Ташко je napisao:
Rusima ce se visegodisnje izvozenje mahom polugotovih proizvoda i sirovina obiti o glavu.
Nije lako za dan prebaciti se na model pune proizvodnje i izbacivati gotove proizvode sa traka.
Za toliku zemlju, sa tolikim narodom i resursima, to je i sramota.
Ispade da su ovi dobri odnosi sa Zapadom od Jeljcina pa naovamo samo uspavali ruskog medjeda.
Ruska ekonomija je morala bolje, ne smije sve ovisiti o nafti.
Pred početak drugog svjetskog rata vlast je uvidjela da je Sovjetski savez veoma zaostao za zapadom i da u eventualnom ratu sa kapitalističkim zapadom socijalistička ideja bi mogla da propadne sa padom Moskve...vrh vlade(čitaj Staljin) je početkom 30-tih naredio da se sprovede "petogodišnji plan" ideja je bila da se Sovjetski savez u samo 5 godina masovno idustrijalizuje kako bi odgovorio na novonastale probleme dakle masovna izgradnja pruga,puteva,bolnica,fabrika,vojnih objekata,aerodroma,industrijskih gradova itd.Da nije bilo petogodišnjeg plana Sovjetski savez bi pao pod kontrolu nacističke njemačke 1941 godine jer su upravo fabrike,komunikaciona i putna infrastruktura napravljena početkom 30-tih činile stub odbrane i vojne proizvodnje za Sovjete u 40-tim godinama.
Situacija je slična danas,Ruska politika nije predviđala ovakav razvoj događaja i temeljila se na slobodnom tržištu zato su Rusi mislili da prodajom energenata i naoružanja uz djelimični izvoz gotovih proizvoda mogu da zadovolje svoje potrebe,sada su došla neka druga vremena kada sankcije predstavljaju ozbiljan problem takvoj politici i ona je neodrživa u narednom periodu ono što Rusiji treba je novi petogodišnji plan,plan u kojem će za samo par godina Rusija se pretvoriti iz izvoznika sirovina u izvoznika gotovih proizvoda kojima može da konkuriše na tržištu i vojna industrija koja će moći sama da zadovolji sve potrebe potražnje.Francuzi ne žele da isporuče nosače helikoptera,uredu imamo partnere u Kini i Indiji i imamo domaće mozgove napravit ćemo ih sami uz pomoć naših partnera i ne samo da ćemo ih napraviti za potrebe naše vojske uz to će se potpisati ugovori sa još par zainteresovanih zemalja pa će ih se napraviti 5,6,10 za izvoz.I mislim da je to budućnost njihove ekonomije ako žele da se osamostale od zapada i imaju konstantno povećanje bdp-a u narednim godinama.