banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 18:25

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 552 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5 ... 28  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: Drzavljanstvo Srbije
PostPoslato: 31 Mar 2009, 09:46 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 14 Feb 2009, 00:36
Postovi: 69
.


Poslednji put menjao Saligia dana 31 Okt 2010, 17:22, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Mar 2009, 10:03 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Nov 2008, 14:05
Postovi: 5168
joj tesko.
treba ti bas neko poznanstvo u ambasadi RS u Banja Luci. ili malo zesca stela tamo u gradu u kojem se prijavis. naime, moze preko radne dozvole, ali i za to treba cekati par godina. ima neka fora da se plati (malo veca suma novca, ono kao u interesu je drzave da to dobijes, ne znam kako...)
ispravite me ako grijesim...

_________________
Bio jednom jedan djecak, u ocevoj kuci, nad rijekom, koji je sanjao zlatne snove, jer nista nije znao o zivotu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Mar 2009, 13:03 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 12 Dec 2008, 16:34
Postovi: 529
Lokacija: Negdje drugdje
cicak je napisao:
joj tesko.
treba ti bas neko poznanstvo u ambasadi RS u Banja Luci. ili malo zesca stela tamo u gradu u kojem se prijavis. naime, moze preko radne dozvole, ali i za to treba cekati par godina. ima neka fora da se plati (malo veca suma novca, ono kao u interesu je drzave da to dobijes, ne znam kako...)
ispravite me ako grijesim...

Mislim da griješiš!

Imaju dva načina:

BiH je potpisala Sporazum o dvojnom državljanstvu na osnovu koga je moguće zatražiti državljanstvo Srbije!
To možeš uraditi i u konzulatu u Banjaluci (ali je preskupo. Pročitaj ostatak posta!).
Potrebno je donijeti par papira i potpisati izjavu da želiš DVOJNO državljanstvo tj. da želiš da te upišu u knjigu državljana Republike Srbije!
Potrebno je platiti i pozamašnu sumu kao taksu.
Mislim da je bila 400 KM!
Najbolje je da odeš do konzulata i pitaš!

Konzulat u Banjaluci ne izdaje biometrijske pasoše (osim ako nisu to počeli raditi prije par dana!)
Tako de ćeš za pasoš morati ići u Beograd!
Eh sad saberi 400 KM sa troškovima puta u Srbiju i troškovima izdavanja novog pasoša, pa vidi da li ti se isplati...
A oni uvjek mogu da te odbiju tj. da te ne upišu (šansa mala, ali postoji!)...

Saligia je napisao:
Mene zbunjuje to sto su neki ljudi, koji su uspjeli izganjati ovo, u stvari imali prijavljeno prebivaliste u Srbiji negdje i onda su na osnovu te potvrde o prebivalistu isli ganjati ostalu dokumentaciju. Tako fakticki ispada da zive tamo, a da su samo rodjeni u BiH.

Nema šta da te zbunjuje!
To je jeftinija varijanta od ove prve (gore opisane)!

Prijaviš se bilo gdje u Srbiji i zatražiš da te upišu u knjigu državljana na osnovu gore pomenutog sporazuma.
(I prilikom ovog načina mogu da te odbiju. Šansa mala,a li postoji!)
Izvadiš ličnu i podneseš zahtjev za novi pasoš.
I, to je to.
Jednostavnije i, kada sabereš sve troškove, možda čak i jeftinije!

Saligia je napisao:
Ima li neko iskustva sa ovim?

O ovome se raspravljalo ranije:
http://forum.banjaluka.com/viewtopic.php?f=4&t=40976&start=40

Tekst Fokusa o biometrijskim pasošima Srbije i kako ih dobiti pomoću dvojnog državljanstva:
http://www.fokus.ba/vidi.php?rub=2&vijest=18362
(tekst objavljen u februaru ove god.)

NAPOMENA: Ovako je bilo do skora. Možda su promijenili nešto, ali ne vjerujem!

Uglavnom, najbolje ti je da prošetaš do konzulata ili da ih nazoveš.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Mar 2009, 13:09 
potpisujem BL. ja sam se raspitivala.. nije tesko dobiti pasos.. na zalost, sad sam trazila taj papir sto su mi dali u konzulatu pa sam ga zagubila.. procedura nije teska.. kosta 400 a ako si u braku, pa se prijave oba bracna druga zajedno izadje 500 za oboje.. znaci jos povoljnije.. ja sam malo stala s tim iz privatnih razloga, ali spremam se ovih dana opet angazovati oko toga.. poceli su u srbiji izdavati biometrijske.. sad se pitam sta bi bilo i ovde..
i ako neko zna da mi navede sve drzave za koje ne treba viza sa srbijanskim pasosem.. ako ima takvih zemalja.. :D


Vrh
  
 
PostPoslato: 31 Mar 2009, 13:10 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Nov 2008, 14:05
Postovi: 5168
pa eto tako sam nekako i ja skontao, samo sam isao sa opcijom da znas nekoga da te ne izlevate.
pitanje:
od popratne dokumentacije je li ti treba drzavljanstvo sa teritorije Republiek Srpske (jer ja to imam) ili traze neku dodatnu dokumentaciju kao mejsto prebivalsita u BiH (jer mi to sad nije RS BIH), te treba li njima krstenica ili neki drugi dokazni dokument?
ajde i mene ovo zanima...

_________________
Bio jednom jedan djecak, u ocevoj kuci, nad rijekom, koji je sanjao zlatne snove, jer nista nije znao o zivotu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Mar 2009, 13:17 
ma ne.. pairi su ti kao za ovde.. ne moras imati nikakvu vezu sa srbijum u smislu boravista, prebivalista , tetke i striceva.. sve papire vadis ovde.. i skoro su isti kao i a nas pasos... i dalje trazim tu brosuru sto mi dadose u ambasadi.. :angry4:


Vrh
  
 
PostPoslato: 31 Mar 2009, 13:47 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 12 Dec 2008, 16:34
Postovi: 529
Lokacija: Negdje drugdje
majlili je napisao:
ma ne.. pairi su ti kao za ovde.. ne moras imati nikakvu vezu sa srbijum u smislu boravista, prebivalista , tetke i striceva.. sve papire vadis ovde.. i skoro su isti kao i a nas pasos... i dalje trazim tu brosuru sto mi dadose u ambasadi.. :angry4:

A da vas dvoje pročitate tekst iz onog linka što sam postavio u prethodnom postu :angry4:
Citiraj:
Kako do putnih isprava

Građani RS koji namjeravaju zatražiti državljanstvo i pasoš Srbije to mogu uraditi u generalnom konzulatu Srbije u Banjoj Luci, uz neophodnu dokumentaciju koja podrazumjeva izvod iz matične knjige rođenih, izvod iz matične knjige vjenčanih, uvjerenje o državljanstvu, fotokopiju lične karte i pasoša BiH. Punoljetna nezaposlena djeca do 26 godina starosti koja podnose zahtjev s roditeljima treba da prilože uvjerenje o nezaposlenosti ili potvrdu o redovnom školovanju.
Link: http://www.fokus.ba/vidi.php?rub=2&vijest=18362
+ treba potpisati i Izjavu o saglasnosti za dvojno državljanstvo (zaboravih kako se zove taj papir, ali dobija se u konzulatu).

Eh sad, možda bi mogli prošetati do konzulata da vidite da li se nešto promijenilo....


Poslednji put menjao BL4ever dana 31 Mar 2009, 13:51, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Mar 2009, 13:50 
meni se nije dao citati link.. :wink: izvini..


Vrh
  
 
PostPoslato: 31 Mar 2009, 14:07 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Mar 2009, 23:07
Postovi: 763
Majlili zašto onda komentarišeš nešto što nisi pročitala uopšte? Ovako ispadaš najblaže rečeno površna.

Dobro si objasnio BL4ever ali, cijena je pogrešna plaća se 100e+100KM. Potpisuješ izjavu da Srbiju prihvataš kao svoju zemlju! Proces prijema u knjigu državljana Srbije ako podnosiš u ambasadi traje 270 dana a, ako podnosis u Srbiji moraš čekati TRI godine!

_________________
In My Life, There Was So Much Anger
Still I Have No Regrets
Just Like You, I Was Such A Rebel
So Dance Your Own Dance, And Never Forget!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Mar 2009, 14:15 
oo hvala ti sto si mi otvorio oci, bas sam se pitala sta je to sa mnom kad nisam procitala link.. :confused2: :confused2: :confused2:
prestrasno..


Vrh
  
 
PostPoslato: 31 Mar 2009, 14:19 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 17 Apr 2002, 01:00
Postovi: 558
Lokacija: Banjaluka
Ja imam dvojno drzavljanstvo Srbije.

Kostalo je oko 350 KM, s tim da se dio placao u Evrima. Cekao sam na drzavljanstvo 6 mjeseci i dobio potvrdu o prijemu u drzavljanstvo Republike Srbije. Zatim sam sa tom potvrdom izvadio u Opstini Stari Grad Beograd kod Politikine zgrade u Makedonskoj Izvod iz maticne knjige rodjenih i Uvjerenje o drzavljanstvu.

Zatim sam stekao uslove da zatrazim pasos, prikupio sam papire i to trebam rijesiti u naredna dva mjeseca.

Stele ne pomazu, ganjao sam, sve to ide za Beograd i ljudi iz konzulata nemaju uticaj na to.

Cuvaj se opcije sa prijavljivanjem prebivalista u Srbiji, iako je jeftinije, jer je meni logicno da to povlaci i odredjene posljedice, kao npr. SLUZENJE VOJNOG ROKA.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Mar 2009, 15:22 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
Saligia je napisao:
Pozdrav svima!

Interesuje me da li neko zna kako neko iz RS/BiH moze dobiti drzavljanstvo Srbije?
Dakle kakva je procedura i slicno?

Mene zbunjuje to sto su neki ljudi, koji su uspjeli izganjati ovo, u stvari imali prijavljeno prebivaliste u Srbiji negdje i onda su na osnovu te potvrde o prebivalistu isli ganjati ostalu dokumentaciju. Tako fakticki ispada da zive tamo, a da su samo rodjeni u BiH.

Ja npr. sam rodjen ovdje (BiH) i zivim sve vrijeme ovdje, nikada nisam zivio u Srbiji, pa ne znam kako to sad sve funkcionise.

Ima li neko iskustva sa ovim?

:fadein:

P.S. Nisam znao gdje da strpam ovu temu, pa premjestite je ako treba!

Koliko sam čula može, ali!
Pošto kod nas nije obavezno služenje vojne obaveze, čim kročiš na teritoriju Srbje bićeš priveden na služenje vojnog roka.

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Mar 2009, 15:29 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Mar 2009, 23:07
Postovi: 763
U krivu si! Zakon dopušta ako neko ima dvojno državljanstvo a, učinio je neki prekršaj, može da izabere zakone države (da odgovara, bude procesuiran u državi) koji mu više odgovaraju, pa tako i služenje vojnog roka! :wink:

_________________
In My Life, There Was So Much Anger
Still I Have No Regrets
Just Like You, I Was Such A Rebel
So Dance Your Own Dance, And Never Forget!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Mar 2009, 15:35 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
socialbug je napisao:
U krivu si! Zakon dopušta ako neko ima dvojno državljanstvo a, učinio je neki prekršaj, može da izabere zakone države (da odgovara, bude procesuiran u državi) koji mu više odgovaraju, pa tako i služenje vojnog roka! :wink:

Ako odlučiš da prijaviš mjesto boravka u Sr. onda podliježeš njihovim zakonima.

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Apr 2009, 08:23 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 14 Feb 2009, 00:36
Postovi: 69
.


Poslednji put menjao Saligia dana 31 Okt 2010, 17:22, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Apr 2009, 17:47 
ma ne, danas se drzavljanstva dijele za DŽ. :wink:


Vrh
  
 
PostPoslato: 02 Apr 2009, 08:41 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Nov 2008, 14:05
Postovi: 5168
i to je istina... ako imas prebivaliste u RS onda ces lijepo i da sluzis vojni rok...

_________________
Bio jednom jedan djecak, u ocevoj kuci, nad rijekom, koji je sanjao zlatne snove, jer nista nije znao o zivotu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Apr 2009, 13:23 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 12 Dec 2008, 16:34
Postovi: 529
Lokacija: Negdje drugdje
majlili je napisao:
meni se nije dao citati link.. :wink: izvini..

Sad vidjeh ovaj post.
No frx.

Pošto si tražila, evo ti link za koje zemlje ne treba (a za koje treba) viza ako imaš pasoš Srbije.
Napomena: malo je komplikovano (moraš klikati naziv svake zemlje, ali vrijedi pogledati)
http://www.mfa.gov.rs/Srpski/konz/vize-vizni_rezim.htm


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Apr 2009, 14:11 
procitala odmah poslije tvoje zamjerke.... :)


Vrh
  
 
PostPoslato: 07 Apr 2009, 15:04 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 12 Dec 2008, 16:34
Postovi: 529
Lokacija: Negdje drugdje
majlili je napisao:
procitala odmah poslije tvoje zamjerke.... :)

Ma bili ste mi smiješni. :lol:
Ja okačio link sa uputstvom (šta treba tj. koji dokumenti), a vi i dalje raspravljali o tome šta treba (koji dokumenti) i tražili brošure... :wink:
E da ste na vrijeme pročitali...

Sad sam stavio link za vize, pa će opet neko pitati "Za koje zemlje trebaju vize, a za koje ne trebaju"... :D


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 552 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5 ... 28  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 4 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs