banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 29 Mar 2024, 10:48

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 39 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: Istorija umjetnosti
PostPoslato: 29 Jul 2008, 11:25 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 09 Feb 2008, 17:40
Postovi: 7402
Otvorila sam ovu temu u pocetku da kazem nesto o dole prikazanoj slici, jer mi je jako interesantna. Ovo je tema na kojoj mozete predstavljati svoje omiljene slikare tako sto cete postaviti neke od njihovih najboljih slika i reci nesto o slikaru ili njegovom djelu (barem osnovno, kao npr. kom stilu pripada, kako se slika zove, tehnika, sta predstavlja, licni dozivljaj). Takodje mozete komentarisati slike koje su drugi forumasi postavili. Dakle, prva slika u nasoj Maloj galeriji je...

Jan Van Eyck - Bracni par Arnolfini
Slika

Nizozemski slikar Jan Van Eyck (1390 – 1441) veliki je predstavnik renesanse. Njegovo najpoznatije djelo upravo je slika koju vidite: Bracni par Arnolfini. Slika je tumacena na razne nacine, i nikada sa sigurnoscu nije utvrdjeno kojim povodom je porucilac trazio od Eycka da izradi ovu sliku, niti sta ona tacno predstavlja. Po nekim tumacenjima slika predstavlja sjedinjavanje u bracnu zajednicu, po nekima prvu konzumaciju braka, po nekima cak istjerivanje egzorcizma (ali najvjerovatnije je jedna od prve dvije mogucnosti). Ogledalo na zidu pruza nam pogled na dio prostorije i ljude iza slikara. Troje ljudi koji su svjedoci ovog cina. Jedan od njih najvjerovatnije je sam slikar. Iznad ogledala stoji natpis na latinskom: ,,Johannes de Eyck fuit hic'' (,,Jan Van Eyck je bio ovdje''). Gomila detalja krije svoju simboliku. Jedna svijeca na lusteru simbolizuje Boga. Pas je simbol vijernosti, metla cistoce. Skinute papuce ukazuju na svetost ceremonije i skinute papuce Mojsija. Voce pokraj prozora simbol je prvog grijeha Adama i Eve. Primijetice te veliki stomak kod gospodje Arnolfini. Jedna nagadjanja govore o trudnoci, drugi smatraju da je to samo pretjerano isticanje stomaka (primijeticete na jos nekim Eyckovim slikama ovakvo uzdizanje haljine). Ali ono najmisterioznije na ovoj slici je pitanje: Zasto je Giovanni Arnolfini porucio ovu sliku? Sta je to sto ona zaista prikazuje? Naime, smatralo se da slika prikazuje njegovo vjencanje sa Giovannom Cenami. Ali, pronalazak jednog dokumenta doveo je do sumnje. Giovanni Arnolfini ozenio se 1447. a slika je radjena 1434, sto je 13 godina ranije. Pouzdano se samo zna gdje i kome je radjena slika. Ali zasto i sta predstavlja nikada nije sigurno utvrdjeno.
Poznavaoci umjetnosti, da li znate nesto vise o ovoj slici i sta vi mislite?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Jul 2008, 17:17 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 09 Feb 2008, 17:40
Postovi: 7402
Sandro Botticelli

Firenca, 1445 - 1510.
Renesansa (neoplatonizam)

Rodjenje Venerino
Slika
1485.
Tempera na platnu

Kao djelo jednog predstavnika neoplatonizma, Rodjenje Venerino prikazuje jedan anticki mit, mit o radjanu boginje Venere.
Rimska boginja Venera smatra se zastitnicom ljubavi, ljepote i braka (pandan grcke boginje Afrodite).
Smatra se simbolom majcinsta, plodnosti. Ova slika zapravo ne prikazuje njeno samo radjanje,
nego njeno stupanje na zemlju.
Naime, Venera je rodjena u vodi, nastala topljenjem odsjecenih testisa (... :lol: ) svoga oca (ne znam tacno kojeg boga).
Uglavnom, njena majka je bacila testise u more, nakon cega ih je morski val pretvorio u pjenu i nastala je prelijepa boginja Venera.
Nakon njenog stupanja na zemlju, sve je procvjetalo. Upravo za nju vezuje se cvijetanje ruza
(zato Zefir, vjetar zapada, na čijem dahu proljeće dolazi na zemlju, pored nje duva ruze).
Gdje je Venera prvi put stupila procvjetao je prvi ruzin grm.
S druge strane, Hora proljeca joj dodaje plast da se ogrne, jer boginja nije slika eroticnosti, nego cednosti.
Uprkos njenoj ljepoti primijeticete i neke fizicke mane:
neobicno povijeno lijevo rame (zbog cega zajedno sa predugim vratom izgleda pomalo cudno), te kvrgavo lijevo stopalo.
Ali ipak, cjelokupan izgled Botticellieve Venere jako je ugodan oku.
Porucioci slike bili su bogatasi Lorenzo i Giovanni di Pierfrancesco de'Medici, za jednu od vila Medicievih.


Proljece
Slika
1485-1487.
Tempera na drvu

Ponovo slika koja prikazuje anticke bogove i mitove, i ponovo je porucilac Giovanni di Pierfrancesco de'Medici.
Smatra se da je slika radjena povodom nekog vjencanja, kako je to jos jedna stimulacija
plodnosti i majcinstva, dolazak nove zene u porodicu.
Takodje se nagadja da je Medici prikazan likom boga na lijevoj strani slike.
Zapravo, slika tece sa desna na lijevo. Na zalost, ne znam vam reci imena svih bogova.
Ali, bog prikazan na desnoj strani zaljubljuje se u jednu nimfu i prisilno ju odvodi.
Ona nakon toga postaje boginja proljeca.
Boginja prikazana u centralnom dijelu je majka boga Amora.
Pored nje su njene rasplesane nimfe.
Na zalost, o ovoj slici jako malo znam.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Avg 2008, 20:19 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 25 Jun 2006, 15:21
Postovi: 3835
MonaLisa je napisao:
Otvorila sam ovu temu u pocetku da kazem nesto o dole prikazanoj slici, jer mi je jako interesantna. Ali promijena plana: ovo je tema na kojoj mozete predstavljati svoje omiljene slikare (ili cak sebe :P !) tako sto cete postaviti neke od njihovih najboljih slika i reci nesto o slikaru ili njegovom djelu (barem osnovno, kao npr. kom stilu pripada, kako se slika zove, tehnika, sta predstavlja, licni dozivljaj). Takodje mozete komentarisati slike koje su drugi forumasi postavili. Dakle, prva slika u nasoj Maloj galeriji je...

Jan Van Eyck - Bracni par Arnolfini
Slika

Nizozemski slikar Jan Van Eyck (1390 – 1441) veliki je predstavnik renesanse. Njegovo najpoznatije djelo upravo je slika koju vidite: Bracni par Arnolfini. Slika je tumacena na razne nacine, i nikada sa sigurnoscu nije utvrdjeno kojim povodom je porucilac trazio od Eycka da izradi ovu sliku, niti sta ona tacno predstavlja. Po nekim tumacenjima slika predstavlja sjedinjavanje u bracnu zajednicu, po nekima prvu konzumaciju braka, po nekima cak istjerivanje egzorcizma (ali najvjerovatnije je jedna od prve dvije mogucnosti). Ogledalo na zidu pruza nam pogled na dio prostorije i ljude iza slikara. Troje ljudi koji su svjedoci ovog cina. Jedan od njih najvjerovatnije je sam slikar. Iznad ogledala stoji natpis na latinskom: ,,Johannes de Eyck fuit hic'' (,,Jan Van Eyck je bio ovdje''). Gomila detalja krije svoju simboliku. Jedna svijeca na lusteru simbolizuje Boga. Pas je simbol vijernosti, metla cistoce. Skinute papuce ukazuju na svetost ceremonije i skinute papuce Mojsija. Voce pokraj prozora simbol je prvog grijeha Adama i Eve. Primijetice te veliki stomak kod gospodje Arnolfini. Jedna nagadjanja govore o trudnoci, drugi smatraju da je to samo pretjerano isticanje stomaka (primijeticete na jos nekim Eyckovim slikama ovakvo uzdizanje haljine). Ali ono najmisterioznije na ovoj slici je pitanje: Zasto je Giovanni Arnolfini porucio ovu sliku? Sta je to sto ona zaista prikazuje? Naime, smatralo se da slika prikazuje njegovo vjencanje sa Giovannom Cenami. Ali, pronalazak jednog dokumenta doveo je do sumnje. Giovanni Arnolfini ozenio se 1447. a slika je radjena 1434, sto je 13 godina ranije. Pouzdano se samo zna gdje i kome je radjena slika. Ali zasto i sta predstavlja nikada nije sigurno utvrdjeno.
Poznavaoci umjetnosti, da li znate nesto vise o ovoj slici i sta vi mislite?

Sjecam se ovog kad sdam ucio Istoriju umjetnosti...slika je prepuna skrivenih poruka i detalja.

_________________
Растветали яблони и груши,
Поплыли туманы над рекой.
Выходила на берег Катюша,
На высокий берег на крутой.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Avg 2008, 22:29 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Mar 2008, 02:36
Postovi: 392
RANJENI BIZON je praistorijska slika u Altamiri (najpoznatija pećinska slika iz perioda paleolita), Španija, nastala između 15000. i 10000.g.p.n.e. Karakteristike su:

* nema kompozicije, oblici su crtani jedni preko drugih
* korišćene su zemljane boje, a pretpostavlja se da je životinjska mast korišćena kao vezivo.
* crtež je brz i siguran, kao kroki

Prikazana je strahovita snaga bizona, koji se bori iako je ranjen, bez nepotrebnih pojedinosti koje bi opteretile predstavu. Osećaj za oblik i poktet je izvanredan. Efekat je postignut prefinjenim kontrolisanim senčenjem, koje oblicima daje obilnu plastičnost. Prikazana dramatičnost je bez nepotrebne poetike. Snažan realizam govori o umetnikovoj sposobnosti opservacije prirodnih oblika. Slikan je samo sa dve boje - crvenom i mrkom. Nekoliko mrlja tamnije mrke boje ističu plastičnost oblika. Od pozadine prirodne stene,čije je pukotine, ispupčenja i udubljenja praistorijski umetnik vešto koristio, predstava životinja odvojena je mrkom linijom, različitom u svetlini, tako da se na mestima gde je linija svetlija oblik otvara, a zatvara tamo gde je tamnija.
Ranjeni bizon je jedna od slika iz ciklusa izvanrednih crteža očuvanih na tavanici pećine Altamira, budući da je praistorijski umetnik slikao skoro isključivo životinje koje je lovio, naslikani su još mnogi bizoni, jeleni, konji, divlje svinje.

Izvor: http://sr.wikipedia.org/sr-el/%D0%A0%D0 ... 0%BE%D0%BD

Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Avg 2008, 21:34 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Dec 2005, 01:29
Postovi: 618
Lokacija: Burkittsville
MonaLisa je napisao:

Jan Van Eyck - Bracni par Arnolfini
Slika




Jao, bas sam neki dan gledala emisiju o njemu i ovoj slici. Fantasticno!!! Nisam mogla doci sebi dva dana koliko mi se svidjela...kakvi detalji, kakvo savrsenstvo!
Svaka cast na temi!

Evo, ovo je jedna od mojih slika.
Slika


Poz

_________________
Born in grief, raised in hate,
Helpless to defy his fate,
Let him run, let him live,
But do not forget what we cannot forgive!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Avg 2008, 01:38 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Sep 2005, 08:11
Postovi: 3226
Lokacija: Banja Luka
I ja se slazem, super tema!

Ova tvoja slika je radjena u kojoj tehnici?
Bas je ovdje bilo nekakvih rasprava o nadrealizmu i Daliju.
Tvoj rad previse podsjeca na njega, predpostavljam da si fan!? Samo sto tvoja zirafa ne gori :D


Pocelo je sa Renesansom pa bih se i ja nadovezao malo.
Evo malo Donatela...

Slika

O njegovom Davidu se mnogo govorilo, moze se naci u skoro svakoj opstoj istoriji umjetnosti.
Skulptura radjena u bronzi, jedno od remek dijela rane renesanse, prva naga statua od antike naovamo.
Srednji vijek bi ga sigurno osudio kao idola a ni Donatelovi savremenici nisu bili ravnodusni i sigurno im nije bilo po volji.
Jedino djelo te vrste u tom periodu. Istoricari postavljaju pitanje zasto je umjetnik odabrao taj oblik da prikaze mladog pobjednika!?
Gledajuci sa ranijim prikazima Davida i poznavajuci tu pricu, narocito zbunjuje ukraseni Davidov sesir kao i cizme.
Nagota je ocigledno njegovo prirodno stanje. Samo modelovanje je utancano finom prelazima, pazljivo tretirani i uglancani dijelovi tijela narocito kada shvatimo da je to tijelo poluodraslog djecaka. Ostaje takodje zagonetka zasto to nije grcka atleta kao sto bi bio logican slijed dogadjaja.
Tako tesko da mozemo kroz istoriju umjetnosti da nadjemo slican primjer i uzor po kojem je umjetnik radio.

(ovakve i slicne stvari uglavnom pisu u klasicnim literaturama)
E sada mene uglavnom zanima nesto drugo u ovom slucaju a ne samo pocetak Renesansa i modelovanje figure...

Neka od iscitavanja ovog djela kao i citavog djela i zivota Donatela govore da je umjetnik bio Homoseksualac.
Najvise se to moze iscitati upravo iz ovog djela...ima simbolike i "skrivenih" detalja skoro kao i Jan Van Ajkov bracni par :D
Ja bih se odvazio i rekao da imamo posla sa veoma lukavim perverznjakom koji je tu u srednjim godinama.
On se "igra" i to veoma odvazno.
Samo tijelo nam vise govori da je to jedno vise zensko tijelo postavljeno u klasicnom kontrapostu.
Ipak mnogo ljupkije nego sto smo sretali prije, taj pogled stav govore o jednoj misterioznosti a nikako ne naslucuju da ja takva jedna osoba bila u mogucnosti da savlada svog protivnika. Kao da je dosla da se fotografise sa svojim trofejom (nesto slicno je i Tito radio :D ).
Takodje ja uvijek postavljam pitanje sam sebi da li bi ta osoba uopste bila u stanju da podigne taj mac?
Poznata nam je prica o Davidu i njegovom protivniku ali taj apsurdni odnos snaga ovdje nikako ne pije vode, ipak je nesto drugo u pitanju.

Ajde da malo obidjemo i razgledamo skulpturu.

Slika
Prava mala djevojcica a i taj sesir kao i cizmise cine svoje u tumacenju... :lol:

Slika
Spominjao sam cizmice...pogledajte taj detalj i shvaticete da je njegova noga ipak gola a da prst, pretezno palac provlaci se kroz gustu bradu.
Mene ova scena poprilicno jezi :confused1:
Djecacic dominira u svakom smislu :D :lol: :D

Medjutim ni Golijat nije ostao bez odgovora...
U pitanju je njegov sljem sa VELIKIM perom!

Slika
Slika

Ovo se nema sta komentarisati...veoma bezobrazno od Donatela :wink:

_________________
Umjetnost je ono sto neko kaze da je umjetnost! :painting:
Freak_on_a_leasH je napisao:
...svima vam treba odvalit jednu konceptualnu samarcinu da se vratite tamo gdje vam je mjesto.....


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Avg 2008, 17:08 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 09 Feb 2008, 17:40
Postovi: 7402
Jedna moja najnovija provala:

Stizem u Graz, i prvo sto mi zapada za oko je ogromna slika na zidu jedne zgrade.
Ja: ,,Ova vam se slika zove Rodjenje Venere´´, naslikao ju je Boticeli!´´
Brat i njegov prijatelj : :lol:
Bratov prijatelj: ,,To je javna kuca Venus´´, obicno tu dolaze ti koji poznaju umjetnost. :lol:


at Blind_Guardian : Reci nam nesto o toj svojoj slici, jako mi se dopada.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Avg 2008, 18:05 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Dec 2005, 01:29
Postovi: 618
Lokacija: Burkittsville
Block_out: Mozda je u pitanju zena koja ubija svog muza radi prevare! :lol: Kako zlobno od mene.
Zaista, ponekad pomislim da su umjetnici sasvim slucajno naslikali ili napravili nesto, a ljudi su kasnije od toga napravili jednu veliku misteriju. Sta vi mislite o ovome? Mislim, moguce je...mozda su ljudi samo slagali slike iz glave :roll: :) .

Moja slika opisuje "veliko i nisko drustvo". Statue asociraju na redove onih ljudi koji isticu svoju moc, bogastvo ali isto tako cinizam, nekulturu. Ne znam da li mozete razaznati sitnije detalje, kao sto je figura na desnoj strani koja drzi, ni manje ni vise, nego lepezu i pokusava okrenuti glavu od malog covjeculjka, koji je inace i centralna uloga? Statue su upravo novopeceni bogatasi (to se najvise isticalo u proslosti) koji okrecu glavu od obicnog covjeka, zaboravljaju sta su bili oni i njima drage osobe. One su ostecene zbog laznog predstavljanja, neke su slomljene od sopstvene tezine. "Ko visoko leti nisko pada" :angry1: . Zirafa se na kraju slucajno nasla ali se uklopila u temu. Nju nisam vidjela od Dali-a, ali, Block, u pravu si, mnogo cijenim njegove radove. Inace, tehnika: ulje na platnu. MonaLisa, hvala! Na kraju, nisam vjerovala da ce ova slika tako realno opisati situaciju jedne moje poznanice :fadein: :evil3: .

Poz

_________________
Born in grief, raised in hate,
Helpless to defy his fate,
Let him run, let him live,
But do not forget what we cannot forgive!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Avg 2008, 18:35 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Dec 2005, 01:29
Postovi: 618
Lokacija: Burkittsville
Рембрант Харменсон ван Ријн

Slika

Час анатомије доктора Николаса Тулпа је уље на платну холандског сликара Рембранта, насликано 1632. године, која се чува у музеју Маурицхуис у Хагу.

На слици је др. Николас Тулп, који објашњава мускулатуру руке присутним медицинским стручњацима. Леш на слици је злочинац Арис Кинт, који је претходно тог дана обешен због оружане пљачке. Неки од посматрача су аристократе који су платили да буду укључени у слику.

Догађај на слици се одвио 16. јануара 1632. године, у Амстердамској хируршкој гилди, којој је Тулп припадао и носио титулу званичног Градског анатома, коме је било дозвољено да врши само једно јавно сецирање годишње, за коју би се користило тело погубљеног злочинца.

Часови анатомије су били друштвени догађај у 17 веку, одржавали су се у учионицама које су заправо биле позоришта, присуствовали су им студенти, колеге и сваки поједниац који би платио улазницу. Посматрачи су прикладно одевени за ову озбиљну друштвену прилику. Сматра се да су ови људи (са изузетком фигура из позадине и са леве стране) накнадно додати слици.

На слици недостаје једна особа - препаратор, чији је задатак да примпреми тело за час. У 17. веку један тако угледан научник попут др. Тулпа није морао да се бави тако сервилним и крвавим послом као што је сецирање, па су ти послови били препуштени другима. Због тога на слици нема никаквог инструмента за сечење. Уместо њих се у доњем десном углу налази отворен огромни приручник из анатомије, вероватно "Фабрика људског тела" (De humani corporis fabrica), књигу аутора Андреаса Весалијуса, објављену 1543. године.

Савремени стручњаци су коментарисали прецизност којом је 26-годишњи Рембрант насликао мишиће и тетиве. Није познато где је стекао та знања, могуће је да је ископирао детаље из приручника анатомије.

Лице леша је делимично осенчено, наговештај "сенке смрти" (umbra mortis), технике коју ће Рембрант често користити.

Слика је потписана у горњем десном углу са Rembrandt f[ecit] 1632. То је, колико је познато, први пут да је рембрант потписао потписао слику својим личним именом, а не иницијалима RHL (Rembrandt Harmenszoon van Leiden), што је знак пораста самоуверења уметника.

Скорашње испитивање холандских научника открило је неколико неслагања између подлактице леве руке приказане на слици и сецираног дела исте.

p.s. Ovo sam preuzela sa wikipedije. Inace, gledala sam jednu emisiju upravo o ovoj slici. Postavlja se pitanje ko je covjek sa desne strane koji gleda direktno u nas. Postoje odredjene sumlje da je to rembrandt, medjutim to je samo jedna od mnogih nagadjanja.
Milion je pitanja zasto, kako, zbog cega, a ja mislim da je slika vrijedna divljenja. Jako mi se svidja lice ovog jadnika na stolu :( , sto je upravo opisano u tekstu.
Inace, kupila sam neku knjizicu o njemu. Nisam jos procitala, voljela bih nesto napisati ovdje ali sad nije kod mene. :oops:

Poz

_________________
Born in grief, raised in hate,
Helpless to defy his fate,
Let him run, let him live,
But do not forget what we cannot forgive!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Avg 2008, 21:12 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 09 Feb 2008, 17:40
Postovi: 7402
Inace, na satelitskom programu Viasat History mozete da pogledate jako puno zanimljivih dokumentaraca, medju kojima budu i dokumentarci o umjetnicima i njihovim djelima (odakle sam i ja pokupila informacije, a pretpostavljam i Blind :D ).

I slazem se sa tobom da su ti umjetnici mozda slucajno slikali ono sto im padne na pamet. Ali renesansa je period kada se umjetnost preplitala sa naukom, kada se nauka ustvari iskazivala kroz umjetnost. Tako vjerujem da su i umjetnici svojim djelima ipak htjeli nesto poruciti.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Avg 2008, 00:35 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Dec 2005, 01:29
Postovi: 618
Lokacija: Burkittsville
Citiraj:
Inace, na satelitskom programu Viasat History mozete da pogledate jako puno zanimljivih dokumentaraca, medju kojima budu i dokumentarci o umjetnicima i njihovim djelima (odakle sam i ja pokupila informacije, a pretpostavljam i Blind ).


Upravo, History:wink: . Imaju strasno dobre emisije. Pre neki dan je bila emisija o Leonardu, ali, nazalost, nisam gledala.


poz

_________________
Born in grief, raised in hate,
Helpless to defy his fate,
Let him run, let him live,
But do not forget what we cannot forgive!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Avg 2008, 16:58 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Dec 2005, 01:29
Postovi: 618
Lokacija: Burkittsville
Salvador Dali, La persistencia de la memoria , 1931. godina

Slika

La persistencia de la memoria ili Istrajnost sjecanja je najpoznatija slika umjetnika Salvadora Dali-a. Slika je takodje poznata pod imenom Mekani satovi, Istajnost vremena ili Satovi koji se tope.
Od 1934. ona je u vlasnistvu Muzeja moderne umjernosti u Njujorku.
Dobro poznato dijelo predstavlja dzepne satove koji se tope. Takodje prikazuje Dalijevu teoriju "mekoce" i "tvrdoce", koja je bila centralna za njegovo razmisljanje u tom vremenu.
Moguce je razaznati ljudsku figuru u centru kompozicije, u cudnom "cudovistu" sto je Dali koristio u nekoliko dijela da predstavi sebe- abstaktni oblik koji je postajao nesto kao portret umjetnika.
U globalu drvo predstavlja zivot, ali, u ovom slucaju, ima istu funkciju kao i ostatak elemenata na slici: da prikaze teror.
Zlatne padine u gornjem desnom uglu je Dali-eva domovina, Katalonija, gdje Pirineji dodiruju more....
Originalna ideja ove slike dosla je Daliju jednog toplog, ljetnog dana. Dok je Gala bila u kupovini Dali je ostao kuci zbog glavobolje. Nakon jela je primjetio pola pojeden sir i kako se poceo topiti na toplini suncanog dana. Te noci dok je trazio svoju dusu za slikanje, usnio je satove koji se tope na povrsini. Otisao je do nezavrsene slike na kojoj je radio i planirao kamene litice u pozadini sa drvom na platformi. Za oko dva ili tri sata dodao je dzepne satove koji se tope a koji su ucinili sliku ikonom do danasnjih dana.
Postoji verzija da ova slika ima veze sa predvidjanjem bacene atomske bombe 1945., ali zaista ne znam nesto vise o tome. :oops:

Sjecam se kako sam htjela kupiti jedan primjerak njegovog sata (nesto slicno ovom: http://en.wikipedia.org/wiki/Image:Salv ... f.Time.JPG ). Medjutim, bili su mi preskupi :cry: , pa sam kupila figuricu Dali-evog slona od 13 eura :D . To mi je bilo pristupacnije.


poz

_________________
Born in grief, raised in hate,
Helpless to defy his fate,
Let him run, let him live,
But do not forget what we cannot forgive!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Avg 2008, 19:59 
OffLine
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Sep 2003, 21:58
Postovi: 6855
Lokacija: BL / UK
Skulptura takvog jednog sata se nalazi i u Londonu, ispred Dalijevog muzeja (link):

Slika

_________________
There are ways of saying what you think that make people think what you're thinking is actually more thoughtful than you actually think it is.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Avg 2008, 13:44 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Nov 2006, 13:12
Postovi: 11323
Lokacija: PL / BL
Slika

a moze i ovako:

Slika

Obozavam Munch-a a ova slika je neprevazidjena...

_________________
Zovem se Miroslav i pravim igračke.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Avg 2008, 18:55 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Okt 2004, 19:06
Postovi: 9636
Lokacija: Čbe
Odlicna tema!
Evo ja cu da pridodam fontanu Neptuna:
Slika
Ono sto je zanimljivo kod ove fontane je da je Neptun imao khm "veliki", te mu ga je Giambologna morao skratiti jer se crkva bunila. Onda je on napravio kaziprst koji iz jednog ugla djeluje kao khm khm... :lol:
Slika
Imam dosta omiljenih slika, postavicu kad budem imala vise vremena.

_________________
:iconbiggrin:


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Sep 2008, 18:20 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 24 Feb 2004, 23:11
Postovi: 1293
MonaLisa je napisao:
Otvorila sam ovu temu u pocetku da kazem nesto o dole prikazanoj slici, jer mi je jako interesantna. Ali promijena plana: ovo je tema na kojoj mozete predstavljati svoje omiljene slikare (ili cak sebe :P !) tako sto cete postaviti neke od njihovih najboljih slika i reci nesto o slikaru ili njegovom djelu (barem osnovno, kao npr. kom stilu pripada, kako se slika zove, tehnika, sta predstavlja, licni dozivljaj). Takodje mozete komentarisati slike koje su drugi forumasi postavili. Dakle, prva slika u nasoj Maloj galeriji je...

Jan Van Eyck - Bracni par Arnolfini
Slika

Nizozemski slikar Jan Van Eyck (1390 – 1441) veliki je predstavnik renesanse. Njegovo najpoznatije djelo upravo je slika koju vidite: Bracni par Arnolfini. Slika je tumacena na razne nacine, i nikada sa sigurnoscu nije utvrdjeno kojim povodom je porucilac trazio od Eycka da izradi ovu sliku, niti sta ona tacno predstavlja. Po nekim tumacenjima slika predstavlja sjedinjavanje u bracnu zajednicu, po nekima prvu konzumaciju braka, po nekima cak istjerivanje egzorcizma (ali najvjerovatnije je jedna od prve dvije mogucnosti). Ogledalo na zidu pruza nam pogled na dio prostorije i ljude iza slikara. Troje ljudi koji su svjedoci ovog cina. Jedan od njih najvjerovatnije je sam slikar. Iznad ogledala stoji natpis na latinskom: ,,Johannes de Eyck fuit hic'' (,,Jan Van Eyck je bio ovdje''). Gomila detalja krije svoju simboliku. Jedna svijeca na lusteru simbolizuje Boga. Pas je simbol vijernosti, metla cistoce. Skinute papuce ukazuju na svetost ceremonije i skinute papuce Mojsija. Voce pokraj prozora simbol je prvog grijeha Adama i Eve. Primijetice te veliki stomak kod gospodje Arnolfini. Jedna nagadjanja govore o trudnoci, drugi smatraju da je to samo pretjerano isticanje stomaka (primijeticete na jos nekim Eyckovim slikama ovakvo uzdizanje haljine). Ali ono najmisterioznije na ovoj slici je pitanje: Zasto je Giovanni Arnolfini porucio ovu sliku? Sta je to sto ona zaista prikazuje? Naime, smatralo se da slika prikazuje njegovo vjencanje sa Giovannom Cenami. Ali, pronalazak jednog dokumenta doveo je do sumnje. Giovanni Arnolfini ozenio se 1447. a slika je radjena 1434, sto je 13 godina ranije. Pouzdano se samo zna gdje i kome je radjena slika. Ali zasto i sta predstavlja nikada nije sigurno utvrdjeno.
Poznavaoci umjetnosti, da li znate nesto vise o ovoj slici i sta vi mislite?


Pohvale za temu.
Imao sam priliku u avgustu vidjeti ovu sliku u Nacionalnoj galeriji London.
U Banjaluci se moze nabaviti knjiga "Uvod u istoriju umjetnosti" koja je pravljena u saradnji sa Nacionalnom galerijom. Za razliku od ostalih knjiga, pristupacne je cijene i objasnjava pravce u slikarstvu i na sta treba obratiti paznju. Obradili su i ovu sliku.
U toj knjizi kazu da je slika narucena da prikaze veliku ljubav bracnog para. Zena nije trudna, iako se tako cini, navodno su takve haljine se nosile u to doba, posebno u bogatim porodicama. Istaknuli su narandze na prozoru, koje su u to vrijeme mogli da nabave ljudi iz vise klase.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Sep 2008, 01:09 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Feb 2006, 02:36
Postovi: 2982
The Old Guitarist
Slika

Zbog ove slike volim Pikasovu plavu fazu.
Vidio sam je ovdje: http://www.artic.edu/aic/ (dio muzeja gdje je su samo Pikasova djela je velicine nase galerije :( )
Pogledajte i ovo: http://en.wikipedia.org/wiki/The_Old_Guitarist

Slika

_________________
Popokatepetl je napisao:
...мени очи углавном служе да не упаднем у шахт ходајући улицом...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Sep 2008, 09:03 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Avg 2007, 14:39
Postovi: 39514
Lokacija: Vostok Station, Antarctica
Pablo Pikaso, slika: Tri Svirača

Odlicna kompozicija, nacin slaganja boja... ne znam, meni jedna od boljih njegovih slika

Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 05 Sep 2008, 23:02 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Sep 2005, 08:11
Postovi: 3226
Lokacija: Banja Luka
Zasto ti je odlicna kompozicija?

_________________
Umjetnost je ono sto neko kaze da je umjetnost! :painting:
Freak_on_a_leasH je napisao:
...svima vam treba odvalit jednu konceptualnu samarcinu da se vratite tamo gdje vam je mjesto.....


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Sep 2008, 08:25 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 24 Feb 2004, 23:11
Postovi: 1293
Htio sam postaviti sliku od Chagalla ali ne ide mi. Ima li neko ko bi objasnio kako se to radi? :(


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 39 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 4 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs