banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 15:56

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 76 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 26 Dec 2014, 17:50 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 24 Jun 2005, 02:03
Postovi: 7347
Lokacija: Бања Лука
Spoiler:
Timotic je napisao:
Пеле Мали je napisao:
Јок, сви су људи. :) Док сам био у САД радио сам као фотограф и свакодневно сам се сусретао са јако много људи, а кад радиш такав посао то је прилика да се са њима комуницира на неком приснијем нивоу.
Сад сам баш ушао на мејл и покушао наћи преписку са овим типом.
Има тога још на чету ал` ми се не да пролазити кроз то.

Slika



Timotic je napisao:
Lazi i ti njemu, reci da si neki tajni agent, al' ne smijes o detaljima svog posla da ne ugrozis mir u svijetu...


Могуће да је лагао, али по левелу његовог стручног знања и мојој слободној процјени, мислим да то није случај.

_________________
И само дотле, до тог камена,
До тог бедема...
Ногом ћеш ступит, можда, поганом?
Дрзнеш ли даље?...

Ал' један израз, једну мисао
Чућеш у борбе страшној ломљави
"Отаџбина је ово Србина!..."


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Dec 2014, 17:52 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36385
Пеле Мали je napisao:
The_new_Statesman je napisao:
Toliko je zavrsena prica da npr. bosnjacko potenciranje zrtve upravo steti najvise njima. Ljudi moji, niko se ne zeli ubudale smarati sa tim.


Ено у Сарајеву у центру, поред католичке цркве стоји огроман билборд "Srebrenica exhibition, dont forget genocide" или нешто тако. Сваки странац који дође тамо види то. Како им то штети?


Hoces reci da sasosjecaju sa njima?
A ja ti kazem sta ih samo zanima... Hebote patak... Od cunamija je poginulo za jedan dan 250.000 ljudi. Gomila zapadnih turista... I mislis da je nekog danas posebno briga?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Dec 2014, 17:53 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Okt 2002, 16:13
Postovi: 2214
Lokacija: Lopare/Banjaluka
Пеле Мали je napisao:

Могуће да је лагао, али по левелу његовог стручног знања и мојој слободној процјени, мислим да то није случај.


Nije bitno, bitno je da vec po ovome sto pise zna daleko vise od prosjecnog Amerikanca. Vecina ih eventualno zna da je bio neki rat u nekoj Jugoslovackoj, a za Srbiju znaju da je u Rusiji i da je tamo vrlo hladno.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Dec 2014, 18:00 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Feb 2014, 14:08
Postovi: 284
The_new_Statesman je napisao:
Пеле Мали je napisao:
The_new_Statesman je napisao:
Toliko je zavrsena prica da npr. bosnjacko potenciranje zrtve upravo steti najvise njima. Ljudi moji, niko se ne zeli ubudale smarati sa tim.


Ено у Сарајеву у центру, поред католичке цркве стоји огроман билборд "Srebrenica exhibition, dont forget genocide" или нешто тако. Сваки странац који дође тамо види то. Како им то штети?


Hoces reci da sasosjecaju sa njima?
A ja ti kazem sta ih samo zanima... Hebote patak... Od cunamija je poginulo za jedan dan 250.000 ljudi. Gomila zapadnih turista... I mislis da je nekog danas posebno briga?



to je ono "smrt jednog covjeka je tragedija,smrt milion ljudi je statistika" J. Staljin


inace sto se tice Srebrenice vrijeme je na nasoj strani...


Timotic je napisao:
Пеле Мали je napisao:

Могуће да је лагао, али по левелу његовог стручног знања и мојој слободној процјени, мислим да то није случај.


Nije bitno, bitno je da vec po ovome sto pise zna daleko vise od prosjecnog Amerikanca. Vecina ih eventualno zna da je bio neki rat u nekoj Jugoslovackoj, a za Srbiju znaju da je u Rusiji i da je tamo vrlo hladno.


:lol:

_________________
Defeating a sandwich, only makes it tastier.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Dec 2014, 18:07 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Mar 2008, 16:35
Postovi: 9721
Lokacija: Banjaluka kod Bukvaleka
Pele, statistiku UN, metodoligija prilicno korektna zvana spiskovi&komparacija: bolnice, mrtvacnice&grobovi. Greska od 0,1-2%. Nema tu sta raspravljati jer ko oko toga raspravlja nije bardo zglavom.
Nijemci su radom&sistemom i gradnjom povjerenja kroz integracije sa najvecim istorijskim neprijateljima poput Francuske, GB..dakle kroz politicko sazrijevanje, dosli u poziciju da razmisljaju o buducnosti.
Nazalost, nisi ti jedini Srbin, vi ste vecina, koji bi preko koljena prelomio 25 zadnjih godina. Medjutim, to ne ide tako. Da bi iz jedne kulturno-politicke dimenzije preskocio u drugu ne trebas raditi na tome da promjenis svijet, da ga prilagodis svome shvatanju&razumjevanju drustvenopolitickog&soc. ambijenta, nego bate treb mjenjati sebe. Recimo, uhvatis se pitanja nacije&nacionalizma, procitas tri, cetri knjige itd. I nemoj mi se hvatati Hrvata kao primjera jer razlika izmedju dva bolesna politicka entiteta bila je u eliti koja je razumjela kako funkcionise svijet. Otud njihova prednost.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Dec 2014, 18:10 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 24 Jun 2005, 02:03
Postovi: 7347
Lokacija: Бања Лука
The_new_Statesman je napisao:
Пеле Мали je napisao:
The_new_Statesman je napisao:
Toliko je zavrsena prica da npr. bosnjacko potenciranje zrtve upravo steti najvise njima. Ljudi moji, niko se ne zeli ubudale smarati sa tim.


Ено у Сарајеву у центру, поред католичке цркве стоји огроман билборд "Srebrenica exhibition, dont forget genocide" или нешто тако. Сваки странац који дође тамо види то. Како им то штети?


Hoces reci da sasosjecaju sa njima?
A ja ti kazem sta ih samo zanima... Hebote patak... Od cunamija je poginulo za jedan dan 250.000 ljudi. Gomila zapadnih turista... I mialis da je nekog posebno briga?


Цунами не утиче на политичке одлуке. Ево и код нас кад су биле поплаве, читав Балкан к`о једна држава па мјесец дана послије тога све по старом.
Па саосјећају, због тог саосјећања огромне паре су се слиле у БиХ, претежно у Федерацију. Можда је наша срећа па су они неспособнији од нас па зајебаше ствар. Цијеним да је Запад имао исти план као и са послијератном Њемачком.. новцем и инвестицијама приволити нас да се приклонимо унитарној БиХ као ономад И. Њемачку.

@Timotic

Има он јако добро знање о том шта се догађало овамо и шта се догађа генерално у свијету.

Citiraj:
Hey,

~ thank you again for this wonderful information. Now I'm much more
interested and will probably do some more reading. When I was in school
I studied US History, but I had many friends who studied Cold War
history (US vs. USSR) and Eastern European History (Austria, the
Balkans, etc.). I spoke with these people often, and during that time
there was the Kosovo War also, so I learned quite a bit.

~ It is a very tough situation - almost like Iraq with the Kurds, or
Kurds in Turkey, or Armenians, etc. You have these countries that
Europeans set up in the 1900's and drew boundaries for colonies - not
around ethnic groups. And now there are people who want to have
countries based on their "ethnic" groups (which are largely social
constructs). On top of this we have the US hegemony, and the US push
for "democracy" everywhere! So what happens - people vote for
independence. The US is funny in this respect. We think we want people
to be able to vote to be free, but if you look back at the US in 1860
when half the country voted to become their own state we had a Civil
War. Plus we're forcing all the people in Iraq to stay as one country
rather than split up. We support countries all over the world that
force people to be together, then get mad when wars break out.

~ I think the problem is when wars of this sort break out people do
really horrible things to their neighbors. Of course, all war is
horrible, but a civil war has very confused battle lines. I think the
US involvement in the Kosovo war started because Madeline Albright (the
Secretary of State under president Bill Clinton) rembered the Holocaust
and WWII and when she became aware of what was happening in Kosovo
(especially after the US failure to intervene in Rowanda) she insisted
that NATO intervene. Because NATO was primarily concerned with stopping
the fighting they went after the people most able to fight - the Serbian
government and Slobodan Milosevic. Because Milosevic had access to all
the resources of the state in the fighting and because the KLA was
portrayed in the US media as a band of "freedom fighters" sympathy
obviously turned against Milosevic and the Serbs. I don't think anyone
in the US ever though there was a "bad" side - they recognized that
horrible things were being done by all the sides.

~ I recently saw the play "Scorched" by Wajdi Mouawad, and although it
is about Lebanon's civil war it reminded me very much of the Balkan War.
~ The play demonstrates how good people can do horrible things without
even really realizing it, and how the people who do horrible things in
civil wars destroy themselves as much as their enemies. If you get a
chance to see that play you should - it is really good.

~ Also - I am a historian so I'm very slow to pass judgment on people.
I understand that people have very complex motivations and rarely are
there simply "bad" people - there is usually a reason for violence on
the scale of a civil war.

~ In the end I think the war was a tragedy. I'm not sure how anyone
could make anything better (it's like the Palestinian situation now -
it's so horribly fucked up that it's pretty much impossible to make
things "right").

~ The good news for Serbs is that like most people, Americans have a
very short memory. If you asked most people in the US today what they
thought about Serbs, or the Balkan War, or Sarajevo, they wouldn't know
what the hell you were talking about :)



Болдирани дио је јако истинит самооо проблем је што наше комшије немају кратко памћење.

_________________
И само дотле, до тог камена,
До тог бедема...
Ногом ћеш ступит, можда, поганом?
Дрзнеш ли даље?...

Ал' један израз, једну мисао
Чућеш у борбе страшној ломљави
"Отаџбина је ово Србина!..."


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Dec 2014, 18:23 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 24 Jun 2005, 02:03
Postovi: 7347
Lokacija: Бања Лука
manitu uci da svira je napisao:
Pele, statistiku UN, metodoligija prilicno korektna zvana spiskovi&komparacija: bolnice, mrtvacnice&grobovi. Greska od 0,1-2%. Nema tu sta raspravljati jer ko oko toga raspravlja nije bardo zglavom.
Nijemci su radom&sistemom i gradnjom povjerenja kroz integracije sa najvecim istorijskim neprijateljima poput Francuske, GB..dakle kroz politicko sazrijevanje, dosli u poziciju da razmisljaju o buducnosti.
Nazalost, nisi ti jedini Srbin, vi ste vecina, koji bi preko koljena prelomio 25 zadnjih godina. Medjutim, to ne ide tako. Da bi iz jedne kulturno-politicke dimenzije preskocio u drugu ne trebas raditi na tome da promjenis svijet, da ga prilagodis svome shvatanju&razumjevanju drustvenopolitickog&soc. ambijenta, nego bate treb mjenjati sebe. Recimo, uhvatis se pitanja nacije&nacionalizma, procitas tri, cetri knjige itd. I nemoj mi se hvatati Hrvata kao primjera jer razlika izmedju dva bolesna politicka entiteta bila je u eliti koja je razumjela kako funkcionise svijet. Otud njihova prednost.


Реци ми, и Албанци схватају како функционише свијет је л`? Заправо, твојом логиком, сви осим Срба схватају како свијет функционише.

_________________
И само дотле, до тог камена,
До тог бедема...
Ногом ћеш ступит, можда, поганом?
Дрзнеш ли даље?...

Ал' један израз, једну мисао
Чућеш у борбе страшној ломљави
"Отаџбина је ово Србина!..."


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Dec 2014, 18:28 
Obicne ljude boli patka za nama, par puta su pitali sta je bilo i odgovorio sam im...


Vrh
  
 
PostPoslato: 26 Dec 2014, 18:28 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Feb 2013, 15:24
Postovi: 6469
Manitu fantasticno rezonuje, ja bi napisao isto da znam tako sastaviti. :D

Ukratko, nismo sazreli i pred nama je dug period sazrijevanja, ispipavanja politicko drustvene okoline i odnosa u njoj, upoznavanje kako svijet tece i tako...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Dec 2014, 17:02 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 24 Jun 2005, 02:03
Postovi: 7347
Lokacija: Бања Лука
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=ErogSHdeMvM[/youtube]

Један Американац који се труди да исправи слику о Србији и Србима..

_________________
И само дотле, до тог камена,
До тог бедема...
Ногом ћеш ступит, можда, поганом?
Дрзнеш ли даље?...

Ал' један израз, једну мисао
Чућеш у борбе страшној ломљави
"Отаџбина је ово Србина!..."


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Dec 2014, 22:51 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Jan 2013, 12:15
Postovi: 205
Lokacija: Врх Козаре
Не знају много о нама али једном приликом на улазу у јад вашем жена на пријемници која издаје оне слушалице и радио каже одакле сте ја кажем србија каже одлично, ви сте овде драг гост значи да ипак нешто знају и да поред учтивости према свима у себи носе емоције према некоме. Једном у египту на мору је дошло до неког наметања неке америчке пјесме на караокама гдје сам рекао да то нити слушам нити волим било шта америчко гдје ми је једна рускиња рекла као пссст овде је доста њемаца и британаца и онда смо ми у глас викали fuck usa гдје се она сва погубила касније навече ме питала зашто толико не волимо америку ја сам објаснио и она је први пут чула да је нас неко бомбардовао и све шта је било. Други пут у египту ме је арап питао и то не трговац ради зараде него неки што је водио талијане у обилазак каира, каже мајица ђоковића ти си србин ја реко да, каже кад је почело бомбардовање србије мојима и мени у кући је било тешко и сви смо били љути и данас их не волим због свега што нам раде. У кини нису знали ни шта је ни гдје је европа, а руси нас воле, ко вам год каже другачије лаже вас. Још нешто, са словацима никад не морате да разговарате о нама и објашњавате све знају и велика већина нам дају сву подршку и воле нас ко браћу а ми тога уопште нисмо свјесни.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Dec 2014, 01:29 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
Ja sam sa braćom Slovacima u sred Mađarske konstatovao da je prava šteta što se Mađarština isprječila između nas.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Dec 2014, 07:39 
OffLine
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Sep 2003, 21:58
Postovi: 6855
Lokacija: BL / UK
Joj, što volim ove "upoznao sam par ljudi, znam šta čitava nacija misli" teme. I šta kažu Ameri, Argentinci i ostali? :)

Ljudi sa zapadne hemisfere znaju jako malo o našem regionu, osim ako nisu iz regiona, to uče ili imaju neku porodičnu konekciju za Balkanom.
Što je i logično, s' obzirom da je se ljudi uglavnom zanimaju za svoju kulturu ili uče više o dijelu svijeta jednog od preovlavajućih jezika.
Ono što uglavnom znaju je da Hrvatska ima super plaže, da je geografsko-politička situacija komplikovana i da ima previše malenih država. Mali broj neevropljana zna za rat ili Bosnu ili Sloveniju ili našu politiku ili gdje se nalazimo ili ćevape ili Cecu :D , ali dosta ljudi je jako zainteresovano za posjetiti region.

_________________
There are ways of saying what you think that make people think what you're thinking is actually more thoughtful than you actually think it is.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Dec 2014, 13:54 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
ma da isto je to svugdje pitaj srbe za neku africku drzavu nista ti nece znati reci

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Dec 2014, 15:15 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Feb 2010, 17:13
Postovi: 9838
Lokacija: Далеко од раја
Nije isto filozofe, pravi Srbin se u sve razumije. Poznaje prilike u svijetu, zna zbog čega se sve dešava, umije da popravi sve što vidi…

_________________
Ко не воли ракију, не воли ни људе.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Dec 2014, 15:19 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 28 Maj 2013, 20:35
Postovi: 2088
Dokle vise da se lazemo da je Ruse briga za nas?Slabiji jacem ne treba,uvek bilo i bice.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Dec 2014, 15:48 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Jul 2012, 21:18
Postovi: 574
Ali, ali Rusi su naša braća!?!!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Jan 2015, 01:28 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Feb 2008, 23:04
Postovi: 7327
Lokacija: Satriale's Pork Store
BeckaSkola je napisao:
Jako je komplikovano prosjecnom zapadnjaku objasniti situaciju Srba, hriscana, pravoslavaca, republika srpska, bosna, genocidi i ostali pojmovi.


Тешко али не и немогуће. Најбитније је да се Срби који се нађу у иностранству не повлаче уколико се нађу у таквим дискусијама или буду у могућности да одговоре на питања о рату и сл.

Свако може да да свој допринос али у принципу је најбоље, уколико је човек иоле образован, да нас представи кроз културу, обичаје, богатство историје, спорт и сл.

Увек постоји могућност :)

_________________
РЕПУБЛИКА СРПСКА

http://www.youtube.com/watch?v=oXo4ox94 ... e=youtu.be


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Jan 2015, 02:22 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 28 Maj 2013, 20:35
Postovi: 2088
Пеле Мали je napisao:
The_new_Statesman je napisao:
Toliko je zavrsena prica da npr. bosnjacko potenciranje zrtve upravo steti najvise njima. Ljudi moji, niko se ne zeli ubudale smarati sa tim.


Ено у Сарајеву у центру, поред католичке цркве стоји огроман билборд "Srebrenica exhibition, dont forget genocide" или нешто тако. Сваки странац који дође тамо види то. Како им то штети?

Eno i na 50 m od opstine Vozdovac (Beograd) stoji baner :"Da se ne zaborave zrtve NATO pakta",sa sve slikama zrtava.
Bode oci nije da ne bode,ali mislices o tome 30 sekundi i vratices se svakodnevnim obavezama a klinci u Srbiji ce i dalje kupovati dukserice sa aplikacijom americke zastave.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Jan 2015, 09:28 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Apr 2011, 21:17
Postovi: 15261
Lokacija: Bakinci...Đurin grob
filozof sa vrbasa je napisao:
Ja sam sa braćom Slovacima u sred Mađarske konstatovao da je prava šteta što se Mađarština isprječila između nas.

Veli Fridrih Engels za Čehe jednom prilikom ,još tamo davne hiljaduosamstoineke ,da je za njih ,kao visokorazvijeno civilizovano društvo, najbolje da u budućnosti postoje kao dio Njemačke,iako bi još par vjekova pričali svojim jezikom :D

_________________
"Možete biti najbolji forumaš i stručnjak, ali ako niste u sistemu forumske vlasti, sve je to zabluda."


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 76 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 2 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs