banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 22:31

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 391 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 15, 16, 17, 18, 19, 20  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: Re: BL berza
PostPoslato: 23 Sep 2015, 20:27 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 04 Sep 2015, 19:20
Postovi: 47
Forty Two je napisao:
Na linku ti je plan isplate obveznica emitovanih u 2011, ne razumijem šta ti nije jasno u svemu ovome

Pa nejasne su mi ove cifre pod rednim brojevima 9. i 10. u koloni "Kupon po obveznici" (cifra 15.50) a pod "kamata po obveznici" stoji 3,00 i 2,50... znaci totalno mi je nejasno.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: BL berza
PostPoslato: 23 Sep 2015, 20:41 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 14 Maj 2007, 17:57
Postovi: 2325
Ako imaš u vlasništvu jednu obveznicu (nominalne vrijednosti 100 KM), to znači da ćeš 24.02.16. dobiti isplatu od 15,50 KM, od čega je 3 KM kamata, a preostalih 12,50 isplata glavnice (nominalne vrijednosti obveznice). Sledeći kupon će ti biti isplaćen 24.08.16 i tada ćeš dobiti 15 KM - 2,50 KM kamate (jer se kamata obračunava na preostali iznos glavnice, a glavnica je umanjena za isplatu u prethodnom kuponu) i 12,50 KM kao isplatu glavnice, itd.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: BL berza
PostPoslato: 24 Sep 2015, 10:40 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 04 Sep 2015, 19:20
Postovi: 47
Ok to mi je napokon jasnije.
No ono sto mi nije jasno kako ja, ukoliko zelim da kupim od nekoga obveznice. Ajde neka to i dalje kao primjer ostane na ovom linku https://www.blberza.com/Pages/SecurityT ... -O-A....... a recimo zadnja stavka pod brojem 14.
Na osnovu datih brojeva, kako ja mogu znati/izracunati koliku ukupnu "dobit" cu u stvari ostvariti, ako kupim npr. ovih obveznica u vrijednosti 10.000km?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: BL berza
PostPoslato: 24 Sep 2015, 17:58 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Jun 2010, 16:23
Postovi: 3551
Lokacija: Kad kreneš od Boske ka mljekari
To vidis preko efektivne kamatne stope. Zavisi kakva je trzisna cijena obveznice tj. po kojem kursu je kupujes.

_________________
Ako si najbolji u sobi u pogresnoj si sobi


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: BL berza
PostPoslato: 24 Sep 2015, 18:52 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 04 Sep 2015, 19:20
Postovi: 47
Nije link radio https://www.blberza.com/Pages/SecurityT ... e=NOVB-O-A
Aha, znaci ja na gore navedenom linku nemam nigdje prikazanu (ili da mogu izracunati) efektivnu kamatnu stopu? Bar ne za trenutno postojece obveznice?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: BL berza
PostPoslato: 24 Sep 2015, 19:10 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Jun 2010, 16:23
Postovi: 3551
Lokacija: Kad kreneš od Boske ka mljekari
Koliko znam, nema. Kako se cijene mijenjaju, tako se i prinos mijenja.

_________________
Ako si najbolji u sobi u pogresnoj si sobi


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: BL berza
PostPoslato: 24 Sep 2015, 21:18 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 04 Sep 2015, 19:20
Postovi: 47
neizreverbiliziran je napisao:
Koliko znam, nema. Kako se cijene mijenjaju, tako se i prinos mijenja.

Ali npr u 2008oj je grad bl ponudio obveznice sa godisnjom kamatom 5.75%, sto znaci sta? Da neko moze da odluci da daje fiksno (sto bi i trebalo da bude kad su u pitanju obveznice), a neko ne?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: BL berza
PostPoslato: 24 Sep 2015, 22:21 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Jun 2010, 16:23
Postovi: 3551
Lokacija: Kad kreneš od Boske ka mljekari
Evo npr. ovako...
Imas obveznicu nominalne vrijednosti 100 KM koju neko emituje po kamati 5 %, kuponi (5 KM) se isplacuju godisnje, a sav iznos duga se placa po dospijecu obveznice na naplatu. Obveznica dospjeva na naplatu godinu dana od momenta emisije. Znaci ako ti kupis obveznicu, za godinu dana dobijas 105 KM. Ali da li ces je kupiti za 100 KM? Mozda je kupis za npr. 103 KM. Efektivna stopa u tom slucaju ti ne bi bila 5%, nego cca 1.95%. Mozda je kupis za 95 KM gdje bi efektivna stopa bila cca 10.5%.

_________________
Ako si najbolji u sobi u pogresnoj si sobi


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: BL berza
PostPoslato: 25 Sep 2015, 11:55 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 04 Sep 2015, 19:20
Postovi: 47
neizreverbiliziran je napisao:
Evo npr. ovako...
Imas obveznicu nominalne vrijednosti 100 KM koju neko emituje po kamati 5 %, kuponi (5 KM) se isplacuju godisnje, a sav iznos duga se placa po dospijecu obveznice na naplatu. Obveznica dospjeva na naplatu godinu dana od momenta emisije. Znaci ako ti kupis obveznicu, za godinu dana dobijas 105 KM. Ali da li ces je kupiti za 100 KM? Mozda je kupis za npr. 103 KM. Efektivna stopa u tom slucaju ti ne bi bila 5%, nego cca 1.95%. Mozda je kupis za 95 KM gdje bi efektivna stopa bila cca 10.5%.

Stalno se malo vrtimo u krug.
Ovo sto si ti napisao je jasno naravno. No mene interesuje kad ja odem na stranicu bl berze, kako ja mogu dobiti upravo ovako transparentno povratnu informaciju kao sto si ti napisao.
U redu, ne moze se svake sekunde znati koliko bi neko prodavao obveznice, ali kamata na nominalnu vrijednost bi trebalo da bude uvijek ista?
Ja iz gore navedenih linkova u stvari nemam predstavu postoji li grejs period npr.. A druga stvar, zasto bi mene kao nekog kao kupuje obveznice interesovao odnos kupona, kamate i glavnice. Ako postoji nominalna vrijednost, godisnja kamata koju dobijam na nominalnu vrijednost, zasto bi mene interesovalo bilo sta drugo (osim jos naravno dogovora sa prodavcem obveznice za cijenu iste).
Nebitno da li on meni obveznicu proda godinu dana ili par dana prije dospijeca kupona, to ne utice na visinu kupona i kamate za koju vidim da je fiksna kad su obveznice u pitanju. Kad kazem da je kamata fiksna, to je u realnosti tako, nebitno da li je obveznica kupljena za 103 ili 93, kamata je uvijek ista u odnosu na nominalnu vrijednost...
Zasto jednostavno ne pise tako: aktivne obveznice, nominalna vrijednost, vrijednost posljednje prodaje, kupon.(slicnije kao kod akcija)
Umjesto toga stoji, kupon po obveznici, kamata, preostali dio nominalne vrijednosti?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: BL berza
PostPoslato: 10 Dec 2015, 13:44 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Feb 2010, 20:42
Postovi: 8078
Lokacija: Бања Лука
Da li na stranici BL berze imaju finansijski izvještaji svih firmi ili samo onih koje su izašle na berzu? I da li se negdje mogu pronaći finansijski izvještaji određene firme?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: BL berza
PostPoslato: 10 Dec 2015, 13:46 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 17 Avg 2011, 13:21
Postovi: 6282
samo clanice berze....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: BL berza
PostPoslato: 10 Dec 2015, 13:53 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Feb 2010, 23:36
Postovi: 562
Шајин je napisao:
Da li na stranici BL berze imaju finansijski izvještaji svih firmi ili samo onih koje su izašle na berzu? I da li se negdje mogu pronaći finansijski izvještaji određene firme?


Moze, u Apifu, samo moras da platis :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: BL berza
PostPoslato: 10 Dec 2015, 13:56 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 17 Avg 2011, 13:21
Postovi: 6282
i to unaprijed....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: BL berza
PostPoslato: 10 Dec 2015, 14:06 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Feb 2010, 20:42
Postovi: 8078
Lokacija: Бања Лука
lela je napisao:
Шајин je napisao:
Da li na stranici BL berze imaju finansijski izvještaji svih firmi ili samo onih koje su izašle na berzu? I da li se negdje mogu pronaći finansijski izvještaji određene firme?


Moze, u Apifu, samo moras da platis :D
sad m inešto kao kroz maglu prolazi da sam već sa nekim o ovome pričao. čini mi se da se to masno plaća?
joj ma jesi li ti jednom to meni spominjala? :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: BL berza
PostPoslato: 10 Dec 2015, 14:08 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Feb 2010, 23:36
Postovi: 562
Nein. Mislim da se plaća 50-tak maraka i treba da napišeš zahtjev u slobodnoj formi.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: BL berza
PostPoslato: 30 Dec 2015, 19:18 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 25 Jan 2009, 00:45
Postovi: 3814
Ima i neka LRC firma i oni imaju sve te statistike za svaku firmu. Ne znam koliko se placa.

_________________
...Ko pogodi cilj, promasio je sve ostalo...
Imal dje nedje Nedje?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: BL berza
PostPoslato: 30 Dec 2015, 19:29 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 01 Mar 2007, 22:19
Postovi: 253
J.... vas apif ja imam xls od 2014 sa svim firmam ime,adresa promet u km I ostalo,ne mogu ovde objavljivat,ali ako zanima nekog imam izvjestaj o vise_manje svakoj firmi


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: BL berza
PostPoslato: 06 Feb 2016, 17:17 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
https://www.blberza.com/Pages/securityh ... e=zers-r-a

Juče sam gledao na TV, broj akcija je proporcionalno umanjen za 5000 puta, ali sada onaj ko je imao 5000 akcija i mogao ih prodati po cijeni od 0,04 KM, sada ima jednu akciju koja košta 450 KM. Mafija.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: BL berza
PostPoslato: 23 Feb 2016, 12:43 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 24 Sep 2012, 16:21
Postovi: 2
Imam molbu i pitanje vezano za sledeću stvar-
Nekada davno kad se to radilo,svojih 20 vaučera (ono što se dobijalo po osnovu državljanstva) sam uložio u prehrambenu industriju Sava Bijeljina,te sam tu ostvario i neke akcije
Nisam se nikad interesovao naknadno za to jer su bili u stečaju,ali sada me zanima kakva je sudbina tih akcija i narodski rečeno šta se s time desilo.
HVALA


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: BL berza
PostPoslato: 23 Feb 2016, 12:59 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 24 Sep 2012, 16:21
Postovi: 2
Takođe,koliko sam shvatio sada postoji preduzece savasemberija koje je proizaslo iz sava bijeljina i koje uspjesno radi,pa me zanima imaju li vauceri ulozeni u Sava Bijeljina veze sa ovim preduzecem Savasemberija


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 391 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 15, 16, 17, 18, 19, 20  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 4 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs