Da li ste primetili da je nekoliko poslednjih dana, nedelja, meseci, godina - zavisi kako gledate na to - Bosna i Hercegovina na rubu katastrofe. Zašto? Uglavnom zbog razloga koji su dobro poznati. Ključne funkcije u državnoj vlasti nisu popunjene, opšti politički ćorsokak je na sve strane i, povrh svega, tu je i izazivanje visokog predstavnika i njegovog autoriteta pretnjom o organizovanju referenduma u Republici Srpskoj.
Možda mislite da je deo svrhe Dejtonskog sporazuma da u BiH uspostavi demokratiju i da nema smisla žaliti se zbog toga što jedan ili drugi entitet organizuje referendum da bi se čuo glas birača. Zar nije upravo Velika Britanija imala jedan referendum? Ipak, u ovom slučaju stvari izgledaju drugačije zato što predsednik Republike Srpske Milorad Dodik koristi referendum za pitanje pravnih ovlašćenja visokog predstavnika da bi ga oslabio, što je ipso facto napad na Dejtonski sporazum.
Šta se desilo? EU je pritrčala upomoć i visoki predstavnik je gurnut u stranu od još višeg visokog predstavnika EU, to jest Ketrin Ešton.
Dodik je rekao na zajedničkoj konferenciji za novinare da je odlučio da odustane od referenduma pošto je dobio garancije od Eštonove da će srpska zabrinutost oko pravosuđa u BiH biti razmatrana: „Za vreme razgovora sa baronesom Ešton i drugim evropskim zvaničnicima prethodnih dana dobili smo najviše garancije da je EU spremna da se pozabavi problemima vezanim za pravosuđe Bosne i Hercegovine", rekao je Dodik.
Ešton, čija je iznendana poseta označila uzbunu u međunarodnoj zajednici pozdravila je odluku o odustajanju od glasanja.
U CENTRU PAŽNJE Evropska unija, obavezala se Eštonova, razmotriće ulogu pravosudnih institucija u BiH. Ona je takođe ponovila Dodikove reči „da je najbolji put napred kroz konstruktivan dijalog" o ovom problemu. Fijuu!
Prvi visoki predstavnik u BiH Karl Bilt vrlo brzo je pohvalio baronesu Ešton: "Dobar razlog za čestitanje baronesi Ešton na njenom uspehu u BiH. Bilo je to najbolje izdanje EU u akciji prevencije krize?"
Najbolje izdanje EU u akciji prevencije krize? Nije bilo baš tako. Pogledajmo šta se desilo.
Vodstvo RS već neko vreme se igra koristeći šahovsku taktiku Arona Nimcovica preteći da će održati referendum bez stvarne želje da to i uradi. Tema referenduma nije bitna - ono što stvarno žele da urade je uspostavljanje principa da se referendum može održati u vezi sa bilo čim i, ako je potrebno, redefinisati odnos RS sa BiH pod uslovima RS.
Ova politika bila je veoma uspešna u ostavljanju po strani bošnjačkog vođstva u Sarajevu, koje (ne bez osnova) ovo vidi kao još jedan srpski nacionalistički pokušaj slabljenja same ideje Bosne i Hercegovine kao jedinstvene države. Pored toga, Banja Luka je dovela u pitanje opadajući autoritet visokog predstavnika u Sarajevu, koji je pokušavao da nađe način kako da blokira referendum i zbog toga je je izgledalo da se ponaša "nedemokratski".
Sama činjenica da je baronesa Ešton lično odjurila u Banjaluku da bi se srela sa Dodikom i ubedila ga da odustane od referenduma sa, nema sumnje, šarmirajućom kombinacijom pretnji i laskanja, veliki je uspeh Dodika na polju odnosa sa javnošću. Dodik je brilijantno upotrijebio Miloševićevu taktiku - „stvori problem i onda nateraj svet da dođe tebi kako bi ga rešio". Ovo u osnovi uspostavlja psihološku kontrolu jer je onaj koji stvara problem u centru svakog rešenja je u stvari Šef, bar u očima srpskih glasača, koji vole ovu vrstu banalnih bravura.
Ključna tačka: Ostatak sveta ne razume koliko nekadašnji Jugosloveni žude da budu u centru pažnje. Ovo ide unazad do Tita i njegovog neograničenog narcizma, ispoljenog u takozvanom Pokretu nesvrstanih, koji je dozvolio Beogradu da se kočoperi i kinđuri na svetskoj sceni. Ovu tradiciju sada nastavlja Dodik iz manje i još slabije baze.
NA PUTU U NIGDE I nikada, ali nikada ne zaboravite inat. Kako Srbi to vide, Dodika je međunarodna zajednica stisnula kako bi popustio. Izgubio je. Znači da je pobedio! Ukratko, tipična bosanska priča. Ketrin Ešton je dobila korisne poene među EU ministrima spoljnjih poslova zbog toga što je bila "čvrsta" i odlučnim vođstvom otklonila ovaj strašni referendum. I sam visoki predstavnik je dobio nešto skromnije zadovoljenje - rekao je da neće biti referenduma. I neće ga biti!
Dodik i bosanski Srbi se glasno smeju dok ispijaju svoju rakiju i, zadivljeni svojom pameću, već smišljaju sledeći potez. Osvojili su princip eventualnog održavanja referenduma, ako ništa, a onda zbog toga što ga je Ešton opravdala.
Bošnjaci vide Dodika kako poentira i još su bešnji jer znaju da će bilo koji novi proces pravne reforme koji je zakuvala EU sa Bosancima neizbežno zapasti u birokratiju i odlaganje.
I tako, s početka vrućeg balkanskog leta, ništa bitno neće biti urađeno. Kriza je rešena, Bosna je na putu u nigde.
http://charlescrawford.biz/Autor je bivši britanski ambasador u BiH i u SR Jugoslaviji