Čiča iz Rogače je napisao:
N1 je napravio grešku, možda nenamjernu.
Naslovili su da su ogorčeni o Zakonu o porezu na dohodak, a u najavi videa na n1 govore o komšijskoj pomoći, što je sasMa drugi zakon.
Citiraj:
Kome smetaju ljudi koji mogu da žive od svoje zemlje i komšijske pomoći i da ne zavise od sistema?
I nije n1 jedini koji se malo zaj...
NSRS je usvojila 3 zakona
Dva su izmjene i dopune postojećih rješenja: Zakona o porezu na dohodak i Zakona o doprinosima.
U pitanju su kratki tekstovi, mijenjaju se članovi i uvodi namet od 25 KM (16+9) dnevno za angažovanje sezonaca.
Treći je onaj o kojem govore u većem dijelu videa Usorac i Bakajlić, a u pitanju je Zakon o radnom angažovanju na sezonskim i drugim poslovima privremenog karaktera.
U ovom propisu nema iznosa za plaćanje (osim kaznenih odredbi), a definišu se sezonski poslovi u poljoprivredi (i drugim granama).
Imate ove propise dostupne na sajtu NSRS.
Za Bakajlića i njegovo udruženje je sporno sve, od iznosa nameta, do definicije sezonaca.
Negdje vidjeh da su voćari za doprinose, ali im smeta iznos koji je fiksan i kažu da je veći nego u Srbiji.
Citiraj:
Predsjednik Udruženja voćara Republike Srpske Dragoja Dojčinović kaže da je ovakvo rješenje neprihvatljivo za voćare i druge poljoprivrednike. – Mi smo već par godina tražili od Valde RS da se ova oblast reguliše da možemo platimo osiguranje za naše sezonske radnike. Naš prijedlog je da taj namet bude 5 KM po čovjeku odnosno po danu njegovog rada. U Srbiji je ovaj namet 6 KM. Ovih 25 maraka je za nas ne prihvatljivo i tražićemo sastanak sa resornim ministartsvom kako bi se ovo promijenilo, ističe Dojčinović.