banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 19 Apr 2024, 04:03

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 37 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 18 Apr 2011, 16:50 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31204
Lokacija: Je Suis Ahmed
Citiraj:
Desetine hiljada državljana BiH, koji žive u inostranstvu, ostaće bez matičnog državljanstva ako se do 1. januara 2013. ne promijeni Zakon o državljanstvu BiH ili visoki predstavnik ne produži rok za sklapanje bilateralnih sporazuma o dvojnom državljanstvu.

Naime, članom 17 Zakona o državljanstvu BiH predviđeno je da u slučaju da se državljanin BiH ne odrekne državljanstva druge države, a sa kojom BiH nije potpisala sporazum o dvojnom državljanstvu, 1. januara 2013. automatski gubi matično državljanstvo.

U Ministarstvu civilnih poslova BiH kažu da su svjesni ovog zakonskog problema i da će pokušati da ga prevaziđu potpisivanjem što većeg broja sporazuma o dvojnom državljanstvu.

"Bio je pripremljen sporazum o dvojnom državljanstvu sa Hrvatskom i Crnom Gorom, ali je stopiran u Predsjedništvu, jer je bivši član Haris Silajdžić pokrenuo pitanje zaštite vitalnog nacionalnog interesa. Nastojimo da u razgovorima sa predstavnicima drugih država postignemo sporazume o dvojnom državljanstvu i tako smanjimo broj državljana koji bi ostali bez državljanstva", kažu u Ministarstvu civilnih poslova BiH.

Inače, BiH za sada ima potpisane sporazume o dvojnom državljanstvu sa Srbijom i Švedskom, a po tvrdnjama predstavnika Ministarstva inostranih poslova BiH postoje i tzv. prećutna dvojna državljanstva sa SAD, Kanadom i Australijom koje bez uslovljavanja za odricanje matičnog, dodjeljuju našim građanima svoja državljanstva.

Po njihovim riječima, nešto složenija situacija je sa većinom zemalja Evropske unije koje ipak to zahtijevaju. U Svjetskom savezu dijaspore BiH više puta su pokretali inicijativu da se u Zakonu o državljanstvu BiH promijeni klauzula kojom bi se građanima BiH dozvolilo da imaju dvojno državljanstvo.

Poslanik u Predstavničkom domu Parlamenta BiH Lazar Prodanović, međutim, tvrdi da nije moguće promijeniti član 17 kada je Ustavom predviđeno da je za dvojno državljanstvo potreban sporazum.

"Kada bismo mijenjali zakon, morali bismo da promijenimo i Ustav BiH i njime definisati ko ima pravo na zadržavanje državljanstva BiH. Pitanje državljanstva je regulisano Ustavom, a u skladu sa njim je rađen zakon|", upozorava Prodanović.

Bivši visoki predstavnik Pedi Ešdaun je još 2002. nametnuo izmjene i dopune Zakona o državljanstvu BiH, kojima se rok za sklapanje bilateralnih sporazuma o dvojnom državljanstvu produžava do 1. januara 2013. Ešdaun je tada objasnio da je ovakvu odluku donio na molbu Predstavničkog doma Parlamenta.

Inače, državljanstva BiH do sada se odreklo 51.847 građana, a ukoliko ugovori o dvojnom državljanstvu u međuvremenu ne budu potpisani", taj broj će biti mnogo veći.

(BLLIVE)


Trka s vremenom je počela.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Apr 2011, 18:21 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Jan 2006, 22:41
Postovi: 2005
Lokacija: Izmedju zemlje i neba
Ja imam trenutno 3 drzavljanstva i za 2 god sticem pravo i na 4 ( austrija ). Ne bih se ni sec dvoumio da se odreknem bosansog drzavljanstava ako do toga dodje


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Apr 2011, 23:59 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 01 Jul 2004, 11:47
Postovi: 2597
@ratkop: Ehehehehe ajd bas da vidim, hoces li moci dobiti austrijsko, a da zadrzis ostala drzavljanstva. ;) "Nece da moze, bato!" :D

Inace, meni je odobreno austrijsko drzavljanstvo, pa sad tece proces odjave postojeceg i dobijanja austrijskog. Bicu uskoro Svabo! :) Zovite me onda "Digression" iliti "Abschweifung" ;)

_________________
Sve sto sam napisao, slucajno je namjerno ...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Apr 2011, 00:59 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Sep 2004, 11:42
Postovi: 2355
Lokacija: Mejdan, kod Flavea na gajbi
ma pusti ratkopa, od njega nikad pametne.

Digresija je napisao:
Bicu uskoro Svabo! :) Zovite me onda "Digression" iliti "Abschweifung" ;)

´osh´ onda slaju platiti? :icescream:

_________________
DA, JA SAM SEXUALNO ISFRUSTRIRANA OSOBA!!!
verliebt in berlin


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Apr 2011, 01:07 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Sep 2005, 20:36
Postovi: 5338
Lokacija: Wien, Österreich
stigmata je napisao:
ma pusti ratkopa, od njega nikad pametne.

Digresija je napisao:
Bicu uskoro Svabo! :) Zovite me onda "Digression" iliti "Abschweifung" ;)

´osh´ onda slaju platiti? :icescream:

Bio bi red, opet ide fino vrijeme.

_________________
democraticus artis crastis individibidualis artis crastis libertas


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Apr 2011, 09:19 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Jul 2008, 20:45
Postovi: 145
Lokacija: Italy
Bosanskog drzavljanstva sam se odreko sa VELIKIM zadovoljstvom... kad jednog dana ako Bog da Republika Srpska napravi svoje pasose, onda cu da slavim i da ga uzmem od srca.

Slika

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Apr 2011, 13:43 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Jan 2006, 22:41
Postovi: 2005
Lokacija: Izmedju zemlje i neba
Ja se u slucaju AT drzavljansta oficijalno odricem drzavljanstva drzave na koju sam imao boravisnu vizu ( BIH ). Za moja drzavljanstva srbije i hrvatske ne stoji nigde u sistemu tako da austrijanci nemogu ni zahtevato odricanje doticnih. Znam dosta ljudi koji imaju hrvatsko i austrisko drzavljansto a odrekli se BIH.
Nije to poenta price vec da kad bi dosöo do toga da se neceg odricem BIH bi se odrekao bez razmisljanja. A zakon sam po sebi mi je malo cudan posto se u top slucaju Bih odrice svojih drzavljana koji dosta novca donose u ovu drzavu i uopste sta zele da postignu s tim zakonom. kao da je BIh svica pa sad hajde da cistimo one s dvojnim drzavljanstvima. svi ce ga se odreci u sec i to je samo minus za drzavu


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Apr 2011, 17:31 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Sep 2004, 11:42
Postovi: 2355
Lokacija: Mejdan, kod Flavea na gajbi
laoce je napisao:
Bio bi red, opet ide fino vrijeme.

bio bi red, ali cim pomenes slaju, digresija nestane.
fakat cemo se organizovati i otici mu na vrata. sreca pa svi znamo gde zivi :lol: :lol: :lol:

_________________
DA, JA SAM SEXUALNO ISFRUSTRIRANA OSOBA!!!
verliebt in berlin


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Apr 2011, 17:40 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2009, 20:16
Postovi: 1834
Lokacija: Naselje Gavranova
BARABA-IT je napisao:
Bosanskog drzavljanstva sam se odreko sa VELIKIM zadovoljstvom... kad jednog dana ako Bog da Republika Srpska napravi svoje pasose, onda cu da slavim i da ga uzmem od srca.

Slika


Možes poslije dupe da obrišeš sa njim. Lako je preko grane srbovati, a mi koji ovdje živimo i preživljavamo u "voljenoj" nam zemlji, gdje samo lopovluk i bezobrazluk dobro opstaju, misliš da je nama bitno koja je zemlja i državljanstvo.

_________________
Spaljeni su bijeli dvori
divljih bura postojbina
negda okna, sad otvori
šire grozu
a oblaci iz visina
gledaju u razvalinu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Apr 2011, 18:43 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Jul 2008, 20:45
Postovi: 145
Lokacija: Italy
gavranpero je napisao:
Lako je preko grane srbovati, a mi koji ovdje živimo i preživljavamo u "voljenoj" nam zemlji, gdje samo lopovluk i bezobrazluk dobro opstaju, misliš da je nama bitno koja je zemlja i državljanstvo.



Sta da ti radim... ne mogu te ja izdrzavat. Znam ja kako je tamo ziveti... radio sam ja tamo u nadnicu i oro njive sa volovima da zaradim za opanke gumene s kojima sam i doso ovde.

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Apr 2011, 19:22 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2009, 20:16
Postovi: 1834
Lokacija: Naselje Gavranova
Šalji papire bre, da se bega :) . Dobro sam se nasmijao na ono
Citiraj:
Sta da ti radim... ne mogu te ja izdrzavat.
:D :D :D

_________________
Spaljeni su bijeli dvori
divljih bura postojbina
negda okna, sad otvori
šire grozu
a oblaci iz visina
gledaju u razvalinu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Nov 2011, 08:28 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 01 Jul 2004, 11:47
Postovi: 2597
Jedno pitanje za one, koji su vec ganjali austrijsko drzavljanstvo - kad se odjavi srpsko/hrvatsko/bosansko drzavljanstvo i kad se sa tom potvrdom ode u magistrat, koliko se ceka otprilike na pasos i na austrijsko drzavljanstvo? Ja sam naime u oktobru predao sve te potvrde, ali jos nikakav odgovor nisam dobio... Kontao sam za novu godinu ili Bozic dole kuci, ali izgleda da necu moci mrdnuti nikud :(

_________________
Sve sto sam napisao, slucajno je namjerno ...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Dec 2011, 08:53 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36398
Vec si dobio pasos?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Dec 2011, 09:02 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
filozof sa vrbasa je napisao:
Desetine hiljada državljana BiH, koji žive u inostranstvu, ostaće bez matičnog državljanstva ako se do 1. januara 2013. ne promijeni Zakon o državljanstvu BiH ili visoki predstavnik ne produži rok za sklapanje bilateralnih sporazuma o dvojnom državljanstvu.

Naime, članom 17 Zakona o državljanstvu BiH predviđeno je da u slučaju da se državljanin BiH ne odrekne državljanstva druge države, a sa kojom BiH nije potpisala sporazum o dvojnom državljanstvu, 1. januara 2013. automatski gubi matično državljanstvo.

Sad se pitam šta je lošije za pojedine političare; i dalje odgađati popis stanovništva ili požuriti s popisom prije 2013. (pod uslovom da preživimo fatalni decembar 2012.)

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Dec 2011, 23:49 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 01 Jul 2004, 11:47
Postovi: 2597
The_new_Statesman je napisao:
Vec si dobio pasos?

Nisam jos ... poslao sam prije 10-ak dana email da ih priupitam gdje je zapelo, pa mi cova rece, da ceka jos na neku potvrdu od policije - cim ju dobije, nastavice sa obradom mog zahtjeva... Kontao sam ici dole za praznike, al' izgleda da necu moci nikuda ... nadam se da ce barem do uskrsa biti gotovo :D

_________________
Sve sto sam napisao, slucajno je namjerno ...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Jan 2012, 13:56 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Jan 2006, 11:47
Postovi: 1094
Lokacija: tamo daleko
ja sam dobila za 4 mjeseca austrijsko, preko veze naravno islo dosta brze ..da da ima toga i u divnoj sredjenoj Austriji :P Iako ima par godina od toga
Odrekla se bosanskog, sto mi nije tesko palo..dvojno drzavljanstvo nije dozvoljeno da jeste uzela bih ga, zbog birokratije, kuce itd
Ako budemo i zivjeli jednom u BL, onda predpostavljam da nije tesko dobiti nas stalni boravak i radnu dozvolu? Malo je glupo sve ovo, ipak sam jednim djelom i u zavicaju,a drugim opet nisam i tako, za sada nazalost ne vidim u BL neku buducnost, a bila sam optimista da ce biti sve bolje i bolje ..jel zna neko koliko stranac mora placati kod nas ako se na njega vodi nekretnina? neki porez ili kako?

_________________
Majka je ono što si, Majka je ono ko si, Majka je ona dubina u nama
Majka je ona suština sama, Majka je životu mati, Majka je da nas zauvijek prati
Majka je naša ljubav i raj
Majka je naš početak i kraj


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Jan 2012, 14:27 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Maj 2008, 10:50
Postovi: 6643
breskvice, ima li neki poseban praktičan razlog zašto si uzela njihovo državljanstvo?

_________________
You smug-faced crowds with kindling eye
Who cheer when soldier lads march by,
Sneak home and pray you'll never know
The hell where youth and laughter go.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Jan 2012, 16:23 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Jan 2006, 11:47
Postovi: 1094
Lokacija: tamo daleko
Hristov pa iz prakticnih razloga, sigurno ne zato sto se glavom i petom osjecam kao Austrijanka tj svabica po gastarbajterski :D naravno i zbog posla,jer sam htjela tada u drzavnu sluzbu /magistrat. Iako ko ne zeli stranca, nece me na osnovu imena i prezimena, dzaba mi austrijski pasos. Lakse je tada bilo za sve ako imas AT pasos, sada je drugacije, recimo i stranci koji imaju neogranicen boravak mogu dobiti drzavni stan/gemeindewohnung itd
Ali nekako sam sva na pola, voljela bih u BL a opet ne mogu, navikla sam na disciplinu, socijalnu drzavnu, uredjenu funkcionalnu, dovoljno novaca za normalan zivot itd
Ali dobro to nije tema..

Uglavnom se nadam ,da ce BiH i Austrija jednom sklopiti ugovor o dvojnom drzavljanstvu
Znam covjeka , posto radim takav posao, Turcin koji je ovdje od 1969, dobio austrijsko drzavljanstvo ja mislim pocetkom 90tih.
I zbog nekih porodicnih razloga ali i valjda nekretnina, nekog posla itd uzeo je sredinom 2000te i tursko drzavljanstvo opet bez da Austrija zna ista o tome. Tako rade i neki nasi iz Bosne i Srbije isto, pogotovo iz SRB znam ih par licno
Uglavnom su Austrijanci to otkrili (kako ne znam,dal ga je neko prijavio nemam pojma) i odmah po kratkom postupku je izgubio AT drzavljanstvo, i status u Austriji a covjek ovdje 40 godina..i morao je traziti boravisnu dozvolu iz pocetka, znaci kao neki stranac koji je dosao prije mjesec dana. E sada za njega su vazili neki humanitarni razlozi bla bla..ali opet je ispalo s.anje..

_________________
Majka je ono što si, Majka je ono ko si, Majka je ona dubina u nama
Majka je ona suština sama, Majka je životu mati, Majka je da nas zauvijek prati
Majka je naša ljubav i raj
Majka je naš početak i kraj


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Jan 2012, 17:06 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Maj 2008, 10:50
Postovi: 6643
breskvica je napisao:
Hristov pa iz prakticnih razloga, sigurno ne zato sto se glavom i petom osjecam kao Austrijanka tj svabica po gastarbajterski :D naravno i zbog posla,jer sam htjela tada u drzavnu sluzbu /magistrat. Iako ko ne zeli stranca, nece me na osnovu imena i prezimena, dzaba mi austrijski pasos. Lakse je tada bilo za sve ako imas AT pasos, sada je drugacije, recimo i stranci koji imaju neogranicen boravak mogu dobiti drzavni stan/gemeindewohnung itd


Znam znam, pretpostavljao sam da ima neki poseban razlog, samo sam htio vidjeti koji :) A kao što si napisala, i sa neograničenom vizom imaš skoro sva prava, pri tome uštediš pare za plaćanje državljanstva a i dalje nisi stranac u Bosni, pa rekoh mora biti poseban razlog za uzimanje državljanstva :)

_________________
You smug-faced crowds with kindling eye
Who cheer when soldier lads march by,
Sneak home and pray you'll never know
The hell where youth and laughter go.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Jan 2012, 17:37 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36398
Ajme, bar breskvica je par puta spomenula da ima cinovnicki (lezi lebe da te jedem) posao ;)

I da, sve mi se cini da su stranci kod na povlasteni u pogledu nekretnina. Dakle, ne sikiraj se.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 37 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 6 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs