banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 18 Apr 2024, 14:58

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 19 Posta ] 
Autoru Poruka
 Tema posta: Banja Luka-Holandija
PostPoslato: 26 Sep 2007, 20:59 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Sep 2007, 20:12
Postovi: 12
Lokacija: Nederland
Ima li ovdje Banjalucana koji su trenutno u zemlji lala i budala???


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 27 Sep 2007, 09:14 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 25 Okt 2006, 08:10
Postovi: 19
Lokacija: Nederland
Ima. Ja sam u DH. A ti?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 28 Sep 2007, 21:05 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Sep 2007, 20:12
Postovi: 12
Lokacija: Nederland
u Arnhem-u.....
Odakle si tacno iz BL?

Pozzz


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 30 Sep 2007, 11:57 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 25 Okt 2006, 08:10
Postovi: 19
Lokacija: Nederland
Starcevica.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 26 Okt 2007, 08:58 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Sep 2007, 20:12
Postovi: 12
Lokacija: Nederland
Super! I kako si se snasla u Hagu??? Mislim cim se bavis itd?


pozzzzz


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 24 Nov 2007, 16:35 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 25 Okt 2006, 08:10
Postovi: 19
Lokacija: Nederland
Trenutno pohadjam kurs za integraciju, da bih ispunila zakonsku obavezu, jer sam "nieuwkomer". Prema zakonu o integraciji iz januara 2007. "nieuwkomers" imaju rok od 3.5 godine da se integrisu. Stoga mi je prioritet poloziti integracijski ispit sto je prije moguce da bih se mogla posvetiti nekim drugim stvarima. U Hagu sam svega nekoliko mjeseci tako da jos ima toliko toga da se vidi, nauci... Aplicirala sam za neke poslove gdje poznavanje holandskog jezika nije preduslov nego engleski, tako da sam sada (recimo) u fazi cekanja poziva za razgovor za posao. Ali i ako ne budem pozvana, nista strasno jer trebam uciti holandski. Sto bi rekli... so far so good.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 21 Jan 2008, 18:04 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 11 Apr 2007, 18:24
Postovi: 5
nisam iz BL, vec celinca ako moze proci. I Beyonce hvala ti na informacijama oko polaganja ispita za boravisnu vizu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Jan 2008, 12:21 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 25 Okt 2006, 08:10
Postovi: 19
Lokacija: Nederland
Nema na cemu i drugi put. Nadam se da si dobila MVV i VVR.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Feb 2008, 22:39 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 21 Jan 2008, 13:59
Postovi: 3
Znaci hvala ti do neba ...kada sam naisla na ovo sto si ti sve postavila odusevila sam se beskrajno.
imam pitanje za tebe...kada dobijes papire (tj.tu vizu nakon sto polozis jezik i MVV bude gotov) da li moras odmah da ides za NL ...i ako moras da li mozes da se vracas nazad i da li tu ima nekih ogranicenja...na primer ja nisam zavrsila fakultet ostalo mi par ispita ...pa bih da dolazim da polazem???
HVala ti puno
P.s. da li cim dodjes u NL moras da nastavis sa jezikom...i u kom intervalu moras da polozis sve.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Feb 2008, 15:44 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 11 Apr 2007, 18:24
Postovi: 5
MVV sam dobila, u Holandiji sam vec preko dva mjeseca. WR jos nisam dobila. Trebam odraditi jos testiranje na TBC jer ga zbog rodjenja jedne male Holandjanke nisam do sada odradila. Tako da to ovih dana trebam uraditi i kompletirati konacno sve sto zahtijevaju od nas pridoslica.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Mar 2008, 22:24 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 21 Jan 2008, 13:59
Postovi: 3
Imam pitanje za vas u zemlji lala ....kako ste prosle za nostrifikacijom diploma??? Sta vam je priznato..kako provodite dane.... da li moguce naci posao lako? :D
Nada se odgovoru


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Mar 2008, 20:29 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 25 Okt 2006, 08:10
Postovi: 19
Lokacija: Nederland
Kada dobijes MVV imas (cini mi se) godinu dana da odes u ambasadu po isti. Ja sam po MVV otisla gotovo 6 mjeseci nakon sto mi je isti odobren. Cak su me zvali Odjela za viza NL ambasade da vide zasto ne dolazim po MVV. Na sajtu imigraciji stoji da je uobicajena praksa da se izdaje C + D viza, medjutim ja sam dobila D vizu bez C viza i nisam mogla izaci iz NL dok nisam dobila VVR (tj boravisnu dozvolu). Sto ce reci da kada budes isao(la) po MVV pitaj da li ces dobiti i C vizu tj trazi da ti daju istu jer na to imas pravo. U ambasadi ce ti reci da trebas imati putno zdravstveno osigranje u trajanju od 10 dana (bar su meni tako rekli), ali ti nece reci da VVR ne mozes dobiti ako nisi zdravstveno osiguran u NL. A u NL ne mozes biti zdravstveno osiguiran ako nemas BSN (burger service nr), a isti ne mozes dobiti ako nemas boravisnu dozvolu. Da bi dohakao(la) komplikovanoj proceduri kupi putno zdravstveno osiguranje u BiH u trajanju od nekoliko mjeseci. Kada podnosite zahtjev za VVR onda u Imigraciji traze i kopiju zdrvstvenog osiguranja. Da ne zaboravim, kda odes u ambasadu po MVV "ljubazni sluzbenici" ti nece reci da trebas donijeti jedan primjerak zdravstenog osiguranja u ambasadu. Meni nisu rekli da to trebam donijeti u ambasadu prilikom preuzimanja MVV-a, pa sam se onda morala snalaziti kako i gdje kupiti sugavo putno zdravstveno osigranje (preko puta ambasade je kao "nekim cudom"bila kancelarija "Sunce osiguranja" gdje sam kupila osiguranje na 10 dana. Pre odlaska u NL sam u BL kupila polisu putnickog zdr. osiguranja na 6 mjeseci koja je cijenom bila znatno povoljnija nego da sam se odlucila osigurati na 3 mjeseca. Takodjer kada budes znao(la) tacan datum odlaska u NL, zgodno bi bilo da tvoj sponzor nazove imigraciju i dogovori datum i vrijeme kada cete otici da se prijavis/podneses zahtjev za boravisnu dozvolu da se ne bi desilo da kada dodjes u NL dogovaras termin u imigraciji i onda cekas duze na isti tj. gubis dragocjeno vrijeme cekanja na boravisnu dozvolu.
Sto se tice nostrifikacije diploma, najbolje je isto uraditi preko CWI (Centrum voor Werk en Inkomen) koji to radi besplatno ako si registrovan kjod njih. Ako sam saljes diplome na nostrfikaciju onda to kosta oko 130 Eur po svjedocanstvu. Diplome je potrebno legalizovati u BiH prije nego sto ih posaljes u CWI, oni takodjer primaju kopije svjedocanstava.
Posla ima i nije problem naci isti (NL ima najnizu stopu nezaposlenosti u EU, u decembru je bila 2.9%), no medjutim ako ne govoris holandski onda ti je izbor poslova vrlo suzen. A jos je gore ako ne govoris ni engleski. Neke firme za ciscenje kancelarija traze radnike sa dobrim ili cak odlicnim poznavanjem holandskog jezika (nije mi jasno zasto trebas tecno govoriti holanski ako cistis kancelarije nakon radnog vremena?!?!?!). Pored CWI-ja, postoje i privatni biroi za zaposljavanje preko kojih se uglavnom mozes zaposliti na odredjeno vrijeme (nekoliko sedmica, mjeseci), ali i tu postoji odredjena podjela (turski biroi zaposljavanju samo turke, poljski samo poljake itd.). A poljaci kao jeftina radna snagu su poseban problem.
Nadam se da ti je gore navedeni info bio od neke koristi, a ako imas jos pitanja slobodno se obrati.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Mar 2008, 20:30 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jan 2007, 22:30
Postovi: 135
Lokacija: Austrija
Beyonce je napisao:
Nema na cemu i drugi put. Nadam se da si dobila MVV i VVR.


Samo se pripazi da ne dobijes TR i AI :D

_________________
i kriplovi su cesti i svakodnevna stvar
rekoh spasi boze österreich


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Mar 2008, 22:05 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 11 Apr 2007, 18:24
Postovi: 5
Beyonce da li si se ti sama prijavljivala za pohadjanje kursa za integraciju i gdje ili si dobila obavjestenje da trebas pohadjati taj kurs? A sto se tice zdravstvenog osiguranja nije neophodno imati BSN broj, jer u zakonu nigdje decidno nije navedeno da je neophodan da bi te osigurali. Ali sluzbenici prave problem ako ga nemas, ja sam imala srece pa su me osigurali i bez BSN broja koji sam dobila nakon par dana.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 05 Apr 2008, 15:51 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 25 Okt 2006, 08:10
Postovi: 19
Lokacija: Nederland
Osiguranje sam jos davno rijesila, uskoro me ceka produzenje boravisne dozvole. Ali to je druga prica.
Sto se tice integracijskog kursa.... dobila sam ponudu od opstine da besplatno pohadjam integracijski kurs, naravno uz obavezu da snosim troskove knjiga i prevoza. Takodjer, opstina snosi troskove i integracijskog ispita (prvi put).
Prvi kurs koji sam pohadjala mi je bio ponudjen kada sam isla preuzeti boravisnu dozvolu (kurs orijentacije). Pred kraj tog kursa (krajem novembra) mi je stiglo pismo od opstine u kojem me obavijestavaju da zbog promjene zakona o integraciji, opstina moze da ponudi besplatan kurs integracije. POcetkom decembra sam potpisala ugovor sa opstinom, obavijest o pocetku kursa (startersprogramma inburgering) sam primila pocetkom januara da kurs pocinje 29.1. Na tom kursu sam bila samo jedan dan, uradila nekoliko testova, na kraju nastave su mi rekli da na taj kurs vise ne moram odlaziti jer je moj nivo previsok u odnosu na ostale u grupi i da ce me prebaciti u ispitnu grupu. E pa vrijeme cekanja na tu obavijest je bilo 2 mjeseca. Prosle sedmice sam krenula na integracijski kurs koji ce trajati do kraja septembra, naravno sa prekidom tokom ljetnog raspusta. Moj profil je "integracija i posao", nastava je uvece 2x sedmicno. Zbog profila kursa se ocekuje da imas posao i samim tim nastav je uvece. Inace, profesor je rekao da se na kursu nece uciti mnogo jezik i da on nema nikakav poseban plan ii program za ovaj kurs. U principu, integracijski kurs je gubljenje vremena i vise je primjeren ljudima koji dolaze iz Azije ili Afrike. Drzim da je bolje odmah krenuti na NT2 kurs, a ne gubiti vrijeme na integracijski kurs. Integracijski kurs sam prihvatila jer sam ocekivala (zbog nacina na koji je u opstini predstavljeno) da cu izaci na integracijski ispit u prvoj polovini ove godine i samim tim ispuniti zakonsku obavezu i sebi otvoriti mogucnost za druge stvari.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Apr 2008, 10:55 
OffLine
Voajer
Voajer
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Apr 2008, 21:59
Postovi: 3
E cure samo da da vas pozdravim i dobrodosle u Holandiju. :wave:
ja sam ovdje 5 god. i prilicno sam se snasla. Ako moze jedan savjet od mene. Nisam vise u toku bas oko tih kurseva ali je cinjenica da se jezik mora dobro nauciti ako se hoce bar nesto postici.
:downtown:


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Apr 2008, 03:05 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 24 Jun 2003, 11:17
Postovi: 62
ja zivim u rotterdamu


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Dec 2009, 00:52 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 03 Dec 2009, 00:47
Postovi: 1
Da li neko ima informacije o nostrifikaciji diplome medicinskog fakulteta u Holandiji i sanse za posao?
Hvala!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Avg 2010, 13:40 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Jul 2010, 20:44
Postovi: 15
Jel trava legalna samo u Amsterdamu ili u cijeloj Holandiji?

_________________
entj love | funny demotivational posters | entj intj | ime | entj careers


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 19 Posta ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 6 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs