banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 19 Apr 2024, 17:22

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 39 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2
Autoru Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: 25 Maj 2006, 23:22 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 14 Maj 2006, 21:14
Postovi: 58
indijanka je napisao:
Jack je napisao:
Zivot u dijaspori ima svoje prednosti i mane i znam da mnogi pate za svojom domovinom.


Sistem skolstva je uveliko bolji na zapadu. Uvijek smo se rugali i busali u prsa kako su nase skole najbolje :roll: Jesu - al' u klincu :roll:

Prvi primjer - medicina . Fantastican sistem skolovanja. Sati i sati prakse, prije nego postanes kvalifikovani med. radnik. A kod nas te sopaju suhoparnom teorijom koja ti nicemu ne sluzi :roll: Geografijom, Istorijom, Socijologijom i masom bezvrijednih stvari :roll:


Ovo sto ti pricas vazi za fakultet. Nase osnovne i srednje skole su i dalje mnogo bolje, NAROCITO od onih u Americi. Da se kod nas samo malo promijeniti pristup profesora, mnogo bi znacilo. Jedino je faks malo sjeban, ali cuo sam da se nesto desava i na tom podrucju (otisao Mirjanic napokon). :salute:
Uglavnom da dodjes sa zavrsenom nasom srednjom skolom u inostranstvo, mnogo ces se bolje snaci nego neki domacin sa svojom srednjom.

_________________
Sta vise reci!!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 25 Maj 2006, 23:36 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 14 Maj 2006, 21:14
Postovi: 58
indijanka je napisao:
Ili mijenjanje njemackih rijeci kroz nase padeze :roll: "Schullovala sam se... :lol:


P.S. Voljela bi cuti komentare svih vas koji zivite u bilo kojoj zemlji dijaspore. "



To kako odredjeni pojedinci pricaju nije ni cudo s obzirom da su oni otisli u dijasporu prije 30-35 godina a da uopste nisu znali pricati nas jezik pravilno.
Kada se tome doda cinjenica da ih je vecina imala 4 razreda osnovne, kakve su to oni poslove mogli da biraju? Oni rade jedino sto su i znali da rade, a za takve poslove radno vrijeme je takvo kakvo jeste. Mislim da svi znamo o cemu pricam da ne ulazim u detalje.
Takodje je cinjenica da je vecina tih gastarbajtera dole napravila najvece ( i najkicastije) kuce u selu. Mozda oni i zaradjuju u dijaspori lose, kada se gleda standard u toj zemlji, ali kada dodju dole oni se razbacuju parama.

Toliko o jadnim gastarbajterima. Znam da je posao gastarbajtera tezak i naporan, ali u svakom slucaju to je njihov izbor.

_________________
Sta vise reci!!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 26 Maj 2006, 15:39 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jan 2006, 21:08
Postovi: 2693
"Djes' Mico nisam te vid'la vier dana!!!"
ili
"Kupis dva odma' i dobijes popust dazu!"

par bisera koje sam cuo na ulici u becu od nasih ljudi :D

_________________
Đuro je divan.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 26 Maj 2006, 19:02 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Sep 2005, 20:36
Postovi: 5338
Lokacija: Wien, Österreich
Kad cemo se trefenovati? :lol:

_________________
democraticus artis crastis individibidualis artis crastis libertas


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 26 Maj 2006, 19:15 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 24 Maj 2006, 11:47
Postovi: 149
Ja jos nemam posao jer sam u gimnaziji pa mora da se uci al mislim sta fali tome da malo radimo? :P


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 13 Jun 2006, 21:58 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Dec 2005, 09:37
Postovi: 7992
Cune je napisao:
Ovo sto ti pricas vazi za fakultet. Nase osnovne i srednje skole su i dalje mnogo bolje.....Uglavnom da dodjes sa zavrsenom nasom srednjom skolom u inostranstvo, mnogo ces se bolje snaci nego neki domacin sa svojom srednjom.



Malo morgen :D

To o cemu ti pricas je daleka proslost i stara garda skolovanih sestara. I period kada je kod njih bilo ispod casti raditi kao med ses, pa su zato trazili nase i druge med. sestre iz Istocne Evrope...

_________________
Ali, izvinite, što se vi brinete kakvi ste u očima drugih ljudi i šta se o vama misli i zna? Kao da je to važno? Važno je koliko čovjek ima od života i šta u životu načini od sebe, od svoje sredine i svoga potomstva.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 16 Jun 2006, 21:03 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 19 Feb 2006, 17:03
Postovi: 46
U tudjini zivot zivim,od arbajta ledja krivim. Sve od jutra pa do mraka samo rintam samo sljakam. Arbajt, arbajt samo arbajt, ko ne radi mora bjezat jer kod svabe nema lezat. :lol: :D

_________________
Imam kitu nema je u splitu sa njom zene razvijaju pitu!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 03 Jul 2006, 09:04 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 26 Dec 2004, 17:32
Postovi: 46
Lokacija: Svajcarska / Banja Luka
Suljo je napisao:
U tudjini zivot zivim,od arbajta ledja krivim. Sve od jutra pa do mraka samo rintam samo sljakam. Arbajt, arbajt samo arbajt, ko ne radi mora bjezat jer kod svabe nema lezat. :lol: :D


hahahaha "arbajt" hahahah :lol:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 08 Jul 2006, 00:20 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 04 Apr 2002, 01:00
Postovi: 413
[quote="silton11"]Ok zaboravio j.
Ovdje radim(moj posao)
Ovdje zivim(moj stan)
Ovdje ozenjen(moja zena,bar za sada)
Imam djecu(moja djeca,sam napravio,provjerio :D )
Ovdje izlazim(moje drustvo)
Da sad dalje ne nabrajam



a šta još ima?
moji prijatelji (ne poznanici)
moja porodica
moja zemlja
moj grad
moj jezik
sve za šta se borim, sve što stvorim stvorio sam nekom ili nečem svom, sve lijepo što doživim podjelim sa nekim svojim.
a i dio života nisam morao pretvoriti u uspomenu.
standard jeste lošiji ali i to važi globalno gledano pošto za određenu jedinku to uopšte nije neka garancija da će bolje proći u životu a i da jeste teško da je vrijedno gore navedenog.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Dijaspora
PostPoslato: 06 Sep 2006, 03:41 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Apr 2006, 21:38
Postovi: 126
Lokacija: Hannover
Procitala sam sve sta ste do sad napisali,ali mislim da je ova tema otvorena za druzenje,a ne za vrijedjanje nekih ljudi koji koriste istovremeno dva jezika.Mislim da ce te i vi danas sutra tako pricati jer ponekad je jako tesko u trenutku se prebaciti sa njemackog na nas jezik,pogotovo ako dolazimo kuci s posla gdje naravno govorimo jezik zemlje u kojoj zivimo i kuci nas cekaju djeca i suprug koji rado govore maternjim jezikom.Malo je drugacije kod mjesanih brakova gdje je jedan od bracnih drugova stranac pa se vecinom govori samo jezik zemlje u kojoj se nalazimo.Kao sto je to Japanac objasnila,sve ima svoje zasto i zato.
A sto se tice nepismenih ljudi koji su otisli u inostranstvo prije nekih 25-30 godina i to ima svoje opravdanje, ti ljudi su dosli da rade i zarade nesto para i da se vrate za Jugoslaviju,ali ostali su jer su znali da nikad nece toliko zaraditi dole.Pa sad je sve jasno zasto se nisu nikad obrazovali dalje, niti su isli na neki od kurseva da bi naucili jezik zemlje u kojoj zive,velika greska ali sta je tu je.Jer neke stvari se novcem ne mogu kupiti,znanje ljubav i zdravlje.Smjesno jeste kako su neki od vas napisali kako okrecu rijeci njemackog jezika kao da su nase,ali ti ljudi ne znaju i ne mogu drugacije.To je prije zalosno i za plakanje nego za ismijavanje,vjerujte mi.Znam ih nekoliko koji ne znaju sastaviti recenicu na njemackom a vec su ovde 15-20 godina,tuzno ali to su ljudi koji rade po Jugoslovenskim restoranima i to sto je vece zlo po kuhinjama i kad mogu nesto drugo nauciti???Nikada jer posao kuca posao itd. u krug.
Ja nisam dugo u Njemackoj nekih 4-5 godina ali imala sam tu srecu da sam ucila njemacki jezik u skoli i od prvog dana radim sa njemcima tako da sam vrlo brzo naucila da govorim kao i oni,ali uvijek se osjeti nas strani akcenat ma koliko se trudili da ga prikrijemo.

Dragi Banjalucani imate jedan veliki pozdrav iz Hannovera i pisite kako vam je i gdje zivite u kojem gradu, nije valjda da nas je svega 5-6 u Njemackoj.
Indijanka dal si Banjalucanka, mnogo mi se svidjaju tvoji postovi i komentari imam osjecaj da si ok. osoba!!!Javi mi se na p.p. ako imas volju!!!

Japanac velika pusa i javi se !!! :wink: :wink: :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 11 Dec 2006, 08:50 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Apr 2006, 21:38
Postovi: 126
Lokacija: Hannover
SHEJTAN je napisao:
Raja,vidim ima ovdje svega,svako to nesto gleda sa svoje strane,a najbolji su oni sto ni pasosa nemaju,ali znaju bolje kako nam je tu gdje smo.Ja sam u Svedskoj,u gradu u kojem zivi oko 5000 bosanaca,vecinom iz krajine.Ima gradjana ,ima seljaka i svako zivi onako kako zeli.Ja i zena tu radimo,normalna radna vremena,mozemo sebi priustiti i izlaske,i druzenja,kupovine i godisnji barem 2 puta u godini.Fino se auto voza,a u Bosni smo skoro kupili stan.Znaci ,ne ubijam se od posla,a imam sve sto mi treba,i hvala bogu da je tako.Ono sto su nekadasnji gastarbajteri bili je suprotno od ovog sto mi sad imamo,a to je zivot u inostranstvu.Oni sto su prije isli u ove iste zemlje su radili ovamo ,da bi u Yugi trosili i lijecili samocu nakupljenu tokom boravka ovamo.......Nego nista se vi ne sikirajte da je nama loshe,u svakom slucaju,mi dole mozemo kad hocemo ,a vi ovamo???



Upravo je tako sto si napisao,nama je dobro,a i kuci mozemo kad hocemo. :thumbleft: :thumbleft: :thumbleft: :thumbleft:

_________________
Sta mi VELIS,
nek' mi tako BUDE.
Sta mi ZELIS,
nek' tebi tako BUDE!!!!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 18 Dec 2006, 03:06 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 23 Okt 2003, 15:24
Postovi: 2195
Lijepo napisan komentar. Bravo Shejtan.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Dec 2006, 19:06 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Dec 2006, 18:50
Postovi: 6700
...


Poslednji put menjao jellyfish dana 02 Jan 2007, 01:56, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 23 Dec 2006, 19:10 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Dec 2006, 18:50
Postovi: 6700
......


Poslednji put menjao jellyfish dana 02 Jan 2007, 01:54, izmenjena 9 puta

Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Dec 2006, 19:18 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Dec 2006, 18:50
Postovi: 6700
...


Poslednji put menjao jellyfish dana 31 Dec 2006, 19:57, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 31 Dec 2006, 00:41 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Jul 2005, 15:44
Postovi: 5938
kako provodim? na poslu 75 sati sedmicno, nema druzenja, nema prijatelja, rodjaka... rade se poslovi koji su najlosiji, placa se porez preko jednu cetvrtinu od zarade i sta da pricam. vracam se uskoro. tamo necu imati isto novca ali necu se ni muciti po 10-15 sati na poslu. pih
nauci jezik,zavrsi skolu i niko te nece podcjenjivati i gledati drugacije zato sto si stranac,ako mogu iskoristiti tvoju snagu,mozak....koliko se potrudis toliko ti se i vrati...

_________________
"You got a dream... You gotta protect it. People can't do somethin' themselves, they wanna tell you you can't do it. If you want somethin', go get it.."


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 31 Dec 2006, 19:41 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Dec 2006, 18:50
Postovi: 6700
...


Poslednji put menjao jellyfish dana 15 Nov 2009, 16:27, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 01 Jan 2007, 19:03 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Jul 2005, 15:44
Postovi: 5938
ja sam zavrsila fax u BL i znam sta je studirati tamo i sta od tog imas,znaci da sam nesto od tog imala ne bih bila ovdje gdje jesam,a ovdje sam jer ce neko cijeniti moj trud a necu dobiti posao po tim seoski vezama,koje nazalost nemam,
a milioni stranaca studiraju sirom svijeta uz kredite ,stipendije.... uz malo truda i dobre volje,sve se moze,razmisli,mozda je bolje placati kredit narednih 5-10 za tu skolu,zavrsiti je za 3-4 i biti gospodin ostatak zivota,neces kasnije ni osjetiti placanje kredita,a ovako ces biti kivan na cijeli svijet ostatak zivota...

_________________
"You got a dream... You gotta protect it. People can't do somethin' themselves, they wanna tell you you can't do it. If you want somethin', go get it.."


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 02 Jan 2007, 03:51 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 23 Okt 2003, 15:24
Postovi: 2195
U SAD uzmes kredit, zavrsis studij, imas posao, vracas kredit bez problema. Ja mislim da svaki mladi covjek treba tako uraditi i ne muciti se obavlkjajuci lose poslove za male pare.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 39 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 3 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs