banjalukaforum.com
https://www.banjalukaforum.com/

Franšizing kao oblik poslovanja za započinjanje biznisa
https://www.banjalukaforum.com/viewtopic.php?f=43&t=48203
Stranica 1 od 1

Autoru:  Frenki [ 02 Mar 2010, 13:01 ]
Tema posta:  Franšizing kao oblik poslovanja za započinjanje biznisa

Definicija franšizinga

Za razliku od mnogih novih poslova u koje preduzetnik ulazi sa velikim stepenom nesigurnosti i poslovnog rizika dok posao ne zaživi i postigne uspeh, kod franšizinga preduzentik sa mnogo manje poslovnog rizika započinje posao, s obzirom da je reč o već razvijenom poslu u koji se on uključuje.

Franšizing se najčešće definiše kao jedna vrsta poslovnog aranžmana gde proizvođač ili distributer proizvoda (usluga), daje eksluzivitet lokalnom distributeru da samostalno vrši prodaju prema standardizovanoj poslovnoj proceduri. Lice koje nudi robu ili uslugu na franšizu je poznato kao franšizer. Prema tome, franšizing je metod poslovanja gde franšizer (vlasnik proizvoda ili usluga) obezbeđuje prenošenje licence kupcu franšize da distribuira njegovu robu, bilo da je reč o maloprodaji ili velikoprodaji.

Franšizing može da se definiše i kao ekonomsko sredstvo za ispunjenje želje za sticanjem poslovne samostalnosti sa minimalnim rizikom i investicijama i maksimalnim mogućnostima za uspeh preko korišćenja proverenih proizvoda i usluga i tržišnih metoda. Međunarodno udruženje za franšizing definiše franšizing kao „kontinuiranu maloprodaju u kojoj franšizer obezbeđuje licencu za obavljanje biznisa, pomoć u organizaciji, obuci i upravljanju uz nadoknadu od strane lica koje uzima robu na franšizu“.

Kolika je nadoknada za franšizu i kako se plaća?

Franšizing je samo jedna od mogućnosti započinjanja biznisa, gde se u ovom slučaju koriste već razrađena poslovna ideja, ime firme, stečeni imidž firme, znanje i iskustvo koje franšizer daje na uslugu preduzentiku zašta mu ovaj plaća nadoknadu. Ova nadoknada se može plaćati franšizeru nedeljno ili mesečno što zavisi od sklopljenog ugovora o franšizingu, a obično se obračunava kao procenat od ostvarenog prometa roba ili usluga, a ne od profita. Ovaj procenat varira i kreće se od 2-20% u zavisnosti od obima posla i od dogovora između obeju ugovornih strana.

Istorijat franšizinga

Franšizing je više od 150 godina star, a tek 50-tih godina prošloga veka se javlja u obliku na koji se i danas nailazi. Napoznatiji primer franšizinga je onaj vezan za proizvodnju brze hrane, među kojima je najuspešniji primer McDonald’s-a.
Franšizing poslednjih godina nastavlja svoj rast u pogledu broja zaposlenih, asortimana proizvoda koji se nude na prodaju i ujedno predstavlja jednu od najboljih mogućnosti za preduzetnika, da na ovaj način povećava svoje konkurentske sposobnosti u odnosu uz velike kompanije. Shodno tome, u razvijenim kapitalističkim zemljama franšizing se primenjuje u preko 70 privrednih i drugih uslužnih delatnosti, a preko njega se ostvaruje oko 50 odsto ukupnog prometa u maloprodaji. Prema podacima International Trade Administration u SAD-u je 478. 000 franšiza učestvovalo sa 576 milijardi USA dolara u godišnjoj prodaji u 1996 godini. One u SAD zapošljavaju više od 8,5 miliona ljudi. U toku 1999. godine je urađena studija u SAD koja je pokazala da je u poslednjih pet godina otvoreno oko 86 % ovakvih biznisa sa daljom tendencijom njihovog rasta ( izvor: The United States Chamber of Commerce, 1999 ). Prema istom izvoru, u periodu između 1991. i 1997. godine je zatvoreno svega oko 5 % ovakvih biznisa što je izuzetno važan pokazatelj stabilnosti ovakvog načina vođenja biznisa. Ovaj stav dodatno potvrđuje i podatak da je u pomenutom periodu ugašeno oko 62% firmi zbog grešaka u poslovanju i sličnom, a koje nisu bile organizovane i vođene po principu franšizinga. Takođe oko 30% franšizera su u toku 2000. godine zarađivale preko 150.ooo $ godišnje.
Imajući to u vidu može se reči da franšiza za mnoge poslovne ljude predstavlja dobro, jednostavno i uspešno rešenje. Posebno je značajno rešenje u slučajevima kada nedostaje neki od faktora koji doprinosi poslovnom uspehu (tržište, radna snaga, finansijska sredstva, oprema, itd). Međutim, da bi preduzetnik iskoristio sve prednosti koje sa sobom donosi franšiza, neophodno je da se unapred informiše o tome šta je franšiza, o njenim prednostima, kao i o potencijalnom riziku.

Vrste franšizinga
Postoje nekoliko vrsta franšizinga, mada mogu da se razviju i drugi oblici kao rezultat inovacija u razvoju franšizinga. Jedna od najvažnijih vrsta franšizinga je osnovana u automobilskoj industriji. Ovde proizvođači koriste franšizu za distribuiranje svojih proizvodnih linija.

Mnoge franšize nude usluge kao što je trgovina nekretninama, pružanje agencijskih usluga, itd. Ogromne su mogućnosti franšiznog poslovanja u poljoprivredi i na selu, u seoskom turizmu i domaćoj radinosti, preradi ili pripremi poljoprivrednih proizvoda za industrijsku preradu.
Ove usluge ukljućuju već poznato ime, reputaciju i metode za obavljanje biznisa.

Preuzimanje rizika i rizik investiranja u franšizu

Uspešna poslovna ekspanzija preko franšize zahteva solidno razumevanje šta treba preduzeti da bi se razvio sistem franšize. Primaoc franšize treba da zna pored svojih prava i obaveza koje su precizirane ugovorom o franšizingu, koliko brzo treba da se razvija, koliko podrške treba da mu se pruži, na koji način će da rešava probleme, i slično.

Ukoliko franšizer nema dovoljno znanja u ovom domenu ili ne ume da ih prenese kupcu franšize, mogu da nastanu ozbiljni problemi, Naime, problemi najčešće nastaju ukoliko ne postoji planiranje i program franšizinga, zatim usled nedovoljne komunikacije između obeju strana itd. Takođe je potrebno da obe strane budu upoznate sa činjenicom šta obuhvataju troškovi franšize (Zakonski troškovi, troškovi registracije, zatim tržišni troškovi, troškovi oko izdavanja brošure koje se koriste kod prodaje i troškovi materijala za obuku primaoca franšize). Osim toga, u troškove franšize treba uvrstiti i troškove reklamiranja proizvoda (usluga), troškove istraživanja tržišta, troškove pružanja saveta i posete lokacija preduzeća.

Sklonosti preduzetnika ka franšizi

Franšiza , kao i svaki drugi posao nije za pasivnu osobu. Ona zahteva poslovni napor, to jest mnogo sati pripreme da bi se obezbedilo da biznis funkcioniše efikasno. Takođe, svaki preduzetnik treba da prođe samotestiranje da bi bio siguran da li je franšiza za njega pravi izbor ili nije.
Odgovori na sledeća pitanja, treba da pruže orijentir preduzentiku da li je njegova odluka ispravna.

- Da li sami počinjete?
- Da li uživate da radite sa drugim ljudima?
- Šta čini vaš biznis jedinstvenim ili različitim od drugih?
- Da li ste spremni da nastavite poslovnu inicijativu, bez obzira da li posao napreduje ili stagnira?
- Da li posedujete dobro zdravlje?
- Da li imate različite metode isporuke?
- Da li posedujete različitu marketinšku strategiju?

Potencijalni preduzetnik takođe treba da zna da li postoji dovoljna tražnja za proizvodima i uslugama.

Ako budući preduzetnik koji se opredeljuje za franšizu odgovori na većinu postavljenih pitanja pozitivno, imaće veliku šansu da uspe u svom opredeljenju.

Prednosti franšizinga

Jedna od najvažnijih prednosti franšizinga je da preduzentik nema sve one probleme koje imaju uobičajno oni koji otpočinju novi posao. Franšizer obično obezbeđuje plan sa jasnim upustvima za obavljanje posla. Tako, onome koji uzima posao za franšizu daje se savet ili već definiše lokacija za obavljanje biznisa. Analiza lokacije daje izvesnu dozu sigurnosti da će biznis postići željene i postavljene ciljeve. Često franšiza ukljućuje i davanje na korišćenje imena (trademark) onome koji ga kupuje, što omogućava kupcu franšize momentalnu prepoznatljivost na tržištu. To ne obezbeđuje siguran poslovni uspeh, ali omogućava da biznis startuje sa pozitivnim imidžom.

Prednosti kod kupovine franšize su:

· Proizvod ili usluga imaju tržište i prepoznatljiv imidž;
· Patentirana je formula ili dizajn;
· Trgovačko ime (trademark);
· Visok stepen poslovnog uspeha;
· Sistem finansijskog menadžmenta za kontrolu finansijskih rezultata;
· Savet menadžera u ovom domenu;
· Ekonomija obima za reklamu i kupovinu;
· Testiran biznis koncept;
· Usluge top menadžmenta;
· Finansijska pomoć;
· Razvijanje poslovnog metoda;
· Terotorijalna zaštita i tržišna dominacija;
· Standardizovani proizvod ili usluga;
· Veći prodor na tržište nego što je to slučaj bez franšize;
· Priručnik za obavljanje posla;
· Dugoročno istraživanje tržišta;
· Obuka iz domena poslovanja;
· Puna podrška u otpočinjanju biznisa
· Efikasnost-profitabilnost
· Maksimizacija profita

Za franšizing se može još dodati da je uspešan onda kada su obe strane u ugovoru o franšizi profitabilne. Bez profitabilnosti obe strane, franšiza nema uspeha. Tako se s pravom može reći da je franšizing daleko od jednostavnog biznisa, to jest on može da bude katapult malog biznisa ili novih ideja za duže vreme, ali isto tako može da dovede njene osnivače do velikih poslovnih grešaka, ukoliko nisu dovoljno dobro razvili sistem franšize.

Kako obezbediti uspeh franšize?

Da bi se obezbedio uspeh franšize, neophodno je obezbediti odgovarajuće uslove i obratiti pažnju na nekoliko ključnih preduslova, kao što su :

· Franšizer mora uvek da prezentira kupcu franšize način kako da se poboljša neki proizvod ili usluga;
· Franšizer analizira svako ciljno tržište s namerom da na njemu obezbedi dugoročan razvoj poslova i profit;
· Franšizer treba da shvati da biznis može da se razvija i otpočne samo obezbeđenjem konstantne podrške kupca franšize.

Elementi Ugovora o Franšizingu

Kod formulisanja ugovora o franšizingu neophodan je stručni savet advokata koji ima zavidno iskustvo u tom domenu. Ovaj ugovor se sastoji od svih specifičnih zahteva i obligacija franšize. Kao najvažniji zahtev se izdvaja prenošenje licence franšizera na primaoca sa svojim zaštićenim pravima (žigovima, know-how, trgovačka marka i drugo). To pravo se ograničava najčešće i vremenski i teritorijalno.

Finansijski zahtevi će uključiti inicijalnu cenu franšize, šemu i redosled (dinamiku), plaćanja, itd.

Ugovor, koji je po pravilu u pismenoj formi, treba da sadrži sledeće detalje:

· Identifikaciju franšizera i njegovo poslovno iskustvo;
· Inicijalna sredstva koja se zahtevaju da budu obezbeđena od strane kupca franšize;
· Primaoc franšize je obavezan da plaća procenat od prometa roba ili usluga za vreme trajanja ugovora;
· Kontinuitet plaćanja;
· Program obuke primaoca franšize;
· Statističke podatke o sadašnjem broju primaoca franšize;
· Finansijsku situaciju primaoca franšize;
· Spisak imena i adresa drugih primaoca franšize;
· Teritorijalnu zaštitu za obavljanje franšize;
· Određivanje proizvoda ili usluga sa kojima primaoci franšize mogu da rade;
· Sve izvore finansijskih sredstava, koja stoje na raspolaganju kupcu franšize;
· Vršenje kontrole poslovanja od strane davaoca franšize (finansijska kontrola, konstrola proizvoda ili usluga, itd. )


Dužina ugovora o franšizi varira od jedne godine do dvadeset i pet godina i više. Prema istraživanjima vršenim u SAD-u, najčešće se zaključuju ugovori o franšizi na period od 10 godina (33,1%), zatim za period od 20 godina (19,6%), dok je najmanje ugovora sklopljenih na 1 godinu (1,1%).

Stranica 1 od 1 Sva vremena su u UTC [ DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/