banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 19 Apr 2024, 02:57

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 6 Posta ] 
Autoru Poruka
PostPoslato: 01 Dec 2009, 13:12 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 01 Jul 2004, 11:47
Postovi: 2597
Savjet ministara Evropske unije ukinuo je juče vize građanima Srbije, Makedonije i Crne Gore. Građani ove tri zemlje tako će od 19. decembra moći bez viza da putuju u zemlje EU.

Predsjednik Srbije Boris Tadić ocijenio je odluku Savjeta ministara kao prvi korak ka punoj integraciji Srbije u EU. "Obećali smo građanima da ćemo ostvariti ukidanje viza i sada ispunjavamo našu obavezu", rekao je on.

Tadić je na zajedničkoj konferenciji za novinare s evropskim komesarima Žakom Baroom i Olijem Renom u Briselu čestitao građanima Srbije "oslobođenje od posljednjih sankcija". "Ovih dana podsećam se američke Deklaracije o nezavisnosti koja prvi put u političkoj istoriji podvlači očiglednu istinu da su svi ljudi rođeni kao slobodna bića, a to podrazumeva da mogu da putuju slobodno", rekao je Tadić. "Mi danas ponovo dolazimo do tog standarda za naše građane i to je jedan vrlo konkretan doprinos", rekao je predsjednik Srbije i dodao da je vizna liberalizacija vrlo praktičan korak na putu evropskih integracija. Oslobađanje od viza kao sankcija nije uključeno u pregovore o članstvu u EU, ali bez vizne liberalizacije svakako ne može doći do punopravnog članstva u EU, istakao je Tadić.

Potpredsjednik Evropske komisije Žak Baro izjavio je da je odluka o ukidanju viza za Srbiju, Crnu Goru i Makedoniju dobra prilika za uspostavljanje boljih odnosa ove tri zemlje s EU. "Veoma sam srećan što mladima Srbije možemo ponuditi mogućnost za putovanja", rekao je Baro i naveo da su ove tri zemlje ispunile sve uslove potrebne za viznu liberalizaciju.

Evropski komesar za proširenje Oli Ren rekao je da ukidanje viza za građane Srbije, Crne Gore i Makedonije predstavlja veliki korak u evropskim integracijama tih zemalja. "Ovo je veliki dan za te tri zemlje i nadam se da će njihovim koracima krenuti i druge zemlje zapadnog Balkana", rekao je Ren. Istakao je da je liberalizacija viznog režima korak kojim se otvaraju vrata za razvoj građanskog društva u tim zemljama, na njihovom putu ka članstvu u EU.

Ministri unutrašnjih poslova i pravosuđa EU usvojili su dopunu Regulative 539/2001 kojom se državljani Srbije, Makedonije i Crne Gore stavljaju na "pozitivan šengenski spisak". To znači da će građani biti "izuzeti od obaveze vađenja viza" za zemlje EU, osim Velike Britanije i Irske. Bez viza će moći i u Švajcarku i Norvešku koje nisu dio EU, ali su članice Šengenskog ugovora.

Odluka se odnosi na građane Srbije, osim žitelja s prebivalištem na Kosovu, kao i Crne Gore i Makedonije, odnosno one koji imaju biometrijske pasoše. Oni će u turističke ili slične svrhe moći bez viza da borave u zemljama EU najduže tri mjeseca, tokom svakih pola godine.

Ova odluka stupa na snagu dan poslije objavljivanja u "Službenom listu" Evropske unije i "mora se primjenjivati počev od 19. decembra 2009".

BiH i Albanija nisu ispunile mjerila
Kada je riječ o Albaniji i BiH, Savjet ministara smatra da te zemlje ne ispunjavaju mjerila utvrđena u dijalogu o viznoj liberalizaciji EU i zemalja zapadnog Balkana. U političkoj deklaraciji koju je Savjet ministara usvojio poziva se EK da predloži ukidanje režima viza za te dvije zemlje "čim to bude moguće". Savjet ministara ocijenio je da BiH i Albanija nisu učinile dovoljan napredak, posebno kada je riječ o zahtjevu Brisela za uvođenje biometrijskih pasoša. Brisel je najavio mogućnost ukidanja viza za BiH i Albaniju sredinom 2010. ukoliko do tada budu učinjene neophodne reforme.

Tanja Fajon, izvjestilac Evropskog parlamenta za viznu liberalizaciju za zemlje zapadnog Balkana, rekla je da treba da se ubrza proces vizne liberalizacije za građane BiH i Albanije i pozvala Evropsku komisiju da u BiH i Albaniju pošalje misiju za procjenu ispunjenosti neophodnih uslova prije kraja ove godine, umjesto početkom sljedeće kao što je bilo planirano. "Suviše dugo zatvorena vrata potpiruju nacionalizam i produbljuju etničke podjele", ocijenila je Fajonova, izražavajući nadu da će zemlje EU imati dovoljno političke hrabrosti da građanima BiH i Albanije omoguće putovanja bez viza u prvoj polovili 2010. godine.


Izvor: Nezavisne novine
http://www.nezavisne.com/region/vijesti ... onije.html

_________________
Sve sto sam napisao, slucajno je namjerno ...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Dec 2009, 14:27 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31204
Lokacija: Je Suis Ahmed
Hajde što se mi ne možemo dogvoriti, ali što Albanci nisu sredili stvari?

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Dec 2009, 14:35 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 01 Jul 2004, 11:47
Postovi: 2597
Albancima nije omogucen bezvizni rezim zbog velike stope kriminala i korupcije...

Sto se tice drzavljana Srbije, mogu uci svi, osim onih sa adresom sa Kosova...

_________________
Sve sto sam napisao, slucajno je namjerno ...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Dec 2009, 15:00 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 13 Okt 2009, 18:15
Postovi: 70
hehehe...a u c.gori nema kriminala ni korupcije :D


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Dec 2009, 15:08 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 01 Jul 2004, 11:47
Postovi: 2597
Ma ima ... ima toga i u Austriji i u Njemackoj, a kamoli nece biti u Rumuniji, Albaniji i ostalim banana drzavama :D

_________________
Sve sto sam napisao, slucajno je namjerno ...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Dec 2009, 15:10 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31204
Lokacija: Je Suis Ahmed
Ma naravno, zato me čudi zašto to Alabanci nisu mogli zataškati kao ostali narodi?

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 6 Posta ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 5 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs