banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 20 Apr 2024, 10:50

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 58 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 16 Jun 2010, 08:49 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Apr 2009, 11:18
Postovi: 3211
crni_bl je napisao:
Cvox, jedino sto u DK i ostalim zemljama u tom djelu Evrope sa tim porezom ti obezbjede sve! Nema sta gule brate ali sto ti kazes i dadnu...


vidi zdravstvo i skolstvo je placeno(stim da ljekove placas,do duse imas popusta al ipak caliras neku cifru) a sve ostalo ti je luksuz sto bi se reklo.......oces auto i kad se zalis kazu ti "pa kupi biciklo pa neces imat obavezu putarine,osiguranja,servisa,benzina".......oces kucu/stan u svom vlasnistvu dobijes odgovor "iznajmi kucu/stan sto moras biti u kreditu"....ima sve svoje mane i prednosti 8)

_________________
V@nja je rekao da mogu da vas za*ebavam............. ko izda p*zda


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Jun 2010, 08:56 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Sep 2006, 09:31
Postovi: 2209
Nije da nije, plate su ok, ali su i porezi ,pdv i sl, gdje god i kako god okrenes...istini za volju barem se trose transparentno i smisleno...
Jedino sto mi ovdje bode oci je to da npr. furaju neki komunisticki fazon (iako ne daju reci), ako radis prekovremeno ili hoces neko vrijeme jos neki extra poso, od odredjene granice (iznosa zarade) ti rukaju porez od cak 50%, tako da se ne isplati nikako... Onda se nasi dovijaju, pa ako hoce extra i preko,(znate nas, kuce, auta, foliranje) onda nadju crnjaka, koji je debelo ispod normale, ali ipak bolje nego da ti ostaje samo pola....
Takodje znam vise likova koji pokusavaju neke biznise, ili su pokusavali...drzava ubi nametima, te ako ne znaju dobro i skolovano muljati, ne isplati se nikako, te su mnogi propali ili odustali....

_________________
Da se pitalo većinu, još bismo bili na istom baobabu u Africi, jahali grane i krezavo se smijali onoj budali s vizijom što je sišla dolje, umislivši da može hodati na dvije noge i polugom zatući mamuta...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Jun 2010, 17:58 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36398
Hristov, razumijem sta hoces reci, ali pobogu ti ne konkurises da radis na traci, vec za radno mjesto gdje se trazi diploma :) Pa nece valjda bravar konkurisati za radno mjesto zubara iako obojica rade sa brusilicama? Mjesas kruske i jabuke.

Btw. tog inzenjera koji dobro i jeftino radi smatraju budalom, te se trude da ga sto vise iskoriste u vremenu i prostoru. Koliko toliko dok se ovaj ne prizove pameti. Ali inzenjeri jesu veoma drustveno cjenjeni, sto je sasvim normalno jer iza svega stoji ogroman trud. Ne znam da li si primjetio da ti u Austriji svugdje dodaju titulu uz ime. Npr. kada cekas kod doktora...

Ali je bilo za cvoxa i namete gore ;)


Poslednji put menjao The_new_Statesman dana 16 Jun 2010, 19:15, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Jun 2010, 18:30 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Apr 2009, 11:18
Postovi: 3211
The_new_Statesman je napisao:
Ali je bilo za cvoxa i namete gore ;)


razumijemo se profesore :wink:

_________________
V@nja je rekao da mogu da vas za*ebavam............. ko izda p*zda


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Jun 2010, 21:11 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Feb 2010, 19:20
Postovi: 202
Eto, ja sam inzenjer sa 5 godina fakultetskog obrazovanja, 4 godine radnog staza i plata mi je 900 km. I, da, neredovna. Tako da ne mogu ni kredit da podignem. Sramota za ovu drzavu sto skoluje inzenjere koji nakon diplome nisu nikome potrebni...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Jun 2010, 10:20 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 01 Jul 2004, 11:47
Postovi: 2597
@raven: ganjaj onda posao u inostranstvu. :)

Pogledao sam ove statistike u PDF dokumentu, ali ne mogu da dokucim da li se radi o bruto ili neto iznosima... Ako sam previdio, moze li mi neko reci na kojoj stranici stoji to tacno :)

Pretpostavljam da se radi o bruto iznosima, jer jedino tako brojke odgovaraju realnim podacima - ako se prihvati tolerancija od 10%, onda mogu reci da su podaci prilicno tacni...

Meni je zanimljivo poredjenje, ko posjeduje koliko vrijedno auto na osnovu plate - rekao bih da nije bas priblizno tacno, jer mnogi u Austriji voze dobra auta, iako ne zaradjuju tolike iznose...

_________________
Sve sto sam napisao, slucajno je namjerno ...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Jun 2010, 15:27 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36398
Digresija, mene u ovoj cijeloj prici muci da li su u pitanju sva bruto primanja ili samo zbir bruto plata... Gdje je novac u visini jos oko dve plate za ljetnji regres i bozicnicu pa jos (ako ih ima) razni bonusi i premije?

Btw. cini mi se da se u Austriji voze krsevi u odnosu na primanja... Tesko za povjerovati, ali bolji vozni park imam pod prozorom u BL, nego da sada ovde provirim napolje.


Poslednji put menjao The_new_Statesman dana 17 Jun 2010, 15:44, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Jun 2010, 15:40 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 06 Jan 2009, 10:14
Postovi: 4338
Lokacija: Bojica Han
u mojoj bransi zavisno od organizacije od 30K do 60K godisnje za Program Menadzera (na ruke u veci slucajeva posto je posao na terenu pa ne podlijeze porezu) mana je naravno sto su ugovori od godinu do dve maksimum tako da iako se dobro zaradjuje nema "stabilnosti" nego svakih 12 mjeseci jovo na novo aplikacije razgovori preporuke i ostala sranja dobra strana je sto se da ustediti (ako je neko stedljiv a ne kao ja ;) ) izuzetak je ko upadne za UN tu je nekih 80 do 100 K dolara i ako se dobije pravi ugovor do penzije

_________________
ideologijom i religijom se bavi sirotinja moj maho


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Jun 2010, 15:53 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36398
Evo u kom se pravcu ide:

http://www.sarajevo-x.com/svijet/eu/clanak/100617068

Pa vi vidite gdje je tek BIH...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Jun 2010, 21:54 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Maj 2008, 10:50
Postovi: 6643
Plate u PDF-u su brutto plate, mozda se pojavljuje u 1-2 diagrama netto plata. Poredjenje pojedinih sektora unutar Austrije se bazira samo na regularnih 12 plata. Medjutim za poredjenje na internacionalnom nivou se uzimaju godisnje plate, a pri tome je potrebno da se prosjek mjesecne brutto plate u Austriji mnozi sa 14, jer se u Austriji dobijaju 13. i 14. plata. Zato ne treba da vas čudi kad vidite na strani 15 da su Austrija i Njemacka skoro identicne po visini plata na godisnjem nivou, uprkos cinjenici da cesto slusamo kako se u Njemackoj vise zaradjuje nego u Austriji. Dosta ljudi iz Austrije odlazi u Njemacku vidjevsi njihove plate, medjutim ne uzimaju u racunicu 13. i 14. platu.

_________________
You smug-faced crowds with kindling eye
Who cheer when soldier lads march by,
Sneak home and pray you'll never know
The hell where youth and laughter go.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Jun 2010, 15:12 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36398
Kao sto rekoh, nekada i 15-tu... ;)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Jun 2010, 22:17 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 01 Jul 2004, 11:47
Postovi: 2597
A neko nekad i 16.-u ;)

_________________
Sve sto sam napisao, slucajno je namjerno ...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Jun 2010, 22:22 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36398
I nju sam spomenuo...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Jun 2010, 23:07 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Maj 2008, 10:50
Postovi: 6643
Mozete li malo konkretnije pricati, o cemu se tacno radi, bez namigivanja i ostalog? 13. i 14. se odnose na godišnjicu i božićnicu, nisam vidio da si ti Statesmane spominjao 15. i 16. platu, niti si napisao na sta se odnose, osim ako si mislio na premije i bonuse, ali to je slucaj u mnogo firmi na kraju uspjesne poslovne godine. Digresija, mozes li reci kako se krecu brutto plate u tvojoj bransi i koja bransa je u pitanju, kolike su startne plate i plate nakon 3 god. iskustva?

_________________
You smug-faced crowds with kindling eye
Who cheer when soldier lads march by,
Sneak home and pray you'll never know
The hell where youth and laughter go.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Jun 2010, 09:11 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 01 Jul 2004, 11:47
Postovi: 2597
Naravno da mogu :)
Mada, ne znam da li ces moci moje podatke moci statisticki uzeti u obzir, posto ja radim kao IT strucnjak, ali u banci, gdje su nam ugovori prema kolektivnom bankarskom ugovoru, a ne po kolektivnom IT ugovoru...

Kad sam poceo raditi u Austriji, imao sam 2 000 EUR bruto, 14 plata godisnje + premija u iznosu jedne mjesecne plate + placen topli obrok. Tad nisam znao dobro njemacki jezik i nisam imao radnog iskustva u Austriji i na tom podrucju, pa je plata bila ispod prosjeka. Nakon godinu dana sam poceo raditi kao privatnik za Erste banku, pa sam radio na satnicu (poceo sa 45 EUR, a nakon par mjeseci se penjala preko 50, 52 i 54, pa do 60 EUR na kraju), no medjutim - zbog krize - mnogi privatnici (vanjski saradnici) su dobili otkaz ili im je dan ultimatum - ili otkaz ili da radis kao interni fiksno zaposlen radnik... Ja sam se dvoumio, ali sam odlucio prihvatiti njihovu ponudu da radim kao interno zaposlen, barem dok ne prodje kriza...

A ponuda je zadovoljavajuca - 5 000 EUR bruto, 14 plata godisnje + jedna ili dvije mjesecne plate u obliku premije, ako je godina bila uspjesna (pricaju mi kolege da su ranije dobijali po 2-3 mjesecne plate premije, ali zadnje godine su dobili samo jednu, zbog finansijske krize), imam placen topli obrok i godisnje 2 specijalisticka kursa za usavrsavanje, a svaki kurs kosta oko 3 000 EUR...

Inace, startne plate su kod nas izmedju 2500 i 2800 EUR bruto za programere, a za bolje iskusnije specijaliste i projekt menadzere od 3500 navise...

Eto, pa ti sad obradjuj podatke za statistiku :)

_________________
Sve sto sam napisao, slucajno je namjerno ...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Jun 2010, 09:46 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Maj 2008, 10:50
Postovi: 6643
Ma nije to zbog mene, nego zbog ljudi koji se mozda odluce da se prodaju vani, pa da se mogu orijentisati, da ih niko ne iskoristava. Zato sam rekao da imate na umu dok pisete da pisete informacije koje ce nekom trecem biti od koristi, a znam da ljudi lako podlegnu samohvalisanju kad se prica o ovakvim stvarima.

Da li mozete iz licnog iskustva reci da plata zavisi i od nivoa obrazovanja? Kako se krecu satnice ako se radi privatno u vasoj bransi?

PS: ne zaboravite da uvijek napisete o kojoj zemlji se radi, koja bransa, itd.. Nemojte da se sve zavrsi samo na "Ja imam platu toliku i toliku, ajd zdravo!". Onaj ko cita postove nema od toga nikakve koristi ako ne kazete da li je to optimalna plata u vasoj bransi, o kojoj se bransi uopste radi, i gdje uopste radite. Ako imate sluzbene podatke takodjer ih postavite ovdje, olaksace drugima posao trazenja. Bitno je da bude sto vise korisnih informacija na jednom mjestu.

_________________
You smug-faced crowds with kindling eye
Who cheer when soldier lads march by,
Sneak home and pray you'll never know
The hell where youth and laughter go.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Jun 2010, 10:29 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Maj 2008, 10:50
Postovi: 6643
Austrijski Centar za produktivnost i ekonomicnost je nedavno sproveo istrazivanje u 55 velikih firmi, sa ukupno 300000 radnika, o platama onih koji su tek zavrsili skolu/uni ili vec imaju iskustva. Evo rezultata (plavo se odnosi na platu startera, a crveno na one sa 3-5 godina iskustva):

Slika

Znaci iz ove grafike je vidljivo da sa zavrsenim univerzitetom mozete traziti za nekih 250-300 € visu platu, upravo zbog obrazovanja koje donosite sa sobom. Samim tim sto imate steceno znanje u koje ste investirali svoje vrijeme, vasa vrijednost je povecana, i zato nemojte sebe potcjenjivati.

_________________
You smug-faced crowds with kindling eye
Who cheer when soldier lads march by,
Sneak home and pray you'll never know
The hell where youth and laughter go.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Jun 2010, 17:40 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36398
Da, Hristov, mislio sam na bonuse i premije koji se uglavnom ravnaju prema plati. Naravno, ako je firma dobro poslovala.

Ova stratna razlika se povecava sa godinama iskustva. I naravno da plata zavisi od nivoa obrazovanja. Doduse, kod mene u firmi postoje oscilacije u primanjima izmedju zaposlenih na slicnim poslovima sa istim ili slicnim stepenom obrazovanja i istom/slicnom duzinom r. staza. Ali to je u granicama od oko 200-300 evra bruto i najvise zavisi od vec spomenute sposobnosti pregovaranja :)

Postoje i radna mjesta (rukovodeca) gdje zaposleni sa automehanicarskim zanatom prima i do 30% vecu platu od diplomiranog inzenjera masinstva zaposlenog u toj istoj firmi. Ali to su besmisleni izuzetci.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Jun 2010, 19:52 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Maj 2008, 10:50
Postovi: 6643
Na koji nacin regulisete tzv. all inclusive klauzulu ugovora, tj. da li ste placeni za prekovremeno ili ste morali pristajati na to da je i prekovremeno uracunato u fiksnu platu? Ili to regulisete preko uzimanja slobodnih dana? Na koji nacin vam sef sugerise da pristanete na all inclusive?

_________________
You smug-faced crowds with kindling eye
Who cheer when soldier lads march by,
Sneak home and pray you'll never know
The hell where youth and laughter go.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Jun 2010, 20:38 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36398
Hm, nemam pojma, nisam se ovde susretao sa takvim stvarima. Ustvari, metalski sindikat je jako uticajan i mislim da se bez njegovog odobrenja ne radi nista.

All inclusive zaposlenik je rijetka zvjerka. I pored sebe nisam upoznao nijednog drugog, a ni ja vec godinama nisam u toj poziciji.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 58 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 4 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs