banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 19 Apr 2024, 06:30

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 5 Posta ] 
Autoru Poruka
PostPoslato: 21 Dec 2009, 17:52 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 01 Jul 2004, 11:47
Postovi: 2597
Evo bas sam ovih dana ganjao garantno pismo (Verpflichtungserklärung) u Austriji, pa da podijelim iskustva - mozda ce trebati nekome...

Prije nekoliko godina je bilo dovoljno otici kod javnog biljeznika (Notara), koji ovjerava jedan popunjeni formular, pa ga poslati busom ili postom osobi, koja ganja vizu. Medjutim, sad je to promijenjeno, a citava procedura izgleda ovako:
- mora se ici u policiju (Fremdenpolizei), a ne vise kod Notara
- dobije se formular, u koji treba unijeti svoje podatke i podatke o osobi, za koju garantujes, a ti podaci su: ime, prezime, datum i mjesto rodjenja, adresa stanovanja, broj pasosa, svrha dolaska u Austriju
- potrebni papiri su:
- pasos
- Meldezettel
- ugovor o stanarskom pravu (Mietvertrag ili izvod iz katastra - Grunbuchauszug)
- zadnje 3 platne liste, a ako radite kao Selbsständiger, onda potvrda o licnom dohodku za zadnje 3 godine (Einkommensteuerbescheid)
- lista tekucih mjesecnih troskova - racun za struju, za stanarinu, zivotno osiguranje i sl., ali od mene su trazili samo racun za struju i za stanarinu

Nakon sto salterusa uzme sve te podatke i unese ih u sistem, generise se jedan identifikacijski broj. Taj broj posaljete osobi za koju ganjate garantno pismo, a ona onda taj broj daje ambasadi pri razgovoru u vezi vize, na osnovu kojeg oni mogu da vide podatke iz garantnog pisma.

I onda se molite da vam odobre vizu. :D

_________________
Sve sto sam napisao, slucajno je namjerno ...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Dec 2009, 18:19 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Dec 2005, 09:37
Postovi: 7992
U De je skoro sve isto sem sto se ne ide u policiju i sto ne moras pokazivati racune rezije. A Austrijanci su poznati po maltretiranju i ne davanju viza.

_________________
Ali, izvinite, što se vi brinete kakvi ste u očima drugih ljudi i šta se o vama misli i zna? Kao da je to važno? Važno je koliko čovjek ima od života i šta u životu načini od sebe, od svoje sredine i svoga potomstva.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Dec 2009, 19:52 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Okt 2004, 19:06
Postovi: 9636
Lokacija: Čbe
Molite se bogu što niste u Italiji, to je jedino što mogu da vam kažem...

_________________
:iconbiggrin:


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Dec 2009, 20:21 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Mar 2008, 20:03
Postovi: 3753
A baš me juče sestra pitala kakva je procedura :-? Uuuuuuuu hoće se obradovati :-?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Jan 2010, 18:39 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 26 Okt 2005, 01:39
Postovi: 137
S oproštenjem, ali ova trenutna procedura je znatno manje komplikovana nego prethodna. Naime, iste dokumente sam morao i ranije slati. Sada je dovoljno te dokumente ponijeti teti ili čiki policajcu (uzgred, u mom slučaju drug policajac je bio Srbenda porijeklom iz, čini mi se, Dubice :-) koji to odrade znatno brže nego što bi trajala gnjavaža sa ganjanjem vozača Autoprevoza.

A i sada se ništa ne plaća - ranije je trebalo plaćati Notarima gulikožama, pa vozačima, pa... :-)

A povrh svega toga - čini mi se da hahari u ambasadi koji rade na izdavanju viza sada manje zakeraju nego ranije.


Sve u svemu - začin C :-)


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 5 Posta ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 11 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs