banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 24 Apr 2024, 06:54

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 39 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 23 Apr 2005, 11:50 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Maj 2002, 01:00
Postovi: 893
Osecam se k'o poslednje govno
A to skrivam i cuvam k'o tajnu
Samo cutim, a glasno bi psovn'o
Oj, Frankfurtu, jebem li ti Majnu

Ne izlazim, samo kuci sedim
Vredno sljakam svoje dane radne
Svaku marku gledam da pristedim
Jedva cekam da Subota padne

Kad Subotom narodnjaci dodju
Ja na vratu okacim kravatu
Pa izvedem sebe i gospodju
I ponesem celu svoju platu

Kada cujem zvuke rodnog kraja
Ja se onda otkacim do jaja
Kad muzika kolce mi zasviri
Praziluk mi iz dupeta viri

Pijem pice, jedem cevapcice
Sa kosulje pokidam dugmice
Pevaljka se malo razgoliti
Celo drustvo markama je kiti..

U Nedelju, u podne se budim
Da se bilo cega setim ja se trudim
Samleven sam k'o mleveno meso
A mozda sam cak i zenu kres'o

Osecam se k'o poslednje govno
A to skrivam i cuvam k'o tajnu
Samo cutim, a glasno bi psovn'o
Oj, Frankfurtu, jebem li ti Majnu..




:drinking: :D

_________________
Ako ľelią - moľeą
Ako moľeą - znam da hoćeą
A ako hoćeą - ąta da ti radim
Sem da ti kaľem - ne udaraj me nisko...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Kako zaista zivite?
PostPoslato: 23 Apr 2005, 12:02 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Maj 2002, 01:00
Postovi: 893
Jos dok sam bila u Bl ova pjesma mi je bila smijesna, sada, kada zivim i poznajem zivot i problematiku ljudi, ova pjesma mi je zalosna :-? U njoj ima jako puno istine.

Sve se svodi na rad, rad i samo rad. Kada dodje vikend, samljeven si od posla i samo cekas da se izvalis, spavas i nista ne radis :D



Kakav je vas zivot? Smatrate li da vas poslodavci iskoristavaju na bilo koji nacin? Da li ste zadovoljni sistemom drzave, sistemom rada? Da li ste zadovoljni platom? :P

Kako provodite vikende? Izlazite li na nasa mjesta ili ne izlazite uopste? Druzite li se iskljucivo sa nasim sunarodnjacima?

Predpostavljam da smo na forumu ( manje - vise) svi pribliznih godina, ali kako zamisljate svoju buducnost? Ostati u tudjini ili vratiti se na "domace tlo" jednoga dana ?

Kojim jezikom pricate sa svojom familijom, prijateljima, poznanicima? Smatrate li da je u redu da se u kuci Jugoslovena razgovara stranim jezikom? Pustiti djecu da izaberu sami svoj put ili im nametati sve sto je "nase"?

_________________
Ako ľelią - moľeą
Ako moľeą - znam da hoćeą
A ako hoćeą - ąta da ti radim
Sem da ti kaľem - ne udaraj me nisko...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 24 Apr 2005, 19:09 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Jul 2001, 01:00
Postovi: 1756
Lokacija: .:Njemacka:.
Pozdrav.

Istina da je samo arbajt i arbajt... Ali cini mi se da barem za sada znam sto je to tako.
U nasoj kuci se prica samo nas jezik kao i sa nasim prijateljima koji dolaze odozdo. Naravno, ako je u gostima i neko ko ne razumije nas jezik, naravno da cemo iz postovanja pricati njemacki. Sta znam... Navikoh se na sistem. Guram :)
Ne volim ljude koji sa nasom djecom pricaju pola njemacki, pola nas. Ili pricas jedno ili drugo, a ne da mjesas recenicu tipa: Sine, uzmi apfel iz cinije i ajmo, essen...
:evil:

_________________
Comme si j'n'existais pas
Elle est passée à côté de moi
Sans un regard, Reine de Sabbat
J'ai dit, Aicha, prends, tout est pour toi


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 24 Apr 2005, 19:35 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Maj 2002, 01:00
Postovi: 893
Ili mijenjanje njemackih rijeci kroz nase padeze :roll: "Schullovala sam se... :lol:


P.S. Voljela bi cuti komentare svih vas koji zivite u bilo kojoj zemlji dijaspore. "

Mozda bi bilo najbolje da digresija promjeni naslov teme u " Zivot u dijaspori"

_________________
Ako ľelią - moľeą
Ako moľeą - znam da hoćeą
A ako hoćeą - ąta da ti radim
Sem da ti kaľem - ne udaraj me nisko...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 24 Apr 2005, 20:14 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Jun 2003, 05:18
Postovi: 933
Lokacija: Los Angeles
indijanka je napisao:
P.S. Voljela bi cuti komentare svih vas koji zivite u bilo kojoj zemlji dijaspore.


Za Njemacku cujem da je dobra, samo da se dosta radi. Al' uostalom treba raditi svugdje...


indijanka je napisao:
Mozda bi bilo najbolje da digresija promjeni naslov teme u " Zivot u dijaspori"


Nova tema otvorena, samo za tebe. ;)

_________________
Arte es mi vida.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 24 Apr 2005, 20:22 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 15 Feb 2005, 14:49
Postovi: 360
Ma glupo mi je kad ljudi se zale zato sto moraju "raditi" pa sta bi ti da ti padaju kvocke sa neba i nose zlatna jaja. Njemacka ima striktan rezim rada al opet svaka drzava je takva tj tezi ka tome, ja nikada ne bi zivjeo u Njemackoj pa makar to bila zadnja zemlja na kugli ne zato sto se uvjek radi pih smjesno vec zbog drugih stvari.
Radi se svuda i ptice to znaju, kod mene se radi od 9.00am-6.00pm every day tj 40 i preko sati sedmicno kvalifikovan as full time job.Ko zeli da to radi go ahead, ja radim za sebe i imam svoj biznis tako da radno vrjeme ja odlucujem i zavisi mi od raspolozenja , potreba i okolnosti.
A ne zavisi od drzave.
Moja poenta je bila TVoj izbor je sto radis takvo radno vrjeme i zalis se na svoj stil zivota, pa valjda sti ti to birao niko te ne forsira zato zacepi i RADI.To nema nista sa drzavom opet ponavljam.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 24 Apr 2005, 23:46 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Okt 2001, 01:00
Postovi: 275
Lokacija: RS West Europe
Zivot u dijaspori ima svoje prednosti i mane i znam da mnogi pate za svojom domovinom. Kriza se osjeca i na Zapadu, ali je jos ipak sve bolje regulisano. Ljudi ne ostaju preko noci na ulici bez ikakvih novcanih sredstava. Mislim da je ono sto je Indijanka napisala o radnom vremenu i provodjenju vikenda sve vise karakteristicno i za nase podneblje :roll: . To se odnosi vise za ljude koji se bave nekim biznisom (pa bila to makar i piljarnica :wink: ). Za ostale koji rade po nasim (nekadasnjim) drzavnim preduzecima bih prije rekla da su u nekoj letargiji, cekajuci da im se primjerice isplati dio plate od proslog ljeta :cry: .
Moj brat se pocetkom ove godine vratio u Banjaluku sa zenom i dvoje male djece bez nekakve konkretne predstave cime se baviti :-? . Nas sistem ne moze svako "sazvakati", jer korupcija, veze i vezice rade uveliko, kao sto je to uvijek i bilo. Ja im u svakom slucaju zelim uspjeh i srecu, mada nekako razmisljam realno i ne vidim nekakvu perspektivu. Mislim da bih svojoj djeci dala pravo izbora, a vrijeme ce pokazati da li su donijeli pravu odluku.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 25 Apr 2005, 10:18 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Maj 2002, 01:00
Postovi: 893
Jack je napisao:
Zivot u dijaspori ima svoje prednosti i mane i znam da mnogi pate za svojom domovinom.


Mozda sam jedna od rijetkih koja ne pati :oops: Ja sam se navikla na ovaj sistem ovdje i svaki put mi je teze, kada vidim kakvo bezvlasce vlada na nasim prostorima. Pogotovo kada dodju djeca, razmisljanja se uveliko promjene.. Sistem skolstva je uveliko bolji na zapadu. Uvijek smo se rugali i busali u prsa kako su nase skole najbolje :roll: Jesu - al' u klincu :roll:

Prvi primjer - medicina . Fantastican sistem skolovanja. Sati i sati prakse, prije nego postanes kvalifikovani med. radnik. A kod nas te sopaju suhoparnom teorijom koja ti nicemu ne sluzi :roll: Geografijom, Istorijom, Socijologijom i masom bezvrijednih stvari :roll:

Jedina odlika naseg sistema je sto se, silom prilika, naucis obavljati posao u minimalnim uslovima 8) :D

_________________
Ako ľelią - moľeą
Ako moľeą - znam da hoćeą
A ako hoćeą - ąta da ti radim
Sem da ti kaľem - ne udaraj me nisko...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: München
PostPoslato: 13 Maj 2005, 12:22 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Jun 2004, 22:29
Postovi: 34
Lokacija: germany
:fadein: Upocetku mi je bilo dosta tesko priviknut se da malo prijatelja imas a vise samo poznanika koji samo gledaju da ne bi nesto vise zaradio ili malo vise srece imao od njih.Nedostajlo mi je pravo prijateljstvo i iskreno.Sto se posla tice smatram kao i indijaka da im je disciplina bolja nego nasa.Uvjek sam se smijala pricama( svabo izbaci dijete sa 18 is kuce i mora samo da se brine o sebi)a ustvari sam sad shvatila da se vecina sama zeli odvojiti od roditelja jer i sama zaradjuju od prvog srednje i to je ono sto mi se ovdje dopada jer je svejedno dali imas novaca ili ne istog si ranga u skoli koju si izabrao i nekukas mami i tati da ti svakih 5min treba novac da izvedes dijevojku na pice.Sto se tice jezika sa djecom stvar je za koga se neko vjenca.Jer gdje su dvoje nasih je logicno da se sa djecom govori nas,ali gdje je jedno stranac(njemac ili neki drugi jezik)nije tako jednostavno,jer dok sa tom osob razgovaras na njemackom i pocnes nesto objasnjavati djetetu na nasem sve se izmjesa.Ovo kazem iz iskustva jer koliko vise pokusavam na nasem sa svojim djetetom toliko jadno i ono mjesa.Razumije sve sto joj na nasem kazem ali ono duva na njemackom.Cak i oni prijatelji koji su non stop razgovarali sa djecom nas dozivili su da im djeca sad izmedju sebe se razgovaraju na njemackom i nepokusavaju im to zabraniti jer i ne mogu.Ono sto meni ovdje nedostaje da ti djecu nigdje ne mozes pustiti od kretena i peverznjaka same nego da ih drzis 24sata na oko.Sto se kafana i diskoteka tice imam osjecaj da nakon 15godina hodanja po njima dole i ovdje svaki vikend sam se toliko zasitila da zadnjih godinu dana kako sam mama mi upoce nisu nedostajale.Toliko od mene i indijanka imas mahanje
ra :blob3: :angel13: iz Münchena


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 17 Maj 2006, 21:21 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 16 Maj 2006, 19:27
Postovi: 9
Ja sam sretan kad idem na odmor a jos sretniji kad se vracam.
Sve je to lijepo.Obici fam.bl. "staze svog djetinjstva"ali pomisao u takvom rasulu ponovo se boriti za opstanak ne hvala.
Stari mi je rekao da je najveca planina kucni prag i bio je u pravu.
Vise mi se ne pentra po planinama .Tu sam gdje sam i nije mi lose.
Remscheid pozdravlja :wink:

_________________
emigracija pozdravlja


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 18 Maj 2006, 17:22 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Apr 2006, 16:58
Postovi: 286
Lokacija: 217.23.197.4
Citiraj:
Ja sam sretan kad idem na odmor a jos sretniji kad se vracam.


Jel tudje sladje ?

_________________
„Čuvajte, čedo moje milo, jezik kao zemlju. Riječ se moľe izgubiti kao grad, kao zemlja, kao duąa a ąta je narod izgubi li jezik, zemlju, duąu?“


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 18 Maj 2006, 17:59 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 16 Maj 2006, 19:27
Postovi: 9
Sta znaci tude?

_________________
emigracija pozdravlja


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 19 Maj 2006, 16:16 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Apr 2006, 16:58
Postovi: 286
Lokacija: 217.23.197.4
Jebiga sad...

_________________
„Čuvajte, čedo moje milo, jezik kao zemlju. Riječ se moľe izgubiti kao grad, kao zemlja, kao duąa a ąta je narod izgubi li jezik, zemlju, duąu?“


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 19 Maj 2006, 18:28 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 21 Dec 2004, 20:02
Postovi: 5501
silton11 je napisao:
Sta znaci tude?

Nije 'tude' nego 'tudje sto znaci 'туђе'. A to 'туђе' znaci nesto tudje, nesto sto nije tvoje, nego je tudje. :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 19 Maj 2006, 21:48 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 16 Maj 2006, 19:27
Postovi: 9
Ok zaboravio j.
Ovdje radim(moj posao)
Ovdje zivim(moj stan)
Ovdje ozenjen(moja zena,bar za sada)
Imam djecu(moja djeca,sam napravio,provjerio :D )
Ovdje izlazim(moje drustvo)
Da sad dalje ne nabrajam.
Banjaluka:
Djerinjstvo,familija ,lijepe i ruzne uspomene.To je sve sto je u BL jos moje.
Uticaj na politiku.promjene i organizaciju ravni nuli kao i ovdje.
Zato pitanje sta znaci tudJe.
Hoce mi dati neko komad kruha djeci ako su gladni ili posao da im priustim normalan zivot,samo zato sto je MOJ a ne TUDJI???
Mislim da mi svi dobro znamo da su ta vremena prosla.
Mi koji dodemo sa zapada na odmor u posjetu smo samo izvor deviza.
Pocev od policije,strana registracija,placaj za svako sranje,do bolnice.Djete slomilo ruku sve plati iz svog Djepa(ne priznaju navodno zapadna osiguranja)Sto je najgore jos dvije operacije poslije toga da djete ponovo pokrece normalno ruku.
Te "sitnice"mi smetaju.Isti problem imaju ljudi koji dole zive ako nemaju pare i veze.
Kad umrem i ono sto ponesem je moje sve ostalo............ili ima neko drugu definiciju za moje i tudje :wink:

_________________
emigracija pozdravlja


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 19 Maj 2006, 22:03 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Sep 2004, 17:56
Postovi: 2372
Odlicno si ti to izdefinisao...I ja se pitam u ovom kontekstu sta je "moje", a sta "tudje"...

_________________
Now you're my whole life
Now you're my whole world


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 24 Maj 2006, 00:45 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 23 Okt 2003, 15:24
Postovi: 2195
Jos dok sam bio srednjoskolac procitao sam u Oslobodjenju izjavu jednog naseg radnika na privremenom radu i inostranstvu. Na pitanje "kako je tamo u inostranstvu", on odgovara.

" Hrana bez ukusa, cvijece bez mirisa, a ljudi bez ljubavi. Najdes se blatobrana, napijes zmire, pa u krevet. Ako odes u kafanu, vratit ces se go ko pistolj". "A sta su ti blatobrani, a sta ti je zmiro". Blatobrani su ti brajko moj kuhane svinjse usi, a zmiro ti je najgore njemacko pivo"

Eto tako je nakako iznio svoje utiske ranik na privremenom radu negdje prije 20-25 godina. Ne znam kako je sad u Zapadnoj Evropi, ali znam kako je u Americi. O tome nekom drugom prilikom. Pozdrav Zah


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 24 Maj 2006, 11:39 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Dec 2005, 00:48
Postovi: 118
Lokacija: Tamo!
indijanka je napisao:
Jack je napisao:
Zivot u dijaspori ima svoje prednosti i mane i znam da mnogi pate za svojom domovinom.


Uvijek smo se rugali i busali u prsa kako su nase skole najbolje :roll: Jesu - al' u klincu :roll:

Prvi primjer - medicina . Fantastican sistem skolovanja. Sati i sati prakse, prije nego postanes kvalifikovani med. radnik. A kod nas te sopaju suhoparnom teorijom koja ti nicemu ne sluzi :roll: Geografijom, Istorijom, Socijologijom i masom bezvrijednih stvari :roll:

Jedina odlika naseg sistema je sto se, silom prilika, naucis obavljati posao u minimalnim uslovima 8) :D

Zato Njemci i jesu zadnji u Europi po piza studiji.Samo mi nemoj reci da su stranci krivi.O medicini nemoj da pises takve gluposti kad znas da je poznato da su bas medicinske sestre iz bivse Jugoslavije najbolje i na najvecoj cijeni.A i radi ih najvise po bolnicama.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 25 Maj 2006, 15:37 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Okt 2004, 16:03
Postovi: 169
Lokacija: grasslands
Ja ne znam da li sam jedina osoba u vaskolikom dijasporskom miljeu koja nema prituzbi ni na jedan od gore navedenih elemenata, ali ponekad stvarno tako izgleda.

Radim posao koji volim i za koji sam se skolovala. Druzim se i sa drustvom iz bivse YU i sa Amerima. Igrom slucaja sam otisla na samo dva koncerta narodne muzike, jerBO nisam ljubitelj. Ne skupljam kes za putovanje u BL (svake godine nas nesto sprijeci da idemo, tako i ove).

Sve je u tome kako osoba prihvati situaciju u kojoj se nalazi. Ja sam ovdje dosla da ostanem i da zivim nekim normalnim zivotom.

_________________
_________________________
Indeed!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 25 Maj 2006, 15:51 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Jun 2004, 11:40
Postovi: 4086
Lokacija: Stone(d) Street - Mejdan BL -Republica De Tropico
ChocolateAdikt je napisao:
Ja ne znam da li sam jedina osoba u vaskolikom dijasporskom miljeu koja nema prituzbi ni na jedan od gore navedenih elemenata, ali ponekad stvarno tako izgleda.

Radim posao koji volim i za koji sam se skolovala. Druzim se i sa drustvom iz bivse YU i sa Amerima. Igrom slucaja sam otisla na samo dva koncerta narodne muzike, jerBO nisam ljubitelj. Ne skupljam kes za putovanje u BL (svake godine nas nesto sprijeci da idemo, tako i ove).

Sve je u tome kako osoba prihvati situaciju u kojoj se nalazi. Ja sam ovdje dosla da ostanem i da zivim nekim normalnim zivotom.


:notworthy: :notworthy: :notworthy: :notworthy:

_________________
If you can`t find something TO LIVE for...
Slika
...you best find something TO DIE for!!!


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 39 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 11 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs