banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 16 Apr 2024, 11:32

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 366 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 14, 15, 16, 17, 18, 19  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 27 Jun 2020, 11:56 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31199
Lokacija: Je Suis Ahmed
Kad mašina u Vitaminci stane, toliko se ostaje mimo radnog vremena da se posao završi. Jednom su je popravljali 3 sata.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Jun 2020, 12:13 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Maj 2010, 12:19
Postovi: 10250
Placaju li prekovremene u slucaju vise sile?

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Jun 2020, 12:18 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31199
Lokacija: Je Suis Ahmed
To se desilo svega nekoliko puta u ta četiri mjeseca i ja sam uglavnom sjedio na klupi pa nisam to u svojoj evidenciji vodio kao prekovremeno. :lol:

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Jun 2020, 12:47 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36395
Fiki, to je bas uporediva situacija zar ne?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Jun 2020, 13:00 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31199
Lokacija: Je Suis Ahmed
Ako pričamo o Vitaminci nije nikada stajala proizvodnja osim na jedan dan kada im je vodovod zbog duga zavrnuo vodu, tada sam mislio da idemo na duži odmor.

Ali ovako odokativno spadaju u rizičnu grupu, najbolji radnici svi imaju preko 60 godina, mlađi nisu toliko očajni da im treba posao tamo.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Jun 2020, 15:16 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39410
Lokacija: Месечева икра
The_new_Statesman je napisao:
Da li ima firmi u kojima je vazi obaveza nosenja maski za zaposlene s ciljem sprecavanja sirenja korone unutar samog preduzeca?
Npr. sta sa pogonom od 20-tak ljudi ako ih na primjer 15 bude izbaceno iz stroja na mjesec dana? Kljuc u bravu i cao.
Ima, firma u kojoj ja radim.

Послато са Redmi Note 7 помоћу Тапатока

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Jun 2020, 15:19 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jan 2010, 23:46
Postovi: 5852
The_new_Statesman je napisao:
Mislim da bi preduzimac trebao znati koliko ga kosta dan iskakanja pogona iz funkcije. Jebes inspekciju, njihove kazne su ionako mizerne u poredju sa troskove kada ti pogon stoji, ljudi sjede sa dvodnevnom temperaturom mjesec dana kod kuce, a penali idu.

Naravno, ne mozes sacuvati sve radnike od infekcije, ali mozes donekle sprijeciti nekontrolisano sirenje po firmi.


Koliko naš prosječan "gazda" ima kapaciteta da sam shvati ovo? Neki primitivan strah od iSpekcije mislim da bi tu mogao pomoći, ako se počne sa strožim kažnjavanjem.

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Jun 2020, 15:56 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 04 Apr 2020, 16:15
Postovi: 1424
_зока je napisao:
The_new_Statesman je napisao:
Da li ima firmi u kojima je vazi obaveza nosenja maski za zaposlene s ciljem sprecavanja sirenja korone unutar samog preduzeca?
Npr. sta sa pogonom od 20-tak ljudi ako ih na primjer 15 bude izbaceno iz stroja na mjesec dana? Kljuc u bravu i cao.
Ima, firma u kojoj ja radim.

Послато са Redmi Note 7 помоћу Тапатока


I u mojoj je preporuka da se nose ali cim je splasnula tenzija, ono kad su mjere popustene vecina nije nosila. Sad kad je porastao broj slucajeva vecina opet nosi masku.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Jun 2020, 15:56 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36395
Vecina? Mislim, pricamo o ljudima koji zaposljavaju desetine drugih ljudi. Ne bih ja njih olako nazvao glupim.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Jun 2020, 16:02 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 04 Apr 2020, 16:15
Postovi: 1424
The_new_Statesman je napisao:
Vecina? Mislim, pricamo o ljudima koji zaposljavaju desetine drugih ljudi. Ne bih ja njih olako nazvao glupim.


Na sta si mislio.

Htjedoh reci da se ljudi vrlo lako opuste cim je malo spala tenzija ili ti strah od korone.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Jun 2020, 16:03 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jan 2010, 23:46
Postovi: 5852
Čini mi se da nije uopšte pitanje inteligencije, već odgovornosti. Čuo sam i za visokoobrazovane i bez svake sumnje visoko intelignetne poslodavce koji ne da se ne pridržavaju mjera u firmi, već se najnormalnije organizuje feštanje, uz zajednički prevoz i sve... jednostavno, kao narodu nam je nizak nivo opšte kulture, a to se prenosi i po "staležima", očigledno.

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Jun 2020, 16:07 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 04 Apr 2020, 16:15
Postovi: 1424
Rivaldinho je napisao:
Čini mi se da nije uopšte pitanje inteligencije, već odgovornosti. Čuo sam i za visokoobrazovane i bez svake sumnje visoko intelignetne poslodavce koji ne da se ne pridržavaju mjera u firmi, već se najnormalnije organizuje feštanje, uz zajednički prevoz i sve...


Takva nam je izgleda ljudska psihologija posto velika vecina ne osjeca ili ti ne vidi konkretnu licnu ugrozenost od korone pa se i ne osjeca ugorzeno a ima i onih kojima je sve ovo dosadilo do te mjere da im je izgelda svejedno.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Jun 2020, 13:28 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31199
Lokacija: Je Suis Ahmed
Citiraj:
GRAS je obavijestio sve korisnike javnog gradskog prijevoza u Kantonu Sarajevo o promjenama cijena kupona za nezaposlene osobe od narednog mjeseca.
"Obavještavamo korisnike da će, na osnovu Sporazuma o privremenom utvrđivanju stvarne cijene koštanja komunalne usluge javnog linijskog prijevoza putnika na području KS, zaključenog između Vlade KS, KJKP Gradski saobraćaj d.o.o. Sarajevo i Centotrans-Eurolines d.d. Sarajevo, cijena kupona za nezaposlene osobe će od jula umjesto 12,00 KM iznositi 30,00 KM", naveli su iz GRAS-a.


Radnička mjesečna u BL 40 marki.

Citiraj:
ZAGREB - U Hrvatskoj je u svim djelatnostima iz sistema fiskalizacije u prošloj sedmici broj izdatih računa manji za 18 odsto, a njihov iznos za 16 procenata nego u istom periodu lani, pokazuju podaci Poreske uprave.


Prošle sedmice ukupno je izdato 40,46 miliona računa, a njihova ukupna vrijednost je 3,6 milijardi kuna /oko 930 miliona KM/.

U trgovini je broj računa pao za 14 odsto, a iznos računa za šest procenata, dok je u ugostiteljstvu i turizmu izdato 29 odsto manje računa, a njihova ukupna vrijednost smanjena je za 43 odsto, prenose hrvatski mediji.

Od početka krize izazvane virusom korona u Hrvatskoj, u periodu od 24. februara do 28. juna broj fiskalnih računa smanjen je u odnosu na isti period lani za 31 odsto, a njihov iznos za 20 procenata.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Avg 2020, 19:09 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31199
Lokacija: Je Suis Ahmed
Konačno neko iskren iz tih agencija za mlaćenje prazne slame :lol:

Citiraj:
ANALIZA PRIVREDNIH I EKONOMSKIH INDIKATORA U VEZI SA DIREKTNIM STRANIM INVESTICIJAMA U BiH U PERIODU PANDEMIJE VIRUSA COVID-19
















4.8.2020





























Evidentno je da je pandemija virusa Covid 19 prouzrokovala turbulencije i posljedice najviše u zdravstvenoj sferi ali posle toga i u svim ostalim sferama društvenog života na cijeloj planeti pa neizbježno i u BiH. Negativan odraz ovakve globalne situacije stvorilo je dugotrajno negativan trend u direktnim stranim investicijama u BiH. Čak i prije izbijanja pandemije Covid 19 direktne strane investicije (DSI) na globalnom nivou bile su u padu zbog nesigurnosti trgovinske politike, pada stope prinosa od DSI te promjene forme međunarodne proizvodnje. Predviđa se da će globalni tokovi DSI opasti i do 40% u 2020. u odnosu na 2019. kada su iznosili 1,54 triliona US$ i bili veći za 3% u odnosu na 2018. Kada se sve to posmatra u BiH, iznos pasive DSI (prilivi u BiH) u 2019. iznosili su 899 mil. KM što je bilo povećanje za 11,6% u odnosu na 2018. Prije pandemije 79,3% investitora navelo je da planira nove investicije i reinvesticije u 2020. u BiH. Tokom maja mjeseca ove godine Agencija je uradila Aftercare online upitnik sa postojećim investitorima i dobila sledeće odgovore:

- Njih 50% potvrđuje nastavak planiranih investicija u BiH koje su dogovorene i prije Covida

- 40% će najvjerovatnije odgoditi planirane investicije

- 2 kompanije planiraju premještaj dijela poslovnih aktivnosti izvan BiH a, 1 kompanija će potpuno obustaviti investicione aktivnosti.

Prema preliminarnim podacima Centralne banke BiH već u prvom kvartalu 2020. godine registrovano je smanjenje DSI za 3,4% što kao neto finansijska pasiva iznosi - 243,2 mil. KM.

Ekonomija BiH, koja je i prije Covida 19 bila na putu usporavanja, sada se suočava s mogućom dubokom recesijom. Ako uzmemo u obzir izvještaje međunarodnih institucija o položaju BiH na globalnom nivou i tome dodamo posljedice pandemije, jasno je da će efekti po našu ekonomiju i privredu biti skoro dramatični.

Bosna i Hercegovina je ponovo prema izvještaju Svjetske banke o lakoći poslovanja pogoršala svoj ranking u odnosu na prošlogodišnji izvještaj, i to za jednu poziciju, te se nalazi se na 90.mjestu. Najslabije smo plasirana država našeg regiona, a među najlošijim u Evropi. Bosna i Hercegovina je najslabije rangirana u oblasti pokretanja poslovanja, gdje smo 184. i u odnosu na prethodnu godinu pogoršali smo svoju poziciju (bili 183. na svijetu). Bosna i Hercegovina je takođe loše plasirana u oblasti dobijanja građevinskih dozvola, gdje zauzima 173. mjesto (bili 167. u svijetu). Za dobijanje građevinskih dozvola potrebno je proći 17 procedura i čekati 180 dana, troškovi su 20.3% vrijednosti objekta. BiH je značajno poboljšanje postigla u kategoriji dostupnosti električne energije gdje smo na 74.mjestu (u prethodnom izvještaju 130.), a za dobijanje elektične energije potrebno je 5 procedura i 69 dana. Već godinama smo loše plasirani i na osnovu plaćanja poreza, a prema posljednjem izvještaju smo na 141. poziciji.Za plaćanje poreza su navedene čak 33 procedure i potrebno je odvojiti 411 sati u toku godine.

Prema objavljenom Globalnom izvještaju konkurentnosti 2019 Svjetskog ekonomskog foruma, Bosna i Hercegovina se nalazi na 92. mjestu od ukupno rangirane 141 države, te je za jednu poziciju lošije pozicionirana u odnosu na prethodni izvještaj. U poređenju sa državama našeg regiona i Evrope, Bosna i Hercegovina je i u ovogodišnjem izvještaju najslabije rangirana.

Prema Indeksu ekonomskih sloboda 2019, Bosna i Hercegovina se nalazi na 83. mjestu od ukupno 180. zemalja svijeta (na 37 mjestu od 44 zemlje u Evropi). U odnosu na prošlu godinu, kada je naša zemlja zauzimala 91.mjesto, ostvaren je izvjestan napredak, te se zadržala u grupi „ekonomski umjereno slobodnih“ država.

Prema Forbsovom izvještaju o najboljim državama za poslovanje iz decembara 2018, Bosna i Hercegovina je tek na 98. mjestu, te je najslabije rangirana država našeg regiona.

Na osnovu ovih izvještaja jasno je da slika poslovnog ambijenta BiH nije pozitivna. Uobičajeno smo posljednji u odnosu na zemlje regiona i druge evropske zemlje.

Glavni ekonomski prioriteti BiH svakako bi morali biti:

- Ubrzanje integracija u EU

- Jačanje finansijskog sistema

- Reforma javne uprave

- Osiguranje ekonomskog rasta podsticanjem dinamičkog i konkurentskog privatnog sektora.

Sporost ili zastoj u otklanjanju poslovnih barijera i loša pozicija BiH u izvještajima međunarodnih institucija, otežavaju predstavljanje BiH kao pozitivne destinacije za ulaganje i privlačenje stranih investicija. No i pored evidentnih teškoća i objektivnih prepreka izazvanih pandemijom želimo istaći da Agencija za unapređenje stranih investicija BiH (FIPA) i dalje radi na realizaciji postojećih i pribavljanje novih projekata koji bi mogli biti interesantni za potencijalne strane investitore u BiH. Trenutno je u fazi razrade 285 „FIPA projekata“ i to:

- Poljoprivredno-prehrambeni sektor – 72 projekta

- Metaloprerađivački sektor – 17 projekata

- Energetski sektor – 52 projekta

- Turizam – 51 projekat

- Drvni sektor – 11 projekata

- Nekretnine - 22 projekta

- Tekstilni sektor – 5 projekata

- Sektor inovacija – 20 projekata

- Drugi sektori – 35 projekata

Pored ovih u realizaciji su i prioritetni projekti Vlade Republike Srpske (66 projekata) i Vlade Federacije BiH (112 projekata).

Sigurno je da bi realizacija bar većine od ovih projekata značajno doprinijela poboljšanju ekonomskog i privrednog ambijenta i imidža BiH kao i njenom privrednom rastu koji bi se potvrdio najprije kroz zapošljavanje ljudi.

Ono što je izvjesno u ovom trenutku kao važno uporište za privredni oporavak od posljedica pandemije jeste pomoć od strane Vijeća EU koje je u okviru iznosa za pomoć zemljama Zapadnog Balkana predvidjelo i 250 mil. eura za BiH.


http://www.fipa.gov.ba/novosti/aktivnos ... gTag=bs-BA

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Okt 2020, 08:39 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12122
Kod mene u firmi se šuška da će biti otpuštanja, navodno 5% ljudstva će dobiti otkaze.
Kontam da je studentarija prilično najebala... :D

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Okt 2020, 22:19 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36395
To je samo pocetak.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Okt 2020, 23:06 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31199
Lokacija: Je Suis Ahmed
:crybaby: :crybaby: :crybaby:

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Okt 2020, 17:10 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Maj 2016, 13:46
Postovi: 4922
Lokacija: Међу јавом и мед сном
Па тужно то све и јесте...

_________________
prokelj je napisao:
Uskrs je paganski praznik u svrhu velicanja boginje Ishtar koja blage veze sa Isusom nema.

Уметник - онај који умеће.
Pozvao sam u pomoć Boga i đavola, pa ko se prije odazove.
вицо ДАЉЕ РУКЕ ОД БОРЦА!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Okt 2020, 18:05 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36395
U Njemackoj je do nove godine produzena mogucnost da se ne prijavi stecaj isako je firma zrela za to. Znog toga se od maja prijavilo oko 3000 manje stecaja mjesecno u poredjenju sa proslom godinom.

Znaci da vec sada imate veliki broj firmi koje ne mogu izmiriti ni 10% svojih obaveza. Te firme rade, uzimaju robu na racun od drugih firmi, neke u dobroj nadi otezu placanje, neke svjesno uzimaju robu od dobavljaca isko znaju da nikad nece isplivati. Samim tim se ruse i firme koje su zdrave jer nece nikad dobiti novac za robu koju su isporucile.

Trenutno je odluka o stecaju na snazi do NG, vjerovatno ce biti produzena cime ce se stvar samo pogorsati. Iako je Njemacka pojam uredjenog drustva, cak ni ona nema sudski sistem koji ce moci odjednom obraditi desetine hiljada stecaja. I to ponovk znaci da ce zombi firme dobiti jos dodatnog vremena da unistavaju oko sebe.

Ovo sto pisem je znacajno za dobavljace iz RS/BiH koji cesto preko druge, trece, cetvrte ruke nesto proizvode i izvoze. Dovoljno je da jedna karika u lancu skikne i na pare mozes zaboraviti. Cak i ako se isporucuje direktno kupcu, tesko je znati u kakvoj je on situaciji.

Naplativost duga iz stecajne mase je u prosjeku 3% Ovo vazi za Njemacku.
Ukratko, neophodno je preci na avansnu naplatu jer ce dogodine stvarno biti zajebano.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Okt 2020, 18:25 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31199
Lokacija: Je Suis Ahmed
Ja rekoh, ti to opisuješ nas pa da te pitam, što Njemačku spominješ.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 366 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 14, 15, 16, 17, 18, 19  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 7 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs