Stanovnik Banjaluke za grejanje, struju, vodu, odvoz smeća, kablovsku televiziju, telefon i ostale komunalije mesečno treba da izvoji više od 150 KM.
Kada se na taj iznos doda i novac za prevoz, četvoročlana porodica sa dvoje zaposlenih i dva studenta ili učenika samo za jedinstvene mesečne karte treba da doda još oko 140 maraka. A prosečna plata u RS je 516 KM.
Po rečima Banjalučana, gomilanju neplaćenih obaveza osnovni je razlog hronična besparica. Kako kažu, dileme nema, bezobzirno visoki računi često „čekaju sa strane“ jer je kupovina hrane prioritet.
„Kako da platim telefon pre nego što kupim hleb. Kada bih na početku meseca platila sve dažbine, ostalo bi mi tek toliko novca da sedmicu dana životarim na hlebu i mleku. Cene su neizdržive, a niko ne razume da su plate premale“, žali se Jovana Stanivuković.
Inače, kubik vode za stambene objekte košta 59 pfeniga, grejanje je 1,35 KM po kvadratu stana, a za odvoz smeća treba izdvojiti 10 pfeniga. Četvoročlana porodica za vodu mesečno plati prosečno 20 do 25 maraka.
Za grejanje stana od 60 kvadrata građani „Toplani“ mesečno izdvajaju 81 marku, a grejanje se plaća tokom cele godine, dakle - i van grejne sezone.
Pojedine zajednice etažnih vlasnika angažovale su i čistačice koje im održavaju stubišta, a svoje usluge naplaćuju do pet maraka mesečno po stanu. Osim toga, za čisto stepenište, ispravan lift, sijalice i prekidače u stubištima i uredne zajedničke prostorije Banjalučani plaćaju i do 25 maraka.
Mesečno za telefon, bez ijednog potrošenog impulsa, potrebno je platiti oko 11 maraka, u šta je uračunato 4,50 KM telefonske pretplate, šest maraka RTV takse i porez. Građani koji imaju kablovsku televiziju, zavisno od operatera, mesečno izdvajaju sedam do 10 maraka.
Jel je istina ili ne ?
_________________ „Čuvajte, čedo moje milo, jezik kao zemlju. Riječ se moľe izgubiti kao grad, kao zemlja, kao duąa a ąta je narod izgubi li jezik, zemlju, duąu?“
|