banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 29 Mar 2024, 00:10

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 71 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 15 Mar 2023, 22:30 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36385
Ponavlja li se 2008.?

U to ime jedna simpa upadica:

https://youtu.be/o2n9maL2bO0


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Mar 2023, 09:01 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Nov 2010, 11:56
Postovi: 4195
Lokacija: Little Rock, Arkansas
Preduhitrio si me, baš razmišljam o ovome i kontao sam otvoriti temu.
Bankrotirala je kalifornijska banka, pa švajcarska banka nešto vamo-tamo, pa padaju dionice svjetskih banaka, šta se dešava?
Ekonomija mi je špansko selo, pa bi bilo dobro pročitati od nekog upućenijeg.
Konkretno mene zanima da li je pametno izvući pare iz banke.. možda je suludo držati keš u kući, ali šta ako i Nova ljubljanska banka (NLB) bankrotira?
Stara devizna štednja i Slovenci i te priče iz devedesetih.. jbg, bolje imati keš u rukama pa makar "inflatiran" i negdje uložiti, nego ga nemati nikako ako banka bankrotira, a Amerima odgovara da se rat u Ukrajini produži i proširi i ko zna šta nas čeka.

E sad se sjetih skeča Nadrealista: banka je bankrotirala.. šta je uradila?.. bankrotirala-nema para, nema dinara.. zovnite mi Ejuba iz uprave.. Ejub vam je jutros uhapšen.. molim?
Ili onaj skeč: plata nema, more bit' bidne, ali sada nema, a, ako kad već nema plata, dokle će onda ljudi čekat' - mogu čekat' pet dana, mogu čekat' deset dana, deset godina, ali plata nema.

https://www.youtube.com/watch?v=Ocf6JvKK63g
https://www.youtube.com/watch?v=v0PZxzAsExU

_________________
Sent from my Haswell i5-4460 desktop computer using Chrome, or maybe from my Google Pixel 7 using Opera.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Mar 2023, 10:11 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39396
Lokacija: Месечева икра
Čuj povući pare iz banke Pa to je smiješnije od bilo kojeg skeča iz nadrealista.

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Mar 2023, 10:42 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Nov 2010, 11:56
Postovi: 4195
Lokacija: Little Rock, Arkansas
Dobro, napomenuo sam ja da je suludo držati keš u kući (dakle ogradio sam se), ali čitam komentare i razmišljanja, šta ako nekim..... nekim slučajem sve ode u neku stvar i sve bankrotira i ostanem bez para?
Ok, valjda su male šanse za tako nešto ali čitam da su po Evropi ljudi masovno podizali keš iz banaka.
Da dilema bude veća, na tekućem imam pozamašnu svotu jer zarađujem a škrt sam i malo trošim (jbg).. ne mogu baš kupiti stan u BL ali mogu manju nekretninu u široj BL regiji.
A vremena su takva kakva jesu.. ne znam, meni neka zebnja samo raste otkako se desio Covid pa rat u Ukrajini.. pa sad ovo sa bankama.. ide svijet u helać.
Glupo je držati keš u kući, rizično je držati u banci ako se stanje pogorša.. stvarno ne znam šta da radim..
Da kupim brašna ili možda tariguza?
Ajd sad ozbiljno, sačekaćemo mišljenja ekonomista ako ih imamo.. fora je što je banka u Kaliforniji bankrotirala preko noći i ajd ti sad znaj šta može da se desi.
Isto ovakvo razmišljanje sam imao prije 3 godine (mart/april 2020. i početak opšteg ludila - pandemija).

_________________
Sent from my Haswell i5-4460 desktop computer using Chrome, or maybe from my Google Pixel 7 using Opera.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Mar 2023, 11:04 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jan 2007, 16:38
Postovi: 23477
Kod nas je osigurano do 50000 KM u bankama.

_________________
Rad je od čovjeka napravio roba, neradu smo odani sve do groba.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Mar 2023, 11:33 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Nov 2010, 11:56
Postovi: 4195
Lokacija: Little Rock, Arkansas
Ok, znači da ne paničim.. još nije počeo treći svjetski rat (ali ustvari jeste, ali u drugom obliku).
Ništa, pratiću stanje pa shodno situaciji odlučiti.. 'bem li ga, valjda neće preko noći nestati sve, ovo je ipak jako stabilna zemlja, naša vlast brine za obične građane i sve je pod kontrolom (ironija).
I zanimljivo je kako ova zemlja uopšte opstaje s obzirom na odnos radnika/penzionera, mafiju na vlasti, ups, ne smijem nikoga prozivati jer je "izašao" novi zakon o kleveti pa su se fino zaštitili.
Što neko reče, ovaj narod (narodi BiH) su za proučavanje na nekom antropološkom institutu jer su zanimljiv specimen.
Svi nas guze, mi šutimo, glasamo za iste, inertni smo, nezainteresovani, iskompleksirani, a i da glasmo za druge isto bi bilo.. e jbg odoh ja u politiku a nećemo o tome iako je to sve povezano.

_________________
Sent from my Haswell i5-4460 desktop computer using Chrome, or maybe from my Google Pixel 7 using Opera.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Mar 2023, 11:50 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 24 Mar 2015, 20:12
Postovi: 8734
Lokacija: Banja Luka Republika Srpska
Rider on the storm je napisao:
Dobro, napomenuo sam ja da je suludo držati keš u kući (dakle ogradio sam se), ali čitam komentare i razmišljanja, šta ako nekim..... nekim slučajem sve ode u neku stvar i sve bankrotira i ostanem bez para?
Ok, valjda su male šanse za tako nešto ali čitam da su po Evropi ljudi masovno podizali keš iz banaka.
Da dilema bude veća, na tekućem imam pozamašnu svotu jer zarađujem a škrt sam i malo trošim (jbg).. ne mogu baš kupiti stan u BL ali mogu manju nekretninu u široj BL regiji.
A vremena su takva kakva jesu.. ne znam, meni neka zebnja samo raste otkako se desio Covid pa rat u Ukrajini.. pa sad ovo sa bankama.. ide svijet u helać.
Glupo je držati keš u kući, rizično je držati u banci ako se stanje pogorša.. stvarno ne znam šta da radim..
Da kupim brašna ili možda tariguza?
Ajd sad ozbiljno, sačekaćemo mišljenja ekonomista ako ih imamo.. fora je što je banka u Kaliforniji bankrotirala preko noći i ajd ti sad znaj šta može da se desi.
Isto ovakvo razmišljanje sam imao prije 3 godine (mart/april 2020. i početak opšteg ludila - pandemija).


Kupi tozla i zakopaj. 8)

_________________
1.If in doubt , flat out !
2.A true soldier fights not because he hates what is in front of him, but because he loves what is behind him.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Mar 2023, 12:00 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Apr 2011, 21:17
Postovi: 15263
Lokacija: Bakinci...Đurin grob
https://www.facebook.com/watch?v=947880746592309

_________________
"Možete biti najbolji forumaš i stručnjak, ali ako niste u sistemu forumske vlasti, sve je to zabluda."


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Mar 2023, 12:38 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 07 Dec 2016, 01:44
Postovi: 627
Rajderu, ja mislim da je tvoja briga potpuno opravdana, i prije svega, bazirana na realnosti.
Pare su obicna prevara i ko god je malo capkao da vidi kako i zasto je nastala papirna novcanica, sve ce mu biti jasno.




Svako pametan nece drzati pare u banci jer, koja je poenta ustvari ?
Sta dobijas sa tim da drzis pare u banci, a sta rizikujes ?
Cini mi se da je do nedavno odredjena banka ili banke, stavili limit na koliko se moglo podici novca dnevno,e zamisli, tvoj novac a ne mozes ga dici.
Samo instaliraj srednjeg covjeka u sve, klasika danasnjice.

_________________
https://i.ibb.co/9WHRB5J/signature1.jpg


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Mar 2023, 12:50 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Nov 2010, 11:56
Postovi: 4195
Lokacija: Little Rock, Arkansas
motozeljo je napisao:
Kupi tozla i zakopaj. 8)
Mogu kupiti pola kile, a pošto zlato ima veliku gustinu to je veličina manjeg fildžana.. tako da nemam baš za ćup sa zlatom kao iz Porodičnog blaga pa da zakopavam. :D
makibruz456 je napisao:
Cini mi se da je do nedavno odredjena banka ili banke, stavili limit na koliko se moglo podici novca dnevno,e zamisli, tvoj novac a ne mozes ga dici.
Samo instaliraj srednjeg covjeka u sve, klasika danasnjice.
NLB nema limita za podizanje na šalteru, samo lični dokument, uživo se pojaviš, digneš koliko hoćeš.
Ljetos sam digao 5 milja za motocikl, prije toga 4 milje za auto.
Na bankomatu je druga priča, milja dnevno.
To je limit.

A za ostalo.. neću puno, mogu samo reći da su banke i osiguravajuća društva najveća govna na svijet što ih ima.

_________________
Sent from my Haswell i5-4460 desktop computer using Chrome, or maybe from my Google Pixel 7 using Opera.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Mar 2023, 13:24 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Feb 2002, 01:00
Postovi: 29498
Lokacija: Banjaluka
Mislim da se i na bankomatu moze dici taj limit, milja je po defaultu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Mar 2023, 13:34 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 20 Nov 2016, 15:44
Postovi: 582
danijell je napisao:
Kod nas je osigurano do 50000 KM u bankama.


Mislim da je već na snazi nova cifra - 70 000 KM. Ako nekome znači. :D


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Mar 2023, 15:44 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Dec 2015, 15:40
Postovi: 2351
Koliko vi para imate u bankama jbt :)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Mar 2023, 15:50 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jul 2020, 06:41
Postovi: 592
Ako podigneš pare sa banke, teško ih je vratiti opet u banku.
Možeš zbog toga doći u nezgodnu situaciju, hoćeš da kupiš nekretninu i vlasnik hoće pare da mu uplatiš na račun(logično, ko bi uzeo 50k+ na ruke), a ti u banku možeš da uplatiš maksimalno 20k. Belaj, imaš novac ali šta ćeš sa njim...
Edit: što se tiče osiguranja, načekao bi se da dobiješ pare od njih, ako bi ih i dobio...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Mar 2023, 15:51 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Sep 2011, 06:54
Postovi: 5026
Lokacija: Gradiška
mare_zz je napisao:
danijell je napisao:
Kod nas je osigurano do 50000 KM u bankama.


Mislim da je već na snazi nova cifra - 70 000 KM. Ako nekome znači. :D
Pa dobro, rasporedi se na više banaka pa si opet ispod limita :D


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Mar 2023, 17:17 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Nov 2010, 11:56
Postovi: 4195
Lokacija: Little Rock, Arkansas
Kakogod okreneš nije zahvalna situacija.. ko zna kako će to sve ići i na šta će izaći.
Ne znam je li situacija u ekonomiji zaista tako alarmantna ili mediji vole malo da zakuhaju - nesam školovala.

Zasad ću lovu ulagati u renoviranje i nadogradnju garaže, nadstrešnice nad prilazu dvorištu, nova bijela tehnika, možda da pređem na motor od 500 kubika, itd.
Bolje trošiti nego da inflacija pojede, a za ekonomski krah se nadam da se neće dogoditi.

Aikus je napisao:
Koliko vi para imate u bankama jbt :)
To je individualna stvar.. ja osjećam da imam dovoljno, možda čak i previše, ništa mi ne fali, mogu kupiti sve što hoću (osim Ferrarija, jahte, velikog stana, velike firme i sl.), čak mi je i dosadno jer sve što mogu kupiti me ne može ispuniti.
Ali s druge strane, nisam ni milijarder, ni milioner, osjećaj finansijske sigurnosti je individualna stvar i zavisi od skromnosti, škrtosti..
Kod mene je neka zlatna sredina.. npr mogu odmah za keš kupiti 15 puta skuplji auto od moje punoljetne Fieste bez da trepnem, ali mi ne treba, Fiesta radi posao, a i emotivno sam vezan za nju i volim je voziti i šaltati i međugasati jer je prosta mašina - a mehanički odlična.
A ne patim od kompleksa, voziti što bolji auto a jesti paštetu "Balkanski sindrom" - vozim skuter 50cc kojim sam prešao čak 25k km i tu Fiestu i odnedavno nov 250cc enduro.
Imam sve što mogu poželjeti, a nemam milione.. možda je skromnost i štedljivost zapravo neka vrlina pa sam toliko zaradio i zaštekao.

_________________
Sent from my Haswell i5-4460 desktop computer using Chrome, or maybe from my Google Pixel 7 using Opera.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Mar 2023, 17:36 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Dec 2015, 15:40
Postovi: 2351
To je bilo retoričko pitanje


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Mar 2023, 18:15 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Nov 2010, 11:56
Postovi: 4195
Lokacija: Little Rock, Arkansas
Dobro.

_________________
Sent from my Haswell i5-4460 desktop computer using Chrome, or maybe from my Google Pixel 7 using Opera.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Mar 2023, 20:41 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Jan 2009, 02:00
Postovi: 5576
Lokacija: Banja Luka
danijell je napisao:
Kod nas je osigurano do 50000 KM u bankama.
Zar nije do 70 000 osigurano?

Rajder kupi plac, pa uzgajaj voće i povrće. Imaćeš novi hobi, pare neće baš tako propasti, a ti ćeš moći da se hraniš ako se banke razlete u pm.

Sent from my RMX3081 using Tapatalk


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Mar 2023, 21:25 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Dec 2012, 01:06
Postovi: 4033
Ma treba radit...ko ce sadi i to?!!

_________________
Jer prijatelje stječemo
ne dobro od njih primajući,
nego dobro im čineći.
Iz govora Perikla poginulim vojnicima.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 71 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 3 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs