Sud u Atini je prihvatio da sudi grčkom novinaru Takisu Mihasu koji je istraživao učešće grčkih dobrovoljaca na strani srpskih snaga u BiH tokom napada na Srebrenicu 1995. godine. Njega je zbog klevete tužila jedna ultranacionalistička grčka organizacija na čijem čelu je Stavros Vitalis koji priznaje da je u okviru srpskih snaga u BiH učestvovao u napadu na Srebrenicu.
Suđenje protiv Takisa Mihasa trebalo je da počne 17. septembra, ali je odloženo za kraj godine. Stavros Vitalis tvrdi da je novinar Mihas oklevetao njegovu organizaciju "Svegrčki makedonski front" načinom na koji je u novinama pisao o učešću grčkih dobrovoljaca u padu Srebrenice u julu 1995. Razlog tužbi je stav iz Mihasovog članka o tome da su grčki dobrovoljci bili "paravojne snage koje su učestvovale u pokolju u Srebrenici". "Vitalis u tužbi negira da je u Srebrenici bilo masakra", rekao je Mihas, autor knjige o dugogodišnjoj podršci grčkih vlasti režimu predsednika Slobodana Miloševića ("Unholy Alliance: Greece and Milosevic's Serbia"). Mihas je u izjavi za AFP ukazao da "u trenutku dok Zapad u Tribunalu u Hagu sudi lideru bosanskih Srba Radovanu Karadžiću, Grčka sudi njegovim protivnicima".
Podrška dobrovoljaca iz Grčke srpskim snagama tokom agresije na BiH još jednom je potvrđena nedavnim saopštenjem Stavrosa Vitalisa, koji je tada koordinirao raspoređivanje grčkih jedinica. U pisanoj izjavi Vitalis priznaje da je postojao "dogovor" s vojnim vođstvom Srba o tome da se svi grčki dobrovoljci integrišu u vojsku RS.
Povod za tužbu bio je tekst objavljen u grčkom listu "Eleftherotypia", u kojem Mikas ukazuje na grčko sudelovanje u pokolju u Srebrenici. Nemački "Frankfurter Allgemeine Zeitung" objavio je Mikasove navode da državno tužilaštvo sada o tim okolnostima namerava da sasluša i nekada vodeće političare PASOK-a, te vladajuće Nove demokratije. Učešće Grka u ratu u BiH nikako se ne može razdvojiti od uloge koju su tada imali dobrovoljci i iz Rusije, Ukrajine i Rumunije. Na osnovu više dokumenata, pogotovo onih iz Drinskog korpusa, vidi se kako su strani dobrovoljci bili integrisani u redove vojske RS. Prema izvještajima komandi VRS, ali i onima iz Drugog korpusa Armije RBiH iz Tuzle, navodi se da su u srebreničkom pokolju osim VRS i MUP RS učestvovale jedinice SR Jugoslavije, te dobrovoljci iz Rusije i Grčke.
Grčki dobrovoljci su, prema navodima Vitalisa, uživali podršku Grka, ali s obzirom na "toplo prijateljstvo" između premijera Grčke Andreasa Papandreua i Radovana Karadžića, podrška je dolazila i od grčkih političara. Dobrovoljce je podržavao Papandreuov PASOK, Panhelenski socijalistički pokret, tvrdi Vitalis, inače član organizacije "Panhelenski makedonski front", koji okuplja grčke šoviniste.
Na pitanje da li je zabrinut zbog ovog suđenja, Takis kaže: “U bilo kojoj drugoj evropskoj zemlji, ovakva parnica bi bila odbačena od strane suda. Ali kao što sam već rekao u više navrata, Grčka nije normalna evropska zemlja. S obzirom da duh ekstremnog nacionalizma vlada u ovoj državi, kao i činjenica da su Karadžić i Mladić poštovani kao sveci od strane većine javnosti i političke klase, ja imam svaki razlog da se osećam zabrinutim”.
ŠTA JE TAKIS MIHAS GOVORIO 2002. GODINE?
U intervjuu za “Blic News” Takis Mihas otkriva da su grčki dobrovoljci pomagali Mladiću da ude u Srebrenicu, da je Atina dostavljala obaveštajne podatke Palama i da je malo nedostajalo da Milošević postane predsednik zajedničke drzave Srbije i Grčke.
O MILOŠEVIĆU: Da je, kojim slučajem, nekadašnji grčki šef diplomatije Antonis Samaras prihvatio 1991. godine ponudu Slobodana Miloševića da se Grčka i Srbija ujedine u zajedničku državu, Milošević bi danas (misli se na 2002. godinu) sigurno bio predsednik te države, jer nema nikakve sumnje da bi gotovo svi Grci na izborima glasali za njega. Grci i dalje obožavaju Miloševića iako je on u zatvoru, ali su Grci, u isto vreme, i jedan veoma pragmatičan narod i uvek idu sa pobednicima, pa nemaju ništa protiv da sarađuju sa Đindićem, Koštunicom..
KAKO UNIŠTITI MAKEDONIJU: U svojoj knjizi, Mihas citira knjigu autora Aleksandrosa Tarakasa, nekadašnjeg savetnika ministra Samarasa, u kojoj ovaj opisuje Miloševićev i Samarasov susret, 4. septembra 1991. godine. Prema Tarakosovom tvrđenju, Milošević je posle večere odveo grčkog gosta u kancelariju, a potom u jednu manju i tamniju sobu u čijem centru se nalazila mapa Balkana. Milošević je tada objasnio svoju strategiju koja se sastojala iz dva koraka. Prvo, povećati do neslućenih granica broj Srba koji žive u Makedoniji i istovremeno podstaći masovniji priliv civila iz Srbije u Makedoniju. Završni korak bi obuhvatio slanje jugoslovenske vojske da zaštiti srpsku manjinu. To bi rezultiralo rušenjem Makedonije kao nezavisnog entiteta i njenom apsorpcijom u Srbiju. Srbija bi postala sused Grčke i moglo bi doći do ujedinjenja.
GRČKI ŠPIJUNI RADE ZA MLADIĆA: Mahis kaže da je za dostavljanje poverljivih informacija o NATO napadima služio Aris Musionis, predsednik Udruženja srpsko-grčkog prijateljstva koji je često boravio u Mladićevom štabu. Musionis je priznao da mu je grčki premijer Andreas Papandreu dostavljao zapečaćene koverte koje je on predavao Mladiću, a u kojima su se nalazili planovi NATO o bombardovanju. Kasnije je NATO saznao da informacije cure, tako da planovi više nisu dostavljani Atini, što je izazvalo silne proteste. Mihas, takođe, tvrdi da ima dokaze da je marta 1995. godine u Vlasenici, u istočnoj Bosni, formirana jedinica grčkih dobrovoljaca koja je bila pod komandom Ratka Mladića i u potpunosti integrisana u Vojsku Republike Srpske. Po njegovim procenama, oko stotinak Grka je učestvovalo u operacijama oko Srebrenice, a nakon ulaska Mladićevih snaga, iznad grada su se vijorile zavezane srpska i grčka zastava. Kako je tada pisao list "Ethnos", bio je to simbolični dokaz ljubavi i solidarnosti dva naroda. Mihas u svojoj knjizi posebno kritikuje Grčku pravoslavnu crkvu. Crkveni velikodostojnici su u leto 1993. godine pozvali Radovana Karadžića da dođe u Atinu i za tu prigodu bila je pripremljena masovna svetkovina na stadionu u Pireju - Karadžiću u čast. Grčki sveštenici su redovno putovali u Bosnu da bi, kako su govorili, davali duhovnu podršku Vojsci Republike Srpske.
SEĆANJE NA 11. SEPTEMBAR: Grčka je jedina članica NATO i EU, kaže Takis, čiji građani u velikoj većini, nisu žalili Amerikance zbog onoga što im se desilo 11. septembra. U ispitivanju javnog mnjenja, čije su rezultate nekoliko dana nakon napada na Njujork i Vašington objavili grčki mediji, samo 19 odsto građana imalo je pozitivna osećanja prema SAD. U jednom drugom istraživanju, svaki četvrti Grk rekao je da je zadovoljan onim što se dogodilo jer je "pravda zadovoljena". Njih 30 odsto smatralo je da je napad bio opravdan i da je usledio kao reakcija na američku politiku. Samo deset odsto Grka smatralo je da njihova zemlja treba da sarađuje sa SAD u ratu protiv terorizma. Takis Kafecis, koji je radio ova istraživanja, kaže da je čak 40 odsto ljudi opravdavalo napad Al Kaide na Ameriku, ali da to nisu rekli jer su imali na umu "da ipak moraju nekako da kontrolišu svoja osećanja".
|