banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 19 Apr 2024, 12:41

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 58 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3
Autoru Poruka
PostPoslato: 22 Jun 2010, 21:15 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Dec 2005, 09:37
Postovi: 7992
Poslije zavrsenog BWL studija, tacnije Fachhochschule, prva plata je bila oko 6000 DM brutto, 1999. god. Odjel Treasury ( financijski specijalist). Sadasnja pozicija je Leiter FinanzManagement.a sa 12000 Eu bruto ( firmin auto + premije uracunati). Prvi posao u DE, sadasnja pozicija u Luxemburgu.

_________________
Ali, izvinite, što se vi brinete kakvi ste u očima drugih ljudi i šta se o vama misli i zna? Kao da je to važno? Važno je koliko čovjek ima od života i šta u životu načini od sebe, od svoje sredine i svoga potomstva.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Jun 2010, 06:29 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Apr 2009, 11:18
Postovi: 3211
ajkula je napisao:
Poslije zavrsenog BWL studija, tacnije Fachhochschule, prva plata je bila oko 6000 DM brutto, 1999. god. Odjel Treasury ( financijski specijalist). Sadasnja pozicija je Leiter FinanzManagement.a sa 12000 Eu bruto ( firmin auto + premije uracunati). Prvi posao u DE, sadasnja pozicija u Luxemburgu.



ajkula duso jel ovo neka tvoja poznanica ili mozda prijateljica :wink: da komso malo navrati da ga sunce ugrije :D

_________________
V@nja je rekao da mogu da vas za*ebavam............. ko izda p*zda


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Jun 2010, 15:38 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36398
Cvox, ode ti... BIIIP :)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Jun 2010, 16:52 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Apr 2009, 11:18
Postovi: 3211
The_new_Statesman je napisao:
Cvox, ode ti... BIIIP :)



:lol: :lol: :lol: :lol: sazno sam sve :D

_________________
V@nja je rekao da mogu da vas za*ebavam............. ko izda p*zda


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Jun 2010, 17:20 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 01 Jul 2004, 11:47
Postovi: 2597
Hristov je napisao:
Na koji nacin regulisete tzv. all inclusive klauzulu ugovora, tj. da li ste placeni za prekovremeno ili ste morali pristajati na to da je i prekovremeno uracunato u fiksnu platu? Ili to regulisete preko uzimanja slobodnih dana? Na koji nacin vam sef sugerise da pristanete na all inclusive?

Kod mene je all inclusive - 20 prekovremenih ukljuceno, ali jos nisam nijednom napravio vise od 5 prekovermenih :)))

_________________
Sve sto sam napisao, slucajno je namjerno ...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Jun 2010, 23:42 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 05 Feb 2009, 01:45
Postovi: 4767
Lokacija: Saraj'vo
Kako se uopšte "dočepati" neke od zemalja EU ili Norveške? Listam oglase za posao i prosto je za plakati koliko je veći izbor gore nego na ovim prostorima. Taman vidiš fin posao a onda dole sitnim slovima napisano da važi samo za državljane zemalja članica EU.
Ovdje koji god oglas okrenem u svojoj branši traže programere što meni trenutno ne leži. Poslova sistem administratora ili administratora mreža, dizajn mreža nema ni na vidiku. Možda tražim i ja previše da nađem posao 2 i po mjeseca nakon diplomiranja ali me baš neka depra stisla.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Jun 2010, 19:51 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Maj 2008, 10:50
Postovi: 6643
hercegovac, ne mora to za EU puno da znaci, idu nasi ljudi itekako na Zapad da rade. Nista te ne kosta da kontaktiras ljude.

Btw., htio sam da spomenem jednu vaznu stavku prilikom pregovora u vezi plate, a za koju dosta njih ne znaju. Spomenuo sam tzv. "all inclusive" klauzulu, to je nista drugo nego paushal koji se daje za prekovremeni rad u nekom ocekivanom mjesecnom iznosu. Jedan od nacina kako buduci sef moze pokusati da vam rukne manju platu je da vam ponudi naoko lijep iznos, ali u koji je ukljucen i pausal za prekovremeno, a prekovremeno koje je uracunato u tu platu iznosi u pravilu nekih 20h mjesecno. Nikad ne dozvolite da vam sef nudi cifru u koju je ukljuceno i prekovremeno, nego uvijek trazite da se rasclani iznos ciste plate i iznos pausala za prekovremeno, i onda se cijenkajte za taj osnovni iznos. Znaci kad iznosite svoj zahtijev za visinu plate, uvijek recite da je taj iznos bez prekovremeno, a onda se posebno dogovarajte za broj prekovremenih sati na koje bi se odnosio pausal. Znaci ako zelite brutto platu recimo 1000€, kazete uvijek: "Mislim je 1000€ BEZ prekovremeno neki minimum".

Cijenkanje u vezi plate vam je kao na pijaci, vi ste roba koja se prodaje, i morate gledati da se prodate po cijeni za koju smatrate da je najrealnija, a nikad nemojte da podilazite sefu jer su oni iskusni u tome i cijenkace se svakako ne biste li pristali na manju platu. Znam slucaj gdje je sef vec napisao u ugovoru svoj prijedlog za platu, na kraju je morao pristati da da 600€ vise. Neko bi rekao da je to bezobrazluk da nudi za 600€ manju platu od neke realne plate, ali nebitno, bitno je da se vi drzite svoje vrijednosti i ne odstupate od toga. Znam momka koji se cijenkao sa sefom u vezi plate, i sef mu navede kao primjer platu jednog ex-radnika koji je imao isto obrazovanje kao i taj momak, na sta je taj momak rekao sefu: "Da, ali on je bio pocetnik a ja imam 7 godina iskustva", na sta se sef nasmijao i bez daljnje price pristao na prijedlog tog momka u vezi visine plate. Zato sam rekao da je vazno da se informisete i da skontate vase adute, jer gresku koju ucinite prilikom sklapanja ugovora necete dugo moci ispraviti, to su one zivotne odluke koje se odrazavaju na mozda veci dio vaseg zivota. Zamislite da je momak iz primjera koji sam naveo, zbog nesigurnosti u sebe, pristao na 600€ manju platu. Godisnje bi gubio 12 x 600 = 7200€! a ako radi u Austriji, to bi bilo 14 x 600 = 8400 izgubljenih eura godisnje!

_________________
You smug-faced crowds with kindling eye
Who cheer when soldier lads march by,
Sneak home and pray you'll never know
The hell where youth and laughter go.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Sep 2010, 18:05 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Sep 2003, 15:07
Postovi: 6389
Pogleda sam ovaj izvjestaj sa prvog posta, pa imam par pianja za vas koji ste van, tj. u Austriji.
Posto sam student (ekonomije), gledao sam 'starter salaries', i vidjeh da je prosjek nekih 28.000e na godinu. Interesuje me, koliko od toga ide na porez, a koliko ostaje meni. I sto se tice poreznih klasa, koliko sam uspio naci, porez je progresivan, 33%, 43% i 50% (orijentaciono), zavisno od godisnjeg prihoda?
Da li to ide kao i ovde, npr. ako je bruto plata 2000 eura, poslodavac plati obaveze (33%, jer koliko sam uspio vidijet, do 25.000 godisnje je ta stopa), a meni ostaje neto, tj. cca 1330e?

Sto se tice radnih viza, nasao sam podatak da imaju 3 tipa radnih viza, na jednu, dve i pet godina, prvo se uzima ova od godinu dana, zatim dva puta ova od dve godine, i tek onda se moze uzeti vizda od 5 godina? Koliko su dobro organizovani sindikati, kakav je polozaj radnika i postuju li se prava? Koliko je tesko naci posao sa fakultetskom diplomom, cuo sam da je sad strancima dosta teze, tj. nece da primaju dok god mogu zaposliti svoje?

I kakva bi bila situacija da upisem postdiploski tamo, da li bi bilo moguce paralelno raditi i studirati?

Bilo kakav link, forum, ili sl. bi mi dobro dosao.

_________________
"Baš je dobro kada misliš da živiš u slobodi"


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Sep 2010, 07:07 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Maj 2008, 10:50
Postovi: 6643
Evo ti dobar sajt za racunanje netto plate iz bruto iznosa: http://www.rechtsfreund.at/berechnungen ... echner.htm. Za prosjecan mjesecni iznos na godisnjem nivou moras da uzmes u obzir i 13. 14. platu, tako da onaj godisnji iznos sto ti izracuna, moras da podijelis sa 12.

Ne sikiraj se za svoja prava u Austriji, najbitnije ti je da nadjes posao. Ako dolazis kao student onda ne mozes da radis puno radno vrijeme, ako dolazis kao radna snaga onda zavisi sta hoces da radis. Tesko je kao stranac naci posao ako nisi 'kljucna radna snaga' (Schlüsselkraft), ali ako raspolazes kvalifikacijama koje su trazene na AU trzistu, onda nemas problema, u Austriji postoji odredjena godisnja kvota koja odredjuje koliko strane radne snage smije da se primi u AU godisnje. Ta kvota ama bas nikad nije bila ispunjena. npr. za prvu polovinu 2010 od kvote koja iznosi ca. 2147 doslo je samo ca. 460 stranaca. Ako dolazis kao Schlüsselkraft, moras naci firmu koja ce te primiti jer je jedan od preduslova za podnosenje zahtijeva za Schlüsselkraft da imas potpisan ugovor sa firmom koja ce te primiti.
Opcija o kojoj ti govoris ide jako tesko za strance koji dolaze prvi put u AU.
Znaci u AU ne mozes doci tako lako, mozes ili kao student ili kao Schlüsselkraft. Medjutim kao student si dosta ogranicen sto se tice posla, jer logicno je da si dosao studirati a ne raditi puno radno vrijeme.

_________________
You smug-faced crowds with kindling eye
Who cheer when soldier lads march by,
Sneak home and pray you'll never know
The hell where youth and laughter go.


Poslednji put menjao Hristov dana 06 Sep 2010, 18:17, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Sep 2010, 10:39 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Okt 2004, 19:06
Postovi: 9636
Lokacija: Čbe
Pogledala sam ovaj tvoj link, i nisam našla svoju branšu :( Sad ću završiti faks i kontam ići iz Italije... Kakve su plate za dizajnere enterijera i grafičke dizajnere?

_________________
:iconbiggrin:


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Sep 2010, 12:50 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Jul 2009, 11:23
Postovi: 7205
Lokacija: Under a total blackened sky
Evo mene zanima kolike su plate inžinjera elektrotehnike u Evropi? Npr. Njemačka, Austrija, Švedska, Finska i tako dalje. Našao sam negdje podatak da je godišnja plata poslije par godina rada u Švajcarskoj oko 100000CHF. Da li te stvarno tako?

_________________
To be a Sith is to taste freedom and to know victory...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Sep 2010, 19:00 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Maj 2008, 10:50
Postovi: 6643
krme, Panzer, morate potraziti na netu malo, dosta se pise o zaradama, svako ko je bio u vasoj situaciji je postavljao takva pitanja, pa je nemoguce da ne nadjete na forumima sa njem. govornog podrucja da se pise o tome. Veoma je mala mogucnost da neko sa foruma radi bas te poslove koje ste naveli.
Krme, ti imas sta napisati u svoj CV pa se ne moras bojati za sebe :D

_________________
You smug-faced crowds with kindling eye
Who cheer when soldier lads march by,
Sneak home and pray you'll never know
The hell where youth and laughter go.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Sep 2010, 21:10 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Okt 2004, 19:06
Postovi: 9636
Lokacija: Čbe
Znam, al ja nisam nikad radila. Nemam radnog iskustva iako sam radila neke posliće, a imam i nagrada :D Al opet, frka mi je - prvi posao... :iconbiggrin: Voljela bih uganjati neki dobar master i uz njega raditi još nešto. Sad nisam imala vremena, ovaj faks me pojeo, al evo, kraj se nazire :D

_________________
:iconbiggrin:


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Sep 2010, 00:29 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 03 Jun 2004, 13:47
Postovi: 918
Lokacija: Banja Luka, Bosna i Hercegovina
Mislim da bi imala mnogo vise srece da nadjes posao ovdje u USA nego u EU.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Sep 2010, 00:49 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Okt 2004, 19:06
Postovi: 9636
Lokacija: Čbe
Imaš li neke korisne linkove? U kojem si ti gradu? Može sve na pp :D

_________________
:iconbiggrin:


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Sep 2010, 01:04 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Nov 2003, 13:28
Postovi: 5168
zLo_krme je napisao:
Kakve su plate za dizajnere enterijera i grafičke dizajnere?


Što se tiče situacije u BL, kao grafički dizajner mislim da najviše što možeš da očekuješ je 1500KM. A kao dizajner enterijera, ako je to u sklopu nekog arhitektonskog biroa (koji se između ostalog bavi i enterijerima), prosječna plata je ispod 1000KM, ako radiš samostalno tu se može više zaraditi, samo što moraš sama da tražiš klijente, tj. trebaš upasti u šemu. Dobra stvar kod oba zanimanja je da uvijek možeš naći poslove sa strane. Za ovo prvo možeš naći dosta poslova preko interneta, za ovo drugo baš i ne.

_________________
www.madeinbunker.com


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Sep 2010, 01:41 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Avg 2007, 14:39
Postovi: 39514
Lokacija: Vostok Station, Antarctica
A gde su moji u celoj ovoj prici... Ja sam najebao vani, kao stomatolog sa diplomom iz BiH u vecini slucajeva ne mogu nista, a plate su poprilicno dobre u nekim zemljama, a u vecini je id deficitarno zanimanje. Ima mu*a da odvalim dok mi diploma postane vazeca :-?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Sep 2010, 10:00 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 03 Apr 2010, 16:00
Postovi: 1518
Pozdrav... fina i zanimljiva tema, svaka cast autoru...

Mene zanima, obicni VARIOC, koji u BL ima platu 500KM neto... koliku bi imao u Austriji, Svedskoj...

Zanimanje prehrambenog Tehnologa, koliko je trazeno i cijenjeno vani, ako je ko upucen..... ;)

zz

_________________
Zaradite iznoseći svoje mišljenje! ;)
JaZnam online panel za popunjavanje anketa.
Registrujte se ovde


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 58 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 6 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs