banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 12:35

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 494 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 21, 22, 23, 24, 25  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 24 Feb 2016, 12:27 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 31 Mar 2015, 08:35
Postovi: 618
Lokacija: Modriča, Republika Srpska
Još da dodam, zakonski nije određeno korištenje fiksne ili varijabilne kam.stope, već svaka finansijska institucija propisuje interno pravilo o korištenju iste.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Feb 2016, 14:17 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Feb 2010, 20:42
Postovi: 8078
Lokacija: Бања Лука
Kao prvo da se zahvalim svima na detaljnim i poučnim odgovorima. Kamatni račun mi je jasan, to sam učio u osnovnoj i srednjoj školi, a i na faksu.
Nisam ni ja znao najbolje objasniti šta me zanima. autsajder mi je odgovorio baš na ono što me zanimalo.Poenta je ako ja odlučim npr da zatvorim kredit nakon 3 godine, otplatiću im dobar dio kamate od kompletnog kredita,a manji dio glavnice. Kada se kredit ispoštuje do kraja redovno, to uopšte nije bitno, jer zna se koliko će se para dati za kamatu i to je to. Ali ako odlučim da zatvorim ranije kredit onda ću im dati dobrih para za kamatu, a glavnica se neće toliko smanjiti...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Feb 2016, 14:33 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 14 Maj 2007, 17:57
Postovi: 2325
Ja bih samo volio da autsajder napiše u kojoj banci je on bankar, da se osiguram da ne uđem tamo više. Previše pitanja imam na njegovo objašnjenje da bih ih sad pisao preko telefona


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Feb 2016, 14:35 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Feb 2010, 08:22
Postovi: 24782
:lol:
Ti si tako ad hominem 42.

_________________
Знају ли вам дједови да сте израсли у љубитеље нациста?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Feb 2016, 14:58 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 31 Mar 2015, 08:35
Postovi: 618
Lokacija: Modriča, Republika Srpska
Forty Two je napisao:
Ja bih samo volio da autsajder napiše u kojoj banci je on bankar, da se osiguram da ne uđem tamo više. Previše pitanja imam na njegovo objašnjenje da bih ih sad pisao preko telefona


Ajde postavi 2 pitanja od tih "previše"? Radim nezavisno za više njih, nije bitno šta, tako da je glupo i nabrajati....


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Feb 2016, 15:00 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 14 Maj 2007, 17:57
Postovi: 2325
Čim se dokopam računara, obećavam


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Feb 2016, 15:01 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 31 Mar 2015, 08:35
Postovi: 618
Lokacija: Modriča, Republika Srpska
Teško ti i 2 pitanja postaviti putem telefona? Baš neka duga pitanja :roll:


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Feb 2016, 15:03 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Sep 2010, 18:42
Postovi: 40453
Lokacija: SAO Krmine
Neće čovjek takvom bankaru da postavlja nedostojna pitanja.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Feb 2016, 15:05 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 31 Mar 2015, 08:35
Postovi: 618
Lokacija: Modriča, Republika Srpska
Jel neko tražio tvoje mišljenje?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Feb 2016, 15:09 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Sep 2010, 18:42
Postovi: 40453
Lokacija: SAO Krmine
Jesi ti obični Vuk ili Vuk s Wall streeta?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Feb 2016, 15:13 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 31 Mar 2015, 08:35
Postovi: 618
Lokacija: Modriča, Republika Srpska
A šta si ti? Čime se ti u životu baviš, osim što si za nešto više od 5 g. napisao skoro 32000 poruka na forumu? I pregledao ko zna koliko sajtova usput? Općinski činovnik?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Feb 2016, 15:14 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Sep 2010, 18:42
Postovi: 40453
Lokacija: SAO Krmine
Općinski?

Sigurno nisam bankar koji ima vremena da visi na forumu svaki dan :D


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Feb 2016, 15:17 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 31 Mar 2015, 08:35
Postovi: 618
Lokacija: Modriča, Republika Srpska
Aj malo bolje računaj.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Feb 2016, 15:18 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 16 Jun 2011, 12:04
Postovi: 7734
Lokacija: Mejdan
shakal je napisao:
Jesi ti obični Vuk ili Vuk s Wall streeta?

Ne diraj našeg forumskog ekonomskog eXperta, vuka s' modričkog Wall streeta i diplomca eminentnog privatnog faxa ;)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Feb 2016, 18:13 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 14 Maj 2007, 17:57
Postovi: 2325
autsajder je napisao:
To što si opisao spada u varijabilnu kamatnu stopu. Razlika je u tome što je kod varijabilne kamatne stope kamata (u ukupnoj rati) uvijek veća u početnom periodu u odnosu na ostatak duga. Neki kažu da se kod te „varijante“ glavni dio kamate otplati u prvoj trećini kredita, a u preostale 2/3 je „sića“. Al` šta`b ja znao o tom` :D
Fiksna kamata označava uvijek isti omjer kamate u odnosu na glavnicu u okviru anuiteta.

1. Može li pojašnjenje (primjer bi bio idealan) na koji način se matematički izračunava anuitetni plan pod uslovima koje ti navodiš za fiksnu kamatnu stopu?
2. Ako banka plasira recimo 1 mil. KM prema načinu na koji ti tumačiš fiksnu kamatnu stopu, koliki će biti njen prinos na taj plasman nakon prve godine otplate tih kredita uz recimo fiksnu kamatnu stopu od 5% i rok otplate od 5 godina?
3. Može li nekakav izvor ili upućivanje na literaturu za ovaj dio "Neki kažu da se kod te „varijante“ glavni dio kamate otplati u prvoj trećini kredita, a u preostale 2/3 je „sića“"? Ako uzmemo u obzir da je kamatni račun (ne pretjerano složena) matematika, vjerujem da postoje primjeri obračuna za tvoju tvrdnju, nema potrebe da se vodimo time šta neki kažu.

autsajder je napisao:
Ako te zanima šta je povoljnije – nominalno, varijabilna. Fiksna kamatna stopa u banci je uvijek veća u odnosu na varijabilnu iz prostog razloga, tj veća je kamata na kredit – banka osigurava zaradu dugoročno. Varijabilna kamatna stopa zavisi od euribora, pa banke odrede nižu, ali samo kao mamac. Rizik kod varijabilne stope preuzimaš ti kao klijent. S obzirom da euribor uglavnom bilježi rast na tom međubankarskom tržištu, banke „znaju“ da će zaraditi u budućnosti na osnovu promjene te stope i da te očekuje uglavnom povećanje rate kredita. S druge strane, kod fiksne kamatne stope, ti znaš da u startu plaćaš veću ratu, tj. skuplji ti je novac, ali si siguran sa aspekta promjena euribora – uvijek ti ostaje ista rata, bez obzira na promjenu (neki kažu da banka gubi na fiksnoj kam.stopi, ali takvi „lažu“ – banka nikad ne gubi na kreditima, osim kad iste ne može naplatiti ali to je neka druga priča).

3. Da li su i tokom 2008. godine fiksne kamatne stope bile veće od varijabilnih, s obzirom da je krajem te godine EURIBOR bio veći od 5%?
4. Ako se banka zadužuje na međubankarskom tržištu po EURIBORU, te plasira ta sredstva kroz kredite vezane za EURIBOR, na koji način banka zarađuje na osnovu "očekivanog" povećanja EURIBOR-a?
5. Prema mom shvatanju ako nešto uglavnom raste, onda bi to njegov višegodišnji trend trebao pokazivati. Sa aspekta tvoje tvrdnje da EURIBOR uglavnom raste, kako objašnjavaš činjenicu da je EURIBOR od 2008 skoro konstantno u padu?

Za početak će odgovori na bar 2 od ovih pitanja biti dovoljna, pa možemo kasnije nastaviti sa pitanjima


Poslednji put menjao Forty Two dana 24 Feb 2016, 18:25, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Feb 2016, 18:23 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 14 Maj 2007, 17:57
Postovi: 2325
Шајин je napisao:
Kao prvo da se zahvalim svima na detaljnim i poučnim odgovorima. Kamatni račun mi je jasan, to sam učio u osnovnoj i srednjoj školi, a i na faksu.
Nisam ni ja znao najbolje objasniti šta me zanima. autsajder mi je odgovorio baš na ono što me zanimalo.Poenta je ako ja odlučim npr da zatvorim kredit nakon 3 godine, otplatiću im dobar dio kamate od kompletnog kredita,a manji dio glavnice. Kada se kredit ispoštuje do kraja redovno, to uopšte nije bitno, jer zna se koliko će se para dati za kamatu i to je to. Ali ako odlučim da zatvorim ranije kredit onda ću im dati dobrih para za kamatu, a glavnica se neće toliko smanjiti...

Šajin, kamatu moraš posmatrati kao cijenu korišćenja bankarskog novca mjesec za mjesec. Ti svaki mjesec plaćaš kamatu na preostali iznos duga glavnice, odnosno plaćaš cijenu što si tokom tog mjeseca koristio ta sredstva. Osnovni razlog zbog čega je u početnim anuitetima kamata značajniji dio je čisto matematički i nastaje kao posljedica izbora da kredit vraćamo u jednakim anuitetima (zanemarimo efekat promjene varijabilne kamatne stope). Da bi na početku vraćao veći iznos glavnice, otplatni plan bi morao biti degresivan, odnosno anuiteti na početku otplatnog plana bi morali biti veći od onih na kraju. Imaš recimo ovdje dosta jednostavno objašnjene neke pojmove oko kredita, pa i šta stvarno predstavlja varijabilna i fiksna kamatna stopa
http://cbbh.ba/?id=765#1


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Feb 2016, 18:30 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Jul 2008, 18:33
Postovi: 6114
ja sam samo obicni ekonomista...ali ne kontam kakve veze ima fiksna i varijabilna kamatna stopa sa nacinom amortizacije zajma.

@Sajin

Kod amortizacije zajma osnova svega jeste kamatni racun..zato sam ono i stavio ..slozeni kamatni racun,dekurzivna metoda

kad uhvatis vremena https://www.google.ba/url?sa=t&source=w ... ZMZqRZeUyw


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Feb 2016, 18:32 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 14 Maj 2007, 17:57
Postovi: 2325
Mogu ti i ja kao računovođa reći da ne shvatam, ali to je vjerovatno zato što nismo bankari, pa ne razumijemo te finese :D


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Feb 2016, 18:39 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Jun 2015, 20:56
Postovi: 4175
Forty Two je napisao:
Malo ti je nejasno pitanje, šta te konkretno muči?
Ako su u pitanju anuitetni planovi otplate kredita i zašto je kamata na početku veći dio anuiteta, a kasnije manji, to je jednostavno način obračuna otplate kredita u jednakim anuitetima, da se kamata uvijek obračunava na preostali dio duga, ništa ti time ne dobijaš ili gubiš ako uzmeš ukupan period otplate

Ово је било тачно, а једноставно објашњење. Послије сте сви закомпликовали ствари.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Feb 2016, 00:05 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Sep 2004, 09:01
Postovi: 4094
Lokacija: Mejdan
saja je Republika Srpska!

_________________
ZP550


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 494 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 21, 22, 23, 24, 25  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 7 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs