bd ti je dobro odgovorio, na zalost za fizicka lica se ne vrsi povrat pdv-a, samo za pravna i to u nekim slucajevima

evo ti jedan tekst pa procitaj, a moglo bi biti interesantno i ostalima... da ne linkujem postavicu ga citavog:
Citiraj:
Oporezivanje porezom na dodanu vrijednost u svim se zemljama temelji na načelu prema kojemu se PDV-a uvijek plaća tamo gdje se dobra i usluge troše. Prema kreditnoj metodi koju primjenjuje i naša zemlja, PDV se plaća i obračunava u svakoj fazi prometa, ali ne umanjuje ekonomsku snagu poreznih obveznika koji ga obračunavaju. Ekonomski teret poreza na dodanu vrijednost uvijek snose građani, kao krajnji potrošači koji kupljena dobra i usluge koriste za krajnju osobnu i obiteljsku potrošnju.
Plaćanje PDV-a prema mjestu odredišta u kojem se dobra i usluge troše ugrađeno je u hrvatski Zakon o porezu na dodanu vrijednost (NN, br. 47/95. - 90/05.). Zbog tog je načela izvoz dobara oslobođen PDV-a, a pri uvozu dobara naplaćuje se porez na dodanu vrijednost. Upravo zahvaljujući primjeni načela oporezivanja prema zemlji odredišta, strani državljani imaju pravo na povrat PDV-a koji su platili u Hrvatskoj.
Kod usluga je u prometu s inozemstvom regulativa nešto kompliciranija, jer se osim temeljnog načela oporezivanja prema sjedištu poduzetnika koji je obavio uslugu, primjenjuje i dvadesetak propisanih iznimaka.
Dokazivanje državljanstva
Pravo na povrat plaćenog PDV-a imaju strani državljani koji su dobro kupljeno u Hrvatskoj izvezli u sklopu osobnoga putničkog prometa. Strani državljanin pri izlasku iz Hrvatske na carinarnici ovjerava obrazac PDV-P koji mu je na njegov zahtjev ispunio prodavatelj u Hrvatskoj. U prilogu obrasca obvezno mora biti račun koji je strancu izdao trgovac kod kojeg je dobro kupljeno.
Carinarnica će ovjeriti obrazac PDV-P samo stranim državljanima, što osobe dokazuju putovnicom zemlje državljanstva. Pravo na povrat PDV-a nemaju naši građani na privremenom radu u inozemstvu, iako iznose dobra iz Hrvatske. Također, pravo na povrat PDV-a nemaju osobe s dvojnim državljanstvom, jer se te osobe, u smislu naših poreznih propisa, ne smatraju stranim državljanima.
Angažiranje agencije
Za ostvarivanje prava na povrat PDV-a važno je da se dobro kupljeno u Hrvatskoj nije u Hrvatskoj koristilo i da je izvezeno iz Hrvatske. Iznimka od ovog načela su plovila i dobra koja se ugrađuju u plovila stranih državljana koja ostaju na vezu u Hrvatskoj. Za plovila i u njih ugrađena dobra može se ostvariti povrat PDV-a iako nisu napustila teritorij Hrvatske, ali se obvezno mora provesti postupak izvozno-uvoznog carinjenja.
Prema važećem Zakonu, povrat se može ostvariti samo za izvezena dobra namijenjena osobnoj potrošnji, ali ne i za plaćene i konzumirane usluge. Od dobara su jedino izuzeti nafta i naftni derivati, za koje se, iako su izvezeni, ne može ostvariti povrat PDV-a.
Dobra za koja se ostvaruje pravo na povrat PDV-a moraju biti izvezena iz Hrvatske, bilo u sklopu osobnoga putničkog prometa ili poslana poštom. Dobra mogu biti iznesena iz Hrvatske i putem službe koja obavlja poslove otpremništva. Na primjer, stranac koji u Hrvatskoj kupi kabastu robu namijenjenu za opremanje svog stana (ručno izrađeni tepisi, tehnička roba), a u Hrvatsku je doputovao avionom, može angažirati agenciju za otpremu dobara na adresu u inozemstvu i u tom slučaju, pod propisanim uvjetima, također ostvariti povrat plaćenog PDV-a.
Ostvarivanje prava na povrat moguće je samo prema računima za plaćena dobra u iznosu većem od 500,00 kn za jedan računu (ne za jedan artikal). U svotu od 500,00 kn uključen je iznos PDV-a koji stranac plaća na prodajnome mjestu. Za dobra kupljena u maloprodaji izdaje se gotovinski račun u kojemu porez na dodanu vrijednost ne mora biti posebno istaknut, već se izračunava prema preračunanoj stopi. Ako je riječ o dobrima koja se oporezuju stopom od 22 posto, što je propisano za većinu dobara, (samo se kruh, lijekovi, knjige i ortopedska pomagala oporezuju stopom od 0 posto), porez sadržan u računu izračunava se primjenom preračunane stope od 18,0328 posto.
Povrat poreza na dodanu vrijednost može se ostvariti i za rezervne dijelove ugrađene u osobni automobil ili drugo vozilo, pod uvjetom da račun za rezervne dijelove premašuje iznos od 500,00 kn i da je trgovac strancu izdao obrazac PDV-P. Rezervni dijelovi moraju biti kupljeni u trgovini na malo, što znači da stranac mora kupiti dijelove u trgovini i zatražiti od servisera da mu ugradi dijelove kupljene na drugom prodajnom mjestu. Ako je serviser registriran i za prodaju na malo, tada rezervni dijelovi mogu biti kupljeni kod istog poduzetnika, dakako uz uvjet izdavanja računa za kupljene dijelove i obrazac PDV-P. Po računu za obavljenu uslugu ugradnje rezervnih dijelova koju je obavio serviser ne može se ostvariti povrat poreza na dodanu vrijednost, neovisno o cijeni obavljene usluge.
Povrat za rezervne dijelove
Povrat PDV-a dopušten je samo za dobra namijenjena krajnjoj osobnoj i obiteljskoj potrošnji. U slučaju kad se u sklopu osobnoga putničkog prometa izvoze strojevi ili druga oprema namijenjena obavljanju gospodarske djelatnosti te u slučaju kad se izvoze velike količine istih artikala, koje objektivno nisu namijenjene krajnjoj osobnoj potrošnji, carinarnica će odbiti potvrditi obrazac PDV-P i stranac neće ostvariti pravo na povrat PDV-a. U tom slučaju riječ je o izvozu dobara za gospodarske svrhe, pa prodavatelj u Hrvatskoj kao izvoznik može ostvariti pravo na porezno oslobođenje prema čl. 13. Zakona o porezu na dodanu vrijednost, ako podnese izvoznu carinsku deklaraciju, što automatski nalaže i obveznu naplatu prema propisima koji uređuju devizno poslovanje.
U Hrvatskoj nije propisana mogućnost povrata PDV-a strancima na plaćene usluge, osim za poduzetnike, i to samo za one koji izlažu na sajmovima u Hrvatskoj. Građani nemaju svojstvo poduzetnika, pa oni ne mogu ni na taj način ostvariti pravo na povrat plaćenog poreza na dodanu vrijednost.