну руку они воле да праве бескрајна обећања о томе шта ће или неће “дозволити”. У другу руку су изгубили сав интерес за земљу. Они имају претензије колонијалне владавине; али немају вољу да пошаљу нимало новца, трупа или способних званичника како би провели своје захтјеве.

Истина је да су међународни званичници у БиХ вјенчани за званичне позиције утемељене њиховим претходницима када више немају значајан утјецан у држави. Када је држава имала 80.000 страних мировних снага, странци су могли водити земљу у напредак. Сада то више не могу. Међународни званичници се наизглед држе моралних циљева из 1997. године, али је њихова реторика нереална. Они су немоћни, али то не желе признати.

Ја се надам, о томе пишем и говорим, да их могу учинити реалнијим о утјецају у држави и да могу помоћи страним званичницима којима је БиХ нова да разумију сложену нарав тренутне кризе у земљи.

У свом чланку говорите о кривици међународне заједнице јер су пропустили да интервенишу раније. Да ли је заиста могуће очекивати исту грешку у мање од 20 година?

- Једна од тема о којима сам писао је да је градња државе наука у зачетку. Не знамо како то добро радити и БиХ је била прва земља након Другог свјетског рата у којој смо то пробали. Због тога је било вјероватно да ћемо направити много озбиљних грешака.

Вјероватно је најважнија лекција босанског искуства у грађењу државе екстремно пуно времена потребног да се направи одржива разлика. У стварању босанске државе користили смо силу око десет година. Онда када је међународна заједница изгубила интерес, све се распало. Десет година није било довољно да се постигне одржива промјена. Да се међународна заједница посветила БиХ 20 година, вјероватно би ствари биле другачије. Али са четверогодишњим изборним циклусом у САД и већини европских земаља, могуће је да више никада није реално очекивати такву посвећеност страних држава.

Ако се не можемо посветити грађењу државе у вријеме када је то непотребно да би успјело питам се јесмо ли икада требали и почети? Ова питања су још присутнија у Ираку и Авганистану него у БиХ.

У неправедној међународној игри, ко би имао интерес у босанској дезинтеграцији, вјероватно и новом рату ближе границама ЕУ него раније и још једној новој држави са којом се треба бавити?

- Мислим да ово питање преувеличава интерес страних држава за БиХ. Босанци имају навику мислити да су средиште међународне пажње иако врло мало људи ван њених граница уопште брине о њеној политици или будућности. БиХ је мала држава у свијету пуном озбиљних криза. Међународне званичнике не брину босански проблеми и не размишљају озбиљно о још једном рату. Изложио сам ту мисао једном бившем високом представнику прије неколико седмица и он ју је без размишљања одбацио.

Међународна политика према БиХ према томе није вођена страним интересима. Вођена је незанимањем и немаром. Стране владе желе заузети став према БиХ који ће им створити најмање неугодности. Не размишљају о томе шта се дешава у наредној или сљедећих пет година него само наредне седмице или мјесеца. То ће се тешко промијенити. Будућност БиХ сада припада Босанцима без аутсајдера.

Провели сте много времена у Брчком и написали сте књигу о улози тог града у послијератним годинама. Можете ли направити кратки преглед детаљног описа улоге Брчког из своје књиге. Какву улогу тај град има у Вашем сценарију са позицијом да физички раздваја РС на два дијела?

- Јако волим Брчко јер сам тамо срео своју супругу. Чак сам о Брчком написао књигу Слободни град на Балкану (можете видјети http://www.matthewparish.com за детаље). Зато сам јако узнемирен када видим како се сав тај успјех враћа на почетак. На врхунцу укључености америчке владе, Брчко је било једино мјесто у БиХ са значајним нивоом стварне етничке реинтеграције. Али се америчка власт повукла прерано. Престали су давати новац и повукли трупе 2004. године: та су средства била потребна за Ирак. Од тада ствари иду низ брдо. Сада се локални политичари тихо распарчавају у дистрикту. Стварно мјешовито школство – једино мјесто у послијератној БиХ гдје је то заиста остварено – поништава се. Школе се поново сегрегирају самовољно јер родитељи не желе да се њихова дјеца образују са другим етничким групама. То је тужно.

Бојим се да ће Брчко поново постати тачка запаљења између Бошњака и Срба. Како се аутономија РС-а буде повећавала, а териториј буде кретао према потпуној де јуре независности, РС ће морати да преузме контролу барем над дијелом Брчко дистрикта како би обезбиједио “земљани мост”. Садашња стратегија РС-а је пустити да се мултиетничка власт постепено распадне сама од себе. У међувремену ће СНСД повећати моћ својим новцем и утјецајем. Странка већ контролише градоначелника – што је невјероватно јер је СНСД тек четврта странка по популарности у Дистрикту. Додик је тај поклон од америчке власти добио на тањиру. Након избора 2008. године, два главна кандидата за градоначелника Брчког су били из СДП-а и СДС-а. Супервизор Брчког (Рафи Грегоријан, оп.а.) ставио је вето на њих због различитих али једнако смишљених разлога. Тако је дао Брчко Додику. Америчка власт је показала збуњујућу стратешку неспособност у Брчком.

Да ли су, према Вашем мишљењу, недавни покушаји Милорада Додика да добије више моћи у Дистрикту дио плана за одвајање?

- РС је у дипломатском нападу. Чини се да босански министар вањских послова не представља његове интересе; и то је уреду. РС има јако лош међународни имиџ, прије свега због асоцијација на Сребреницу. Покушава се поправити та слика и смањити страни отпор ултимативном циљу одвајања од остатка БиХ.

Тешко је, међутим, рећи да ли то успијевају. У Вашингтону (и другдје) води се дипломатски рат док босански представници воде контралоби и покушавају подсјетити међународну заједницу на сиве могућности босанског рата. Срби су традиционално лоши у јавним односима и међународној дипломатицији, али са заједничким напорима особља Вука Јеремића и Милорада Додика то се, чини се, мијења.

У готово свакој реченици Вашег текста говорите да би међународна реакција могла доћи прекасно чак иако се догоди за неколико мјесеци или године. Да ли Ви уствари сматрате да је сада вријеме за снажну америчко-европску интервенцију у БиХ прије него постане прекасно за нови и непредвидљиви сукоб?

- Већ је прекасно за то. Врста међународне интервенције какву би већина људи у Сарајеву жељела је сада нереална. Не постоји страна влада у БиХ која би се поново ангажирала на мишићав начин Волфганга Петрича или Педија Ешдауна. Ова врста интервенције захтијева трупе у држави. Америчке трупе су 1997. године прекинуле емитирање РТРС-а на захтјев Карлоса Вестендорпа. Те се трупе неће вратити.

Високи представник зна да је без зуба. Због тога више не користи своје “бонске овласти”. Ако би то урадио, Додик би га вјероватно игнорисао и магија би била изгубљена. Ауторитет високог представника је кула од карата.

Подсјетимо се да високи представник није никада требало да буде законодавни диктатор. Дејтонски мировни споразум није му дао никакав ауторитет. Уред је добио моћ одлуком ПИЦ-а у децембру 1997. године јер је из властитих унутрашњополитичких разлога амерички предсједник Бил Клинтон желио пожурити реформе и осигурати да грађење босанске државе буде успјешно. Људи су то и радили јер су им америчке трупе и новац били подстицај. Сада су те трупе и новац отишли. Високи представник је потрошио моћ и босански политичари ће морати преузети одговорност за смјер у којем њихова земља иде.

Написали сте да је већ неколико година прекасно за промјену курса. Ви сматрате да је најбоље вријеме за реформе било 1999. године, али је постојала још једна велика шанса 2006. године када је Додик прихватио промјена, али их је Харис Силајџић свјесно срушио. Да ли је Силајџић тада на неки начин срушио и посљедњу прилику за државно јединство?

- Додик је изманипулисао Силајџића. Он је добар говорник, али не може правити компромисе. Додик то зна. Зато је Додик прихватио понуде јер је знао да Силајџић то неће прихватити. На тај начин је Додик могао повући своју понуду и задржати непопустљиву позицију, као и осигурати да је Силајџић тај који блокира политичке реформе. Ови маневри су уобичајни у босанској политици.

Да ли сте били свјесни да ће Ваш чланак имати велики утјецај и да ће бити у корист Додика док сте га писали?

- Не вјерујем да било шта што ја кажем има утјецаја на смјер босанске политике. Ја нисам толико важан. Ја сам адвокат који ради у приватној пракси и не представљам власт или политичаре са Балкана. Ја не представљам ничије мишљење осим своје.

Схватам да је мој чланак изазвао снажне реакције у БиХ, али су људи имали ове погледе још од завршетка рата. Већина босанских Срба (у ствари и босанских Хрвата) не желе имати ништа са централном босанском државом, без обзира на то што је већина Бошњака одлучна да очува БиХ као једну државу. Ове позиције се не подударају и ја сам само рекао очито. Реакције које је мој чланак испровоцирао су биле одраз дубље нелагоде за коју знамо да прожима босанску политику.

Мој чланак није уопште био намијењен Босанцима; босанска политика ће слиједити свој неизбијежни смјер без обзира на моја мишљења. Мој чланак је био намијењен да се пробуди међународна заједница. Политике ЕУ и САД су нереалне и наивне. Постоје политичке снаге у БиХ које страни званичници одбијају узети за озбиљно. Ситуација је у опасности да се опасно отме контроли, а међународној заједници опасно недостаје утјецаја. Људи у Вашингтону, Бриселу, Лондону и другдје треба да разумију шта се дешава. Ако је мој чланак помогао да се пробуди неколико људи онда је он постигао свој циљ.

Тренутни високи представник Валентин Инцко назвао Вас је неодговорним због Ваших изјава у Дневном авазу у новембру 2009. године рекавши да је “неодговорно говорити тако у овој фази”. Да ли то значи да ће бити период у којем оваква мишљења неће бити “неодговорна” као сада и да ли сте од тада имали контакт са господином Инцком?

- Ако су моја виђења била луда, онда он не би осјећао потребу да их јавно критикује. Никада се нисам срео са господином Инцком (напустио сам ОХР прије него је он стигао), али га жалим. Вјерујем да је он добар човјек са немогућим задатком. Гледа како се босанска држава урушава свуда око њега а не може урадити ништа да то спријечи. Није му се свидио мој чланак јер је потврдио оно што он већ зна и јер је открио слабости његовог уреда.

Који је уствари временски оквир за Ваш сценарио: отприлике, када би се завршна сцена проглашења независности могла одиграти?

- Наредна битка ће се десити непосредно након октобарских избора. Додик ће убједљиво побиједити у РС-у; бошњачки гласови ће бити подијељени, као и обично, између три политичке странке. Зато ће бити потребна Додикова сагласност да се створи нова централна власт; а он ће користити сваку мјеру да одбије договор колико год буде могао. У међувремену, државне институције ће пропадати јер неће бити министара и закони се неће усвајати.

Бит ће занимљиво видјети како ће међународна заједница реаговати на овај проблем. Ако створе велики притисак Додик би могао пристати да створи још једну слабу државну власт попут садашње, са једним од његових људи као предсједником Вијећа министара. Ако међународна заједница одговори слабије, Додик би могао отезати успостављање власти до бескраја.

План за независност би се у овом сценарију могао убрзати. РС ће убјеђивати да државна власт није ефикасна и због тога се мора одбацити. Ако се нова власт успостави Додик ће морати чекати нову кризу.

У сваком сценарију се босанска политика креће споро. Велика криза тек слије, али ће се стварати постепено. Рекао бих да ће то трајати три до пет година.

Грађани са још увијек свјежим ратним ранама све три већинске етничке групе се још увијек расправљају о природи босанског рата: да ли је то била агресија или грађански рат. Зашто сте Ви одлучили назвати га грађанским а не агресијом иако постоји неколико пресуда из Хага које повезују Србију са босанским ратом?

- Ово је семантичка расправа коју ја жалим. Рат ријечи се користи да би се продужила битка након што је оружје престало пуцати. Јако сам свјестан аргумената о легитимности или обратно босанске деклерације о независности из 1992. године. Такођер сам потпуно свјестан хорора којег су људи свих националности претрпјели у босанском рату. Али моје анализе се вежу за постратну БиХ.

Без обзира на трагедију, становници БиХ морају оставити хисторију иза себе. Њихови политичари им то не олакшавају, али земља не може напредовати док се то не деси. Копање по прошлости не помаже стварању нове будућности.

Да ли бисте радије признали да су Ваша предвиђања била погрешна за деценију или слично или видјели како оживљава најгори могући сценарио?

- Имам једну наду за људе у БиХ: да иду у смјеру у којем ће се задржати мир, у којем економија може напредовати а људи уздићи изнад очајног сиромаштва које још увијек утјече на земљу. Политичка нестабилност у посљедњих 15 година је успорила економски развој. Не марим гдје су границе и да ли је власт у централном или локалном дијелу. Ја сам више заинтересован у послове, плате, здравствену његу и образовање. За десет година бих волио видјети напредак у тим областима. Ако се деси напредак, политичка структура државе неће бити битна.

(Разговор водио Семир Мујкић)

_________________
Ne idem više u školu, idem samo u džamiju i na igranke.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Okt 2010, 13:01 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jun 2009, 09:41
Postovi: 3696
Lokacija: House of Pejin
tekst od koga je sve pocelo.

MATTHEW PARISH: Republika Srpska nakon osamostaljenja

Slika

http://www.zurnal.info/home/index.php?option=com_content&view=article&id=2657:matthew-parish-republika-srpska-nakon-osamostaljenja&catid=17:posta-sa-okupirane-strane&Itemid=35

_________________
Ne idem više u školu, idem samo u džamiju i na igranke.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Okt 2010, 13:10 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jun 2009, 09:41
Postovi: 3696
Lokacija: House of Pejin
Zmago Jelincic:RS ima pravo na otcjepljenje

Slika

02.06.2009

Slovenačka narodnjačka stranka smatra da bi u dogledno vrijeme trebalo organizovati novu mirovnu konferenciju, na kojoj bi se konačno stavila tačka na međunarodne granice zemalja nastalih raspadom bivše Jugoslavije. Ovaj prijedlog uputili su slovenačkoj vladi, Savjetu Evrope i drugim evropskim institucijama.

- Na ovim prostorima nikada neće biti mira, ako se to ne završi na međunarodnom nivou. Tu konferenciju trebalo bi da organizuje EU ili UN, uz pomoć supersila, kao što su Amerika, Rusija i Kina. Neophodno je da se utvrde granice država koje su bile u međusobnim sukobima, a pored toga, treba da se zna da Jadransko more nikada u istoriji nije bilo hrvatsko već jugoslovensko, tako da je neophodna i njegova sukcesija - rekao je u intervjuu za "Fokus" Zmago Jelinčič, predsjednik Slovenačke narodnjačke stranke, napomenuvši da Hrvatska ne smije zabranjivati BiH izlazak na otvoreno more.

FOKUS: Stiče se utisak da to sve činite zbog Hrvatske, koja je u graničnom sporu sa Slovenijom, BiH, Srbijom i Crnom Gorom?

JELINČIČ: Hrvati po principu ustaške NDH imaju agresivne pretenzije na teritorije svih zemalja oko njihove države. Dok god Hrvatska ne bude imala određene potpisane granice na međunarodnom nivou, toliko dugo će Hrvati agresivnim i unilateralnim potezima uzimati teritoriju od drugih zemalja i tu neće biti mira. Plašim se da bi, pogotovo u BiH, opet moglo doći do oružanih sukoba.

FOKUS: Zbog čega mislite da bi moglo doći do oružanih sukoba?

JELINČIČ: Pitanje BiH nije pitanje same države, to su posebna pitanja FBiH, RS i unutrašnjih stvari, koje kao ne postoje, ali u stvarnosti postoje. Razmirice Mostara mogu se smiriti samo na međunarodnom nivou. Tek nakon što se održi mirovna konferencija o granicama, sve zemlje nekadašnje Jugoslavije mogu zajedno u EU. Ako Hrvatska sada sama uđe u EU, ona nikad neće dozvoliti da u EU uđu Srbija i Crna Gora.

FOKUS: Da li bi se granice zemalja o kojima razgovaramo poklapale s AVNOJ-skim granicama?

JELINČIČ: AVNOJ-skih granica nikad nije ni bilo. To je progurana priča. Ako se pogleda Prvo i Drugo zasjedanje AVNOJ-a, nećete naći ni riječ o unutrašnjim granicama. Govorilo se samo o granicama sa zemljama koje su okruživale Jugoslaviju, a ništa o unutrašnjim, koje su dogovarane na nekim komunističkim manifestacijama.

FOKUS: Kako vi vidite uređenje granice BiH prema susjedima?

JELINČIČ: Potrebno je da BiH posluša svoje stručnjake, odnosno da ih pusti da oni kažu gdje treba da budu granice, a gdje su sada. BiH apsolutno ima pravo na otvoreno more, što Hrvatska osporava. BiH ima i probleme s nekim ministrima, kao što je Sven Alkalaj, ministrom spoljnih poslova BiH, koji je i bosanski i hrvatski državljanin i koji zbog kuće u Slanom neće napraviti ništa protiv Hrvatske ili, bolje da kažem, za dobrobit BiH.

FOKUS: Rekli ste da bi, ukoliko ne dođe do mirnog rješenja putem međunarodne konferencije, moglo zveckati oružje?

JELINČIČ: Rusi imaju želju da dođu do Jadranskog mora. Jedan od načina jeste da se napravi sporazum između Rusije i RS. RS, i po ruskom a i po mom mišljenju, ima pravo na samostalnost, jer je samostalnost dodijeljena i Kosovu. To se kasnije vidjelo i u Abhaziji i Južnoj Osetiji, a to se može desiti i u RS.
Incko kao Ešdaun

Međunarodna zajednica previše se petlja u unutrašnje poslove BiH i radi protiv naroda koji žive tamo. Očekivao sam da će Incko pametnije da radi, a ne kao Pedi Ešdaun. Mislim da je to loše i da se taj Gordijev čvor jedino može raspetljati mirovnom konferencijom. Evropa ne zna šta dalje. Evropa ne zna istoriju i mentalitet na tim prostorima, iako je visoki predstavnik Incko u stvari Slovenac, ali zastupa Austriju i ne razumije naše odnose

_________________
Ne idem više u školu, idem samo u džamiju i na igranke.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Okt 2010, 13:12 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Jul 2009, 13:22
Postovi: 5056
Lokacija: Banja Luka
Op, op! :D

_________________
Eins, zwei, eins, zwei build an empire, very Prussian!
Exhaust gasses go into the turbocharger and spin it, witchcraft happens, and you go faster.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Okt 2010, 13:34 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jun 2009, 09:41
Postovi: 3696
Lokacija: House of Pejin
Holandsko ministarstvo spoljnih poslova: Rešenje je podela Bosne

U HOLANDSKOM Ministarstvu spoljnih poslova razmišlja se o podeli Bosne i Hercegovine. Ovo je zaključak iz poverljive prepiske ambasade BiH u Hagu i Predsedništva BiH u koju su “Novosti” imale uvid. Ambasador BiH u Hagu Miranda Sidran- Kamišalić, naime, informisala je državni vrh o stavovima direktora za politička pitanja MSP Holandije Pitera de Hojera, koji kao ozbiljnu opciju uzima i mogućnost raspada BiH.
De Hojer, koji je u pomenutom materijalu opisan kao dobar poznavalac “jugoslovenske priče” još od 1991. godine, kaže da Holandija insistira na što bržem zatvaranju Kancelarije visokog predstavnika u BiH (OHR), odnosno njenoj tranziciji u Kancelariju specijalnog predstavnika EU, koja bi umesto protektorske imala savetodavnu ulogu.
Njegova ključna rečenica vezana za Republiku Srpsku glasi: “Nikoga ne možete silom naterati da gradi i gaji osećaj pripadnosti državi.” On tvrdi da među Srbima još živi ideja “Velike Srbije”, ali da u slučaju raspada BiH više ne bi bilo važno da li bi RS ostala nezavisna država ili bi se priključila Srbiji.
Ovaj diplomata je izneo i svoje stavove vezane za Kosovo i Srbiju. Kao ocena stanja i perspektiva Kosova posle proglašenja nezavisnosti najviše govori rečenica:
“Kosovo nema šanse da se razvije i napreduje, jer od bogatstva ima samo lignit, koji nikom ne treba i koji je štetan, tako da se očekuje da se na Kosovu živi od međunarodne pomoći i krijumčarenja.”

ZAMERKE SRBIJI
PITER de Hojer u dva navrata spominje Srbiju. Prvi put u kontekstu Ratka Mladića. Kaže da će hapšenje odbeglog generala dokazati da je Srbija postala demokratska zemlja i da u potpunosti sarađuje sa Hagom. U vidu zamerke Srbiji prebacuje zašto nije, kao Hrvatska Hrvatima, poručila “bosanskim Srbima” da im je mesto u BiH.

http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/aktuelno.69.html:231356-Resenje-je-podela-Bosne

_________________
Ne idem više u školu, idem samo u džamiju i na igranke.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Okt 2010, 14:17 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Feb 2010, 08:22
Postovi: 24782
Nista od nezavisnosti... Bar ja kontam... A i ovi likovi sto govore o raspadu i podjelu BiH su mi malo... Ne znam kako da se "odrazim"... Nebitno...

Samo da Belgija ne krene nesto pricati. Kod njih je rasulo zesce.

_________________
Знају ли вам дједови да сте израсли у љубитеље нациста?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Okt 2010, 14:20 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Feb 2008, 23:04
Postovi: 7327
Lokacija: Satriale's Pork Store
TaškoBL je napisao:
Nista od nezavisnosti... Bar ja kontam... A i ovi likovi sto govore o raspadu i podjelu BiH su mi malo... Ne znam kako da se "odrazim"... Nebitno...

Samo da Belgija ne krene nesto pricati. Kod njih je rasulo zesce.


Па јесте, битније је шта ће бити у Белгији него код нас. :D

Нема од ове квазио државе ништа. То је као брак на силу. Могу суопружници да се разведу и покуша свако себи да уреди и створи складан живот или могу читав живот да живе у свађи, нервози и тензијама док једном од њих не падне мрак на очи, па измасакрира овог другог супружника секиром. А верујем да нико не би хтео да до тога дође.

_________________
РЕПУБЛИКА СРПСКА

http://www.youtube.com/watch?v=oXo4ox94 ... e=youtu.be


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Okt 2010, 14:24 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Feb 2010, 08:22
Postovi: 24782
Ja mislim da je najbolje da mi FBiH natjeramo da se ona odcjepi, ako vec hocemo da se razidjemo... Iskreno meni je svejedno. Nisam siguran da bismo dobro prosli kao nezavisna drzava ili kao dio Srbije. Elem, budimo govna pa neka se Federacija odcjepi od nas... :lol:

Spoiler:
U slucaju rata, ja idem u Svedsku. Ili Svicu. Ko hoce sa mnom, neka posalje CV :lol:
Silvio, moze jedno licno pitanje? Jesi ti '88 godiste?! Bezveze pitam...

_________________
Знају ли вам дједови да сте израсли у љубитеље нациста?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Okt 2010, 15:21 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jun 2009, 09:41
Postovi: 3696
Lokacija: House of Pejin
tasko, procitaj prvi post. kolko znam nisi ni analiticar ni diplomata a bogami ni stranac :D


Montgomeri ne isključuje da će u RS doći do referenduma

Slika

Bivši američki ambasador u Hrvatskoj i Srbiji Vilijam Montgomeri izjavio je da je jedan od onih koji ne isključuju da će u jednom trenutku u Republici Srpskoj doći do referenduma o nezavisnosti

To će u najvećoj meri zavisiti i od odnosa Bosne i Hercegovine sa Evropskom unijom, razgovora sa EU i u kojoj meri je pristup EU ostvariv, ocenio je Montgomeri u intervjuu sutrašnjim banjalučkim "Nezavisnim novinama",
Montgomeri, koji je bio i predstavnik bivšeg američkog predsednika Bila Klintona u Upravnom odboru Saveta za implementaciju mira, tvrdi da će zbog Dejtonskog sporazuma, "koji je blokirao BiH", doći do kaskanja BiH ka Evropi, te da BiH nikada neće ući u EU "sve dok ljudi u BiH ne odustanu od svojih predratnih ciljeva".
Komentarišući stanje na Balkanu, Montgomeri je kazao da je pesimista jer postoji čitav niz ozbiljnih problema koji još nisu rešeni, a koji su veoma ozbiljni.
Prema njegovim rečima, na Balkanu postoje područja velike nestabilnosti.
"Ta područja su Kosovo, Makedonija i, na vašu žalost, BiH. A, BiH uključujem u to jer još postoji nasledstvo ratnih godina i nasledstvo Dejtonskog mirovnog sporazuma, koji je potpuno onemogućio da BiH funkcioniše onako kako bi mogla i morala", rekao je Montgomeri.
On je ocenio da u ovom trenutku BiH funkcioniše kao drugorazredna zemlja u Evropi.
"Dobra vest je jedino to da se više ne ratuje. Loša je vest da su mnoge stvari potpuno blokirane. I nijedna od etničkih grupa nije fleksibilna, kada se radi o odustajanju od ciljeva koje su imali pre rata", rekao je Montgomeri.

_________________
Ne idem više u školu, idem samo u džamiju i na igranke.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Okt 2010, 15:25 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jun 2009, 09:41
Postovi: 3696
Lokacija: House of Pejin
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=fdZgN6OVD7E[/youtube]

Samo da napomenem da Montgomeri nije clan nikakvog srpskog kokusa ili slicno i bio je vrlo antisrpski raspolozen do prije par godina.

_________________
Ne idem više u školu, idem samo u džamiju i na igranke.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Okt 2010, 15:29 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 40055
Lokacija: Месечева икра
Kad spomenu Kisindžera :
Citiraj:
On Dec. 10, 1974, the U.S. National Security Council under Henry Kissinger completed a classified 200-page study, "National Security Study Memorandum 200: Implications of Worldwide Population Growth for U.S. Security and Overseas Interests." The study falsely claimed that population growth in the so-called Lesser Developed Countries (LDCs) was a grave threat to U.S. national security. Adopted as official policy in November 1975 by President Gerald Ford, NSSM 200 outlined a covert plan to reduce population growth in those countries through birth control, and also, implicitly, war and famine. Brent Scowcroft, who had by then replaced Kissinger as national security adviser (the same post Scowcroft was to hold in the Bush administration), was put in charge of implementing the plan. CIA Director George Bush was ordered to assist Scowcroft, as were the secretaries of state, treasury, defense, and agriculture.

http://www.larouchepub.com/other/1995/2 ... _food.html
E ti sad vidi na čiju vodenicu on sipa vodu......

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Okt 2010, 15:50 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jun 2009, 09:41
Postovi: 3696
Lokacija: House of Pejin
zoka , ameri ne znaju sta da rade sa bih, otvorili su i previse zarista na sve strane svijeta i jedina izlazna strategija je podjela. sada testiraju kakve bi bile reakcije (recimo arapskih zemalja) a njih bas zabole za domace muslimane :D sto ide na nas mlin. evo jednog primjera:



Mayer: BiH jednostavno ne može opstati. Dajte ljudima referendum...

Steve Mayer, bivši visokopozicionirani službenik CIA za Balkan, zna mnoge tajne o nama i ima, u svakom slučaju, zanimljiva razmišljanja o našoj budućnosti. "Dozvolio bih ljudima pravo da glasaju žele li ostati u jednoj državi ili ne, jer to je osnovni demokratski princip. Da sam sada u administraciji, preporučio bih referendum!"



Čovjek koji je u vrijeme kritičnih devedesetih obavljao dužnost pomoćnika direktora CIA za Balkan, tajne, iz razumljivih razloga, ne može odavati, ali iz sadašnje, profesorske perspektive, može reći što osobno misli o političkoj perspektivi zemlje zvane BIH i tome šta nas po njegovom mišljenju očekuje u budućnosti.

Njegov stav, po kojem BiH ima vrlo upitnu i diskutabilnu budućnost, potpuno je suprotan od stava službenog Washingtona. I sasvim je razumljivo što je profesor Mayer, koji danas predaje na Sveučilištu za nacionalnu obranu u Washingtonu, na početku razgovora u jednom banjalučkom restoranu diskretno zamolio da naglasimo da je riječ o njegovim osobnim stavovima.

A, to je, opet, obećavalo interesantan razgovor, koji smo počeli s temom omiljenom svakom Amerikancu - predstojećim izborima.

NN: Očekujete li neki radikalan zaokret u politici prema BiH u slučaju promjene američke administracije?

Mayer: Bez obzira na to da li će pobijediti Obama ili McCain, to neće značiti neku promjenu, jer BiH više nije toliko važna za američku vanjsku politiku. To, definitivno, više nije isto kao što je bilo u vrijeme Clintonove administracije. Danas su važnija druga pitanja poput Iraka, Afganistana i Irana.

NN: Iz Vaše perspektive, kako komentirate što su odnosi između RS i FBiH opterećeni gotovo konstantnim tenzijama?

Mayer: Zbog toga što je riječ o neprirodnom savezu između neprirodnih političkih zajednica. Radi se o iznuđenom, prisilnom rješenju. Srbi nikada nisu željeli da budu dio toga, što se vidjelo još i na referendumu o nezavisnosti BiH, koji nije odslikavao mišljenje srpskog dijela stanovništva.

NN: Vjerujete li u budućnost BiH?

Mayer: Mislim da nije održiva i da nije moguća, čak ni za deset godina. Međunarodna zajednica će se nastaviti truditi da sve ovo nekako profunkcionira, ali ja sam pesimist. Jer 13 godina je prošlo od Daytona, a i dalje su prisutne tenzije, odbojnost i podjele. Zajedno su samo zato što to želi međunarodna zajednica. Kada jednog dana međunarodna zajednica ode, bit će teško održati BiH, jer nema političke volje za to.

NN: Što biste uradili da ste na mjestu američkog ambasadora?

Mayer: Dozvolio bih ljudima pravo da glasaju da li žele da ostanu u jednoj državi ili ne, jer to je osnovna demokratska stvar. Da sam sad u administraciji, preporučio bih referendum. To sam govorio i dok sam bio u administraciji, ali uvijek se govorilo da bi to bilo destabilizirajuće, mada ne vjerujem u to. Washington, međutim, smatra da je jedinstvena država faktor stabilizacije i da bi potreslo čitavu regiju ako bi se mijenjale granice.

NN: Kako onda gledate na status Kosova i na njegovu vezu sa statusom RS?

Mayer: Nema nijednog razumnog razloga zašto albanska većina na Kosovu može da se odvoji od Srbije, a srpska većina u RS ne može od BiH. Njihov argument je da je Kosovo jedinstven slučaj, što i jeste na jedan način, ali takva je i RS, pa i Crna Gora. Ako se može održati referendum u Crnog Gori, ako se može prihvatiti volja većine na Kosovu, zašto to onda ne može i na drugim mjestima.

NN: Šta biste Vi uradili da ste u poziciji vlasti RS?

Mayer: Moj savjet bi bio da se pusti narod i njegovo vodstvo da sami donose odluke. I ako to bude odluka da se odvoje, onda neka tako i bude, neće biti kraj svijeta. Ali, mislim da vlasti RS nisu spremne na to.

NN: Vjerujete li da će se OHR, kao čuvar Daytona, uskoro ugasiti?

Mayer: Ne vjerujem da će Lajčak biti posljednji visoki predstavnik. To su, uostalom, i govorili mnogi prije njega. Zanimljivo je da je među pet ciljeva i dva uvjeta za gašenje OHR-a i vladavina prava. Ali, kako se "vladavina prava" može izmjeriti? Vidite, uvijek postoji način da se kaže "eto, nije se postiglo..."

NN: Činjenica je da se političke borbe prenose i na polje medija, tako da smo svjedoci da, na primjer, pojedini mediji iz FBiH gotovo svakodnevno napadaju ono što se čini u RS, bez obzira na to o čemu se radi. Kako komentarišete takav odnos?

Mayer: Problem je u tome što se radi o dvije različite kulture i različitim pogledima na ono što se na kraju želi. Jednostavano, korijeni za zajedničku, jedinstvenu državu prilično su plitki, što se vidi i po ovom slučaju. Jer, umjesto da ljude iz drugog entiteta gledaju kao kolege i prijatelji, oni se vide kao konkurenti.

Odluke donose ambasadori

NN: Kakva je sada praksa u sprovođenju američke politike u BiH - dobija li ambasador naloge iz Vašingtona ili je samostalan u radu ovdje?

Mayer: Došlo je do veoma interesantne promjene, i ne samo u BiH, već i na Balkanu uopšte. Vašington je još zainteresovan u određenoj mjeri šta ambasadori rade ovdje i ranije, tokom 1999. godine pa i početkom 2000. godine, kada je ovo bilo veoma važno pitanje za američku spoljnu politiku, odluke su donošene u Vašingtonu. Sada je došlo do promjene i odluke donose sami ambasadori, a ne Vašingoton.

nezavisne.com

http://www.poskok.info/index.php?option=com_content&view=article&id=13425%3Amayer-bih-jednostavno-ne-mofe-opstati-dajte-ljudima-referendum-&Itemid=126

_________________
Ne idem više u školu, idem samo u džamiju i na igranke.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Okt 2010, 15:54 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jun 2009, 09:41
Postovi: 3696
Lokacija: House of Pejin
Za pet godina BiH neće postojati

Slika

Steven Meyer, bivši visokopozicionirani službenik CIA-e, a danas profesor na Sveučilištu za nacionalnu obranu u Washingtonu, izjavio je za banjalučke Nezavisne novine kako BiH nije održiva i da nije moguća čak ni za deset godina.

"Međunarodna zajednica će se nastaviti truditi da sve ovo funkcionira, ali ja sam pesimist. Jer 13 godina je prošlo od Daytonskog sporazuma a i dalje su prisutne tenzije, odbojnost i podjele. Zajedno su samo zato što to želi međunarodna zajednica. Kada jednog dana međunarodna zajednica ode, bit će teško održati BiH, jer nema političke volje za to", rekao je, naglašavajući kako je to ipak samo njegov osobni stav.

Ako mogu Albanci u Srbiji...

Upitan što bi uradio da je na mjestu američkog veleposlanika u BiH, rekao je kako bi "dozvolio ljudima pravo da glasuju žele li ostati u jednoj državi ili ne, jer to je osnovna demokratska stvar".

"Da sam sad u administraciji, preporučio bih referendum. To sam govorio i dok sam bio u administraciji, ali uvijek se govorilo kako bi to bilo destabilizirajuće, mada ne vjerujem u to. Washington, međutim, smatra kako je jedinstvena država čimbenik stabilizacije i da bi potreslo čitavu regiju ako bi se mijenjale granice", rekao je bivši pomoćnik direktora CIA-e za Balkan, koji je tu dužnost obavljao 90-tih godina prošlog stoljeća.

Komentirajući status Kosova i njegovu vezu sa statusom Republike Srpske u BiH, rekao je kako "nema nijednog razumnog razloga zašto se albanska većina na Kosovu može odvojiti od Srbije, a srpska većina u RS ne može od BiH".

Nužna ustavna reforma

„Njihov argument je da je Kosovo jedinstven slučaj, što i jeste na jedan način, ali takva je i RS, pa i Crna Gora. Ako se može održati referendum u Crnoj Gori, ako se može prihvatiti volja većine na Kosovu, zašto to onda ne može i na drugim mjestima", istakao je Meyer, pišu.

Za sarajevski Dnevni avaz kao pretpostavke za stabilnu budućnost BiH izdvojio je pak ekonomsku stabilnost i snagu BiH da se izbori s negativnim učincima Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju s Europskom unijom.

"Na drugom mjestu je nužna ustavna reforma, koja može biti uspješna samo ako bude plod dogovora bh. lidera, a ne gotovih rješenja SAD ili Europe", rekao je te dodao kako su male nade da BiH opstane kao država ako ova pitanja ne budu riješena na uspješan način.

Prema njegovom mišljenju, BiH s aktualnom vladajućom političkom garniturom ne može premostiti ta teška pitanja.

"Ali, ako nestane pritisak međunarodne zajednice, onda bi možda bh. politički lideri bili natjerani da preuzmu odgovornost i bolje savladaju ove probleme. U suprotnom, pesimist sam. Ako sadašnje političko liderstvo ostane gdje je danas, a utjecaj međunarodnih čimbenika ostane na današnjoj, visokoj razini, onda mislim da je vrlo vjerojatno da za pet godina BiH neće postojati", izjavio je on.

Bosanska mafija u američkoj Vladi

"BiH nije tako važna za Ameriku. Postoji jedna mala grupa, tzv. bosanska mafija, u američkoj Vladi koja bi bila razočarana, ali to ne bi postalo pitanje politike predsjednika", rekao je Meyer na pitanje bi li nestanak države dopustila njegova zemlja.

"Mi imamo toliko ozbiljnijih problema, američka vanjska politika je u kaosu, ne možemo popraviti Irak, Afganistan je problem, Iran... Ovaj dio svijeta nije baš toliko bitan za SAD i njihovu adminstraciju", dodao je Meyer.

Pincom

_________________
Ne idem više u školu, idem samo u džamiju i na igranke.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Okt 2010, 17:02 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Feb 2008, 23:04
Postovi: 7327
Lokacija: Satriale's Pork Store
TaškoBL je napisao:
Ja mislim da je najbolje da mi FBiH natjeramo da se ona odcjepi, ako vec hocemo da se razidjemo... Iskreno meni je svejedno. Nisam siguran da bismo dobro prosli kao nezavisna drzava ili kao dio Srbije. Elem, budimo govna pa neka se Federacija odcjepi od nas... :lol:

Spoiler:
U slucaju rata, ja idem u Svedsku. Ili Svicu. Ko hoce sa mnom, neka posalje CV :lol:
Silvio, moze jedno licno pitanje? Jesi ti '88 godiste?! Bezveze pitam...


Било би добро да јесам. :D Али ипак нисам.

_________________
РЕПУБЛИКА СРПСКА

http://www.youtube.com/watch?v=oXo4ox94 ... e=youtu.be


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Okt 2010, 09:16 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Okt 2003, 20:23
Postovi: 1722
Lokacija: Banjaluka
Naravno logican sljed okolonosti, kada uzmemo BiH iz 1992 kada je postala nezavizna drzava i danas, jesano nam je svima kojim putem idemo :D :D

Pogotovo kada pogledamo preko ograde kod komsija iz SR Jugosloavije, SCG, Srbije,

_________________
Uvijek hrabra, vesela,
svakom majka utjeha, jedina.
Pišeš naše stranice, moja
nježna kraljice, sudbine.
Rodila, te rijeka duboka,
u svakom viru Vrbas nosi tajnu,
nosi istinu.

Ovo je moj grad...

"


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Okt 2010, 10:20 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Feb 2010, 15:17
Postovi: 3033
Meni nije jasno sta muslimani imaju od toga da stalno insistiraju na tome da bosna ostane cjelovita?
Jasno je da Srbi vise ne daju nikakve nadleznosti da se prenesu na drzavne institucije, kao sto je jasno da cemo pokusati i vratiti neke nadleznosti.
RS je drzava u drzavi, i objektivno, ne vidim neku posebnu korist za FBiH (tj. ostatak bosne) od toga sto RS nije nezavisna.
Jedino za sta im RS treba je nacin da odrze vlast govoreci, pogotovo u predizbornim vremenima, kako ce je ukinuti i bla bla.

Da li ima neko ko raspolaze relevantnim pokazateljima koji upucuju na to zbog cega je RS dio BiH bez kojeg federacija ne moze?

_________________
The Sun does not have no prisoners!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Okt 2010, 10:27 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jan 2010, 23:46
Postovi: 6514
Opet rasprava a čovjek lijepo na početku napisa da se samo prenose komentari političara, članci itd.


autor teme je napisao:
Znaci, ideja je da se kace komentari stranih politicara, diplomata, analiticara, komentatora, bivsih ohr-ovaca i inih... o politicku buducnost R.S.

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Okt 2010, 10:37 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Okt 2008, 14:27
Postovi: 4285
Lokacija: ту поред Ленке
RSboljaPolovinaBiH je napisao:
Meni nije jasno sta muslimani imaju od toga da stalno insistiraju na tome da bosna ostane cjelovita?
Jasno je da Srbi vise ne daju nikakve nadleznosti da se prenesu na drzavne institucije, kao sto je jasno da cemo pokusati i vratiti neke nadleznosti.
RS je drzava u drzavi, i objektivno, ne vidim neku posebnu korist za FBiH (tj. ostatak bosne) od toga sto RS nije nezavisna.
Jedino za sta im RS treba je nacin da odrze vlast govoreci, pogotovo u predizbornim vremenima, kako ce je ukinuti i bla bla.

Da li ima neko ko raspolaze relevantnim pokazateljima koji upucuju na to zbog cega je RS dio BiH bez kojeg federacija ne moze?

Замјени у овом посту муслимане са Србима и питање формулиши као "шта Срби имају од тога да стално инсистирају да Србија буде цјеловита (са Косовом)?"

И дај одговор...

_________________
Shoole on tour
Новинар: Шта можете рећи о утакмици? Шеле: Могу да кажем само две речи: Звезда, Звезда и само Звезда!


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 405 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5 ... 21  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 4 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs