banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Apr 2024, 03:33

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 23 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 11 Jan 2008, 00:00 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Dec 2006, 18:50
Postovi: 6700
Zasto su ljudi prisiljeni da odlaze, odnosno bivaju protjerani u inostranstvo od vlasti. Dok vladari sebi grade zdanja i uzivaju u svim blagodetima mladi ljudi nemaju posla i moraju bjezati. I oni koji zele da se obrazuju vlast im pokusava podici cijene skolarina ne pitaju odakle da plate. A i oni "sretni" koji zavrse fakultet prijave se za posao cistacice u njihovoj zgradi vlade sa mogucnoscu od 2% da ce ga dobiti pod uslovom da je sve regularno, a najcesce nije. Pa ko nebi bjezao.
Citajte sljedeci tekst:

BANJALUKA - Suočeni sa besparicom i besposlicom, sve više mladih iz RS prinuđeno je da za život zarađuje obavljajući teške poslove na prekookeanskim brodovima. Armiji moreplovaca iz RS za desetak dana pridružiće se Rade Lalić (24), koji kaže da od konobarske plate u Banjaluci nije mogao pristojno živeti....

CITAJTE DALJE NA SLJEDECEM LINKU:

http://www.blic.co.yu/repsrpska.php?id=26184

Najvise su mi se dojmili komentari citalaca ovog clanka koje mozete vidjeti klikom na gornji link.
Evo komentara za one kojima se neda klikati na link:

dijaspora | Četvrtak, 10 Januar 2008. 15:45h
odkuda sad ovo? pa dodik se ubi od price kako blagostanje pliva u RS.

rs. | Četvrtak, 10 Januar 2008. 19:35h
dodik prica o blagostanju a mi umiremo odgladi...rs.je na nasu zalost mrtva...


covjek iz dijaspore | Četvrtak, 10 Januar 2008. 13:06h
Napokon jedan objektivan clanak,koji autenticno prikazuje stanje u RS......buducnosti tamo nema niko,ne samo mladi....zalosno je da ljudi moraju napustati vlastitu zemlju u potrazi za hljebom i upustati se u raznorazne avanture,kakva je nesumnjivo i ovo "brodarenje" po bijelom svijetu.....RS je tamnica srpskog naroda,spasavaj se ko moze.....

Odlazak | Četvrtak, 10 Januar 2008. 07:41h
Želim ovom mladom čovjeku puno sreče i dobro zdravlje,ja sam se vratio u BiH i četiri godine nisam dobio posao ,uskoro uz Božju pomoć odlazim jer ovdje nema mjesta za mene. Partijska pripadnost,korupcija,nepotizam su esencijalni uslov da bi dobio posao,moj vrednosni obrazac i mentalni sklop nisu adaptibilni ovoj vrsti "demokratije".Zato želim puno sreče svim koji su otišli i koji će otići,što prije to bolje,ja sam izgubio četiri godine u ovoj bijedi.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 11 Jan 2008, 01:09 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 02 Jun 2004, 12:32
Postovi: 5054
Lokacija: Kafana " Rolly i pijani piton"
ja sam sve te stvari osjetila i u inostranstvu, nažalost. nepotizam, diskriminacija, itd.. :-?

ovde su moji korijeni i tu crpim ogromnu inspiraciju, koliko god nekome to ludo zvučalo

a govorim iz iskustva, jer sam živjela posvuda.. :wink:

_________________
Šekspir je ukrotio svoju goropadnicu, ali mene još niko nije !


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 11 Jan 2008, 01:15 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Dec 2006, 18:50
Postovi: 6700
Ja sam osjetio i u inostranstvu i kod nas. U inostranstvu zbog stvari koje ti navodis, a kod nas zbog ovih stvari koje sam naveo gore u prethodnom postu. Vi koji ste uspjeli kod nas naci posao ste rijesili probleme, a nama koji nismo ne ostaje drugo nego da trpimo diskriminaciju u inostranstvu do daljnjeg.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 11 Jan 2008, 01:21 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 02 Jun 2004, 12:32
Postovi: 5054
Lokacija: Kafana " Rolly i pijani piton"
vim je napisao:
Ja sam osjetio i u inostranstvu i kod nas. U inostranstvu zbog stvari koje ti navodis, a kod nas zbog ovih stvari koje sam naveo gore u prethodnom postu. Vi koji ste uspjeli kod nas naci posao ste rijesili probleme, a nama koji nismo ne ostaje drugo nego da trpimo diskriminaciju u inostranstvu do daljnjeg.


pa i nismo baš.. meni nije stalo isključivo do mog prosperiteta.. ne mogu ja biti sretna u zemlji u kojoj nema opšteg prosperiteta, za svakog čovjeka.. žao mi je što ta nekadašnja 'radnička klasa' živi na ivici siromaštva i krajnje mizerije

znači fale fabrike i proizvodnja, zbog višestruke koristi, ali ne na način da ovde dođe stranac pa da mu budemo izvor jefitne radne snage.. kad su naši ljudi to godinama bili po Njemačkoj, e neće vala i na svojoj zemlji. to bi bila predaja

znači, dići privredu na noge. meni nije jasno kako neko može biti sretan kad su svi oko njega bijedni.. ne kužim da ovi bogataši po BL mogu biti sretni, stvarno :-?

_________________
Šekspir je ukrotio svoju goropadnicu, ali mene još niko nije !


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 11 Jan 2008, 02:07 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Dec 2006, 18:50
Postovi: 6700
Zato ja kazem, ako vec moram trpiti diskriminaciju, onda mi je bolje trpiti od stranca za pare, nego diskriminaciju od nase vlasti dzabe. Meni nije cudno sto nas stranci diskriminiraju. I ja da sam na njihovom mjestu tako bi. Evo kod nas ima par Kineza pa svi nasi govore protiv njih. A u EU svaki treci covjek stranac. Sjecam se kad je kod nas bio svaki treci covjek izbjeglica koja je netrpeljivost domacih prema njima bila jos su iz iste drzave. Pa stranci uopste i ne diskriminiraju onako koliko bi mi. Oni rezonuju: "Nije ti tvoja zemlja dala posao a dosao si kod nas", i stvarno je tako. Za zemlju za koju si isao po brdima i spavao po sumama neda ti nista. A dodjes u inostranstvo bar ti daju posao, zdravstvenu zastitu. Gledajuci realno vise nas nasi diskriminiraju. Borili smo se i rodjeni tamo a ne daju nam nista. A u inostranstvu te nikad nije vidio i da ti posao.
A sto pises kako mogu biti sretni kad su svi bijednici oko njih. Pa mislis da su imali morala da bi imali ono sto imaju. Oni koji su dali zivot ili dijelove tijela sada su im porodice jos u kolektivnim centrima dok oni koji su u ratu prodavali cigare sad se voze audijima i prave staklene zgrade.
Pa iako je diskriminacija svugdje ako moras vec biti rob i potlaceni onda je bolje biti tamo gdje ces imati normalnu platu nego tamo gdje cekas i molis da ti ratni profiteri daju komad hljeba kao psu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 11 Jan 2008, 14:54 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Sep 2003, 02:52
Postovi: 2538
Lokacija: Republika Srpska
interesantno mi je da je nasao da je prica o nekome ko ima 24 godine (dakle, dovoljno vremena da zavrsi i fakultet), zivi na grbaci roditelja, i zali se kako nema para za ljetovanje, zimovanje i izlaske sa prijateljima.
ako je rijec o nekom od onih koji provode po 12 sati dnevno u ispijanju kafa i mlacenju prazne slame po kafanama sa isto tako besposlenim drustvom, onda mi ga uopste nije zao. ako misli da konobari negdje u svijetu zive mnogo bolje, grdno se prevario. i ako misli da ce negdje drugo moci malo da radi, a vecinu vremena da gluvari, tu je, takodje, potpuno pogrijesio.

_________________
Zec: NEEEEEEE, RISE!
Ris: Ma ne remse!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 11 Jan 2008, 15:12 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 06 Jun 2007, 10:13
Postovi: 64
XIX century je napisao:
ja sam sve te stvari osjetila i u inostranstvu, nažalost. nepotizam, diskriminacija, itd.. :-?
ovde su moji korijeni i tu crpim ogromnu inspiraciju, koliko god nekome to ludo zvučalo
a govorim iz iskustva, jer sam živjela posvuda.. :wink:


Kako kome grah padne. Ja osjetim diskriminaciju i na zapadu jer sam mrki stranac, u Banjaluci jer sam kao Bosnjak na naki nacin proglasen neprijatelemj RS, a i u Federaciji sam diskriminisan jer nisam domaci i nemam veze, "prezime",....

Opet,.. mora se priznati,.. nigdje se ne zivi bolje sa manje rada i manje para nego u BiH. Cujem se redovno sa familijom i u Banjaluci i u Sarajevu i svi izlaze vani, idu na teferic, okrenu janje ili rostilj sad pa sad, oblace se dobro i posjecuju redovno pozorista, restorane,.... i onda mi kazu "E blago tebi sto si izas'o, ovdje nema zivota". :lol:
A ja ko u onom starom filmu: "riljaj Lazo,... riljam, riljam,..." od godisnjeg do godisnjeg na prosperitetnom zapadu. :roll:

Da samo covjek zna da nece doci do neke ponovne eskalacije, tenzija, konfrontacija,... nebi se razmisljao ni sekunde oko povratka. Ovako nezna covjek ni sam sta bi. Nije bajno ni vani a ni dole,... hajd sad znaj,...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 11 Jan 2008, 15:12 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 06 Jun 2007, 10:13
Postovi: 64
XIX century je napisao:
ja sam sve te stvari osjetila i u inostranstvu, nažalost. nepotizam, diskriminacija, itd.. :-?
ovde su moji korijeni i tu crpim ogromnu inspiraciju, koliko god nekome to ludo zvučalo
a govorim iz iskustva, jer sam živjela posvuda.. :wink:


Kako kome grah padne. Ja osjetim diskriminaciju i na zapadu jer sam mrki stranac, u Banjaluci jer sam kao Bosnjak na naki nacin proglasen neprijatelemj RS, a i u Federaciji sam diskriminisan jer nisam domaci i nemam veze, "prezime",....

Opet,.. mora se priznati,.. nigdje se ne zivi bolje sa manje rada i manje para nego u BiH. Cujem se redovno sa familijom i u Banjaluci i u Sarajevu i svi izlaze vani, idu na teferic, okrenu janje ili rostilj sad pa sad, oblace se dobro i posjecuju redovno pozorista, restorane,.... i onda mi kazu "E blago tebi sto si izas'o, ovdje nema zivota". :lol:
A ja ko u onom starom filmu: "riljaj Lazo,... riljam, riljam,..." od godisnjeg do godisnjeg na prosperitetnom zapadu. :roll:

Da samo covjek zna da nece doci do neke ponovne eskalacije, tenzija, konfrontacija,... nebi se razmisljao ni sekunde oko povratka. Ovako nezna covjek ni sam sta bi. Nije bajno ni vani a ni dole,... hajd sad znaj,...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 11 Jan 2008, 15:32 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Nov 2006, 15:16
Postovi: 4065
Lokacija: Banja Luka - Starcevica
a pusti VIM-a

on po vazdan traži linkove koji ''govore'' protiv Dodika.
Valjda mu je to životna folizofija. :D :D :D :D

_________________
Srednjevekovni naucnik je tvrdio da je zemlja okrugla i da se okrece oko sunca. Za to je cula Sveta Inkvizicija i on beše izveden pred Sud i osuden. Kazna je bila strašna. Odveli su ga do kraja Sveta i gurnuli u ambis.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 11 Jan 2008, 15:32 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Avg 2005, 18:48
Postovi: 143
Lokacija: Kanada
XIX century je napisao:
pa i nismo baš.. meni nije stalo isključivo do mog prosperiteta.. ne mogu ja biti sretna u zemlji u kojoj nema opšteg prosperiteta, za svakog čovjeka.. žao mi je što ta nekadašnja 'radnička klasa' živi na ivici siromaštva i krajnje mizerije

naravno, opsti kvalitet zivota zavisi mnogo od toga da svi oko tebe zive pristojno i da su zadovoljni...
duboko sam ubjedjen da ce kretanja u RS, kao i u cijelom regionu ici u tom pravcu da ce se stil zivota priblizavati zapadnom, jer tako mora biti...
npr zabrana pusenja u kafanama, da ne plasim sa ostalim :lol:

dilajla1 je napisao:
A ja ko u onom starom filmu: "riljaj Lazo,... riljam, riljam,..." od godisnjeg do godisnjeg na prosperitetnom zapadu. :roll:

Jedan od nasih najvecih problema je ovakvo stanje svijesti, da je rad nesto lose,
to je na zalost to tursko naslijedje, sjedi na minder po citav dan, kafa, cigara...
onda sadaka, pliz help itd

_________________
Kiąa da pada, sunce da grije...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 11 Jan 2008, 16:06 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 02 Jun 2004, 12:32
Postovi: 5054
Lokacija: Kafana " Rolly i pijani piton"
Ake je napisao:
dilajla1 je napisao:
A ja ko u onom starom filmu: "riljaj Lazo,... riljam, riljam,..." od godisnjeg do godisnjeg na prosperitetnom zapadu. :roll:

Jedan od nasih najvecih problema je ovakvo stanje svijesti, da je rad nesto lose,
to je na zalost to tursko naslijedje, sjedi na minder po citav dan, kafa, cigara...
onda sadaka, pliz help itd


Ima istine u tome, međutim, da- rad može biti nešto loše, u određenom kontekstu.

Na Zapadu ( pogotovo u SAD-u) dosta ljudi radi po 15 sati dnevno, i po dva posla. Šta se kod njih dešava? Pretvaraju se u mašine za rad. Porodica trpi. Sve je podređeno poslu. Pretvara se život u veš mašinu, mehanizovano.. spavaćica i radno odijelo... takve stvari se kose sa ograničenjima čovjekove biohemije....... a da je rad uslov za prosperitet, to je svakako tačno. Međutim, ovi moji navodi pokazuju i drugu stranu novčića, tj. da prekomjeran rad može biti i uslov za devijaciju, a ne samo za prosperitet- al možda ovo dvoje idu neizostavno zajedno :)

Oni su ipak kapitalističke mašine, kako god ti opisao i obradio temu, doći češ do ovog zaključka :D

_________________
Šekspir je ukrotio svoju goropadnicu, ali mene još niko nije !


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 11 Jan 2008, 16:22 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Avg 2005, 18:48
Postovi: 143
Lokacija: Kanada
XIX century je napisao:
Na Zapadu ( pogotovo u SAD-u) dosta ljudi radi po 15 sati dnevno, i po dva posla.

Ipak nemojmo pretjerivati, znam da ima slucajeva, ali da dosta ljudi tako radi, ne bih rekao...
u SAD moze jako lijepo da se zivi i to ne mora cak ni da znaci da mora da se nesto satire od posla...

XIX century je napisao:
Međutim, ovi moji navodi pokazuju i drugu stranu novčića, tj. da prekomjeran rad može biti i uslov za devijaciju, ...

Ne vjerujem da ce se nama desiti prekomjerni rad :lol:
mi prvo treba da spustimo nezaposlenost makar na nekih pristojnih 10-15 % :roll:
mislim da nema smisla ljude plasiti radom...

sjecam se jednom gledam na tv neku reportazu o grupi Van Halen,
i sad Edi Van Halen je jedan od najvecih gitarista koji se pojavio u rok muzici,
moze neko da ga voli ili ne voli, ali on je postavio neke nove standarde u sviranju...
i sad prica njegov brat on izadje navece, a Edi ostane u svojoj sobi i svira,
kaze vratim se u 3 ujutru, Edi i dalje svira...

_________________
Kiąa da pada, sunce da grije...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 11 Jan 2008, 17:13 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 02 Jun 2004, 12:32
Postovi: 5054
Lokacija: Kafana " Rolly i pijani piton"
Ne izvrći napisano. Nisam rekla da se nama može desiti prekomjerni rad, niti sam pisala o nama

govorim ti o situaciji u SAD-u. šta su mi Amerikanci govorili. Puno rade, a malo godišnjeg imaju.. jedva mogu godišnje nešto malo nabrati slobodnih dana s posla, slabo i putuju. nemaju taj kult odmora i putovanja, makar ne u tolikoj mjeri kao Evropljani. Kod njih je kult rada, i to pretjeranog, tj. radoholičarstva. Stoga dolazi do prosperiteta i nadmoći, ali u isto vrijeme i otuđivanja ljudi jednih od drugih, i razbijanja porodičnog jezgra ( đe se neće razbiti kad se nemaju kad ni vidjeti, jer 12 sati provode na poslu, a ostatak spavajući).. dakle, nije to nešto što sam ja isfantazirala, već činjenice koje su mi sami stanovnici te zemlje povjerili.

i pusti ti tu, ta je već stara, isprana.. rad, rad i samo rad.. ima u životu i drugih stvari.. ne vjeruj u Rad kao u Božanstvo, svega ti :-?

_________________
Šekspir je ukrotio svoju goropadnicu, ali mene još niko nije !


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 11 Jan 2008, 17:32 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Avg 2005, 18:48
Postovi: 143
Lokacija: Kanada
Onako ukratko, imas blago receno nepotpunu sliku o SAD...

A sto se tice rada, tema je zasto su ljudi prisiljeni ici u inostranstvo, a to je da bi radili,
nema to veze sa bozanstvima i slicno, najobicniji poso da se radi, da imas dovoljno para da platis stan, da jedes, kupis neku krpicu, vozis auto i da onda kad dobijes godisnji mozes da odputujes negdje,
da ne govorim koliko ljudi se uopste ne upusta da stvara porodicu i radja djecu jer nemaju posla, krov nad glavom itd itd
prema tim nekim stvarima, ispijanje kafica po kaficima ili te vec druge stvari u zivotu, su mnogo manje vazne...

mislim da je tema dobra i da bi se trebalo pricati sta bi vlast mogla da uradi, a ne radi...

_________________
Kiąa da pada, sunce da grije...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 11 Jan 2008, 17:44 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Jul 2007, 03:39
Postovi: 506
Lokacija: In between dreams
XIX century je napisao:
Ne izvrći napisano. Nisam rekla da se nama može desiti prekomjerni rad, niti sam pisala o nama

govorim ti o situaciji u SAD-u. šta su mi Amerikanci govorili. Puno rade, a malo godišnjeg imaju.. jedva mogu godišnje nešto malo nabrati slobodnih dana s posla, slabo i putuju. nemaju taj kult odmora i putovanja, makar ne u tolikoj mjeri kao Evropljani. Kod njih je kult rada, i to pretjeranog, tj. radoholičarstva. Stoga dolazi do prosperiteta i nadmoći, ali u isto vrijeme i otuđivanja ljudi jednih od drugih, i razbijanja porodičnog jezgra ( đe se neće razbiti kad se nemaju kad ni vidjeti, jer 12 sati provode na poslu, a ostatak spavajući).. dakle, nije to nešto što sam ja isfantazirala, već činjenice koje su mi sami stanovnici te zemlje povjerili.

i pusti ti tu, ta je već stara, isprana.. rad, rad i samo rad.. ima u životu i drugih stvari.. ne vjeruj u Rad kao u Božanstvo, svega ti :-?


Kao i svuda, ima onih koji puno rade, onih koji normalno rade, i onih koji ne rade, bas kao i kod nas. Te generalizacije koje su tebi ljudi pricali su bezveze. Znam pouzdano da ima i ljudi u Srbiji koje ja licno znam koji rade 15 sati i vise, znam i one koji po cijeli dan nista ne rade, a znam da ih ima kao i ja, koji rade 8 sati od pon do petka. Sto se tice godisnjeg to opet zavisi od firme i kao i svuda, neko ima vise dana a neko ni malo. Moja firma npr daje mi nekih 20ak dana godisnjeg plus 6-7 placenih praznika. Otudjenost je opet druga, ali, ista prica. Znam ja i u RS ljudi koji se ne vidjaju sa familijom i prijateljima, a opet znam i ovdje onih koji to redovito cine, bas kao i ja. Uglavnom, XIX Century, previse generalizujes, vec se hiljadu puta reklo, nigdje situacija nije crna ili bijela, sve zavisi od nas samih i okoline u kojoj zivimo. Ti ako si radoholicar, to ces biti u bilo kojoj zemlji, ako si rasipnik, isto tako, ako volis familiju, to se nece promjeniti bilo gdje da odes, uvijek ces naci vremena za njih.

Isto tako nemogu se sloziti sa tom tvojom da smo svi u inostranstvu diskriminizovani, ima nas raznih, meni se to jos do sada nije desilo, ni na poslu, ni na ulici, ni u skoli. I ne branim ja sad ovdje inostranstvo, sve ima svojih dobrih i losih strana, za nas vani valjda je najveca losa to sto nismo u svojoj zemlji, sto nas kad-tad povuce nostalgija, a opet, svi mi opet znamo i razlog zasto smo otisli i zasto smo tu, bas kao sto i ti imas razlog sto zivis u BL.

_________________
"Don't believe everything you think."


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 11 Jan 2008, 17:52 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Dec 2006, 18:50
Postovi: 6700
Ne znam u SAD, ali u EU preko 50 posto ljudi radi vise os 10 sati dnevno, a nije rijetkost da neko radi 12 pa i vise sati.
Sto se tice sto kazes trebalo bi pricati sta se moze uciniti. Pa moze puno toga. Najbitnije je smanjiti nezaposlenost. Zatim napraviti mehanizam kao u civilizovanim zemljama da onaj ko je na vlasti ne moze doci do drzavnih para i krasti ih. Trece, treba da odlucuje narod sta ce se praviti, a ne "partija" koja pravi sebi zgrade i druge gluposti. Cetvrto, smanjiti korupciju, a to je tesko jer ljudi koji rade na crno kad budu uhvaceni gazda podmiti komisiju a to u civilizovanim zemljama nema. Peto, saradjivati sa svijetom a ne ici uz dlaku svijetu zbog nekih trivijalnih sitnica. Ima jos puno stvari ali ovo su najosnovnije, a najbitnija je napraviti zakon da ne moze onaj ko je na vlasti da radi sta hoce, a to je i najcesca mana svih diktatorskih i nedemokratski zemalja da onaj ko je na vlasti zapovijeda sve i trosi pare na sta hoce tako da moze krasti koliko hoce.
Ali dzaba mi pricamo kad je korupcija balkancima u krvi. Ko god dodje na vlast isto se ponavlja.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 11 Jan 2008, 18:23 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 02 Jun 2004, 12:32
Postovi: 5054
Lokacija: Kafana " Rolly i pijani piton"
ma volim ja rad, al ne pod pritiskom kapitalističkog šefa, i opšte paranoje da si svaki dan potencijalni kandidat za otkaz.

više volim da sam sama svoj čoek 8)

ne znam apolonia, možda sam ja samo nalijetala na takve Amere, neke radoholike, bogami oni možda dobiju nekih simboličnih par dana godišnje slobodno (ne računam prosvjetu). A potrošiti tih malo dana na putovanja njima je luksuz, što zbog malo slobodnih dana, što zbog to ga što im je žao potrošiti pare na to.
A radi se najmanje 10 sati dnevno.. tako su makar ovi moji primejri, a imam i kuma i prijatelje u SAD koji su se sad dobro snašli, ali isto su radili po 2 posla jedno 10 godina ( ne znam da li i sad tako).. i sami su priznali da nisu napravili bebu zbog takvog ritma, htjeli su ostvariti karijeru, oboje.. i jednostavno jedno s drugim nije išlo.. prebrz ritam

eto recimo, meni se takve stvari ne sviđaju gdje rad pojede sam sebe, tj njegove posljedice i ljudi se pretvore u mašine i otuđe se ( 1. postulat kapitalizma)... tu se već negdje gubi smisao

a inače, uopšte uzev, rad je dobar.

_________________
Šekspir je ukrotio svoju goropadnicu, ali mene još niko nije !


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 12 Jan 2008, 00:25 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Sep 2006, 09:31
Postovi: 2209
Raja,malo ste promasili jedan bitan fakat,a to je da nas narod ima masu onog mahalskog u krvi....kupi komso merdzu,moras i ti,zena cepter posudje,moras i to ,i da dalje ne nabrajam......sve kosta,a na zapadu se ima gdje zaraditi,tako da jedno drugo vuce....

Takodje,jedan od razloga bjezanja omladine na zapad je to sto mnogi vide sjajnu stranu medalje,tj kad dijaspora dodje ljeti,"ima se para,ima se s cim",a o onoj drugoj strani,o dosadnim mjesecima tipa poso-kuca-familija,mozes pricati koliko hoces,,ali to se ne vidi ....

Licno pokusavam da ne upadam u "masinu",furam svoj fazon i ok je...fali Bosna,ali ode se 2 puta godisnje,zadnji put bio 2 mjeseca,ne ubijam se od posla (160 sati mjesc),sve u svemu nije ni zapad strava,barem Svedska ne....

_________________
Da se pitalo većinu, još bismo bili na istom baobabu u Africi, jahali grane i krezavo se smijali onoj budali s vizijom što je sišla dolje, umislivši da može hodati na dvije noge i polugom zatući mamuta...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 12 Jan 2008, 01:13 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 10 Avg 2007, 14:51
Postovi: 2
Bitno je da iskoristis ono sto ti se pruza.... a to je skolovanje.
Lijepo zavrsis neku skolu, i onda uzivas....jaca diploma, vise para.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 12 Jan 2008, 01:47 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Sep 2003, 02:52
Postovi: 2538
Lokacija: Republika Srpska
@XIX Century

prica ti je totalno tipicna za ljude sa nasih prostorai. znaju sve, znaju kako je u inostranstvu (iako, naravno, nikad nisu tamo ni krocili) iz prica rodbine i poznanika, i znaju da to tamo nista ne valja. samo se zapitaj zasto se niko od tih koji ti pricaju da vani ne valja ne vrati u bosnu da zivi.
nas svijet obozava da kuka i da preuvelicava stvari. pogotovo to vazi za one koji odu u ameriku. kofol, oni se ubijaju od rada, nemaju vremena ni za sta, a tamo, malo malo pa se skokne u bosnu, pa se ode na zimovanje i skijanje, pa se ode na bozicne praznike negdje...a onda nas svijet u bosni, posto su svakako besposleni, razviju neku tesku filozofiju tipa tvoje, da 'rad pojede sam sebe', 'da se ljudi otudjuju', pa je, zaboga, onda bolje nista ne raditi i nista nemati...
nazalost, odrastanje je neophodan korak u zivotu, tako da moras da shvatis da ne mozes citav zivot visiti po kafanama i mlatiti praznu slamu i filozofirati (kao sto smo svi obozavali da radimo dok smo studirali ili sta li vec radili). i da ces kad-tad doci to tog 'dosadnog dijela zivota' (poso-kuca-familija, kao sto neko rece) da ti kad-tad pocne uzimati 95% vremena, i da to uopste nije losa stvar. i da tu nema nikakvog 'otudjavanja', nego je to, jednostavno, sasvim normalna stvar u zivotu. slobodno vrijeme ces provoditi sa porodicom, a ne u ispijanju kafa i gluvarenju.
inace, sto se tice inostranstva, posto trenutno zivim u skotskoj, to da 'vecina ljudi u EU radi 10 sati ili vise' je cista glupost. npr. sve ustanove (prodavnice, banke...) ovde rade od 9 do 5 (sa pauzom za rucak od sat vremena, od 13 do 14), sto cini 8 sati rada dnevno, sa pauzom od sat. a to apsolutno nije 'raspadanje od posla' ili 'radoholicarstvo'. ustvari, jedina razlika u odnosu na bosnu je kvalitet rada, tj. sto se, kad je radno vrijeme, onda stvarno radi, a ne filozofira i ne ispijaju se kafe i ne smisljaju se razne teorije koje opravdavaju nerad. dakle, mozete mi vjerovati na rijec, niko se ovde ne raspada od posla, svi imaju vremena za porodicu (pogotovo u akademskim krugovima), cak i za druzenje sa kolegama u vidu ispijanja piva (naravno, ne svaki dan i ne u ogromnim kolicinama). plus ta 'mala' prednost sto su zarade oko 10 puta vece, a cijene su oko duplo vece)

@vim
sve osim one recenice o 'radu 10 sati dnevno' sto si napisao je sasvim tacno. ogromna razlika izmedju bosne i civilizovanih zemalja je sto se u ovim drugim ljudi JAKO boje zakona, jer se zakon striktno sprovodi, pa niko ne moze da divlja (kao sto to cini nas vajni premijer mile ronhil)

_________________
Zec: NEEEEEEE, RISE!
Ris: Ma ne remse!


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 23 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 13 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs